Front Races Teams Riders Ranking

Tour de l'Avenir | 2009 Stages

Information Results StagesStartlist

Main page

Overview Stage profiles 01 02 03 04 05 06 07 08 09

Results: 05.Stage

Pos Name Team Time
01 Jonathan Castroviejo Orbea 03:52:03
02 Niki Østergaard Team Capinordic + 00
03 Blaz Furdi Sava + 00
04 Jaco Venter Trek - Marco Polo Cycling Team + 00
05 Guillaume Bonnafond AG2R La Mondiale + 00
06 Loïc Desriac AG2R La Mondiale + 00
07 Tejay Van Garderen Rabobank CT + 00
08 Martijn Keizer Rabobank CT + 00
09 Peter Kennaugh - + 00
10 Evaldas Siskevicius La Pomme Marseille + 00
11 Romain Beney - + 00
12 Romain Sicard Orbea + 04
13 Ben Gastauer Chambery Cyclisme Formation + 04
14 Kris Boeckmans Silence - Lotto + 09
15 Yannick Martinez - + 09
16 Jonathan McEvoy - + 09
17 Vojtech Hacecky - + 09
18 Yegor Dementyev ISD Sport Donetsk + 09
19 Geoffrey Soupe - + 09
20 Timofey Kritskiy Katusha CT + 09
21 Andreas Stauff FC Rheinland-Pfalz/Saar Mainz + 09
22 Michel Kreder Rabobank CT + 09
23 Arthur Vichot - + 09
24 Troels Vinther Team Capinordic + 09
25 Jean-Lou Paiani - + 09
26 Daniel Teklehaimanot - + 09
27 Chris Barton - + 09
28 Sander Maasing C.C. Etupes + 09
29 Michael Bär Nazionale Elettronica - Hadimec + 09
30 Romain Zingle Veranda's Willems + 09
31 Tony Gallopin Auber 93 + 09
32 Daniel Henggeler Nazionale Elettronica - Hadimec + 09
33 Nicolas Schnyder Chambery Cyclisme Formation + 09
34 Jure Zagar Adria Mobil + 09
35 Jose Goncalves - + 09
36 Gabor Kazsa - + 09
37 Dennis Van Winden Rabobank CT + 09
38 Higinio Fernandez - + 09
39 Blaz Jarc Adria Mobil + 09
40 Rafael Valls Burgos Monumental - Castilla y Leon + 09
41 Kirk Carlsen - + 09
42 Yuriy Agarkov ISD Sport Donetsk + 09
43 Rasmus Guldhammer Team Capinordic + 09
44 Jan Tratnik Radenska - KD Financial Pointq + 09
45 Julien Berard Chambery Cyclisme Formation + 09
46 Sergej Fuchs Rabobank CT + 09
47 Luke Rowe - + 09
48 Sergio Henao Colombia es Pasion-Coldeportes + 09
49 Romain Lemarchand Auber 93 + 09
50 Steven Kruijswijk Rabobank CT + 09
51 Mathias Lisson - + 09
52 Yoann Bagot La Pomme Marseille + 09
53 Alex Howes Garmin-Slipstream + 09
54 Alexander Prishpetnyy - + 09
55 Darwin Atapuma Colombia es Pasion-Coldeportes + 09
56 Jetse Bol Rabobank CT + 09
57 John Degenkolb Thüringer Energie Team + 09
58 Pedro Merino Criado Fuji-Servetto + 09
59 Jens Debusschere Topsport Vlaanderen - Mercator + 09
60 Eduard Prades Andorra - GrandValira + 09
61 Sep Vanmarcke Jong Vlaandern - Bauckneckt + 09
62 Jan Ghyselinck - + 09
63 Ramon Sinkeldam Rabobank CT + 09
64 Jens Keukeleire - + 09
65 Christopher Juul Jensen Glud & Marstrand - Horsens + 09
66 Andrei Krasilnikau - + 09
67 Peter Stetina - + 09
68 Jarlinson Pantano Colombia es Pasion-Coldeportes + 09
69 Joel Zangerle SCO Dijon + 09
70 William Rodriguez Parra Colombia es Pasion-Coldeportes + 09
71 Pit Schlechter Continental Team Differdange + 09
72 Oleksandr Grygorenko - + 09
73 Silver Ao - + 09
74 Nelson Oliveira - + 09
75 Andrey Solomennikov Katusha CT + 09
76 Stanislav Starodubtsev Katusha CT + 09
77 Artem Topchanyk ISD Sport Donetsk + 09
78 Petr Ignatenko Katusha CT + 09
79 Jonathan Fumeaux C.C. Etupes + 09
80 Nico Keinath Nazionale Elettronica - Hadimec + 09
81 Ricardo Vilela Liberty Seguros + 09
82 Gert Joeaar Meridiana - Kalev Chocolate Team + 09
83 Aurelien Duval Française des Jeux + 09
84 Erick Rowsell - + 09
85 Patrick Gretsch Thüringer Energie Team + 02:11
86 Luca Albasini - + 02:15
87 Camilo Andres Suarez Colombia es Pasion-Coldeportes + 02:15
88 Ricky Jørgensen Glud & Marstrand - Horsens + 02:27
89 Dimitri Chuzhda Andorra - GrandValira + 02:28
90 Andrew Fenn - + 02:28
91 Daniel Holloway - + 02:28
92 Nejc Kosir Radenska - KD Financial Pointq + 04:01
93 Martin Puusepp - + 04:01
94 Sebastian Hans Heizomat - Mapei + 05:14
95 Silver Schultz - + 05:14
96 Tom Wecker - + 06:27
97 Mykhailo Kononenko - + 27:51
98 Joni Brandao - + 27:51
99 Urmo Utar Meridiana - Kalev Chocolate Team + 27:51
100 Carlos Baltasar - + 27:51
DNF Marco Cunha -
DNF Marko Kump Adria Mobil
DNF Darwin Ferney Pantoja Tovar Colombia es Pasion-Coldeportes
Info
Nations France
Date September 9th
Where Sedan -> Guénange
What 05.Stage
Distance 166 km
Leader J.Berard
Points K.Boeckmans
Mountain R.Sicard