Front Races Teams Riders Ranking

T.d.Savoie Mont Blanc | 2020

Information Results StagesStartlist

Main page

Overview Stage profiles 01 02 03 04 05

Results: 01.Stage

Pos Name Team Time UCI
01 Joab Schneiter Swiss Racing Academy 02:52:567
02 Thomas Champion Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 023
03 Antoine Debons Akros - Excelsior - Thömus + 491
04 Florent Castellarnau Team Pro Immo Nicolas Roux + 50
05 Maxime Urruty Team Pro Immo Nicolas Roux + 01:47
06 Maël Guégan Rally Cycling + 01:51
07 Gavin Mannion Rally Cycling + 04:23
08 Alexander Cepeda Androni Giocattoli-Sidermec + 04:23
09 Franck Bonnamour Team Arkea-Samsic + 04:30
10 Lars Van Den Berg Groupama-FDJ Conti + 04:30
11 Daniel Muñoz Androni Giocattoli-Sidermec + 04:30
12 Pierre Rolland B&B Hotels-Vital Concept + 04:30
13 Alexis Guérin Team Vorarlberg Santic + 04:30
14 Roland Thalmann Team Vorarlberg Santic + 04:30
15 Nicolas Prodhomme V.C.Villefranche Beaujolais + 05:11
16 Maxim Van Gils Lotto - Soudal U23 + 05:11
17 Pierre Gouault Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 05:11
18 Emilien Viennet C.C.Etupes + 05:11
19 Viktor Verschaeve Lotto - Soudal U23 + 05:11
20 Adria Moreno Sala V.C.Villefranche Beaujolais + 05:11
21 Alessandro Bisolti Androni Giocattoli-Sidermec + 05:11
22 Alexandre Balmer Groupama-FDJ Conti + 05:11
23 Stuart Balfour Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 05:11
24 Jocelyn Guillot Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 05:11
25 Robin Meyer A.V.C. Aix-en-Provence + 05:11
26 Maxime Chevalier B&B Hotels-Vital Concept + 05:11
27 Sylvain Moniquet Groupama-FDJ Conti + 05:11
28 Colin Stüssi Team Vorarlberg Santic + 05:11
29 Jonathan Bogli Swiss Racing Academy + 05:11
30 Arnaud Courteille B&B Hotels-Vital Concept + 05:11
31 Louis Richard EC Saint-Etienne Loire + 05:11
32 Aurélien Doleatto Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 05:11
33 Thomas Joly V.C.Villefranche Beaujolais + 05:11
34 Tao Quemere V.C.Villefranche Beaujolais + 05:11
35 Clément Braz Afonso C.C.Etupes + 05:11
36 Simone Ravanelli Androni Giocattoli-Sidermec + 05:11
37 Miguel Florez Androni Giocattoli-Sidermec + 05:11
38 Emile Brenans Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 05:11
39 Stefan Bennett Team Pro Immo Nicolas Roux + 05:35
40 Eusebio Pascual Bahrain Cycling Academy + 05:35
41 Xandres Vervloesem Lotto - Soudal U23 + 05:35
42 Nils Sinschek Development Team Sunweb + 05:35
43 Lukas Meiler Team Vorarlberg Santic + 05:35
44 Romain Hardy Team Arkea-Samsic + 05:35
45 Luca Chirico Androni Giocattoli-Sidermec + 05:35
46 Théo Nonnez Groupama-FDJ Conti + 05:35
47 Jack Burke Team Vorarlberg Santic + 05:35
48 Hugo Page Groupama-FDJ Conti + 05:35
49 Matteo Bellia Akros - Excelsior - Thömus + 05:35
50 Clément Carisey Team Pro Immo Nicolas Roux + 05:35
51 Henri Vandenabeele Lotto - Soudal U23 + 05:35
52 Romain Campistrous A.V.C. Aix-en-Provence + 05:35
53 Freddy Ovett Israel Cycling Academy + 06:39
54 Adrien Maire A.V.C. Aix-en-Provence + 06:39
55 Gabriel Reguero Bahrain Cycling Academy + 06:39
56 Thomas Salvatori EC Saint-Etienne Loire + 06:39
57 Jacques Lebreton EC Saint-Etienne Loire + 06:39
58 Hannes Wilksch Development Team Sunweb + 06:39
59 Arnold Reifler V.C.Villefranche Beaujolais + 06:39
60 Léo Boileau EC Saint-Etienne Loire + 07:37
61 Marius Mayrhofer Development Team Sunweb + 07:37
62 Boris Orlhac Team Pro Immo Nicolas Roux + 07:37
63 Maxime Richard C.C.Etupes + 07:37
64 Thibaud Saint-Guilhem A.V.C. Aix-en-Provence + 08:34
65 Gwen Leclainche C.C.Etupes + 08:34
66 Benjamin Declercq Team Arkea-Samsic + 08:36
67 Sandy Dujardin EC Saint-Etienne Loire + 08:36
68 Célestin Leyman A.V.C. Aix-en-Provence + 08:36
69 Thomas Devaux Akros - Excelsior - Thömus + 08:36
70 Thomas Chassagne Team Pro Immo Nicolas Roux + 09:21
71 Robin Plamondon Israel Cycling Academy + 09:21
72 Jonas Van Genechten B&B Hotels-Vital Concept + 09:21
73 Johannes Schinnagel Team Vorarlberg Santic + 11:03
74 Nathan Brown Rally Cycling + 11:30
75 Robin Froidevaux Akros - Excelsior - Thömus + 11:30
76 Jakob Debesay Groupama-FDJ Conti + 11:30
77 Miguel Juan Castellano Bahrain Cycling Academy + 11:30
78 Leo Hayter Development Team Sunweb + 11:30
79 Nickolas Zukowsky Rally Cycling + 11:30
80 Sergio Blasco Laliga Bahrain Cycling Academy + 12:25
81 Lennert Van Eetvelt Lotto - Soudal U23 + 12:25
82 Axel Chatelus V.C.Villefranche Beaujolais + 12:25
83 Thibaut Gagnaire EC Saint-Etienne Loire + 12:25
84 Yuval Ben Moshe Israel Cycling Academy + 12:25
85 Steven Pattyn Lotto - Soudal U23 + 12:25
86 Jonas Hjorth Bahrain Cycling Academy + 12:25
87 Eitan Levi Israel Cycling Academy + 12:25
88 Rémi Aubert C.C.Etupes + 12:25
89 Yannis Voisard Swiss Racing Academy + 12:25
90 Matis Louvel Team Arkea-Samsic + 12:25
91 Enzo Leijnse Development Team Sunweb + 14:16
92 Rémi Capron Akros - Excelsior - Thömus + 14:16
93 Damian Lüscher Swiss Racing Academy + 14:16
94 Matthias Reutimann Swiss Racing Academy + 14:16
95 Carson Miles Israel Cycling Academy + 14:16
96 Leon Heinschke Development Team Sunweb + 14:16
97 Donavan Grondin Team Arkea-Samsic + 14:16
98 Johan Le Bon B&B Hotels-Vital Concept + 14:16
99 Yaël Joalland C.C.Etupes + 14:16
100 Adrien Garel B&B Hotels-Vital Concept + 14:16
101 Christophe Noppe Team Arkea-Samsic + 17:30
102 Eric Valiente Bonafé Bahrain Cycling Academy + 17:30
103 Clément Lalba A.V.C. Aix-en-Provence + 19:07
104 Scott Quincey Akros - Excelsior - Thömus + 20:04
105 Omer Lahav Israel Cycling Academy + 22:38
106 Jason Tesson Rally Cycling + 25:26
DNF Raphael Krähemann Swiss Racing Academy
Pos Name Team Time
01 Joab Schneiter Swiss Racing Academy 02:52:44
02 Thomas Champion Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 08
03 Florent Castellarnau Team Pro Immo Nicolas Roux + 56
04 Antoine Debons Akros - Excelsior - Thömus + 57
05 Maxime Urruty Team Pro Immo Nicolas Roux + 01:55
06 Maël Guégan Rally Cycling + 02:03
07 Gavin Mannion Rally Cycling + 04:35
08 Alexander Cepeda Androni Giocattoli-Sidermec + 04:35
09 Franck Bonnamour Team Arkea-Samsic + 04:42
10 Lars Van Den Berg Groupama-FDJ Conti + 04:42
11 Daniel Muñoz Androni Giocattoli-Sidermec + 04:42
12 Pierre Rolland B&B Hotels-Vital Concept + 04:42
13 Alexis Guérin Team Vorarlberg Santic + 04:42
14 Roland Thalmann Team Vorarlberg Santic + 04:42
15 Nicolas Prodhomme V.C.Villefranche Beaujolais + 05:23
16 Maxim Van Gils Lotto - Soudal U23 + 05:23
17 Pierre Gouault Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 05:23
18 Emilien Viennet C.C.Etupes + 05:23
19 Viktor Verschaeve Lotto - Soudal U23 + 05:23
20 Adria Moreno Sala V.C.Villefranche Beaujolais + 05:23
21 Alessandro Bisolti Androni Giocattoli-Sidermec + 05:23
22 Alexandre Balmer Groupama-FDJ Conti + 05:23
23 Stuart Balfour Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 05:23
24 Jocelyn Guillot Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 05:23
25 Robin Meyer A.V.C. Aix-en-Provence + 05:23
26 Maxime Chevalier B&B Hotels-Vital Concept + 05:23
27 Sylvain Moniquet Groupama-FDJ Conti + 05:23
28 Colin Stüssi Team Vorarlberg Santic + 05:23
29 Jonathan Bogli Swiss Racing Academy + 05:23
30 Arnaud Courteille B&B Hotels-Vital Concept + 05:23
31 Louis Richard EC Saint-Etienne Loire + 05:23
32 Aurélien Doleatto Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 05:23
33 Thomas Joly V.C.Villefranche Beaujolais + 05:23
34 Tao Quemere V.C.Villefranche Beaujolais + 05:23
35 Clément Braz Afonso C.C.Etupes + 05:23
36 Simone Ravanelli Androni Giocattoli-Sidermec + 05:23
37 Miguel Florez Androni Giocattoli-Sidermec + 05:23
38 Emile Brenans Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 05:23
39 Stefan Bennett Team Pro Immo Nicolas Roux + 05:47
40 Eusebio Pascual Bahrain Cycling Academy + 05:47
41 Xandres Vervloesem Lotto - Soudal U23 + 05:47
42 Nils Sinschek Development Team Sunweb + 05:47
43 Lukas Meiler Team Vorarlberg Santic + 05:47
44 Romain Hardy Team Arkea-Samsic + 05:47
45 Luca Chirico Androni Giocattoli-Sidermec + 05:47
46 Théo Nonnez Groupama-FDJ Conti + 05:47
47 Jack Burke Team Vorarlberg Santic + 05:47
48 Hugo Page Groupama-FDJ Conti + 05:47
49 Matteo Bellia Akros - Excelsior - Thömus + 05:47
50 Clément Carisey Team Pro Immo Nicolas Roux + 05:47
51 Henri Vandenabeele Lotto - Soudal U23 + 05:47
52 Romain Campistrous A.V.C. Aix-en-Provence + 05:47
53 Freddy Ovett Israel Cycling Academy + 06:51
54 Adrien Maire A.V.C. Aix-en-Provence + 06:51
55 Gabriel Reguero Bahrain Cycling Academy + 06:51
56 Thomas Salvatori EC Saint-Etienne Loire + 06:51
57 Jacques Lebreton EC Saint-Etienne Loire + 06:51
58 Hannes Wilksch Development Team Sunweb + 06:51
59 Arnold Reifler V.C.Villefranche Beaujolais + 06:51
60 Léo Boileau EC Saint-Etienne Loire + 07:49
61 Marius Mayrhofer Development Team Sunweb + 07:49
62 Boris Orlhac Team Pro Immo Nicolas Roux + 07:49
63 Maxime Richard C.C.Etupes + 07:49
64 Thibaud Saint-Guilhem A.V.C. Aix-en-Provence + 08:46
65 Gwen Leclainche C.C.Etupes + 08:46
66 Benjamin Declercq Team Arkea-Samsic + 08:48
67 Sandy Dujardin EC Saint-Etienne Loire + 08:48
68 Célestin Leyman A.V.C. Aix-en-Provence + 08:48
69 Thomas Devaux Akros - Excelsior - Thömus + 08:48
70 Thomas Chassagne Team Pro Immo Nicolas Roux + 09:33
71 Robin Plamondon Israel Cycling Academy + 09:33
72 Jonas Van Genechten B&B Hotels-Vital Concept + 09:33
73 Johannes Schinnagel Team Vorarlberg Santic + 11:15
74 Nathan Brown Rally Cycling + 11:42
75 Robin Froidevaux Akros - Excelsior - Thömus + 11:42
76 Jakob Debesay Groupama-FDJ Conti + 11:42
77 Miguel Juan Castellano Bahrain Cycling Academy + 11:42
78 Leo Hayter Development Team Sunweb + 11:42
79 Nickolas Zukowsky Rally Cycling + 11:42
80 Sergio Blasco Laliga Bahrain Cycling Academy + 12:37
81 Lennert Van Eetvelt Lotto - Soudal U23 + 12:37
82 Axel Chatelus V.C.Villefranche Beaujolais + 12:37
83 Thibaut Gagnaire EC Saint-Etienne Loire + 12:37
84 Yuval Ben Moshe Israel Cycling Academy + 12:37
85 Steven Pattyn Lotto - Soudal U23 + 12:37
86 Jonas Hjorth Bahrain Cycling Academy + 12:37
87 Eitan Levi Israel Cycling Academy + 12:37
88 Rémi Aubert C.C.Etupes + 12:37
89 Yannis Voisard Swiss Racing Academy + 12:37
90 Matis Louvel Team Arkea-Samsic + 12:37
91 Enzo Leijnse Development Team Sunweb + 14:28
92 Rémi Capron Akros - Excelsior - Thömus + 14:28
93 Damian Lüscher Swiss Racing Academy + 14:28
94 Matthias Reutimann Swiss Racing Academy + 14:28
95 Carson Miles Israel Cycling Academy + 14:28
96 Leon Heinschke Development Team Sunweb + 14:28
97 Donavan Grondin Team Arkea-Samsic + 14:28
98 Johan Le Bon B&B Hotels-Vital Concept + 14:28
99 Yaël Joalland C.C.Etupes + 14:28
100 Adrien Garel B&B Hotels-Vital Concept + 14:28
101 Christophe Noppe Team Arkea-Samsic + 17:42
102 Eric Valiente Bonafé Bahrain Cycling Academy + 17:42
103 Clément Lalba A.V.C. Aix-en-Provence + 19:19
104 Scott Quincey Akros - Excelsior - Thömus + 20:16
105 Omer Lahav Israel Cycling Academy + 22:50
106 Jason Tesson Rally Cycling + 25:38
Info
Nations France
Date August 5th
Where Annemasse -> Praz-sur-Arly
What 01.Stage
Distance 109 km
Leader J.Schneiter
Youth J.Schneiter
Points J.Schneiter
Mountain T.Champion
Combative J.Schneiter