Tour du Gévaudan - 2010

Overall

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Jérôme Coppel Saur - Sojasun 7:46:25
02 Guillaume Levarlet Saur - Sojasun + 19
03 Wilco Kelderman Rabobank CT + 1:06
04 Yannick Talabardon Saur - Sojasun + 3:08
05 Toms Skujins La Pomme Marseille + 3:11
06 Victor Rodrigues Caja Rural + 3:15
07 Dimitri Le Boulch BigMat - Auber 93 + 3:21
08 Yohan Cauquil - + 3:44
09 Paul Poux Saur - Sojasun + 3:51
10 David Rösch Atlas Personal - BMC + 4:24
11 Kenny Elissonde C.C. Etupes + 4:33
12 Maxime Mederel BigMat - Auber 93 + 5:05
13 Guillaume Faucon BigMat - Auber 93 + 5:11
14 Robert Retschke Continental Team Differdange + 5:33
15 Nicolas Baldo Atlas Personal - BMC + 5:35
16 Florian Le Corre - + 5:51
17 Guillaume Malle - + 6:05
18 Jérôme Mainard - + 6:20
19 Thomas Welter Chambery Cyclisme Formation + 6:20
20 Yoann Barbas Chambery Cyclisme Formation + 6:25
21 Damien Albaret - + 6:29
22 Joseba Larralde Alzugarai Orbea + 7:13
23 Bruno Guggisberg Atlas Personal - BMC + 8:03
24 Thomas Girard Chambery Cyclisme Formation + 8:42
25 Nicolas Bonnet - + 10:29
26 Edouard Louyest - + 11:03
27 Julien Mazet BigMat - Auber 93 + 11:11
28 Fabrice Jeandesboz Saur - Sojasun + 13:20
29 Xabier Zabalo Imaz Orbea + 13:55
30 Colin Menc Molina - + 15:05
31 Jonathan Fumeaux C.C. Etupes + 15:48
32 Gregoire Tarride La Pomme Marseille + 16:08
33 Remi Sarreboubee - + 17:40
34 Loïc Desriac C.C. Etupes + 17:48
35 Thomas Lebas - + 18:02
36 Fabricio Ferrari Caja Rural + 18:12
37 Ion Izagirre Orbea + 20:08
38 Morten Knudsen Continental Team Differdange + 21:27
39 Axetza Pena Iza Caja Rural + 21:37
40 Thomas Damuseau Chambery Cyclisme Formation + 21:40
41 Herberts Pudans - + 21:40
42 Noel Martin Infante Orbea + 21:40
43 Andoni Blazquez Berasarte Orbea + 21:47
44 Benoit Luminet - + 22:07
45 Sebastien Gredy C.C. Etupes + 22:09
46 Klaas Sys - + 22:09
47 Jose Herrada Caja Rural + 22:45
48 Nick Van der Lijke Rabobank CT + 23:09
49 Christophe Laurent - + 23:17
50 Jasper Bovenhuis Rabobank CT + 24:01
51 Sébastien Joly Saur - Sojasun + 24:18
52 Sergey Drachkov - + 25:26
53 Brian Bulgac Rabobank CT + 25:27
54 Nicolas Edet Cofidis + 28:35
55 Mathieu Delaroziere La Pomme Marseille + 30:29
56 Pierre-Alain Nicole SCO Dijon + 30:47
57 Ramon Sinkeldam Rabobank CT + 31:11
58 Aurelien Ribet - + 31:16
59 Marius Bernatonis Atlas Personal - BMC + 32:06
60 Matthias Fraisse - + 33:07
61 Mathieu Teychenne-Coutet Chambery Cyclisme Formation + 36:05
62 Etienne Tortelier Saur - Sojasun + 36:32
63 Fabien Patanchon - + 37:11
64 Guillermo Lana Baquedano Caja Rural + 37:11
65 Anthony Maldonado La Pomme Marseille + 37:31
66 Christophe Laborie Saur - Sojasun + 38:12
67 Boris Zimine C.C. Etupes + 39:50
68 Romain Ramier - + 47:32
69 Aritz Etxebarria Etxebarria Orbea + 47:55
70 Aymeric Brunet - + 48:13
71 Nikolay Mihaylov - + 48:16
72 Christophe Goutille - + 53:02
DNF Julien Ballion -
DNF Jérémy Bescond -
DNF Guillaume Bonnet -
DNF Nicolas Bouvier Gaz -
DNF Damien Branaa -
DNF Frederic Brun Jr. -
DNF Kevin Denis -
DNF Guillaume Gasquet -
DNF Jeremy Grimal -
DNF Benoît Jarrier -
DNF Grzegorz Kwiatkowski -
DNF Rudy Molard -
DNF Nicolas Morel -
DNF Julien Nicolas -
DNF Anthony Perez -
DNF Julien Prieur -
DNF Yannick Ricordel -
DNF Johann Rigoulay -
DNF Fabrice Seigneur -
DNF Anthony Soares -
DNF Mickael Szkolnik -
DNF Fabien Taillefer -
DNF Peter Kusztor Atlas Personal - BMC
DNF Frank Scherzinger Atlas Personal - BMC
DNF Ronan Racault BigMat - Auber 93
DNF Thomas Bouteille C.C. Etupes
DNF Ruben Martinez Hernandez Caja Rural
DNF Jempy Drucker Continental Team Differdange
DNF Sebastien Harbonnier Continental Team Differdange
DNF Cyrille Heymans Continental Team Differdange
DNF Vytautas Kaupas Continental Team Differdange
DNF Nicolas Capdebuy Française des Jeux
DNF Julien Antomarchi La Pomme Marseille
DNF Remco Broers Rabobank CT
DNF Jean-Marc Marino Saur - Sojasun
DNF Benjamin Cantourne SCO Dijon
DNF Alexis Coulon SCO Dijon
DNF Yves Mercier SCO Dijon
DNF Pierre-Luc Périchon SCO Dijon
DNF Remi Pompanon SCO Dijon
Information
Nation France
Date 24th - 26th September
CAT 2.2
Other
Embed Results