Right now: Transfers 2022 > 2023

Tour de Provence - 2022

Stage GC Youth Points Mountain Team

DoB?
Embed Results
Pos Rider TeamUCI Time
1 Quintana Nairo Team Arkéa-Samsic 20 04:23:06
2 Skjelmose Jensen Mattias Trek-Segafredo 10 + 37
3 Jorgenson Matteo Movistar Team 5 + 37
4 Sosa Ivan Movistar Team + 39
5 Van Wilder Ilan Quick-Step Alpha Vinyl Team + 41
6 Gebreigzabhier Amanuel Trek-Segafredo + 46
7 Alaphilippe Julian Quick-Step Alpha Vinyl Team + 47
8 Latour Pierre TotalEnergies + 50
9 Elissonde Kenny Trek-Segafredo + 01:00
10 Bouchard Geoffrey AG2R Citroën Team + 01:03
11 Fernandez Ruben Cofidis + 01:19
12 Battistella Samuele Astana Qazaqstan Team + 01:27
13 Paret-Peintre Aurélien AG2R Citroën Team + 01:29
14 Storer Michael Groupama-FDJ + 01:33
15 Rodríguez Óscar Movistar Team + 01:33
16 Schönberger Sebastian B&B Hotels-KTM + 01:35
17 Stork Florian Team DSM + 01:37
18 Bouet Maxime Team Arkéa-Samsic + 01:51
19 Hagen Carl Fredrik Israel-Premier Tech + 02:04
20 Donovan Mark Team DSM + 02:35
21 Combaud Romain Team DSM + 02:35
22 Vervaeke Louis Quick-Step Alpha Vinyl Team + 02:35
23 Doubey Fabien TotalEnergies + 02:44
24 Pedrero Antonio Movistar Team + 02:49
25 Touzé Damien AG2R Citroën Team + 02:49
26 Würtz Schmidt Mads Israel-Premier Tech + 02:55
27 Mifsud Andrea Nice Métropole Côte d'Azur + 03:19
28 Owsian Lukasz Team Arkéa-Samsic + 03:19
29 Vervloesem Xandres Lotto Soudal + 04:00
30 Edet Nicolas Team Arkéa-Samsic + 04:03
31 Rossetto Stéphane St Michel-Auber 93 + 04:14
32 Delbove Joris St Michel-Auber 93 + 04:14
33 Devenyns Dries Quick-Step Alpha Vinyl Team + 04:34
34 Quintana Dayer Team Arkéa-Samsic + 04:45
35 Goldstein Omer Israel-Premier Tech + 04:45
36 Champion Thomas Cofidis + 05:02
37 Ferron Valentin TotalEnergies + 05:02
38 Debeaumarché Nicolas St Michel-Auber 93 + 05:29
39 Velasco Simone Astana Qazaqstan Team + 05:50
40 Heidemann Miguel B&B Hotels-KTM + 05:50
41 Ourselin Paul TotalEnergies + 05:50
42 Serry Pieter Quick-Step Alpha Vinyl Team + 05:50
43 Norsgaard Mathias Movistar Team + 05:50
44 Hayter Ethan INEOS Grenadiers + 05:50
45 Chevalier Maxime B&B Hotels-KTM + 05:50
46 Delacroix Tristan Nice Métropole Côte d'Azur + 05:58
47 Tusveld Martijn Team DSM + 06:00
48 Berlin Antoine Nice Métropole Côte d'Azur + 06:02
49 Goubert Jean Nice Métropole Côte d'Azur + 06:08
50 Malecki Kamil Lotto Soudal + 06:16
51 Leroux Samuel GO Sport-Roubaix Lille Métropole + 06:22
52 Brussenskiy Gleb Astana Qazaqstan Team + 06:43
53 Rojas José Joaquin Movistar Team + 06:43
54 Gilbert Philippe Lotto Soudal + 07:08
55 Verschaeve Viktor Lotto Soudal + 07:08
56 Armirail Bruno Groupama-FDJ + 07:31
57 Mainguenaud Tom GO Sport-Roubaix Lille Métropole + 07:32
58 Lafay Victor Cofidis + 07:58
59 Périchon Pierre-Luc Cofidis + 08:52
60 Van Asbroeck Tom Israel-Premier Tech + 08:52
61 Paillot Yoann St Michel-Auber 93 + 09:26
62 Ludvigsson Tobias Groupama-FDJ + 09:34
63 Zakharov Artyom Astana Qazaqstan Team + 09:34
64 Beullens Cédric Lotto Soudal + 09:34
65 Vendrame Andrea AG2R Citroën Team + 09:53
66 Cataldo Dario Trek-Segafredo + 09:53
67 Leveau Jérémy GO Sport-Roubaix Lille Métropole + 10:11
68 Rowe Luke INEOS Grenadiers + 10:15
69 Urruty Maxime Nice Métropole Côte d'Azur + 10:55
70 Couanon Jonathan Nice Métropole Côte d'Azur + 10:55
71 Tabellion Valentin GO Sport-Roubaix Lille Métropole + 11:34
72 Florez Miguel Team Arkéa-Samsic + 12:05
73 Grellier Fabien TotalEnergies + 12:59
74 Besson Kévin Nice Métropole Côte d'Azur + 15:18
75 Barbier Rudy Israel-Premier Tech + 15:33
76 Puccio Salvatore INEOS Grenadiers + 16:41
77 Viviani Elia INEOS Grenadiers + 16:41
78 Vermeulen Emiel GO Sport-Roubaix Lille Métropole + 16:41
79 Vanmarcke Sep Israel-Premier Tech + 16:41
80 Kamp Alexander Trek-Segafredo + 16:41
81 Gazzoli Michele Astana Qazaqstan Team + 16:41
82 Siskevicius Evaldas GO Sport-Roubaix Lille Métropole + 16:41
83 Roux Anthony Groupama-FDJ + 16:41
84 Démare Arnaud Groupama-FDJ + 16:41
85 Manzin Lorrenzo TotalEnergies + 16:45
86 Askey Lewis Groupama-FDJ + 19:04
87 Vahtra Norman GO Sport-Roubaix Lille Métropole + 19:04
88 Naberman Tim Team DSM + 20:09
89 Bodnar Maciej TotalEnergies + 22:40
90 Basso Leonardo Astana Qazaqstan Team + 22:40
91 Barbier Pierre B&B Hotels-KTM + 22:40
DSQ Ganna Filippo INEOS Grenadiers
DNS Coquard Bryan Cofidis
DNS Prodhomme Nicolas AG2R Citroën Team
DNS Zingle Axel Cofidis
DNS Parisella Raphael B&B Hotels-KTM
DNF Rolland Pierre B&B Hotels-KTM
DNF Hurel Tony St Michel-Auber 93
DNF Schwarzmann Michael Lotto Soudal
DNF Gougeard Alexis B&B Hotels-KTM
DNF Tesson Jason St Michel-Auber 93
DNF Egholm Jakob Trek-Segafredo
Pos Rider Team Time
1 9 Quintana Nairo Team Arkéa-Samsic 12:09:11
2 Alaphilippe Julian Quick-Step Alpha Vinyl Team + 27
3 2 Skjelmose Jensen Mattias Trek-Segafredo + 34
4 2 Jorgenson Matteo Movistar Team + 36
5 2 Latour Pierre TotalEnergies + 42
6 2 Van Wilder Ilan Quick-Step Alpha Vinyl Team + 46
7 3 Battistella Samuele Astana Qazaqstan Team + 01:21
8 3 Paret-Peintre Aurélien AG2R Citroën Team + 01:45
9 2 Bouet Maxime Team Arkéa-Samsic + 01:56
10 2 Vervaeke Louis Quick-Step Alpha Vinyl Team + 02:55
11 2 Touzé Damien AG2R Citroën Team + 02:57
12 3 Würtz Schmidt Mads Israel-Premier Tech + 03:54
13 1 Owsian Lukasz Team Arkéa-Samsic + 04:03
14 3 Rossetto Stéphane St Michel-Auber 93 + 06:58
15 21 Gebreigzabhier Amanuel Trek-Segafredo + 10:51
16 15 Stork Florian Team DSM + 11:24
17 21 Schönberger Sebastian B&B Hotels-KTM + 11:44
18 2 Tusveld Martijn Team DSM + 11:52
19 3 Delacroix Tristan Nice Métropole Côte d'Azur + 12:26
20 10 Doubey Fabien TotalEnergies + 12:30
21 18 Combaud Romain Team DSM + 12:45
22 18 Donovan Mark Team DSM + 12:50
23 27 Elissonde Kenny Trek-Segafredo + 12:58
24 31 Sosa Ivan Movistar Team + 13:19
25 17 Mifsud Andrea Nice Métropole Côte d'Azur + 13:37
26 26 Rodríguez Óscar Movistar Team + 13:38
27 4 Verschaeve Viktor Lotto Soudal + 13:45
28 26 Storer Michael Groupama-FDJ + 13:58
29 28 Bouchard Geoffrey AG2R Citroën Team + 14:18
30 11 Delbove Joris St Michel-Auber 93 + 14:30
31 6 Devenyns Dries Quick-Step Alpha Vinyl Team + 14:40
32 3 Goldstein Omer Israel-Premier Tech + 14:47
33 1 Ferron Valentin TotalEnergies + 15:04
34 15 Beullens Cédric Lotto Soudal + 15:23
35 14 Rowe Luke INEOS Grenadiers + 16:09
36 12 Mainguenaud Tom GO Sport-Roubaix Lille Métropole + 16:11
37 33 Fernandez Ruben Cofidis + 16:47
38 13 Quintana Dayer Team Arkéa-Samsic + 16:47
39 13 Gilbert Philippe Lotto Soudal + 16:47
40 9 Velasco Simone Astana Qazaqstan Team + 17:34
41 25 Vanmarcke Sep Israel-Premier Tech + 17:42
42 31 Pedrero Antonio Movistar Team + 18:18
43 10 Goubert Jean Nice Métropole Côte d'Azur + 18:26
44 12 Ourselin Paul TotalEnergies + 19:04
45 38 Hagen Carl Fredrik Israel-Premier Tech + 19:26
46 3 Périchon Pierre-Luc Cofidis + 19:28
47 18 Cataldo Dario Trek-Segafredo + 19:38
48 27 Edet Nicolas Team Arkéa-Samsic + 19:38
49 11 Heidemann Miguel B&B Hotels-KTM + 20:56
50 11 Norsgaard Mathias Movistar Team + 20:57
51 11 Serry Pieter Quick-Step Alpha Vinyl Team + 21:02
52 26 Debeaumarché Nicolas St Michel-Auber 93 + 21:09
53 7 Vendrame Andrea AG2R Citroën Team + 21:30
54 13 Leroux Samuel GO Sport-Roubaix Lille Métropole + 21:38
55 24 Malecki Kamil Lotto Soudal + 22:06
56 20 Rojas José Joaquin Movistar Team + 22:19
57 39 Viviani Elia INEOS Grenadiers + 22:30
58 22 Hayter Ethan INEOS Grenadiers + 22:41
59 46 Bodnar Maciej TotalEnergies + 23:16
60 26 Chevalier Maxime B&B Hotels-KTM + 23:22
61 11 Lafay Victor Cofidis + 23:26
62 28 Berlin Antoine Nice Métropole Côte d'Azur + 24:09
63 8 Van Asbroeck Tom Israel-Premier Tech + 24:20
64 19 Grellier Fabien TotalEnergies + 24:32
65 6 Ludvigsson Tobias Groupama-FDJ + 24:35
66 15 Armirail Bruno Groupama-FDJ + 24:37
67 2 Paillot Yoann St Michel-Auber 93 + 24:40
68 6 Leveau Jérémy GO Sport-Roubaix Lille Métropole + 25:44
69 44 Démare Arnaud Groupama-FDJ + 26:19
70 42 Kamp Alexander Trek-Segafredo + 26:20
71 38 Gazzoli Michele Astana Qazaqstan Team + 26:37
72 40 Manzin Lorrenzo TotalEnergies + 26:39
73 11 Zakharov Artyom Astana Qazaqstan Team + 26:57
74 26 Vervloesem Xandres Lotto Soudal + 27:40
75 2 Florez Miguel Team Arkéa-Samsic + 27:46
76 11 Couanon Jonathan Nice Métropole Côte d'Azur + 28:29
77 11 Urruty Maxime Nice Métropole Côte d'Azur + 28:42
78 20 Besson Kévin Nice Métropole Côte d'Azur + 28:53
79 20 Brussenskiy Gleb Astana Qazaqstan Team + 29:49
80 13 Tabellion Valentin GO Sport-Roubaix Lille Métropole + 30:20
81 13 Barbier Rudy Israel-Premier Tech + 30:54
82 20 Champion Thomas Cofidis + 31:18
83 17 Roux Anthony Groupama-FDJ + 31:57
84 15 Siskevicius Evaldas GO Sport-Roubaix Lille Métropole + 32:08
85 21 Askey Lewis Groupama-FDJ + 34:18
86 5 Puccio Salvatore INEOS Grenadiers + 35:17
87 7 Vermeulen Emiel GO Sport-Roubaix Lille Métropole + 37:31
88 3 Basso Leonardo Astana Qazaqstan Team + 40:07
89 Barbier Pierre B&B Hotels-KTM + 40:27
90 5 Naberman Tim Team DSM + 41:35
91 10 Vahtra Norman GO Sport-Roubaix Lille Métropole + 43:22
Pos Team Time
1 Quick-Step Alpha Vinyl Team 36:31:55
2 Team Arkéa-Samsic + 01:33
3 AG2R Citroën Team + 11:09
4 TotalEnergies + 14:22
5 Israel-Premier Tech + 16:26
6 Trek-Segafredo + 17:28
7 Movistar Team + 20:32
8 Team DSM + 23:01
9 Astana Qazaqstan Team + 31:10
10 Nice Métropole Côte d'Azur + 32:03
11 Lotto Soudal + 35:07
12 St Michel-Auber 93 + 37:41
13 B&B Hotels-KTM + 37:45
14 INEOS Grenadiers + 39:21
15 Cofidis + 45:38
16 Groupama-FDJ + 49:20
17 GO Sport-Roubaix Lille Métropole + 58:54

Information