Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Arno Wallaard Mem.
UCI, One-day race, 20th April 2019, Netherlands
Race info
Results
Startlist
History
2024
2023
2022
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
Results
Embed Results
Nations
Australia
Belgium
Czechia
Denmark
Germany
Great Britain
Greece
Hungary
Ireland
Italy
Latvia
Luxembourg
Netherlands
Norway
Poland
Portugal
Switzerland
USA
Teams
Alecto Cycling Team
Arapahoe Resources - BMC
Beat Cycling Club
BHS - Almeborg Bornholm
Canyon DHB
Cibel
EvoPro Racing
GRC Jan Van Arckel
Great Britain
Leopard Pro Cycling
Metec - TKH
Monkey Town - À Bloc CT
NWV Groningen-Fila-Nijwa Trucks
Ringerike SK
SEG Racing Academy
Sensa- Kanjers voor Kanjers CT
Tarteletto - Isorex
Team Dauner D&DQ - Akkon
Team Differdange-GeBa
Team Lotto - Kern Haus
Team Sauerland NRW
Team Wasp
Vlasman CT
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
UCI
01
Richardson
Alexandar
1990
Canyon DHB
03:57:22
40
02
Walls
Matthew
1998
Great Britain
+ 00
30
03
Marchand
Gianni
1990
Cibel
+ 00
25
04
Van Der Kooij
Bas
1995
Monkey Town - À Bloc CT
+ 00
20
05
Dainese
Alberto
1998
SEG Racing Academy
+ 00
15
06
Havik
Piotr
1994
Beat Cycling Club
+ 00
10
07
Hennessy
Jacob
1996
Canyon DHB
+ 00
5
08
Bryon
Miguel
1995
Arapahoe Resources - BMC
+ 00
3
09
Vermeltfoort
Coen
1988
Alecto Cycling Team
+ 00
3
10
Dekker
David
1998
Metec - TKH
+ 00
3
11
Bugter
Luuc
1993
Beat Cycling Club
+ 00
12
Hayter
Ethan
1998
Great Britain
+ 00
13
Toupalik
Adam
1996
Team Sauerland NRW
+ 00
14
Tennant
Andrew
1987
Canyon DHB
+ 00
15
van den Berg
Marijn
1999
Metec - TKH
+ 00
16
Meeus
Jordi
1998
SEG Racing Academy
+ 00
17
Debruyne
Glenn
1995
Cibel
+ 00
18
Gessner
Konrad
1995
Leopard Pro Cycling
+ 00
19
van Bakel
Robbie
1994
Metec - TKH
+ 00
20
Petelin
Jan
1996
Team Differdange-GeBa
+ 00
21
Cant
Jelle
1992
Tarteletto - Isorex
+ 00
22
Huppertz
Joshua
1994
Team Lotto - Kern Haus
+ 00
23
Korevaar
Merijn
1994
GRC Jan Van Arckel
+ 00
24
Teugels
Lennert
1993
Cibel
+ 00
25
Hoeyberghs
Daan
1994
Beat Cycling Club
+ 00
26
Thurau
Sven
1996
Team Dauner D&DQ - Akkon
+ 00
27
Hodapp
Johannes
1999
Team Sauerland NRW
+ 00
28
Hooghiemster
Rene
1986
Alecto Cycling Team
+ 00
29
Budding
Martijn
1995
Beat Cycling Club
+ 00
30
van den Dool
Kelvin
1995
Vlasman CT
+ 00
31
De Groote
Arne
1997
Tarteletto - Isorex
+ 00
32
Downey
Mark
1996
EvoPro Racing
+ 00
33
Münstermann
Per Christian
1999
Team Sauerland NRW
+ 00
34
Rasch
Jesper
1998
SEG Racing Academy
+ 00
35
Vabø
Tore Andre
1998
Ringerike SK
+ 00
36
Bootsveld
Jelle
1999
Metec - TKH
+ 00
37
Oreel
Lars
1999
Team Dauner D&DQ - Akkon
+ 00
38
Rozsa
Balazs
1995
Team Differdange-GeBa
+ 00
39
Kooistra
Marten
1997
SEG Racing Academy
+ 00
40
Stevens
Timothy
1989
Cibel
+ 00
41
Slik
Ivar
1993
Monkey Town - À Bloc CT
+ 00
42
Rhim
Brendan
1995
Arapahoe Resources - BMC
+ 00
43
Maciejuk
Filip
1999
Leopard Pro Cycling
+ 00
44
Eyskens
Jeroen
1993
Cibel
+ 00
45
Spengler
Mario
1997
Leopard Pro Cycling
+ 00
46
Scholten
Wiebe
1996
Sensa- Kanjers voor Kanjers CT
+ 00
47
Winter
Laurin
1996
Team Differdange-GeBa
+ 00
48
Coenen
Dennis
1991
Cibel
+ 00
49
Pons
Gaetan
1992
Leopard Pro Cycling
+ 00
50
Centrone
Ivan
1995
Team Differdange-GeBa
+ 00
51
Doets
Marco
1995
Alecto Cycling Team
+ 00
52
Kulbe
Lars
2000
Team Sauerland NRW
+ 00
53
Matz
Mathias
1998
BHS - Almeborg Bornholm
+ 00
54
Breukelman
Chiel
1997
Monkey Town - À Bloc CT
+ 00
55
Bouwmans
Dylan
1997
Metec - TKH
+ 00
56
Varweg
Christian
1998
Sensa- Kanjers voor Kanjers CT
+ 00
57
Tellegen
Sven
1998
Sensa- Kanjers voor Kanjers CT
+ 00
58
Donders
Jelle
1993
Team Dauner D&DQ - Akkon
+ 00
59
Kearney
Aaron
1998
EvoPro Racing
+ 00
60
Groot
Mitch
1998
Alecto Cycling Team
+ 00
61
Morsink
Jesse
2000
Sensa- Kanjers voor Kanjers CT
+ 00
62
Flautt
Oliver
1993
Team Dauner D&DQ - Akkon
+ 00
63
Goeman
Jonas
1993
Tarteletto - Isorex
+ 13
64
Bjerkestrand Eid
Magnus
2000
Ringerike SK
+ 13
65
Leinau
Joann
1995
Team Sauerland NRW
+ 13
66
Coolen
Yves
1995
Beat Cycling Club
+ 13
67
Marsman
Tim
2000
Metec - TKH
+ 13
68
Leinau
Louis
1995
Team Sauerland NRW
+ 13
69
Wright
Fred
1999
Great Britain
+ 13
70
Dieleman
Michiel
1990
Cibel
+ 13
71
De Rooze
Niels
1992
Tarteletto - Isorex
+ 13
72
Tanfield
Charlie
1996
Canyon DHB
+ 13
73
Mengoulas
Alex
1997
Beat Cycling Club
+ 13
74
Märkl
Lukas
2000
Team Lotto - Kern Haus
+ 13
75
Pattyn
Jeroen
1996
Team Differdange-GeBa
+ 13
76
van Belle
Bas
2000
Leopard Pro Cycling
+ 13
77
Kessler
Robert
1995
Team Lotto - Kern Haus
+ 13
78
Bregnhøj
Mathias
1995
BHS - Almeborg Bornholm
+ 13
79
Van Dingenen
Jordi
1996
Tarteletto - Isorex
+ 13
80
Verboom
Minne
1999
SEG Racing Academy
+ 13
81
Kleiman
Wim
1993
Monkey Town - À Bloc CT
+ 13
82
Kooijman
Jaap
1993
Vlasman CT
+ 13
83
de Vries
Hartthijs
1996
Vlasman CT
+ 13
84
Plender
Jasper
1992
Sensa- Kanjers voor Kanjers CT
+ 13
85
van der Horst
Dennis
1998
Metec - TKH
+ 13
86
van der Veekens
Mel
1998
Monkey Town - À Bloc CT
+ 13
87
Midtsveen
Sondre
1997
Ringerike SK
+ 13
88
Gießelmann
Michel
1999
Team Sauerland NRW
+ 13
89
Van Den Brande
Julien
1995
Tarteletto - Isorex
+ 22
90
Sweeny
Harry
1998
EvoPro Racing
+ 22
91
Vernon
Ethan
2000
Great Britain
+ 22
92
Weinzheimer
Richard
1996
Team Lotto - Kern Haus
+ 22
93
De Bock
Stijn
1993
Canyon DHB
+ 25
94
Paton
Alex
1990
Canyon DHB
+ 25
95
Dörrie
Marc
1997
Team Lotto - Kern Haus
+ 29
96
Lisson
Christoffer
1995
BHS - Almeborg Bornholm
+ 48
97
Heek
Derek
1995
GRC Jan Van Arckel
+ 01:24
98
Lodder
Sander
1986
Team Wasp
+ 01:25
99
Nicolajsen
Eigil
1998
BHS - Almeborg Bornholm
+ 01:28
100
Braun
Julian
1995
Team Dauner D&DQ - Akkon
+ 01:38
101
van Houwelingen
Lennart
1986
GRC Jan Van Arckel
+ 01:38
102
Huntink
Jentje
1999
Sensa- Kanjers voor Kanjers CT
+ 01:38
103
Boussaer
Bryan
1996
Tarteletto - Isorex
+ 01:38
104
Loohuis
Lars
2000
Monkey Town - À Bloc CT
+ 01:38
105
Hoole
Daan
1999
SEG Racing Academy
+ 01:38
106
De Groot
Noah
1999
GRC Jan Van Arckel
+ 01:38
107
de Haan
Sven
1999
NWV Groningen-Fila-Nijwa Trucks
+ 01:42
108
McGeough
Cormac
1996
EvoPro Racing
+ 01:42
109
McCarthy
Robert-Jon
1994
Canyon DHB
+ 01:47
110
Tidball
Will
2000
Great Britain
+ 01:57
111
Bovenhuis
Jasper
1991
Vlasman CT
+ 02:14
112
Bovenhuis
Robert
1987
Vlasman CT
+ 02:37
113
Van Breda
Rick
1990
Monkey Town - À Bloc CT
+ 03:25
114
Wolfe
Benjamin
1993
Arapahoe Resources - BMC
+ 03:38
115
Britton
Rhys
1999
Great Britain
+ 03:44
116
Toudal
Emil
1996
BHS - Almeborg Bornholm
+ 03:44
117
Hamelink
Jasper
1990
Sensa- Kanjers voor Kanjers CT
+ 03:44
118
Oien
Justin
1995
Arapahoe Resources - BMC
+ 03:44
119
Boogerd
Niels
1994
GRC Jan Van Arckel
+ 03:44
120
Buijk
Bart
1993
Team Wasp
+ 03:57
121
Ottevanger
Bas
1998
Vlasman CT
+ 13:57
122
Heming
Mika
2000
Team Dauner D&DQ - Akkon
+ 14:12
123
Koster
Adne
2000
Alecto Cycling Team
+ 14:15
124
Heiderscheid
Colin
1998
Leopard Pro Cycling
+ 14:40
125
Lübbers
Dorian
1997
Team Lotto - Kern Haus
+ 24:40
126
Flaksis
Andzs
1991
Arapahoe Resources - BMC
+ 24:42
127
Eisenhart
Taylor
1994
Arapahoe Resources - BMC
+ 25:25
128
Hatlestad
Andreas
2000
Ringerike SK
+ 35:25
129
Lundgreen
Alexander Moe
1992
Ringerike SK
+ 35:25
130
Evans
Alexander
1997
SEG Racing Academy
+ 35:32
131
Putt
Tanner
1992
Arapahoe Resources - BMC
+ 45:32
DNF
Nally
Joe
1999
Great Britain
DNF
Havermans
Youp
1988
Team Wasp
DNF
Hoekjen
Hugo
2000
Team Wasp
DNF
Hoogland
Ruben
1994
Team Wasp
DNF
Van Bommel
Thomas
1998
Team Wasp
DNF
Van Wingerden
Luuk
1997
Team Wasp
DNF
Celi
Abe
1996
Alecto Cycling Team
DNF
Meijer
Gijs
1998
Alecto Cycling Team
DNF
Desale Kalei
Nahom
1992
Beat Cycling Club
DNF
Hanssing
Jeppe
1998
BHS - Almeborg Bornholm
DNF
Klaris
Magnus Bak
1996
BHS - Almeborg Bornholm
DNF
Mestre
Dominic Pereira
1993
EvoPro Racing
DNF
Kleinjan
Arno
1993
GRC Jan Van Arckel
DNF
Stravers
Jarri
1997
GRC Jan Van Arckel
DNF
Leyder
Misch
1999
Leopard Pro Cycling
DNF
De Hair
Rem
-
NWV Groningen-Fila-Nijwa Trucks
DNF
Immerzeel
Ivar
2000
NWV Groningen-Fila-Nijwa Trucks
DNF
Van der Duin
Patrick
1995
NWV Groningen-Fila-Nijwa Trucks
DNF
Van Der Vegt
Thijs
-
NWV Groningen-Fila-Nijwa Trucks
DNF
Veen
Karsten
2000
NWV Groningen-Fila-Nijwa Trucks
DNF
Weerkamp
Tim
1990
NWV Groningen-Fila-Nijwa Trucks
DNF
Søyland
Harald
1999
Ringerike SK
DNF
Vik
Mikal Dyngeland
1999
Ringerike SK
DNF
Laib
Simon
1995
Team Dauner D&DQ - Akkon
DNF
Kuhn
Jan
2000
Team Lotto - Kern Haus
DNF
Van der Burg
Joost
1993
Vlasman CT
Information
Arno Wallaard Mem.
Netherlands
20th April 2019
1.2 | 183.9 km