Paris - Roubaix Espoirs

UCI, One-day race, 7th May 2023, France

Results

DoB?
Pos Rider TeamUCI Time
1 De Decker TijlLotto Dstny Development Team 30 03:43:00
2 Gelders GilSoudal Quick-Step Devo Team 25 + 06
3 Orins RobinLotto Dstny Development Team 20 + 06
4 Boven LarsJumbo-Visma Development Team 15 + 06
5 Murn BostijanSlovenia 10 + 06
6 van der Meulen MaxDevelopment Team dsm-firmenich 5 + 06
7 Le Huitouze EddyGroupama-FDJ Conti 3 + 06
8 Pollefliet GianlucaLotto Dstny Development Team 1 + 06
9 Simmons ColbyJumbo-Visma Development Team 1 + 06
10 Askey BenGroupama-FDJ Conti 1 + 06
11 Belletta DarioJumbo-Visma Development Team + 06
12 van Sintmaartensdijk RoelCircus-ReUz-Technord + 06
13 Tene RotemIsrael Premier Tech Academy + 06
14 Harteel JelleLotto Dstny Development Team + 06
15 Huens AxelCircus-ReUz-Technord + 06
16 Mikutis AivarasTudor Pro Cycling Team U23 + 06
17 Giddings JoshuaLotto Dstny Development Team + 06
18 Vangheluwe WarreSoudal Quick-Step Devo Team + 06
19 Thierry PierreMorbihan Fybolia GOA + 06
20 Segaert AlecLotto Dstny Development Team + 01:12
21 Van Mechelen VladDevelopment Team dsm-firmenich + 01:12
22 Kramer JesseJumbo-Visma Development Team + 01:12
23 Mahoudo NolannCIC U Nantes Atlantique + 01:44
24 Delle Vedove AlessioCircus-ReUz-Technord + 03:08
25 van Belle LoeJumbo-Visma Development Team + 03:08
26 Labrosse JordanAG2R Citroën U23 Team + 03:08
27 Verleyen GaëtanBingoal WB Devo Team + 03:08
28 Lambrecht MichielBingoal WB Devo Team + 03:08
29 Tendon ArnaudTudor Pro Cycling Team U23 + 03:08
30 Ananie UgoHauts-de-France + 03:08
31 Labbe BenjaminHauts-de-France + 03:08
32 Madsen Erik NygaardUno-X DARE Development Team + 03:08
33 Van Daele SilBingoal WB Devo Team + 03:08
34 Rex TimCircus-ReUz-Technord + 04:28
35 Gruel ThibaudGroupama-FDJ Conti + 04:50
36 Milesi NicolasTeam Colpack Ballan + 04:50
37 Nuytten MichielEFC - L&R - Van Mossel + 04:50
38 Fredheim StianUno-X DARE Development Team + 04:50
39 Herzog EmilHagens Berman Axeon + 04:50
40 Renard-Haquin Henri-FrancoisCC Etupes + 04:50
41 Squire BenEFC - L&R - Van Mossel + 05:09
42 Brescher Leon EduardTeam Lotto-Kern Haus + 05:09
43 Lesueur LoukaVC Rouen 76 + 05:20
44 Vadic BaptisteVendée U + 05:42
45 Theiler OleTeam Lotto-Kern Haus + 05:42
46 Eddy PatrickDevelopment Team dsm-firmenich + 07:00
47 Pedersen Rasmus SøjbergCIC U Nantes Atlantique + 07:00
48 Andersen KasperHagens Berman Axeon + 07:00
49 Bower LewisGroupama-FDJ Conti + 07:00
50 Rafferty DarrenHagens Berman Axeon + 07:00
51 Kockelmann MathieuTeam Lotto-Kern Haus + 07:00
52 Bevort Carl-FrederikUno-X DARE Development Team + 07:00
53 Sanchez RubenTeam Colpack Ballan + 07:00
54 Egholm KristianRestaurant Suri-Carl Ras + 07:00
55 Verstegen KennethEFC - L&R - Van Mossel + 07:00
56 White AlexanderAevolo + 07:00
57 Verbrugghe JensGroupama-FDJ Conti + 07:00
58 Lowie TheoBingoal WB Devo Team + 07:00
59 Larsen Sebastian KirkedamUno-X DARE Development Team + 07:00
60 Hobbs NoahGroupama-FDJ Conti + 07:00
61 Vandenstorme DylanCircus-ReUz-Technord + 07:00
62 Wienke BrooksAevolo + 07:00
63 Bluhm OscarRestaurant Suri-Carl Ras + 07:00
64 Ury NoeLuxembourg + 07:00
65 Wang GustavRestaurant Suri-Carl Ras + 07:00
66 Schrag DanielTeam Lotto-Kern Haus + 07:00
67 Løland Sakarias KollerUno-X DARE Development Team + 07:00
68 Brinkman JoostDevelopment Team dsm-firmenich + 07:00
69 Boulet EnzoCIC U Nantes Atlantique + 07:00
70 Bodard DamienSojasun Espoir-ACNC + 07:00
71 Melotte MatteoBingoal WB Devo Team + 07:00
72 Seeman AdamDevelopment Team dsm-firmenich + 13:12
73 George AlfieVendée U + 13:12
74 Peatfield BenjaminVendée U + 13:12
75 Inion SanderEFC - L&R - Van Mossel + 13:12
76 Tinner JoëlTudor Pro Cycling Team U23 + 13:12
77 D'Hollander LucaIsrael Premier Tech Academy + 13:12
OOT Kos RobinAG2R Citroën U23 Team
OOT Lawton HenryAG2R Citroën U23 Team
OOT Lethier MelvynAG2R Citroën U23 Team
OOT Loulergue VictorAG2R Citroën U23 Team
OOT Lopez de San Roman IanAevolo
OOT Barrallon DimitriAuvergne-Rhône-Alpes
OOT Beton DamienAuvergne-Rhône-Alpes
OOT Meyer ArthurAuvergne-Rhône-Alpes
OOT Millat AdrienAuvergne-Rhône-Alpes
OOT Salvadori AxelAuvergne-Rhône-Alpes
OOT Bagou GuillaumeCC Etupes
OOT Campioni MatéoCC Etupes
OOT Rye-Johnsen JonCC Etupes
OOT Bourgoyne LucasCIC U Nantes Atlantique
OOT Johnson CooperHagens Berman Axeon
OOT Dutombois MatheoHauts-de-France
OOT Francôme AlexandreHauts-de-France
OOT Jot MateoHauts-de-France
OOT Kessler ColeIsrael Premier Tech Academy
OOT Kogut OdedIsrael Premier Tech Academy
OOT Stec RadovanIsrael Premier Tech Academy
OOT Gloesener JacquesLuxembourg
OOT Schmitz JoLuxembourg
OOT Cushway MaximilianMorbihan Fybolia GOA
OOT De Comarmond AurélienMorbihan Fybolia GOA
OOT Delalande BasileMorbihan Fybolia GOA
OOT Glon GaëligMorbihan Fybolia GOA
OOT Hansen Alexander ArntRestaurant Suri-Carl Ras
OOT Holm AlbertRestaurant Suri-Carl Ras
OOT Rosenlund StianRestaurant Suri-Carl Ras
OOT Komac NejcSlovenia
OOT Spoljar JakaSlovenia
OOT Ziherl LukaSlovenia
OOT Cordelier MatthieuSojasun Espoir-ACNC
OOT Fillion ErwannSojasun Espoir-ACNC
OOT Paumard ThibaultSojasun Espoir-ACNC
OOT Rullier HansSojasun Espoir-ACNC
OOT Souchon AntoninSojasun Espoir-ACNC
OOT Deweirdt SiebeSoudal Quick-Step Devo Team
OOT Savino FedericoSoudal Quick-Step Devo Team
OOT Vervenne JonathanSoudal Quick-Step Devo Team
OOT Casalini GabrieleTeam Colpack Ballan
OOT Cretti LucaTeam Colpack Ballan
OOT Della Lunga FrancescoTeam Colpack Ballan
OOT Blum EliaTudor Pro Cycling Team U23
OOT Rey TimTudor Pro Cycling Team U23
OOT Delarue MaxVC Rouen 76
OOT Jacquemin TheoVC Rouen 76
OOT Lepoittevin-Dubost JorisVC Rouen 76
OOT Petit ClémentVC Rouen 76
OOT Boulahoite RayanVendée U
OOT Pouvreault GregoryVendée U
DNS Jochum BenTeam Lotto-Kern Haus
DNF Crommelinck MelvinAG2R Citroën U23 Team
DNF Boyle EvanAevolo
DNF Thollet QuentinAuvergne-Rhône-Alpes
DNF Portsmouth TomBingoal WB Devo Team
DNF Baran SimonCC Etupes
DNF Lequet CorentinCC Etupes
DNF Isidore NoaCIC U Nantes Atlantique
DNF Vermoote JelleCircus-ReUz-Technord
DNF Kärsten MoritzDevelopment Team dsm-firmenich
DNF Van Tricht FlorisEFC - L&R - Van Mossel
DNF Willems SenneEFC - L&R - Van Mossel
DNF Garrison MichaelHagens Berman Axeon
DNF Pichon MathisHauts-de-France
DNF Moore ViggoIsrael Premier Tech Academy
DNF Breser PolLuxembourg
DNF Karier TimLuxembourg
DNF Morang MilLuxembourg
DNF Besnier ErwanMorbihan Fybolia GOA
DNF Romele AlessandroTeam Colpack Ballan
DNF Pajur RometTeam Lotto-Kern Haus
DNF Müller JonasTudor Pro Cycling Team U23
DNF Landbo MadsUno-X DARE Development Team
DNF Lozouet LéandreVC Rouen 76
DNF Marcerou NicolaVendée U

Information