T.d.Savoie Mont Blanc - 2019

Stage GC

DoB?
Embed Results
Pos Rider Team Time UCI
01 Hardy Romain Team Arkéa - Samsic 03:36:217
02 Adams Jens Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 003
03 Russo Clément Team Arkéa - Samsic + 001
04 Heinschke Leon Development Team Sunweb + 00
05 Finé Eddy V.C.Villefranche Beaujolais + 00
06 Ficara Pierpaolo Amore & Vita | P: + 00
07 Geysmayr Daniel Team Vorarlberg Santic + 00
08 Iserbyt Eli Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 00
09 Harper Chris Team Bridgelane + 00
10 McCormick Hayden Team Bridgelane + 00
11 Sylvestre Yolan A.V.C. Aix-en-Provence + 00
12 Stüssi Colin Team Vorarlberg Santic + 00
13 Märkl Niklas Development Team Sunweb + 00
14 Soete Daan Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 00
15 Meyer Robin A.V.C. Aix-en-Provence + 00
16 Philibert Aurélien Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 00
17 Schinnagel Johannes Maloja Pushbikers + 00
18 Lukkedal Øivind Joker Fuel of Norway + 00
19 Tizza Marco Amore & Vita | P: + 00
20 Celano Danilo Amore & Vita | P: + 00
21 Hoem Bjørn Tore Joker Fuel of Norway + 00
22 Salzmann Jodok Maloja Pushbikers + 00
23 Sunderland Dylan Team Bridgelane + 00
24 Bowden Scott Team Bridgelane + 00
25 Forfang Ole Joker Fuel of Norway + 00
26 Jamet Alexandre CR4C Roanne + 00
27 Banzer Gordian Team Vorarlberg Santic + 00
28 Leopold Hans-Jörg Maloja Pushbikers + 00
29 Prodhomme Nicolas Chambéry Cyclisme Formation + 00
30 Swift Connor Team Arkéa - Samsic + 00
31 Champoussin Clément Chambéry Cyclisme Formation + 00
32 Reifler Arnold V.C.Villefranche Beaujolais + 00
33 Kolb Stefan Maloja Pushbikers + 00
34 Castellarnau Florent A.V.C. Aix-en-Provence + 00
35 Delettre Alexandre V.C.Villefranche Beaujolais + 00
36 Gall Felix Development Team Sunweb + 00
37 Montauban Jérémy Chambéry Cyclisme Formation + 00
38 Carr Simon A.V.C. Aix-en-Provence + 00
39 Richard Louis EC Saint-Etienne Loire + 00
40 Didier Clement Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 00
41 Meiler Lukas Team Vorarlberg Santic + 00
42 Paroz Justin Akros-Thömus + 00
43 Doleatto Aurélien Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 00
44 Rondeau Fabien CR4C Roanne + 00
45 Voisard Yannis Akros-Thömus + 00
46 Bussard Dimitri Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 00
47 Vangstad Andreas Joker Fuel of Norway + 00
48 Bellicaud Jérémy C.C.Etupes + 00
49 Achterberg Yannick Maloja Pushbikers + 00
50 Schlemmer Lukas Maloja Pushbikers + 00
51 Mawditt Lionel Team Bridgelane + 00
52 Meredith Charlie C.C.Etupes + 00
53 Moreno Adria A.V.C. Aix-en-Provence + 00
54 Lebreton Jacques EC Saint-Etienne Loire + 00
55 Rosier Romain EC Saint-Etienne Loire + 00
56 Campistrous Romain A.V.C. Aix-en-Provence + 00
57 Devaux Thomas C.C.Etupes + 00
58 Combes Simon CR4C Roanne + 00
59 Krähemann Raphael Swiss Racing Academy + 00
60 Delphis Thomas Chambéry Cyclisme Formation + 00
61 Quemere Tao V.C.Villefranche Beaujolais + 00
62 Arnaud Vincent Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 00
63 Paumann Fabian Swiss Racing Academy + 00
64 Sinschek Nils Development Team Sunweb + 00
65 Reutimann Matthias Swiss Racing Academy + 20
66 Orrico Davide Team Vorarlberg Santic + 35
67 Finé Gabin V.C.Villefranche Beaujolais + 42
68 Chatelus Axel CR4C Roanne + 47
69 Charrin Aloïs Chambéry Cyclisme Formation + 51
70 Conter Ken Chambéry Cyclisme Formation + 51
71 Boileau Léo EC Saint-Etienne Loire + 01:00
72 Dury Aymeric V.C.Villefranche Beaujolais + 01:00
73 Debeir Arno Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 01:00
74 Prunet Antoine CR4C Roanne + 01:00
75 Bennett Stefan C.C.Etupes + 01:03
76 Güller Timo Akros-Thömus + 01:05
77 Aebi Antoine Akros-Thömus + 01:07
78 Thiery Cyrille Swiss Racing Academy + 01:11
79 Zobrist Manuel Akros-Thömus + 01:23
80 Balaskovic Tom EC Saint-Etienne Loire + 01:27
81 Diaz Jose Manuel Team Vorarlberg Santic + 00
82 Naberman Tim Development Team Sunweb + 01:34
83 Luksevics Viesturs Amore & Vita | P: + 01:35
84 Suter Joel Akros-Thömus + 01:35
85 Vanthourenhout Michael Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 01:35
86 Le Roux Romain Team Arkéa - Samsic + 03:00
87 Gery Nathanaël CR4C Roanne + 03:15
88 Lütolf Yves Swiss Racing Academy + 05:35
89 Meucci Andrea Amore & Vita | P: + 11:53
90 Gagnaire Thibaut EC Saint-Etienne Loire + 12:54
91 Merignat Sofiane C.C.Etupes + 12:54
92 Aubert Rémi C.C.Etupes + 12:54
93 Livingstone Peter Team Bridgelane + 12:54
94 Riou Alan Team Arkéa - Samsic + 12:54
95 Salmon Martin Development Team Sunweb + 12:54
96 Guernalec Thibault Team Arkéa - Samsic + 12:54
97 Hishinuma Yukinori Amore & Vita | P: + 17:10
DNS Guinchard Benoit Swiss Racing Academy
DNF Brenans Emile Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme
Pos Rider Team Time
1 Hardy Romain Team Arkéa - Samsic 03:36:11
2 Adams Jens Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 04
3 Russo Clément Team Arkéa - Samsic + 06
4 Heinschke Leon Development Team Sunweb + 10
5 Finé Eddy V.C.Villefranche Beaujolais + 10
6 Ficara Pierpaolo Amore & Vita | P: + 10
7 Geysmayr Daniel Team Vorarlberg Santic + 10
8 Iserbyt Eli Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 10
9 Harper Chris Team Bridgelane + 10
10 McCormick Hayden Team Bridgelane + 10
11 Sylvestre Yolan A.V.C. Aix-en-Provence + 10
12 Stüssi Colin Team Vorarlberg Santic + 10
13 Märkl Niklas Development Team Sunweb + 10
14 Soete Daan Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 10
15 Meyer Robin A.V.C. Aix-en-Provence + 10
16 Philibert Aurélien Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 10
17 Schinnagel Johannes Maloja Pushbikers + 10
18 Lukkedal Øivind Joker Fuel of Norway + 10
19 Tizza Marco Amore & Vita | P: + 10
20 Celano Danilo Amore & Vita | P: + 10
21 Hoem Bjørn Tore Joker Fuel of Norway + 10
22 Salzmann Jodok Maloja Pushbikers + 10
23 Sunderland Dylan Team Bridgelane + 10
24 Bowden Scott Team Bridgelane + 10
25 Forfang Ole Joker Fuel of Norway + 10
26 Jamet Alexandre CR4C Roanne + 10
27 Banzer Gordian Team Vorarlberg Santic + 10
28 Leopold Hans-Jörg Maloja Pushbikers + 10
29 Prodhomme Nicolas Chambéry Cyclisme Formation + 10
30 Swift Connor Team Arkéa - Samsic + 10
31 Champoussin Clément Chambéry Cyclisme Formation + 10
32 Reifler Arnold V.C.Villefranche Beaujolais + 10
33 Kolb Stefan Maloja Pushbikers + 10
34 Castellarnau Florent A.V.C. Aix-en-Provence + 10
35 Delettre Alexandre V.C.Villefranche Beaujolais + 10
36 Gall Felix Development Team Sunweb + 10
37 Montauban Jérémy Chambéry Cyclisme Formation + 10
38 Carr Simon A.V.C. Aix-en-Provence + 10
39 Richard Louis EC Saint-Etienne Loire + 10
40 Didier Clement Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 10
41 Meiler Lukas Team Vorarlberg Santic + 10
42 Paroz Justin Akros-Thömus + 10
43 Doleatto Aurélien Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 10
44 Rondeau Fabien CR4C Roanne + 10
45 Voisard Yannis Akros-Thömus + 10
46 Bussard Dimitri Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 10
47 Vangstad Andreas Joker Fuel of Norway + 10
48 Bellicaud Jérémy C.C.Etupes + 10
49 Achterberg Yannick Maloja Pushbikers + 10
50 Schlemmer Lukas Maloja Pushbikers + 10
51 Mawditt Lionel Team Bridgelane + 10
52 Meredith Charlie C.C.Etupes + 10
53 Moreno Adria A.V.C. Aix-en-Provence + 10
54 Lebreton Jacques EC Saint-Etienne Loire + 10
55 Rosier Romain EC Saint-Etienne Loire + 10
56 Campistrous Romain A.V.C. Aix-en-Provence + 10
57 Devaux Thomas C.C.Etupes + 10
58 Combes Simon CR4C Roanne + 10
59 Krähemann Raphael Swiss Racing Academy + 10
60 Delphis Thomas Chambéry Cyclisme Formation + 10
61 Quemere Tao V.C.Villefranche Beaujolais + 10
62 Arnaud Vincent Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 10
63 Paumann Fabian Swiss Racing Academy + 10
64 Sinschek Nils Development Team Sunweb + 10
65 Diaz Jose Manuel Team Vorarlberg Santic + 10
66 Reutimann Matthias Swiss Racing Academy + 30
67 Orrico Davide Team Vorarlberg Santic + 45
68 Finé Gabin V.C.Villefranche Beaujolais + 52
69 Chatelus Axel CR4C Roanne + 57
70 Charrin Aloïs Chambéry Cyclisme Formation + 01:01
71 Conter Ken Chambéry Cyclisme Formation + 01:01
72 Boileau Léo EC Saint-Etienne Loire + 01:10
73 Dury Aymeric V.C.Villefranche Beaujolais + 01:10
74 Debeir Arno Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 01:10
75 Prunet Antoine CR4C Roanne + 01:10
76 Bennett Stefan C.C.Etupes + 01:13
77 Güller Timo Akros-Thömus + 01:15
78 Aebi Antoine Akros-Thömus + 01:17
79 Thiery Cyrille Swiss Racing Academy + 01:21
80 Zobrist Manuel Akros-Thömus + 01:33
81 Balaskovic Tom EC Saint-Etienne Loire + 01:37
82 Vanthourenhout Michael Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 01:39
83 Luksevics Viesturs Amore & Vita | P: + 01:43
84 Naberman Tim Development Team Sunweb + 01:44
85 Suter Joel Akros-Thömus + 01:45
86 Le Roux Romain Team Arkéa - Samsic + 03:10
87 Gery Nathanaël CR4C Roanne + 03:25
88 Lütolf Yves Swiss Racing Academy + 05:41
89 Meucci Andrea Amore & Vita | P: + 12:03
90 Gagnaire Thibaut EC Saint-Etienne Loire + 13:04
91 Merignat Sofiane C.C.Etupes + 13:04
92 Aubert Rémi C.C.Etupes + 13:04
93 Livingstone Peter Team Bridgelane + 13:04
94 Riou Alan Team Arkéa - Samsic + 13:04
95 Salmon Martin Development Team Sunweb + 13:04
96 Guernalec Thibault Team Arkéa - Samsic + 13:04
97 Hishinuma Yukinori Amore & Vita | P: + 17:20

Information