Right now | Confirmed transfers | Vuelta stages | Vuelta startlist | Ladies Tour of Norway | Tour de l'Avenir

2019 Le Tour de Savoie Mont Blanc

Race mainpage Info Results Stages Startlist Stats Comments (10) Fantasy

Stage overview Stage profiles 01 02 03 04 05

Results: 02.stage FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time FC UCI
01 Colin Stüssi 1993 Team Vorarlberg Santic 03:37:4587
02 Chris Harper 1994 Team Bridgelane + 1163
03 Pierpaolo Ficara 1991 Amore & Vita - Prodir + 01:3351
04 Jérémy Bellicaud 1998 C.C.Etupes + 01:354
05 Simon Carr 1998 A.V.C. Aix-en-Provence + 01:434
06 Jens Adams 1992 Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 01:483
07 Clément Champoussin 1998 Chambéry Cyclisme Formation + 01:483
08 Jose Manuel Diaz Gallego 1995 Team Vorarlberg Santic + 01:553
09 Aurélien Doleatto 1997 Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 02:032
10 Nicolas Prodhomme 1997 Chambéry Cyclisme Formation + 02:252
11 Romain Campistrous 1992 A.V.C. Aix-en-Provence + 02:432
12 Dylan Sunderland 1996 Team Bridgelane + 02:432
13 Daan Soete 1994 Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 02:442
14 Danilo Celano 1989 Amore & Vita - Prodir + 02:511
15 Yannis Voisard 1998 Akros-Thömus + 02:511
16 Hans-Jörg Leopold 1983 Maloja Pushbikers + 02:511
17 Jacques Lebreton 1999 EC Saint-Etienne Loire + 02:531
18 Eli Iserbyt 1997 Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 03:011
19 Bjørn Tore Hoem 1991 Joker Fuel of Norway + 03:071
20 Thomas Devaux 1997 C.C.Etupes + 03:091
21 Nils Sinschek 1998 Development Team Sunweb + 03:131
22 Tao Quemere 1990 V.C.Villefranche Beaujolais + 03:161
23 Gordian Banzer 1996 Team Vorarlberg Santic + 03:171
24 Adria Moreno Sala 1991 A.V.C. Aix-en-Provence + 03:171
25 Louis Richard 1996 EC Saint-Etienne Loire + 03:21-
26 Charlie Meredith 1998 C.C.Etupes + 03:23-
27 Alexandre Jamet 1993 CR4C Roanne + 03:27-
28 Justin Paroz 1996 Akros-Thömus + 03:54-
29 Daniel Geysmayr 1989 Team Vorarlberg Santic + 03:58-
30 Romain Rosier 1996 EC Saint-Etienne Loire + 06:27-
31 Scott Bowden 1995 Team Bridgelane + 07:30
32 Øivind Lukkedal 1994 Joker Fuel of Norway + 07:30
33 Romain Hardy 1988 Team Arkéa - Samsic + 07:30
34 Gabin Fine 1996 V.C.Villefranche Beaujolais + 07:34
35 Connor Swift 1995 Team Arkéa - Samsic + 07:54
36 Stefan Bennett 1992 C.C.Etupes + 09:46
37 Axel Chatelus 1995 CR4C Roanne + 10:41
38 Aurélien Philibert 1995 Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 11:13
39 Lukas Schlemmer 1995 Maloja Pushbikers + 12:07
40 Jodok Salzmann 1995 Maloja Pushbikers + 12:07
41 Matthias Reutimann 1994 Swiss Racing Academy + 13:56
42 Hayden McCormick 1994 Team Bridgelane + 13:56
43 Alexandre Delettre 1997 V.C.Villefranche Beaujolais + 13:56
44 Eddy Fine 1997 V.C.Villefranche Beaujolais + 13:56
45 Clement Didier 1998 Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 13:56
46 Stefan Kolb 1997 Maloja Pushbikers + 14:13
47 Andreas Vangstad 1992 Joker Fuel of Norway + 15:04
48 Arnold Reifler 1996 V.C.Villefranche Beaujolais + 15:18
49 Lukas Meiler 1995 Team Vorarlberg Santic + 18:01
50 Johannes Schinnagel 1996 Maloja Pushbikers + 18:01
51 Leon Heinschke 1999 Development Team Sunweb + 18:01
52 Ole Forfang 1995 Joker Fuel of Norway + 18:06
53 Michael Vanthourenhout 1993 Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 19:03
54 Viesturs Luksevics 1987 Amore & Vita - Prodir + 21:02
55 Marco Tizza 1992 Amore & Vita - Prodir + 21:02
56 Fabian Paumann 1993 Swiss Racing Academy + 23:26
57 Davide Orrico 1990 Team Vorarlberg Santic + 23:26
58 Tim Naberman 1999 Development Team Sunweb + 23:31
59 Martin Salmon 1997 Development Team Sunweb + 23:31
60 Raphael Krähemann 1996 Swiss Racing Academy + 23:31
61 Thibault Guernalec 1997 Team Arkéa - Samsic + 23:31
62 Jeremy Montauban 1999 Chambéry Cyclisme Formation + 23:31
63 Alois Charrin 2000 Chambéry Cyclisme Formation + 23:31
64 Aymeric Dury 1996 V.C.Villefranche Beaujolais + 23:31
65 Clément Russo 1995 Team Arkéa - Samsic + 23:31
66 Romain Le Roux 1992 Team Arkéa - Samsic + 23:31
67 Léo Boileau 1997 EC Saint-Etienne Loire + 23:31
68 Thomas Delphis 1999 Chambéry Cyclisme Formation + 23:31
69 Florent Castellarnau 1993 A.V.C. Aix-en-Provence + 23:31
70 Simon Combes 1997 CR4C Roanne + 23:31
71 Robin Meyer 1996 A.V.C. Aix-en-Provence + 23:31
72 Lionel Mawditt 1995 Team Bridgelane + 23:31
73 Vincent Arnaud 1992 Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 23:31
74 Dimitri Bussard 1996 Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 23:31
75 Fabien Rondeau 1997 CR4C Roanne + 23:31
76 Joel Suter 1998 Akros-Thömus + 28:31
77 Felix Gall 1998 Development Team Sunweb + 28:31
78 Tom Balaskovic 1995 EC Saint-Etienne Loire + 29:24
79 Antoine Prunet 1999 CR4C Roanne + 29:53
80 Rémi Aubert 1995 C.C.Etupes + 29:58
81 Arno Debeir 1999 Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 29:58
82 Thibaut Gagnaire 1999 EC Saint-Etienne Loire + 29:58
83 Sofiane Merignat 1997 C.C.Etupes + 29:58
84 Yolan Sylvestre 1993 A.V.C. Aix-en-Provence + 29:58
85 Yves Lütolf 1997 Swiss Racing Academy + 29:58
86 Timo Güller 1994 Akros-Thömus + 29:58
87 Alan Riou 1997 Team Arkéa - Samsic + 29:58
88 Ken Conter 1999 Chambéry Cyclisme Formation + 29:58
89 Niklas Märkl 1999 Development Team Sunweb + 30:39
90 Manuel Zobrist 1997 Akros-Thömus + 32:02
DNS Cyrille Thiery 1990 Swiss Racing Academy
DNF Peter Livingstone 1997 Team Bridgelane
DNF Antoine Aebi 1998 Akros-Thömus
DNF Yannick Achterberg 1994 Maloja Pushbikers
DNF Yukinori Hishinuma 1992 Amore & Vita - Prodir
DNF Andrea Meucci 1994 Amore & Vita - Prodir
DNF Nathanaël Gery 1994 CR4C Roanne
Pos Name Born Team Time
01 11 Colin Stüssi 1993 Team Vorarlberg Santic 07:13:56
02 7 Chris Harper 1994 Team Bridgelane + 15
03 3 Pierpaolo Ficara 1991 Amore & Vita - Prodir + 01:39
04 44 Jérémy Bellicaud 1998 C.C.Etupes + 01:45
05 3 Jens Adams 1992 Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 01:52
06 32 Simon Carr 1998 A.V.C. Aix-en-Provence + 01:53
07 24 Clément Champoussin 1998 Chambéry Cyclisme Formation + 01:58
08 57 Jose Manuel Diaz Gallego 1995 Team Vorarlberg Santic + 02:05
09 34 Aurélien Doleatto 1997 Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 02:13
10 19 Nicolas Prodhomme 1997 Chambéry Cyclisme Formation + 02:35
11 3 Daan Soete 1994 Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 02:52
12 11 Dylan Sunderland 1996 Team Bridgelane + 02:53
13 7 Danilo Celano 1989 Amore & Vita - Prodir + 03:01
14 14 Hans-Jörg Leopold 1983 Maloja Pushbikers + 03:01
15 30 Yannis Voisard 1998 Akros-Thömus + 03:01
16 38 Jacques Lebreton 1999 EC Saint-Etienne Loire + 03:03
17 9 Eli Iserbyt 1997 Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 03:11
18 38 Romain Campistrous 1992 A.V.C. Aix-en-Provence + 03:13
19 2 Bjørn Tore Hoem 1991 Joker Fuel of Norway + 03:17
20 37 Thomas Devaux 1997 C.C.Etupes + 03:19
21 43 Nils Sinschek 1998 Development Team Sunweb + 03:23
22 39 Tao Quemere 1990 V.C.Villefranche Beaujolais + 03:26
23 4 Gordian Banzer 1996 Team Vorarlberg Santic + 03:27
24 15 Louis Richard 1996 EC Saint-Etienne Loire + 03:31
25 27 Charlie Meredith 1998 C.C.Etupes + 03:33
26 - Alexandre Jamet 1993 CR4C Roanne + 03:37
27 26 Adria Moreno Sala 1991 A.V.C. Aix-en-Provence + 03:47
28 14 Justin Paroz 1996 Akros-Thömus + 04:03
29 22 Daniel Geysmayr 1989 Team Vorarlberg Santic + 04:08
30 25 Romain Rosier 1996 EC Saint-Etienne Loire + 06:37
31 30 Romain Hardy 1988 Team Arkéa - Samsic + 07:30
32 14 Øivind Lukkedal 1994 Joker Fuel of Norway + 07:40
33 9 Scott Bowden 1995 Team Bridgelane + 07:40
34 4 Connor Swift 1995 Team Arkéa - Samsic + 08:04
35 33 Gabin Fine 1996 V.C.Villefranche Beaujolais + 08:26
36 40 Stefan Bennett 1992 C.C.Etupes + 11:09
37 21 Aurélien Philibert 1995 Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 11:23
38 31 Axel Chatelus 1995 CR4C Roanne + 11:38
39 17 Jodok Salzmann 1995 Maloja Pushbikers + 12:13
40 10 Lukas Schlemmer 1995 Maloja Pushbikers + 12:17
41 36 Eddy Fine 1997 V.C.Villefranche Beaujolais + 14:06
42 32 Hayden McCormick 1994 Team Bridgelane + 14:06
43 8 Alexandre Delettre 1997 V.C.Villefranche Beaujolais + 14:06
44 4 Clement Didier 1998 Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 14:06
45 12 Stefan Kolb 1997 Maloja Pushbikers + 14:23
46 20 Matthias Reutimann 1994 Swiss Racing Academy + 14:26
47 - Andreas Vangstad 1992 Joker Fuel of Norway + 15:14
48 16 Arnold Reifler 1996 V.C.Villefranche Beaujolais + 15:28
49 45 Leon Heinschke 1999 Development Team Sunweb + 18:11
50 33 Johannes Schinnagel 1996 Maloja Pushbikers + 18:11
51 10 Lukas Meiler 1995 Team Vorarlberg Santic + 18:11
52 27 Ole Forfang 1995 Joker Fuel of Norway + 18:16
53 29 Michael Vanthourenhout 1993 Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 20:42
54 35 Marco Tizza 1992 Amore & Vita - Prodir + 21:12
55 28 Viesturs Luksevics 1987 Amore & Vita - Prodir + 22:42
56 7 Fabian Paumann 1993 Swiss Racing Academy + 23:36
57 54 Clément Russo 1995 Team Arkéa - Samsic + 23:37
58 43 Robin Meyer 1996 A.V.C. Aix-en-Provence + 23:41
59 22 Jeremy Montauban 1999 Chambéry Cyclisme Formation + 23:41
60 26 Florent Castellarnau 1993 A.V.C. Aix-en-Provence + 23:41
61 2 Raphael Krähemann 1996 Swiss Racing Academy + 23:41
62 18 Fabien Rondeau 1997 CR4C Roanne + 23:41
63 17 Dimitri Bussard 1996 Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 23:41
64 13 Lionel Mawditt 1995 Team Bridgelane + 23:41
65 5 Thomas Delphis 1999 Chambéry Cyclisme Formation + 23:41
66 8 Simon Combes 1997 CR4C Roanne + 23:41
67 5 Vincent Arnaud 1992 Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 23:41
68 1 Davide Orrico 1990 Team Vorarlberg Santic + 24:09
69 1 Alois Charrin 2000 Chambéry Cyclisme Formation + 24:32
70 3 Aymeric Dury 1996 V.C.Villefranche Beaujolais + 24:41
71 1 Léo Boileau 1997 EC Saint-Etienne Loire + 24:41
72 12 Tim Naberman 1999 Development Team Sunweb + 25:15
73 13 Romain Le Roux 1992 Team Arkéa - Samsic + 26:41
74 38 Felix Gall 1998 Development Team Sunweb + 28:41
75 64 Yolan Sylvestre 1993 A.V.C. Aix-en-Provence + 30:08
76 9 Joel Suter 1998 Akros-Thömus + 30:16
77 64 Niklas Märkl 1999 Development Team Sunweb + 30:49
78 7 Ken Conter 1999 Chambéry Cyclisme Formation + 30:59
79 2 Tom Balaskovic 1995 EC Saint-Etienne Loire + 31:01
80 5 Antoine Prunet 1999 CR4C Roanne + 31:03
81 7 Arno Debeir 1999 Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 31:08
82 5 Timo Güller 1994 Akros-Thömus + 31:13
83 3 Manuel Zobrist 1997 Akros-Thömus + 33:35
84 4 Yves Lütolf 1997 Swiss Racing Academy + 35:39
85 10 Martin Salmon 1997 Development Team Sunweb + 36:35
86 10 Thibault Guernalec 1997 Team Arkéa - Samsic + 36:35
87 5 Rémi Aubert 1995 C.C.Etupes + 43:02
88 2 Thibaut Gagnaire 1999 EC Saint-Etienne Loire + 43:02
89 2 Sofiane Merignat 1997 C.C.Etupes + 43:02
90 4 Alan Riou 1997 Team Arkéa - Samsic + 43:02
Le Tour de Savoie Mont Blanc
France
02.stage Hilly MF
120.7 km
Moûtiers -> La Norma
June 21st (2019)
Leader C.Stüssi
Youth J.Bellicaud
Points J.Adams
Mountain C.Stüssi
Combative C.Harper
Sprint M.Vanthourenhout
Combination C.Stüssi

Want to use results from
FirstCycling on your site?