Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Tour de l'Avenir
UCI, 5th -14th September 2002, France
Race info
Results
Startlist
History
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
GC
Points
Mountain
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Stage: 05
Stage: 06
Stage: 07
Stage: 08
Stage: 09
Stage: 10
Embed Results
Nations
Australia
Austria
Belarus
Belgium
Colombia
Croatia
Czechia
Denmark
France
Germany
Great Britain
Italy
Luxembourg
Netherlands
Norway
Russia
Slovenia
Spain
Sweden
Switzerland
Ukraine
Teams
-
AC Sparta Praha
BigMat - Auber 93
Bonjour
Crédit Agricole
Credit Agricole Espoirs
Euskaltel-Euskadi
Jean Delatour
Kelme - Costa Blanca
La Française des Jeux
Landbouwkrediet - Colnago
Mapei - Quick Step - Latexco
Marlux - Wincor Nixdorf
ONCE - Eroski
Perutnina Ptuj - Krka
Phonak
PSK - Remerx
Rabobank TT3
St. Quentin - Oktos
Team Krone
Team Mälarenergi - Sime
Vendee U - Pays de la Loire
Vlaandern - T-Interim
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Petrov
Evgeni
1978
Mapei - Quick Step - Latexco
35:41:44
02
Fedrigo
Pierrick
1978
Crédit Agricole
+ 01
03
Muñoz
David
1979
Kelme - Costa Blanca
+ 13
04
Silloniz
Aitor
1977
Euskaltel-Euskadi
+ 14
05
De Weert
Kevin
1982
Rabobank TT3
+ 31
06
Weening
Pieter
1981
Rabobank TT3
+ 34
07
Arroyo
David
1980
ONCE - Eroski
+ 37
08
Caruso
Giampaolo
1980
ONCE - Eroski
+ 42
09
Popovych
Yaroslav
1980
Landbouwkrediet - Colnago
+ 47
10
Martinez
Egoi
1978
Euskaltel-Euskadi
+ 01:02
11
Isasi
Iñaki
1977
Euskaltel-Euskadi
+ 01:07
12
Golcer
Jure
1977
Perutnina Ptuj - Krka
+ 01:56
13
Charteau
Anthony
1979
Bonjour
+ 02:10
14
Ardila
Mauricio
1979
Marlux - Wincor Nixdorf
+ 02:15
15
Borisov
Vladislav
1978
-
+ 02:17
16
Pozzato
Filippo
1981
-
+ 02:32
17
Laurent
Christophe
1977
Jean Delatour
+ 02:47
18
Sinkewitz
Patrik
1980
Mapei - Quick Step - Latexco
+ 02:55
19
Wilson
Matthew
1977
La Française des Jeux
+ 03:08
20
Florencio
Xavier
1979
ONCE - Eroski
+ 03:46
21
Rogina
Radoslav
1979
Perutnina Ptuj - Krka
+ 03:49
22
Anzà
Santo
1980
Landbouwkrediet - Colnago
+ 03:50
23
Silloniz Aresti
Josu
1978
Euskaltel-Euskadi
+ 04:02
24
Sijmens
Nico
1978
Vlaandern - T-Interim
+ 04:08
25
Krivtsov
Yuriy
1979
Jean Delatour
+ 04:10
26
Karpatchev
Maxim
1980
-
+ 04:56
27
Coenen
Johan
1979
Marlux - Wincor Nixdorf
+ 05:05
28
Hushovd
Thor
1978
Crédit Agricole
+ 05:34
29
Ten Dam
Laurens
1980
Rabobank TT3
+ 05:54
30
Derepas
David
1978
Phonak
+ 06:19
31
Berthou
Eric
1980
-
+ 06:50
32
Meret
Nicolas
1977
St. Quentin - Oktos
+ 08:11
33
Eltink
Theo
1981
Rabobank TT3
+ 08:44
34
Engoulvent
Jimmy
1979
Bonjour
+ 10:00
35
Polukhine
Sergei
1981
-
+ 10:17
36
Bader
Vincent
1979
St. Quentin - Oktos
+ 10:28
37
Meunier
Nicolas
1978
BigMat - Auber 93
+ 14:28
38
Usov
Alexandre
1977
Phonak
+ 15:06
39
Gutierrez
Ignacio
1977
Kelme - Costa Blanca
+ 15:18
40
Geslin
Anthony
1980
Bonjour
+ 19:59
41
Cappelle
Andy
1979
Marlux - Wincor Nixdorf
+ 20:12
42
Poos
Christian
1977
Marlux - Wincor Nixdorf
+ 21:31
43
Gasparre
Graziano
1978
Mapei - Quick Step - Latexco
+ 22:46
44
Cheula
Giampaolo
1979
Mapei - Quick Step - Latexco
+ 23:51
45
Hegreberg
Morten
1977
-
+ 25:24
46
Voeckler
Thomas
1979
Bonjour
+ 26:13
47
Elmiger
Martin
1978
Phonak
+ 27:38
48
Timochine
Mikhail
1980
Landbouwkrediet - Colnago
+ 29:02
49
Finot
Frederic
1977
Jean Delatour
+ 29:12
50
Riera Valls
Jordi
1978
Kelme - Costa Blanca
+ 29:53
51
Vanlandschoot
James
1978
Vlaandern - T-Interim
+ 30:09
52
Juliá
José Cayetano
1971
Kelme - Costa Blanca
+ 30:12
53
Eisel
Bernhard
1981
Mapei - Quick Step - Latexco
+ 30:55
54
Levecot
Benjamin
1977
BigMat - Auber 93
+ 31:38
55
Dekkers
Johan
1978
Marlux - Wincor Nixdorf
+ 32:41
56
Herrero
David
1979
Euskaltel-Euskadi
+ 35:13
57
Edaleine
Christophe
1979
Jean Delatour
+ 35:52
58
Lievens
Erik
1979
Landbouwkrediet - Colnago
+ 36:09
59
Devolder
Stijn
1979
Vlaandern - T-Interim
+ 36:46
60
Coutouly
Cedric
1980
Credit Agricole Espoirs
+ 37:47
61
Fritsch
Nicolas
1978
La Française des Jeux
+ 39:10
62
Dumoulin
Samuel
1980
Jean Delatour
+ 39:52
63
Lequatre
Geoffroy
1981
Credit Agricole Espoirs
+ 41:04
64
Bouchet
Jérôme
1979
-
+ 43:32
65
Lhuillier
Regis
1980
La Française des Jeux
+ 46:18
66
Bouquet
Camille
1979
BigMat - Auber 93
+ 46:46
67
Olivier
Lenaic
1977
Jean Delatour
+ 50:57
68
Casper
Jimmy
1978
La Française des Jeux
+ 52:10
69
Bileka
Volodymyr
1979
Landbouwkrediet - Colnago
+ 52:54
70
Gonzalez Rios
Jonathan
1981
ONCE - Eroski
+ 54:26
71
Buffaz
Mickaël
1979
-
+ 01:01:04
DNF
Becka
Radek
1979
-
DNF
Duclos-Lassalle
Hervé
1979
-
DNF
Fabisovsky
Ladislav
1981
-
DNF
Hole
Jostein
1980
-
DNF
Karpatchev
Andrei
1978
-
DNF
Linet
Pavel
1982
-
DNF
Pchelkin
Andrey
1981
-
DNF
Terenine
Ivan
1982
-
DNF
Hebik
Martin
1982
AC Sparta Praha
DNF
Brouzes
Niels
1981
BigMat - Auber 93
DNF
Liboreau
Nicolas
1977
BigMat - Auber 93
DNF
Talabardon
Yannick
1981
BigMat - Auber 93
DNF
Joly
Sébastien
1979
Bonjour
DNF
Salanson
Fabrice
1979
Bonjour
DNF
Charpenteau
Yoann
1979
Crédit Agricole
DNF
Leblacher
Eric
1978
Credit Agricole Espoirs
DNF
Gonzalez
Gorka
1977
Euskaltel-Euskadi
DNF
Lozano Montero
Roberto
1977
Kelme - Costa Blanca
DNF
Rodriguez
Alexis
1977
Kelme - Costa Blanca
DNF
Bichot
Freddy
1979
La Française des Jeux
DNF
Wiggins
Bradley
1980
La Française des Jeux
DNF
Scamardella
Salvatore
1979
Landbouwkrediet - Colnago
DNF
Zerzan
Pavel
1978
Mapei - Quick Step - Latexco
DNF
Ingeby
Kristoffer
1979
Marlux - Wincor Nixdorf
DNF
Beloki
Gorka
1978
ONCE - Eroski
DNF
Rodríguez
Joaquim
1979
ONCE - Eroski
DNF
Batic
Matjaz
1978
Perutnina Ptuj - Krka
DNF
Kelner
Miran
1977
Perutnina Ptuj - Krka
DNF
Mori
Manuele
1980
Perutnina Ptuj - Krka
DNF
Nose
Tomasz
1982
Perutnina Ptuj - Krka
DNF
Camaño
Iker
1979
Phonak
DNF
Kupfernagel
Stefan
1977
Phonak
DNF
Reihs
Michael
1979
Phonak
DNF
Mares
Martin
1982
PSK - Remerx
DNF
Dekkers
Hans
1981
Rabobank TT3
DNF
Posthuma
Joost
1981
Rabobank TT3
DNF
Koehler
Philippe
1978
St. Quentin - Oktos
DNF
Lembo
Eddy
1980
St. Quentin - Oktos
DNF
Nilsson
John
1978
St. Quentin - Oktos
DNF
Peter
Roman
1978
St. Quentin - Oktos
DNF
Breiseth
Lars
1980
Team Krone
DNF
Kaggestad
Mads
1977
Team Krone
DNF
Lund
Per Martin
1981
Team Krone
DNF
Vestby
Martin
1977
Team Mälarenergi - Sime
DNF
Hary
Maryan
1980
Vendee U - Pays de la Loire
DNF
Kern
Christophe
1981
Vendee U - Pays de la Loire
DNF
Kuyckx
Jan
1979
Vlaandern - T-Interim
DNF
Van De Walle
Jurgen
1977
Vlaandern - T-Interim
DNF
Van Huffel
Wim
1979
Vlaandern - T-Interim
Information
Tour de l'Avenir
France
5th -14th September 2002
2.5