Right now | 2020 Giro Stages | 2020 Tour Stages | Confirmed transfers | Cyclo-cross | Results grid | FC Awards

2019 CX - Gieten

Race mainpage Info Results Startlist Stats Comments

Results FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time FC UCI
01 Eli Iserbyt 1997 Marlux - Bingoal 1:04:13
02 Quinten Hermans 1995 Telenet - Fidea Lions + 17
03 Corne Van Kessel 1991 Telenet - Fidea Lions + 43
04 Lars Van Der Haar 1991 Telenet - Fidea Lions + 43
05 Jens Adams 1992 Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 1:08
06 Daan Soete 1994 Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 1:17
07 Gianni Vermeersch 1992 Corendon - Circus + 1:21
08 Laurens Sweeck 1993 Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 1:26
09 Toon Aerts 1993 Telenet - Fidea Lions + 1:40
10 Joris Nieuwenhuis 1996 Team Sunweb + 1:56
11 Michael Vanthourenhout 1993 Marlux - Bingoal + 2:30
12 Thijs Aerts 1996 Telenet - Fidea Lions + 2:42
13 Thomas Pidcock 1999 Team Wiggins-Le Col + 3:01
14 Tom Meeusen 1988 Corendon - Circus + 3:22
15 Timo Kielich 1999 Iko-Beobank + 3:27
16 Ben Turner 1999 Iko-Beobank + 3:28
17 Sieben Wouters 1996 Creafin - Tuv Sud + 3:43
18 Marcel Meisen 1989 Corendon - Circus + 3:51
19 Ryan Kamp 2000 Marlux - Bingoal + 4:08
20 Jelle Camps 1999 Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 4:22
21 Pieter-Jan Vliegen 1999 Iko-Beobank + 4:46
22 Tim Van Dijke 2000 ZRTC Theo Middelkamp + 4:55
23 Kyle Agterberg 1999 WC Eemland-Smartdry + 4:57
24 Braam Merlier 1994 Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 5:30
25 Stan Godrie 1993 Willebord Wil Vooruit + 5:48
26 Yentl Bekaert 1999 Telenet - Fidea Lions + 5:59
27 Maiko Van Der Heijden 1997 Orange Babies Cycling Team + 6:31
28 Arno Van Den Broeck 2000 Ind-Belgie
29 Luke Verburg 2001 Callant-Doltcini CT
30 Koen Van Dijke 1996 TWC Het Snelle Wiel
31 Bart Artz 2000 Orange Babies Cycling Team
32 Kelvin Bakx 1996 Willebord Wil Vooruit
33 Pim Ronhaar 2001 Callant-Doltcini CT
34 Klaas Groenen 1994 -
35 Callum MacLeod 2000 Canyon DHB
36 Gert-Jan Bosman 1992 Volker-Wessels-Merckx
37 Noah Vreeswijk 2001 WV Schijndel U19
38 Cameron Mason 2000 -
39 Koen Van Helvoirt 1999 -
40 Pascal Tömke 2000 -
41 Pete Uptegrove 2001 WV Schijndel U19
42 Martin Mijnten 1997 Team Smartdry
43 Bart Barkhuis - -
44 Finn Mansfield - -
45 Ryan Christensen 1996 Canyon DHB
46 Sebastian Vester 1999 TWV de Peddelaars
47 Jasir Kuiper - -
48 Niels Bakker 2000 RTV Oldenzaalse Wielerclub
49 Dennis Brouwer - -
50 Bart Klein Nienhuis 2001 Wielerzone Nederland
51 Sjoerd Rep - -
52 Bjorn Ten Have - -
53 Sergio Ivan Fernandez Rodriguez 1978 Pemoy-Guillen Motor
54 Kees Kunkeler 1998 -
55 Roy Harms - -
DNF Brendan Berendse 1997 -
DNF Ryan Cortjens 2001 -
DNF Dylan Strik 2001 -
DNF David Van Der Poel 1992 Corendon - Circus
DNF Jurgen Seelen 2000 Dutch Food Valley Cycling Team
DNF Lars Boom 1985 Roompot - Charles
DNF Thymen Arensman 1999 SEG Racing Academy
DNF Ben Tulett 2001 Willebrord Wil Vooruit Juniors

Want to use results from
FirstCycling on your site?

CX - Gieten
Netherlands - October 13th
Classification CX: C1