Front Races Teams Riders Ranking

T.d.Savoie Mont Blanc | 2019

Information Results StagesStartlist

Main page

Overview Stage profiles 01 02 03 04 05

Results: 04.Stage

Pos Name Team Time UCI
01 Chris Harper Team Bridgelane 01:33:277
02 Jose Manuel Diaz Team Vorarlberg Santic + 563
03 Aurélien Doleatto Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 561
04 Dylan Sunderland Team Bridgelane + 01:06
05 Simon Carr A.V.C. Aix-en-Provence + 01:10
06 Jérémy Bellicaud C.C.Etupes + 01:30
07 Danilo Celano Amore & Vita | P: + 01:41
08 Nicolas Prodhomme Chambéry Cyclisme Formation + 01:45
09 Pierpaolo Ficara Amore & Vita | P: + 01:47
10 Romain Hardy Team Arkéa - Samsic + 02:04
11 Jens Adams Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 02:36
12 Bjørn Tore Hoem Joker Fuel of Norway + 02:38
13 Yannis Voisard Akros-Thömus + 02:48
14 Adria Moreno Sala A.V.C. Aix-en-Provence + 02:56
15 Stefan Bennett C.C.Etupes + 03:01
16 Nils Sinschek Development Team Sunweb + 03:04
17 Matthias Reutimann Swiss Racing Academy + 03:11
18 Jacques Lebreton EC Saint-Etienne Loire + 03:13
19 Gordian Banzer Team Vorarlberg Santic + 03:21
20 Eli Iserbyt Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 04:32
21 Romain Campistrous A.V.C. Aix-en-Provence + 04:35
22 Clément Russo Team Arkéa - Samsic + 04:46
23 Alexandre Jamet CR4C Roanne + 04:57
24 Hans-Jörg Leopold Maloja Pushbikers + 05:01
25 Charlie Meredith C.C.Etupes + 05:25
26 Colin Stüssi Team Vorarlberg Santic + 05:31
27 Louis Richard EC Saint-Etienne Loire + 06:35
28 Connor Swift Team Arkéa - Samsic + 06:54
29 Aurélien Philibert Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 07:08
30 Florent Castellarnau A.V.C. Aix-en-Provence + 08:14
31 Daniel Geysmayr Team Vorarlberg Santic + 08:21
32 Dimitri Bussard Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 08:41
33 Justin Paroz Akros-Thömus + 08:51
34 Tao Quemere V.C.Villefranche Beaujolais + 08:51
35 Rémi Aubert C.C.Etupes + 10:33
36 Thibault Guernalec Team Arkéa - Samsic + 10:36
37 Arnold Reifler V.C.Villefranche Beaujolais + 10:38
38 Raphael Krähemann Swiss Racing Academy + 10:48
39 Simon Combes CR4C Roanne + 11:18
40 Axel Chatelus CR4C Roanne + 11:18
41 Clement Didier Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 11:21
42 Romain Rosier EC Saint-Etienne Loire + 11:21
43 Hayden McCormick Team Bridgelane + 11:55
44 Romain Le Roux Team Arkéa - Samsic + 13:00
45 Leon Heinschke Development Team Sunweb + 13:22
46 Ole Forfang Joker Fuel of Norway + 13:40
47 Fabien Rondeau CR4C Roanne + 14:19
48 Aymeric Dury V.C.Villefranche Beaujolais + 14:19
49 Gabin Finé V.C.Villefranche Beaujolais + 14:19
50 Fabian Paumann Swiss Racing Academy + 14:19
51 Thibaut Gagnaire EC Saint-Etienne Loire + 14:19
52 Antoine Prunet CR4C Roanne + 14:19
53 Léo Boileau EC Saint-Etienne Loire + 14:19
54 Yves Lütolf Swiss Racing Academy + 14:19
55 Eddy Finé V.C.Villefranche Beaujolais + 14:22
56 Viesturs Luksevics Amore & Vita | P: + 14:44
57 Johannes Schinnagel Maloja Pushbikers + 14:58
58 Scott Bowden Team Bridgelane + 14:58
59 Thomas Delphis Chambéry Cyclisme Formation + 16:32
60 Stefan Kolb Maloja Pushbikers + 16:49
61 Lukas Schlemmer Maloja Pushbikers + 16:49
62 Jodok Salzmann Maloja Pushbikers + 16:49
63 Jeremy Montauban Chambéry Cyclisme Formation + 16:49
64 Clément Champoussin Chambéry Cyclisme Formation + 16:49
65 Marco Tizza Amore & Vita | P: + 17:16
66 Davide Orrico Team Vorarlberg Santic + 17:16
67 Øivind Lukkedal Joker Fuel of Norway + 17:24
68 Felix Gall Development Team Sunweb + 17:24
69 Martin Salmon Development Team Sunweb + 17:24
70 Lukas Meiler Team Vorarlberg Santic + 17:26
71 Daan Soete Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 17:36
72 Michael Vanthourenhout Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 17:36
73 Lionel Mawditt Team Bridgelane + 17:41
74 Niklas Märkl Development Team Sunweb + 18:21
75 Tim Naberman Development Team Sunweb + 18:21
76 Vincent Arnaud Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 18:31
77 Aloïs Charrin Chambéry Cyclisme Formation + 18:35
78 Ken Conter Chambéry Cyclisme Formation + 18:37
79 Arno Debeir Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 19:21
80 Tom Balaskovic EC Saint-Etienne Loire + 19:26
81 Timo Güller Akros-Thömus + 20:24
82 Thomas Devaux C.C.Etupes + 21:36
83 Robin Meyer A.V.C. Aix-en-Provence + 22:35
84 Sofiane Merignat C.C.Etupes + 22:37
85 Alexandre Delettre V.C.Villefranche Beaujolais + 22:37
86 Yolan Sylvestre A.V.C. Aix-en-Provence + 22:37
OOT Manuel Zobrist Akros-Thömus
DNS Joel Suter Akros-Thömus
DNF Andreas Vangstad Joker Fuel of Norway
Pos Name Team Time
01 1 Chris Harper Team Bridgelane 10:29:35
02 6 Jose Manuel Diaz Team Vorarlberg Santic + 02:57
03 3 Simon Carr A.V.C. Aix-en-Provence + 03:03
04 5 Aurélien Doleatto Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 03:05
05 2 Jérémy Bellicaud C.C.Etupes + 03:24
06 3 Pierpaolo Ficara Amore & Vita | P: + 03:26
07 5 Dylan Sunderland Team Bridgelane + 03:50
08 3 Nicolas Prodhomme Chambéry Cyclisme Formation + 04:11
09 5 Jens Adams Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 04:19
10 3 Danilo Celano Amore & Vita | P: + 04:33
11 10 Colin Stüssi Team Vorarlberg Santic + 05:22
12 4 Bjørn Tore Hoem Joker Fuel of Norway + 05:46
13 1 Adria Moreno Sala A.V.C. Aix-en-Provence + 05:55
14 3 Yannis Voisard Akros-Thömus + 05:56
15 3 Jacques Lebreton EC Saint-Etienne Loire + 06:25
16 9 Nils Sinschek Development Team Sunweb + 06:49
17 7 Romain Campistrous A.V.C. Aix-en-Provence + 06:56
18 4 Gordian Banzer Team Vorarlberg Santic + 07:01
19 4 Eli Iserbyt Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 07:34
20 1 Hans-Jörg Leopold Maloja Pushbikers + 08:15
21 2 Charlie Meredith C.C.Etupes + 09:07
22 5 Alexandre Jamet CR4C Roanne + 09:14
23 8 Romain Hardy Team Arkéa - Samsic + 09:24
24 - Louis Richard EC Saint-Etienne Loire + 10:19
25 4 Tao Quemere V.C.Villefranche Beaujolais + 12:30
26 2 Daniel Geysmayr Team Vorarlberg Santic + 12:48
27 2 Justin Paroz Akros-Thömus + 13:21
28 6 Connor Swift Team Arkéa - Samsic + 15:20
29 10 Matthias Reutimann Swiss Racing Academy + 17:41
30 25 Clément Champoussin Chambéry Cyclisme Formation + 18:38
31 1 Romain Rosier EC Saint-Etienne Loire + 18:38
32 9 Stefan Bennett C.C.Etupes + 19:02
33 3 Aurélien Philibert Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 19:11
34 8 Daan Soete Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 21:45
35 2 Scott Bowden Team Bridgelane + 22:42
36 1 Gabin Finé V.C.Villefranche Beaujolais + 23:31
37 - Axel Chatelus CR4C Roanne + 23:36
38 6 Øivind Lukkedal Joker Fuel of Norway + 25:04
39 19 Thomas Devaux C.C.Etupes + 25:12
40 - Hayden McCormick Team Bridgelane + 26:35
41 1 Arnold Reifler V.C.Villefranche Beaujolais + 27:15
42 4 Eddy Finé V.C.Villefranche Beaujolais + 27:26
43 11 Clément Russo Team Arkéa - Samsic + 28:32
44 1 Clement Didier Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 30:36
45 1 Leon Heinschke Development Team Sunweb + 31:50
46 3 Johannes Schinnagel Maloja Pushbikers + 32:21
47 11 Florent Castellarnau A.V.C. Aix-en-Provence + 32:56
48 8 Dimitri Bussard Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 33:02
49 6 Raphael Krähemann Swiss Racing Academy + 34:44
50 10 Simon Combes CR4C Roanne + 36:47
51 5 Jodok Salzmann Maloja Pushbikers + 36:56
52 4 Lukas Schlemmer Maloja Pushbikers + 37:03
53 - Fabien Rondeau CR4C Roanne + 37:12
54 7 Marco Tizza Amore & Vita | P: + 37:28
55 4 Ole Forfang Joker Fuel of Norway + 38:40
56 5 Romain Le Roux Team Arkéa - Samsic + 38:43
57 - Fabian Paumann Swiss Racing Academy + 38:57
58 6 Stefan Kolb Maloja Pushbikers + 39:09
59 10 Michael Vanthourenhout Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 39:33
60 3 Viesturs Luksevics Amore & Vita | P: + 42:01
61 4 Léo Boileau EC Saint-Etienne Loire + 43:18
62 - Lukas Meiler Team Vorarlberg Santic + 43:34
63 3 Aymeric Dury V.C.Villefranche Beaujolais + 43:52
64 13 Alexandre Delettre V.C.Villefranche Beaujolais + 44:40
65 1 Jeremy Montauban Chambéry Cyclisme Formation + 45:39
66 1 Thomas Delphis Chambéry Cyclisme Formation + 46:57
67 13 Thibault Guernalec Team Arkéa - Samsic + 47:51
68 3 Lionel Mawditt Team Bridgelane + 49:19
69 3 Davide Orrico Team Vorarlberg Santic + 49:22
70 5 Antoine Prunet CR4C Roanne + 49:35
71 3 Aloïs Charrin Chambéry Cyclisme Formation + 49:51
72 3 Ken Conter Chambéry Cyclisme Formation + 49:55
73 - Tim Naberman Development Team Sunweb + 51:33
74 3 Felix Gall Development Team Sunweb + 53:15
75 5 Robin Meyer A.V.C. Aix-en-Provence + 54:13
76 - Vincent Arnaud Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 54:14
77 1 Arno Debeir Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 55:21
78 1 Tom Balaskovic EC Saint-Etienne Loire + 55:36
79 3 Niklas Märkl Development Team Sunweb + 57:07
80 6 Yolan Sylvestre A.V.C. Aix-en-Provence + 57:37
81 3 Yves Lütolf Swiss Racing Academy + 57:55
82 3 Thibaut Gagnaire EC Saint-Etienne Loire + 58:34
83 - Timo Güller Akros-Thömus + 59:34
84 4 Rémi Aubert C.C.Etupes + 01:01:32
85 2 Martin Salmon Development Team Sunweb + 01:01:56
86 3 Sofiane Merignat C.C.Etupes + 01:13:36
Info
Nations France
Date June 22nd
Where Saint Martin d’Arc -> Les Karellis
What 04.Stage
Distance 44.8 km
Leader C.Harper
Youth S.Carr
Points C.Harper
Mountain C.Harper
Combative D.Sunderland
Sprint M.Vanthourenhout
Combination A.Doleatto