Front Races Teams Riders Ranking

Paris - Roubaix Espoirs | 2019

Information Results Startlist

Main page

Results

Pos Name Team Time UCI
01 Thomas Pidcock Team Wiggins-Le Col 3:58:3630
02 Johan Jacobs Lotto - Soudal U23 + 3025
03 Jens Reynders Wallonie-Bruxelles Devo + 2:0120
04 Ward Vanhoof Lotto - Soudal U23 + 2:3615
05 Andre Carvalho Hagens Berman - Axeon + 2:4710
06 Brent Van Moer Lotto - Soudal U23 + 3:315
07 Simon Verger Chambéry Cyclisme Formation + 3:313
08 Jake Stewart Continental Groupama-FDJ + 4:261
09 Ziga Jerman Continental Groupama-FDJ + 4:341
10 Jonas Iversby Hvideberg Uno-X Norwegian DT + 4:381
11 Daan Hoole SEG Racing Academy + 4:51
12 Torjus Sleen Uno-X Norwegian DT + 5:32
13 Clément Davy Continental Groupama-FDJ + 5:38
14 James Fouche Team Wiggins-Le Col + 5:51
15 Enzo Bernard Vendée U + 5:51
16 Antoine Benoist Team U Nantes Atlantique + 5:51
17 Matthew Walls Great Britain + 6:01
18 Jordi Meeus SEG Racing Academy + 6:01
19 Nicolas Debeaumarché SCO Dijon-Team Material-velo.com + 6:01
20 Lothar Verhulst EFC-L&R-Vulsteke + 6:01
21 Théo Delacroix C.C.Etupes + 6:13
22 Iver Skaarseth Uno-X Norwegian DT + 6:13
23 Lars Saugstad Uno-X Norwegian DT + 6:16
24 Cériel Desal EFC-L&R-Vulsteke + 6:47
25 Nathan Vandepitte Wallonie-Bruxelles Devo + 6:47
26 Thymen Arensman SEG Racing Academy + 7:47
27 Jonathan Brown Hagens Berman - Axeon + 7:47
28 Kevin Vermaerke Hagens Berman - Axeon + 9:21
29 Alexis Renard Côtes d'Armor-Marie Morin + 9:56
30 Gilles Borra EFC-L&R-Vulsteke + 9:56
31 Kaden Groves SEG Racing Academy + 10:42
32 Hugo Roussel V.C.Rouen 76 + 11:54
33 Jeremy Montauban Chambéry Cyclisme Formation + 11:54
34 Guillaume Dauschy Dunkerque Littoral Cyclisme + 12:27
35 Jacques Sauvagnargues Team Wiggins-Le Col + 12:32
36 Florian Vermeersch Lotto - Soudal U23 + 12:36
37 Gerben Thijssen Lotto - Soudal U23 + 13:29
38 Stan Van Tricht GM Recycling Team + 13:29
39 Donavan Grondin Vendée U + 13:56
40 Aloïs Charrin Chambéry Cyclisme Formation + 13:56
41 Antoine Raugel Chambéry Cyclisme Formation + 13:56
42 Jarno Mobach Development Team Sunweb + 13:56
43 Henok Mulueberhan Centre Mondial du Cyclisme + 13:56
44 Thibeau Verhofstadt GM Recycling Team + 13:56
45 Davide Bomboi Home Solution-Soenens + 14:26
46 Trystan Five Home Solution-Soenens + 14:26
47 Jens Vanoverberghe EFC-L&R-Vulsteke + 14:26
48 Biniyam Ghirmay Centre Mondial du Cyclisme + 14:29
49 Florian Dauphin Sojasun espoir-ACNC + 15:17
50 Nils Eekhoff Development Team Sunweb + 15:17
51 Minne Verboom SEG Racing Academy + 15:22
52 Mathieu Rigollot SCO Dijon-Team Material-velo.com + 16:14
53 Alberto Dainese SEG Racing Academy + 17:59
54 Fred Wright Great Britain + 17:59
55 Matthew Bostock Great Britain + 17:59
56 Robin Froidevaux Akros-Thömus + 17:59
57 Harrison Jones GSC Blagnac Vélo Sport 31 + 17:59
58 Gauthier Navarro Interpro Cycling Academy + 17:59
59 Gilles De Wilde Home Solution-Soenens + 17:59
60 Cédric Beullens EFC-L&R-Vulsteke + 17:59
61 Maikel Zijlaard Hagens Berman - Axeon + 17:59
OOT Ben Turner Great Britain
OOT Lois Dufaux Akros-Thömus
OOT Jonas Döring Akros-Thömus
OOT Dawid Burczak C.C.Etupes
OOT Émile Canal C.C.Etupes
OOT Paul Lefaure C.C.Etupes
OOT Vojtech Sedlacek C.C.Etupes
OOT Petr Kelemen Centre Mondial du Cyclisme
OOT Alex Miller Centre Mondial du Cyclisme
OOT Imad Sekkak Centre Mondial du Cyclisme
OOT Anthony Jullien Chambéry Cyclisme Formation
OOT Yuval Ben Moshe Côtes d'Armor-Marie Morin
OOT Damien Poisson Côtes d'Armor-Marie Morin
OOT Siarhei Shauchenka Côtes d'Armor-Marie Morin
OOT Tim Naberman Development Team Sunweb
OOT Charles Antoine Dourlens Dunkerque Littoral Cyclisme
OOT Baptiste Gourguechon Dunkerque Littoral Cyclisme
OOT Arno Claeys GM Recycling Team
OOT Clément Marien GSC Blagnac Vélo Sport 31
OOT Yuki Ishihara Interpro Cycling Academy
OOT Léo Bouvier SCO Dijon-Team Material-velo.com
OOT Luca Campioni SCO Dijon-Team Material-velo.com
OOT Quentin Fournier Sojasun espoir-ACNC
OOT Louis Barré Team U Nantes Atlantique
OOT Maximillien Provost Team U Nantes Atlantique
OOT Damien Ridel Team U Nantes Atlantique
OOT Martin Urianstad Uno-X Norwegian DT
OOT Pierre Benech V.C.Pays de Loudéac
OOT Sonny Bridier V.C.Pays de Loudéac
OOT Yann Plusquellec V.C.Pays de Loudéac
OOT Mathieu Warée V.C.Rouen 76
OOT Thomas Champion Vendée U
OOT Valentin Ferron Vendée U
OOT Jonas Castrique Wallonie-Bruxelles Devo
DNF Joe Nally Great Britain
DNF William Tidball Great Britain
DNF Laurin Bachmann Akros-Thömus
DNF Manuel Zobrist Akros-Thömus
DNF Maxime Richard C.C.Etupes
DNF Matteo Jorgenson Chambéry Cyclisme Formation
DNF Alexys Brunel Continental Groupama-FDJ
DNF Karl Patrick Lauk Continental Groupama-FDJ
DNF Marie-Ange Renault Côtes d'Armor-Marie Morin
DNF Alexis Roche Côtes d'Armor-Marie Morin
DNF Edo Maas Development Team Sunweb
DNF Niklas Märkl Development Team Sunweb
DNF Ludvig Anton Wacker Development Team Sunweb
DNF Louis Brule Dunkerque Littoral Cyclisme
DNF Phileas Hansart Dunkerque Littoral Cyclisme
DNF Rémi Huens Dunkerque Littoral Cyclisme
DNF Vito Braet EFC-L&R-Vulsteke
DNF Gil D'Heygere GM Recycling Team
DNF Dries De Schrijver GM Recycling Team
DNF Luca Van Boven GM Recycling Team
DNF Arnaud Cascaro GSC Blagnac Vélo Sport 31
DNF Antti-Jussi Juntunen GSC Blagnac Vélo Sport 31
DNF Maxence Moncassin GSC Blagnac Vélo Sport 31
DNF Ben Walsh GSC Blagnac Vélo Sport 31
DNF Jakob Egholm Hagens Berman - Axeon
DNF Sean Quinn Hagens Berman - Axeon
DNF Tibo Nevens Home Solution-Soenens
DNF Jasper Van Den Plas Home Solution-Soenens
DNF Wesley Vercamst Home Solution-Soenens
DNF Charles-Etienne Chrétien Interpro Cycling Academy
DNF Evan Clouse Interpro Cycling Academy
DNF Simon Jones Interpro Cycling Academy
DNF Jarne Van De Paar Lotto - Soudal U23
DNF Joris Delbove SCO Dijon-Team Material-velo.com
DNF Théo Jusselin SCO Dijon-Team Material-velo.com
DNF Maël Guégan Sojasun espoir-ACNC
DNF Adrien Lagrée Sojasun espoir-ACNC
DNF Jean-Louis Le Ny Sojasun espoir-ACNC
DNF Jason Tesson Sojasun espoir-ACNC
DNF Paolo Baccio Team Colpack
DNF Luca Colnaghi Team Colpack
DNF Jakob Dorigoni Team Colpack
DNF Richard Holec Team Colpack
DNF Giulio Masotto Team Colpack
DNF Clément Aulnette Team U Nantes Atlantique
DNF Quentin Guicheteau Team U Nantes Atlantique
DNF Corentin Navarro Team Wiggins-Le Col
DNF Robert Scott Team Wiggins-Le Col
DNF Daniel Tulett Team Wiggins-Le Col
DNF Sindre Kulset Uno-X Norwegian DT
DNF Tom Ardouin V.C.Pays de Loudéac
DNF Gaëtan Billon V.C.Pays de Loudéac
DNF Maxime Jolly V.C.Pays de Loudéac
DNF Matéo Carlot V.C.Rouen 76
DNF Alexis Duvivier V.C.Rouen 76
DNF Anthony Macron V.C.Rouen 76
DNF Jean-Lou Watrelot V.C.Rouen 76
DNF Théo Menant Vendée U
DNF Samuel Thibaud Vendée U
DNF Jérémy Frehen Wallonie-Bruxelles Devo
DNF Laurenz Rex Wallonie-Bruxelles Devo
DNF Tom Van Vuchelen Wallonie-Bruxelles Devo
Information
Nations France
Date June 2nd
Distance 170.5 km
CAT 1.2U