Ruota d'Oro - 2022

Results

DoB?
Embed Results
Pos Rider TeamUCI Time
1 Labrosse Jordan AG2R Citroën U23 Team 30 04:13:55
2 Foldager Anders Biesse-Carrera 25 + 26
3 Tolio Alex Bardiani CSF Faizanè 20 + 29
4 Menegotto Jacopo Team Qhubeka 15 + 29
5 Villa Giacomo Biesse-Carrera 10 + 29
6 Petrucci Mattia Team Colpack Ballan 5 + 29
7 De Cassan Davide Cycling Team Friuli ASD 3 + 29
8 Camprubí Marcel EOLO-KOMETA U23 1 + 29
9 Nessler Martin G.C.Sissio Team 1 + 29
10 Kingston Matthew Zappi Racing Team 1 + 29
11 Crescioli Ludovico G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 26
12 Regnanti Matteo Maltinti- Banca di Cambiano + 26
13 Porta Gabriele Team Hopplà - Petroli Firenze - Don Camillo + 26
14 Stedman Travis Team Qhubeka + 26
15 Pellizzari Giulio Bardiani CSF Faizanè + 26
16 Muñoz Francisco EOLO-KOMETA U23 + 33
17 Epis Giosue Carnovali-Rime + 01:11
18 Skerl Daniel Cycling Team Friuli ASD + 01:11
19 Nencini Tommaso Team Hopplà - Petroli Firenze - Don Camillo + 01:11
20 Cordioli Gianluca G.C.Sissio Team + 01:11
21 Laino Edoardo Rostese Giant ASD + 01:11
22 Bonaldo Kevin Team Qhubeka + 01:11
23 Pettiti Nicolo Overall Cycling Team + 01:11
24 Oioli Manuel EOLO-KOMETA U23 + 01:11
25 Szijarto Zeteny U.C.Monaco + 01:11
26 Kabas Maximilian WSA KTM Graz p/b Leomo + 01:11
27 Guerra Andrea Zalf Euromobil Fior + 01:11
28 Tessiore Tommaso U.C.Monaco + 01:11
29 Giani Leonardo Overall Cycling Team + 01:11
30 Salvadori Dario Zero Zero IKJ Sport + 01:11
31 Raccagni Gabriele EOLO-KOMETA U23 + 01:11
32 Tsarenko Kyrylo Gallina Ecotek Lucchini + 01:11
33 Favretto Carlo General Store-Essegibi-F.Ili Curia + 01:11
34 O'Connor Ronan Team Colpack Ballan + 01:11
35 Galimberti Lorenzo Biesse-Carrera + 01:11
36 Olivo Bryan Cycling Team Friuli ASD + 01:11
37 Dati Tommaso Maltinti- Banca di Cambiano + 01:11
38 Garzi Fabio G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 01:11
39 Milan Matteo Cycling Team Friuli ASD + 01:11
40 D'Aiuto Filippo General Store-Essegibi-F.Ili Curia + 01:11
41 Guasco Mattia Team Qhubeka + 01:11
42 Fede Gabriel AG2R Citroën U23 Team + 01:11
43 Perani Riccardo Gallina Ecotek Lucchini + 01:11
44 Griggion Simone Zalf Euromobil Fior + 01:11
45 Zerai Nahom Team Qhubeka + 01:40
46 Vanoni Filippo V.C.Mendrisio + 02:12
47 Piccini Mattia Team Malmantile + 02:12
48 Fermanelli Marco Futura Team Rosini + 02:12
49 Sanchez Ruben Team Colpack Ballan + 02:12
51 Cioni Giovanni Futura Team Rosini + 02:12
52 Nieri Alessio Bardiani CSF Faizanè + 02:12
53 Ginestra Lorenzo Work Service-Vitalcare-Dynatek + 02:12
54 Pinarello Alessandro Bardiani CSF Faizanè + 02:30
55 Granger Ben Zappi Racing Team + 02:30
56 Hofbauer Philipp WSA KTM Graz p/b Leomo + 02:45
57 Tornaboni Luca Work Service-Vitalcare-Dynatek + 02:45
58 Nollet Ralph Gragnano Sporting Club Caselli + 03:15
59 Bellissimo Cristopher Futura Team Rosini + 03:15
60 Viviani Lorenzo Polisportiva Tripetetolo + 03:43
61 Marziale Luca Team Corratec + 03:43
62 Magli Lorenzo G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 03:43
63 Crescioli Giosue G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 03:43
64 Alleva Edoardo EOLO-KOMETA U23 + 03:43
65 Motti Alessandro Carnovali-Rime + 03:43
66 De Carlo Giovanni Carnovali-Rime + 03:43
67 Iacomoni Federico Carnovali-Rime + 03:43
DNF Cella Matteo
DNF Boulais Jules AG2R Citroën U23 Team
DNF Lethier Melvyn AG2R Citroën U23 Team
DNF Sanlaville Mathias AG2R Citroën U23 Team
DNF Bonillo Iker Bardiani CSF Faizanè
DNF Ciuccarelli Riccardo Biesse-Carrera
DNF Galimberti Francesco Biesse-Carrera
DNF Bagatin Christian Carnovali-Rime
DNF Andreaus Marco Cycling Team Friuli ASD
DNF Coltelli Edoardo Etruria Team Sestese
DNF Ilyin Roman Etruria Team Sestese
DNF Oliboni Francesco Etruria Team Sestese
DNF Panichi Thomas Etruria Team Sestese
DNF Benedetti Mattia Futura Team Rosini
DNF Capoferri Alessandro Futura Team Rosini
DNF Di Bernardo Nicolo G.C.Sissio Team
DNF Ghirardi Lorenzo G.C.Sissio Team
DNF Lucca Simone G.C.Sissio Team
DNF Tedeschi Lorenzo G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali
DNF Calzoni Walter Gallina Ecotek Lucchini
DNF Cirlincione Domenico Gallina Ecotek Lucchini
DNF Ferroni Lorenzo Gallina Ecotek Lucchini
DNF Carpene Samuele General Store-Essegibi-F.Ili Curia
DNF Carpene Gianmarco General Store-Essegibi-F.Ili Curia
DNF Palomba Marco General Store-Essegibi-F.Ili Curia
DNF Angiolini Bernardo Gragnano Sporting Club Caselli
DNF Niccoli Matteo Gragnano Sporting Club Caselli
DNF Ninci Alessio Gragnano Sporting Club Caselli
DNF Senesi Tommasso Gragnano Sporting Club Caselli
DNF Buda Michele In Emilia Romagna Cycling Team
DNF Marabini Nicolo In Emilia Romagna Cycling Team
DNF Masoni Stefano In Emilia Romagna Cycling Team
DNF Riva Paolo In Emilia Romagna Cycling Team
DNF Ojeda Ivan Arturo Maltinti- Banca di Cambiano
DNF Spinelli Nicholas Maltinti- Banca di Cambiano
DNF Allegri Valerio Onec Team
DNF Borina Daniele Onec Team
DNF Guglielmi Riccardo Onec Team
DNF Tur Mikita Onec Team
DNF Vicini Tito Onec Team
DNF Belloni Luca Overall Cycling Team
DNF Davarias Ioannis Overall Cycling Team
DNF Sasso Matteo Overall Cycling Team
DNF Bruno Andrea Alfio Parkpre Racing Team
DNF Fattorini Valentino Parkpre Racing Team
DNF Rizza Stefano Parkpre Racing Team
DNF Troia Ivan Parkpre Racing Team
DNF Ciafardini Niccolo Polisportiva Tripetetolo
DNF Fabbri Giulio Polisportiva Tripetetolo
DNF Gavilli Lapo Polisportiva Tripetetolo
DNF Gavilli Gaddo Polisportiva Tripetetolo
DNF Casetta Matteo Rostese Giant ASD
DNF Henneberg Magnus Rostese Giant ASD
DNF Rosa Tommaso Rostese Giant ASD
DNF Valerio Damiano Rostese Giant ASD
DNF Della Lunga Francesco Team Colpack Ballan
DNF Umbri Gidas Team Colpack Ballan
DNF Amella Matteo Team Corratec
DNF Iacchi Lorenzo Team Corratec
DNF Olivero Simone Team Corratec
DNF Fiaschi Matteo Team Hopplà - Petroli Firenze - Don Camillo
DNF Ghigino Valter Team Hopplà - Petroli Firenze - Don Camillo
DNF Bazzica Tommaso Team Malmantile
DNF Nobetti Alessandro Team Malmantile
DNF Severa Nicolo Team Malmantile
DNF Varenyk Maksym Team Malmantile
DNF Belohvosciks Kristians U.C.Monaco
DNF Sedzielewski Michal U.C.Monaco
DNF Vainio Veeti U.C.Monaco
DNF Aldegheri Davide V.C.Mendrisio
DNF Botta Matteo V.C.Mendrisio
DNF D'Amore Domenico V.C.Mendrisio
DNF Saligari Giacomo V.C.Mendrisio
DNF Kerschbaumer Leo WSA KTM Graz p/b Leomo
DNF Marbler Stefan WSA KTM Graz p/b Leomo
DNF Dignani Filippo Work Service-Vitalcare-Dynatek
DNF Pase Christian Danilo Work Service-Vitalcare-Dynatek
DNF Paties Montagner Eric Work Service-Vitalcare-Dynatek
DNF Guzzo Federico Zalf Euromobil Fior
DNF Raccani Simone Zalf Euromobil Fior
DNF Zamperini Edoardo Zalf Euromobil Fior
DNF Groppo Riccardo Zappi Racing Team
DNF Kirkham Will Zappi Racing Team
DNF Mueller Taj Zappi Racing Team
DNF Bigalli Samuele Zero Zero IKJ Sport
DNF Demiri Mikel Zero Zero IKJ Sport
DNF Franchini Francesco Zero Zero IKJ Sport
DNF Minissale Marco Maria Zero Zero IKJ Sport

Information