Front Races Teams Riders Ranking

T.d.Savoie Mont Blanc | 2020

Information Results StagesStartlist

Main page

Overall Youth Points Mountain

Results

Pos Name Team Time UCI
01 Pierre Rolland B&B Hotels-Vital Concept 11:58:4640
02 Alexis Guérin Team Vorarlberg Santic + 02:3130
03 Maxim Van Gils Lotto - Soudal U23 + 02:3225
04 Thomas Champion Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 04:2820
05 Gavin Mannion Rally Cycling + 04:2915
06 Adria Moreno Sala V.C.Villefranche Beaujolais + 04:3010
07 Stuart Balfour Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 05:175
08 Sylvain Moniquet Groupama-FDJ Conti + 05:533
09 Daniel Muñoz Androni Giocattoli-Sidermec + 06:063
10 Alexander Cepeda Androni Giocattoli-Sidermec + 06:513
11 Aurélien Doleatto Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 09:13
12 Alexandre Balmer Groupama-FDJ Conti + 10:33
13 Roland Thalmann Team Vorarlberg Santic + 10:46
14 Franck Bonnamour Team Arkea-Samsic + 11:21
15 Viktor Verschaeve Lotto - Soudal U23 + 12:53
16 Pierre Gouault Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 14:02
17 Nicolas Prodhomme V.C.Villefranche Beaujolais + 15:38
18 Gabriel Reguero Bahrain Cycling Academy + 16:38
19 Simone Ravanelli Androni Giocattoli-Sidermec + 17:37
20 Tao Quemere V.C.Villefranche Beaujolais + 18:54
21 Stefan Bennett Team Pro Immo Nicolas Roux + 19:45
22 Miguel Florez Androni Giocattoli-Sidermec + 20:28
23 Alessandro Bisolti Androni Giocattoli-Sidermec + 22:24
24 Thomas Salvatori EC Saint-Etienne Loire + 23:54
25 Colin Stüssi Team Vorarlberg Santic + 25:48
26 Nils Sinschek Development Team Sunweb + 27:31
27 Matis Louvel Team Arkea-Samsic + 27:51
28 Henri Vandenabeele Lotto - Soudal U23 + 28:16
29 Joab Schneiter Swiss Racing Academy + 28:35
30 Clément Braz Afonso C.C.Etupes + 29:00
31 Romain Hardy Team Arkea-Samsic + 31:41
32 Emile Brenans Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 31:48
33 Eusebio Pascual Bahrain Cycling Academy + 33:29
34 Luca Chirico Androni Giocattoli-Sidermec + 33:30
35 Emilien Viennet C.C.Etupes + 33:38
36 Xandres Vervloesem Lotto - Soudal U23 + 34:15
37 Hugo Page Groupama-FDJ Conti + 35:50
38 Jonathan Bogli Swiss Racing Academy + 37:19
39 Jack Burke Team Vorarlberg Santic + 37:47
40 Boris Orlhac Team Pro Immo Nicolas Roux + 38:10
41 Arnold Reifler V.C.Villefranche Beaujolais + 38:25
42 Sandy Dujardin EC Saint-Etienne Loire + 38:56
43 Antoine Debons Akros - Excelsior - Thömus + 41:36
44 Maxime Richard C.C.Etupes + 42:16
45 Thibaut Gagnaire EC Saint-Etienne Loire + 43:01
46 Benjamin Declercq Team Arkea-Samsic + 43:26
47 Louis Richard EC Saint-Etienne Loire + 43:33
48 Damian Lüscher Swiss Racing Academy + 44:14
49 Yaël Joalland C.C.Etupes + 46:07
50 Matthias Reutimann Swiss Racing Academy + 47:40
51 Lukas Meiler Team Vorarlberg Santic + 47:46
52 Nathan Brown Rally Cycling + 48:03
53 Freddy Ovett Israel Cycling Academy + 48:25
54 Leo Hayter Development Team Sunweb + 50:17
55 Florent Castellarnau Team Pro Immo Nicolas Roux + 50:22
56 Hannes Wilksch Development Team Sunweb + 50:43
57 Clément Carisey Team Pro Immo Nicolas Roux + 51:14
58 Thibaud Saint-Guilhem A.V.C. Aix-en-Provence + 51:42
59 Thomas Joly V.C.Villefranche Beaujolais + 52:07
60 Jocelyn Guillot Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 52:40
61 Théo Nonnez Groupama-FDJ Conti + 53:15
62 Thomas Devaux Akros - Excelsior - Thömus + 53:23
63 Yannis Voisard Swiss Racing Academy + 53:46
64 Célestin Leyman A.V.C. Aix-en-Provence + 55:04
65 Eitan Levi Israel Cycling Academy + 55:26
66 Léo Boileau EC Saint-Etienne Loire + 56:50
67 Matteo Bellia Akros - Excelsior - Thömus + 57:34
68 Robin Froidevaux Akros - Excelsior - Thömus + 01:00:16
69 Robin Plamondon Israel Cycling Academy + 01:00:52
70 Miguel Juan Castellano Bahrain Cycling Academy + 01:01:50
71 Romain Campistrous A.V.C. Aix-en-Provence + 01:05:25
72 Rémi Capron Akros - Excelsior - Thömus + 01:06:29
73 Gwen Leclainche C.C.Etupes + 01:07:11
74 Carson Miles Israel Cycling Academy + 01:07:17
75 Adrien Maire A.V.C. Aix-en-Provence + 01:07:20
76 Nickolas Zukowsky Rally Cycling + 01:07:22
77 Arnaud Courteille B&B Hotels-Vital Concept + 01:08:45
78 Enzo Leijnse Development Team Sunweb + 01:10:07
79 Johan Le Bon B&B Hotels-Vital Concept + 01:11:37
80 Steven Pattyn Lotto - Soudal U23 + 01:11:50
81 Maxime Urruty Team Pro Immo Nicolas Roux + 01:12:21
82 Yuval Ben Moshe Israel Cycling Academy + 01:16:55
83 Johannes Schinnagel Team Vorarlberg Santic + 01:17:43
84 Thomas Chassagne Team Pro Immo Nicolas Roux + 01:18:09
85 Leon Heinschke Development Team Sunweb + 01:25:55
86 Lennert Van Eetvelt Lotto - Soudal U23 + 01:26:08
87 Rémi Aubert C.C.Etupes + 01:28:56
88 Eric Valiente Bonafé Bahrain Cycling Academy + 01:29:15
DNF Clément Lalba A.V.C. Aix-en-Provence
DNF Robin Meyer A.V.C. Aix-en-Provence
DNF Scott Quincey Akros - Excelsior - Thömus
DNF Maxime Chevalier B&B Hotels-Vital Concept
DNF Adrien Garel B&B Hotels-Vital Concept
DNF Jonas Van Genechten B&B Hotels-Vital Concept
DNF Sergio Blasco Laliga Bahrain Cycling Academy
DNF Jonas Hjorth Bahrain Cycling Academy
DNF Marius Mayrhofer Development Team Sunweb
DNF Jacques Lebreton EC Saint-Etienne Loire
DNF Jakob Debesay Groupama-FDJ Conti
DNF Lars Van Den Berg Groupama-FDJ Conti
DNF Omer Lahav Israel Cycling Academy
DNF Maël Guégan Rally Cycling
DNF Jason Tesson Rally Cycling
DNF Raphael Krähemann Swiss Racing Academy
DNF Donavan Grondin Team Arkea-Samsic
DNF Christophe Noppe Team Arkea-Samsic
DNF Axel Chatelus V.C.Villefranche Beaujolais
Information
Nations France
Date August 5th-8th
CAT 2.2