Tour du Gévaudan - 2009

Overall

DoB?
Pos Rider Team Time
01 David Rösch Atlas - Romers's Hausbäckerei 11:06:26
02 Julien Simon Besson Chaussures - Sojasun + 28
03 Sebastien Harbonnier Continental Team Differdange + 39
04 Francisco Ventoso Carmiooro - A-Style + 46
05 Aurelien Ribet - + 58
06 Frederik Ericsson Team Capinordic + 1:11
07 Pasquale Muto Miche - Silver Cross + 1:25
08 Freddy Bichot Agritubel + 1:36
09 Christophe Laurent Agritubel + 2:03
10 Emanuele Sella Carmiooro - A-Style + 8:34
11 Julien Mazet Auber 93 + 8:34
12 Miguel Minguez Orbea + 8:34
13 Edwin Carvajal Miche - Silver Cross + 8:41
14 Romain Feillu Agritubel + 9:02
15 Yoann Barbas - + 9:10
16 Marcel Barth Thüringer Energie Team + 9:55
17 Sébastien Duret Bretagne - Schuller + 15:18
18 Jérémie Galland Besson Chaussures - Sojasun + 15:46
19 Jean-Marc Marino Besson Chaussures - Sojasun + 15:46
20 Florian Vachon Roubaix - Lille Metropole + 19:09
21 Lilian Jegou Bretagne - Schuller + 19:10
22 Valery Kaykov Lokomotiv + 19:46
23 Rudy Molard - + 20:12
24 Sébastien Fournet-Fayard Carmiooro - A-Style + 21:06
25 Carlos Torrent Tarres Andorra - GrandValira + 21:32
26 Damien Branaa - + 21:35
27 Nadir Haddou Auber 93 + 21:42
28 Jonathan Thire Auber 93 + 22:00
29 Georges Lestage - + 22:13
30 Nico Schneider Atlas - Romers's Hausbäckerei + 23:35
31 Yannick Talabardon Besson Chaussures - Sojasun + 24:43
32 Tomasz Marczynski Miche - Silver Cross + 27:31
33 Laurent Mangel Besson Chaussures - Sojasun + 28:03
34 Artur Ershov - + 29:16
35 Alexander Mironov Katusha CT + 29:28
36 Robert Retschke Continental Team Differdange + 29:41
37 Nicolas Morel - + 30:21
38 Bastian Bürgel Thüringer Energie Team + 31:23
39 Yannick Eijssen Silence - Lotto + 32:02
40 Dmitri Puzanov Andorra - GrandValira + 32:02
41 Diego Alejandro Tamayo Carmiooro - A-Style + 32:13
42 Lucas Schädlich Thüringer Energie Team + 32:32
43 Alexander Rybakov Lokomotiv + 33:23
44 Nicolas Vogondy Agritubel + 33:45
45 Maximilian May Thüringer Energie Team + 33:47
46 Ricardo Garcia Orbea + 33:56
47 Fredrik Johansson Continental Team Differdange + 34:38
48 Alexander Ryabkin Lokomotiv + 34:38
49 Morten Knudsen Continental Team Differdange + 34:38
50 Christopher Stevenson Team Capinordic + 34:51
51 Stéphane Bonsergent Bretagne - Schuller + 35:05
52 Jérôme Mainard - + 35:05
53 Lucas Persson Team Capinordic + 35:05
54 Maxime Mederel Auber 93 + 35:05
55 Noan Lelarge Bretagne - Schuller + 35:23
56 Guillaume Bourgeois Atlas - Romers's Hausbäckerei + 35:24
57 Janick Wisler Atlas - Romers's Hausbäckerei + 35:24
58 Frank Scherzinger Atlas - Romers's Hausbäckerei + 35:24
59 Brice Feillu Agritubel + 35:36
60 Dmitriy Kosyakov Katusha CT + 35:40
61 Raul Garcia de Mateos Andorra - GrandValira + 35:42
62 Jaume Rovira Pons Andorra - GrandValira + 35:51
63 Angel Vallejo Andorra - GrandValira + 35:51
64 Sergio Pardilla Carmiooro - A-Style + 35:51
65 Aristide Ratti Carmiooro - A-Style + 35:58
66 Mikel Ilundain Tirapu Orbea + 37:45
67 Roman Maksimov - + 38:38
68 Remi Badoc - + 39:06
69 Lukas Rohner Atlas - Romers's Hausbäckerei + 40:39
70 Frédéric Vernet - + 41:09
71 Leonid Krasnov Lokomotiv + 41:19
72 Aymeric Moreels - + 41:34
73 Benat Urain Epelde Orbea + 44:24
74 Tim Haex - + 47:02
75 Stig Broeckx - + 49:08
76 Andoni Blazquez Berasarte Orbea + 49:12
77 Eneko Echeverz Carte Orbea + 53:56
78 Nicolas Jouanno Bretagne - Schuller + 1:01:56
79 Stephane Gay - + 1:03:53
80 Guillaume Tourret - + 1:27:58
DNF Pierre Bonnet -
DNF Nicolas Capdebuy -
DNF Sylvain Cholleton -
DNF Pierre Delort -
DNF Nicolas Gallon -
DNF Jonathan Genthon -
DNF Jeremy Grimal -
DNF Kalle Kriit -
DNF Colin Menc Molina -
DNF Carl Naibo -
DNF Benjamin Olivier -
DNF Fabien Patanchon -
DNF Fabien Rey -
DNF Remi Sarreboubee -
DNF Anthony Soares -
DNF Timothy Stevens -
DNF Hendrik Van den Bossche -
DNF Jochen Vankerchoven -
DNF Ludovic Vasseur -
DNF Pawel Wachnik -
DNF Nicolas Jalabert Agritubel
DNF Aitor Aznar Torres Andorra - GrandValira
DNF Morgan Chedhomme Auber 93
DNF Johan Mombaerts Auber 93
DNF Cyril Bessy Besson Chaussures - Sojasun
DNF Gaël Malacarne Bretagne - Schuller
DNF Nicolas Baldo Continental Team Differdange
DNF Dominik Eberle Continental Team Differdange
DNF Vincent Dauga Française des Jeux
DNF Roman Klimov Katusha CT
DNF Evgeni Popov Katusha CT
DNF Alexander Porsev Katusha CT
DNF Massimo Giunti Miche - Silver Cross
DNF Krzysztof Szczawinski Miche - Silver Cross
DNF Pierre Cazaux Roubaix - Lille Metropole
DNF Florian Guillou Roubaix - Lille Metropole
DNF Mickaël Larpe Roubaix - Lille Metropole
DNF Steven Tronet Roubaix - Lille Metropole
DNF Nikola Aistrup Team Capinordic
DNF Jonas Aaen Jørgensen Team Capinordic
DNF Martin Pedersen Team Capinordic
DNF Florian Harbig Thüringer Energie Team
DNF Philipp Klein Thüringer Energie Team
Information
Nation France
Date 27th - 29th September
CAT 2.2
Other
Embed Results