Front Races Teams Riders Ranking

T.d.Savoie Mont Blanc | 2020

Information Results StagesStartlist

Main page

Overview Stage profiles 01 02 03 04 05

Results: 04.Stage

Pos Name Team Time UCI
01 Gavin Mannion Rally Cycling 03:54:477
02 Alexander Cepeda Androni Giocattoli-Sidermec + 083
03 Pierre Rolland B&B Hotels-Vital Concept + 121
04 Maxim Van Gils Lotto - Soudal U23 + 15
05 Sylvain Moniquet Groupama-FDJ Conti + 17
06 Alexis Guérin Team Vorarlberg Santic + 01:03
07 Henri Vandenabeele Lotto - Soudal U23 + 01:05
08 Daniel Muñoz Androni Giocattoli-Sidermec + 01:10
09 Adria Moreno Sala V.C.Villefranche Beaujolais + 01:18
10 Yaël Joalland C.C.Etupes + 01:35
11 Alessandro Bisolti Androni Giocattoli-Sidermec + 01:46
12 Stuart Balfour Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 01:56
13 Antoine Debons Akros - Excelsior - Thömus + 01:59
14 Gabriel Reguero Bahrain Cycling Academy + 02:03
15 Alexandre Balmer Groupama-FDJ Conti + 02:09
16 Thomas Champion Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 02:20
17 Freddy Ovett Israel Cycling Academy + 02:24
18 Viktor Verschaeve Lotto - Soudal U23 + 02:29
19 Pierre Gouault Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 02:40
20 Thomas Salvatori EC Saint-Etienne Loire + 02:57
21 Miguel Florez Androni Giocattoli-Sidermec + 03:00
22 Aurélien Doleatto Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 03:08
23 Simone Ravanelli Androni Giocattoli-Sidermec + 03:27
24 Thomas Devaux Akros - Excelsior - Thömus + 03:46
25 Xandres Vervloesem Lotto - Soudal U23 + 04:33
26 Roland Thalmann Team Vorarlberg Santic + 04:49
27 Florent Castellarnau Team Pro Immo Nicolas Roux + 04:58
28 Célestin Leyman A.V.C. Aix-en-Provence + 05:25
29 Emile Brenans Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 05:31
30 Matis Louvel Team Arkea-Samsic + 05:53
31 Louis Richard EC Saint-Etienne Loire + 05:56
32 Sandy Dujardin EC Saint-Etienne Loire + 05:56
33 Damian Lüscher Swiss Racing Academy + 06:21
34 Maxime Richard C.C.Etupes + 07:03
35 Jack Burke Team Vorarlberg Santic + 07:09
36 Romain Hardy Team Arkea-Samsic + 07:35
37 Franck Bonnamour Team Arkea-Samsic + 07:35
38 Maxime Chevalier B&B Hotels-Vital Concept + 07:53
39 Hugo Page Groupama-FDJ Conti + 08:23
40 Luca Chirico Androni Giocattoli-Sidermec + 09:05
41 Tao Quemere V.C.Villefranche Beaujolais + 09:37
42 Nicolas Prodhomme V.C.Villefranche Beaujolais + 09:37
43 Eitan Levi Israel Cycling Academy + 10:01
44 Benjamin Declercq Team Arkea-Samsic + 10:04
45 Joab Schneiter Swiss Racing Academy + 10:04
46 Emilien Viennet C.C.Etupes + 10:08
47 Arnold Reifler V.C.Villefranche Beaujolais + 10:14
48 Clément Braz Afonso C.C.Etupes + 10:14
49 Lukas Meiler Team Vorarlberg Santic + 10:29
50 Yannis Voisard Swiss Racing Academy + 12:16
51 Thibaut Gagnaire EC Saint-Etienne Loire + 13:04
52 Robin Froidevaux Akros - Excelsior - Thömus + 13:08
53 Matthias Reutimann Swiss Racing Academy + 13:08
54 Colin Stüssi Team Vorarlberg Santic + 13:08
55 Nathan Brown Rally Cycling + 13:08
56 Jonathan Bogli Swiss Racing Academy + 13:16
57 Théo Nonnez Groupama-FDJ Conti + 13:39
58 Robin Plamondon Israel Cycling Academy + 13:58
59 Hannes Wilksch Development Team Sunweb + 14:54
60 Nils Sinschek Development Team Sunweb + 14:54
61 Léo Boileau EC Saint-Etienne Loire + 14:54
62 Leo Hayter Development Team Sunweb + 14:57
63 Stefan Bennett Team Pro Immo Nicolas Roux + 14:57
64 Thibaud Saint-Guilhem A.V.C. Aix-en-Provence + 15:44
65 Boris Orlhac Team Pro Immo Nicolas Roux + 17:17
66 Eusebio Pascual Bahrain Cycling Academy + 17:31
67 Miguel Juan Castellano Bahrain Cycling Academy + 17:31
68 Jocelyn Guillot Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 17:45
69 Marius Mayrhofer Development Team Sunweb + 18:07
70 Enzo Leijnse Development Team Sunweb + 18:07
71 Johan Le Bon B&B Hotels-Vital Concept + 19:19
72 Romain Campistrous A.V.C. Aix-en-Provence + 20:26
73 Rémi Capron Akros - Excelsior - Thömus + 20:32
74 Carson Miles Israel Cycling Academy + 23:47
75 Yuval Ben Moshe Israel Cycling Academy + 23:47
76 Steven Pattyn Lotto - Soudal U23 + 23:47
77 Thomas Joly V.C.Villefranche Beaujolais + 24:12
78 Maël Guégan Rally Cycling + 25:30
79 Nickolas Zukowsky Rally Cycling + 25:30
80 Clément Carisey Team Pro Immo Nicolas Roux + 25:43
81 Robin Meyer A.V.C. Aix-en-Provence + 25:43
82 Arnaud Courteille B&B Hotels-Vital Concept + 25:45
83 Gwen Leclainche C.C.Etupes + 26:35
84 Adrien Maire A.V.C. Aix-en-Provence + 26:45
85 Lennert Van Eetvelt Lotto - Soudal U23 + 27:32
86 Eric Valiente Bonafé Bahrain Cycling Academy + 27:32
87 Johannes Schinnagel Team Vorarlberg Santic + 27:50
88 Leon Heinschke Development Team Sunweb + 27:50
89 Thomas Chassagne Team Pro Immo Nicolas Roux + 29:46
90 Maxime Urruty Team Pro Immo Nicolas Roux + 29:46
91 Matteo Bellia Akros - Excelsior - Thömus + 30:04
92 Rémi Aubert C.C.Etupes + 37:32
DNS Lars Van Den Berg Groupama-FDJ Conti
DNF Christophe Noppe Team Arkea-Samsic
DNF Omer Lahav Israel Cycling Academy
DNF Jacques Lebreton EC Saint-Etienne Loire
DNF Clément Lalba A.V.C. Aix-en-Provence
DNF Jakob Debesay Groupama-FDJ Conti
DNF Adrien Garel B&B Hotels-Vital Concept
DNF Jonas Van Genechten B&B Hotels-Vital Concept
DNF Sergio Blasco Laliga Bahrain Cycling Academy
Pos Name Team Time
01 - Pierre Rolland B&B Hotels-Vital Concept 11:02:55
02 2 Maxim Van Gils Lotto - Soudal U23 + 01:20
03 - Alexis Guérin Team Vorarlberg Santic + 02:02
04 4 Adria Moreno Sala V.C.Villefranche Beaujolais + 02:46
05 8 Sylvain Moniquet Groupama-FDJ Conti + 03:16
06 4 Daniel Muñoz Androni Giocattoli-Sidermec + 03:32
07 2 Viktor Verschaeve Lotto - Soudal U23 + 03:38
08 1 Thomas Champion Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 03:47
09 - Stuart Balfour Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 03:51
10 6 Alexander Cepeda Androni Giocattoli-Sidermec + 05:16
11 3 Alexandre Balmer Groupama-FDJ Conti + 05:26
12 5 Gavin Mannion Rally Cycling + 05:32
13 11 Roland Thalmann Team Vorarlberg Santic + 05:39
14 1 Aurélien Doleatto Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 06:49
15 3 Pierre Gouault Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 08:31
16 5 Franck Bonnamour Team Arkea-Samsic + 10:06
17 11 Nicolas Prodhomme V.C.Villefranche Beaujolais + 10:59
18 9 Gabriel Reguero Bahrain Cycling Academy + 13:23
19 7 Simone Ravanelli Androni Giocattoli-Sidermec + 14:44
20 8 Miguel Florez Androni Giocattoli-Sidermec + 15:11
21 1 Maxime Chevalier B&B Hotels-Vital Concept + 15:28
22 3 Tao Quemere V.C.Villefranche Beaujolais + 15:36
23 11 Stefan Bennett Team Pro Immo Nicolas Roux + 17:47
24 7 Thomas Salvatori EC Saint-Etienne Loire + 17:48
25 9 Alessandro Bisolti Androni Giocattoli-Sidermec + 18:28
26 7 Matis Louvel Team Arkea-Samsic + 22:11
27 4 Colin Stüssi Team Vorarlberg Santic + 22:27
28 7 Nils Sinschek Development Team Sunweb + 23:04
29 8 Emile Brenans Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 23:27
30 - Joab Schneiter Swiss Racing Academy + 24:04
31 15 Henri Vandenabeele Lotto - Soudal U23 + 25:02
32 3 Luca Chirico Androni Giocattoli-Sidermec + 25:55
33 1 Clément Braz Afonso C.C.Etupes + 26:24
34 9 Eusebio Pascual Bahrain Cycling Academy + 27:06
35 5 Romain Hardy Team Arkea-Samsic + 27:37
36 2 Arnold Reifler V.C.Villefranche Beaujolais + 28:49
37 11 Xandres Vervloesem Lotto - Soudal U23 + 29:01
38 1 Emilien Viennet C.C.Etupes + 29:18
39 3 Hugo Page Groupama-FDJ Conti + 29:37
40 4 Jonathan Bogli Swiss Racing Academy + 30:26
41 12 Boris Orlhac Team Pro Immo Nicolas Roux + 31:08
42 9 Sandy Dujardin EC Saint-Etienne Loire + 33:18
43 6 Jack Burke Team Vorarlberg Santic + 34:04
44 6 Maxime Richard C.C.Etupes + 34:17
45 22 Antoine Debons Akros - Excelsior - Thömus + 35:38
46 14 Louis Richard EC Saint-Etienne Loire + 36:55
47 - Thibaut Gagnaire EC Saint-Etienne Loire + 37:04
48 15 Damian Lüscher Swiss Racing Academy + 39:11
49 5 Benjamin Declercq Team Arkea-Samsic + 39:20
50 19 Florent Castellarnau Team Pro Immo Nicolas Roux + 40:37
51 30 Yaël Joalland C.C.Etupes + 41:00
52 7 Lukas Meiler Team Vorarlberg Santic + 41:08
53 29 Freddy Ovett Israel Cycling Academy + 41:57
54 2 Théo Nonnez Groupama-FDJ Conti + 42:39
55 2 Nathan Brown Rally Cycling + 42:59
56 - Hannes Wilksch Development Team Sunweb + 44:37
57 5 Matthias Reutimann Swiss Racing Academy + 45:07
58 - Thibaud Saint-Guilhem A.V.C. Aix-en-Provence + 45:48
59 18 Robin Meyer A.V.C. Aix-en-Provence + 46:05
60 1 Leo Hayter Development Team Sunweb + 46:16
61 8 Jocelyn Guillot Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 46:55
62 24 Célestin Leyman A.V.C. Aix-en-Provence + 46:55
63 26 Thomas Devaux Akros - Excelsior - Thömus + 47:23
64 21 Clément Carisey Team Pro Immo Nicolas Roux + 47:24
65 9 Eitan Levi Israel Cycling Academy + 47:32
66 21 Thomas Joly V.C.Villefranche Beaujolais + 48:07
67 2 Léo Boileau EC Saint-Etienne Loire + 48:19
68 10 Yannis Voisard Swiss Racing Academy + 50:24
69 5 Miguel Juan Castellano Bahrain Cycling Academy + 50:28
70 6 Robin Plamondon Israel Cycling Academy + 51:58
71 27 Matteo Bellia Akros - Excelsior - Thömus + 52:55
72 11 Robin Froidevaux Akros - Excelsior - Thömus + 53:04
73 3 Marius Mayrhofer Development Team Sunweb + 54:23
74 19 Maël Guégan Rally Cycling + 55:07
75 4 Romain Campistrous A.V.C. Aix-en-Provence + 58:55
76 10 Gwen Leclainche C.C.Etupes + 01:00:03
77 4 Steven Pattyn Lotto - Soudal U23 + 01:00:58
78 3 Carson Miles Israel Cycling Academy + 01:01:23
79 11 Adrien Maire A.V.C. Aix-en-Provence + 01:01:35
80 8 Enzo Leijnse Development Team Sunweb + 01:01:38
81 4 Rémi Capron Akros - Excelsior - Thömus + 01:01:55
82 10 Nickolas Zukowsky Rally Cycling + 01:02:15
83 6 Arnaud Courteille B&B Hotels-Vital Concept + 01:03:49
84 3 Yuval Ben Moshe Israel Cycling Academy + 01:06:26
85 9 Johan Le Bon B&B Hotels-Vital Concept + 01:06:29
86 15 Maxime Urruty Team Pro Immo Nicolas Roux + 01:06:30
87 3 Thomas Chassagne Team Pro Immo Nicolas Roux + 01:11:03
88 2 Johannes Schinnagel Team Vorarlberg Santic + 01:11:47
89 4 Leon Heinschke Development Team Sunweb + 01:13:51
90 5 Lennert Van Eetvelt Lotto - Soudal U23 + 01:15:35
91 6 Eric Valiente Bonafé Bahrain Cycling Academy + 01:17:56
92 - Rémi Aubert C.C.Etupes + 01:22:51
Info
Nations France
Date August 7th
Where Aix-les-Bains -> Notre-Dame-du-Pre
What 04.Stage
Distance 143.3 km
Leader P.Rolland
Youth M.Van Gils
Points P.Rolland
Mountain P.Rolland
Combative D.Lüscher