Ruota d'Oro - 2021

Results

DoB?
Pos Rider Team Time UCI
01 Andrea Piccolo Viris Vigevano 4:12:2330
02 Antonio Puppio Team Qhubeka + 0225
03 Martin Marcellusi G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 3720
04 Alex Raimondi Iseo - Rime - Carnovali + 3715
05 Giovanni De Carlo G.C.Sissio Team + 3710
06 Edoardo Zambanini Zalf Euromobil Désirée Fior + 415
07 Kyrylo Tsarenko Gallina-Ekotek-Colosio + 413
08 Brayan Esteban Malaver Aran Cucine Vejus + 421
09 Filippo Baroncini Team Colpack Ballan + 1:151
10 Filippo Magli G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 1:151
11 Daan Hoeks Amsterdam Racing Academy + 1:15
12 Davide Bauce Gallina-Ekotek-Colosio + 1:15
13 Francesco Busatto U.C. Trevigiani Campana Imballaggi + 1:15
14 Carlo Francesco Favretto Pedale Scaligero + 1:15
15 Simone Raccani Zalf Euromobil Désirée Fior + 1:15
16 Giuseppe De Laurentiis Aran Cucine Vejus + 1:15
17 August Höglund U.C.Monaco + 1:15
18 Pier Elis Belletta Named Uptivo + 1:15
19 Ben Granger Holdsworth Zappi RT + 1:15
20 Riccardo Ciuccarelli Biesse Arvedi + 1:15
21 Dylan Hopkins Ljubljana Gusto Santic + 1:59
22 Niek Voogt Amsterdam Racing Academy + 1:59
23 Leonardo Aposti Team Malmantile + 1:59
24 Pablo Sanchez U.C.Monaco + 1:59
25 Jordan Habets Amsterdam Racing Academy + 1:59
26 Andrea D'Amato Iseo - Rime - Carnovali + 1:59
27 Lorenzo Visintainer General Store-F.Ili Curia-Essegibi + 1:59
28 Walter Calzoni Gallina-Ekotek-Colosio + 1:59
29 Michael Belleri Biesse Arvedi + 1:59
30 Alessandro Santaromita V.C.Mendrisio + 1:59
31 Mattias Nordal V.C.Mendrisio + 1:59
32 Elia Tovazzi G.C.Sissio Team + 1:59
33 David Camargo Hernandez U.C.Pistoiese + 1:59
34 Nicholas Agostini General Store-F.Ili Curia-Essegibi + 1:59
35 Barnaby Clegg-Shaw Holdsworth Zappi RT + 1:59
36 Alessio Nieri G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 1:59
37 Francesco Parravano Aran Cucine Vejus + 1:59
38 Federico Molini G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 2:46
39 Henok Mulubrhan Team Qhubeka + 2:46
40 Luca Coati Team Qhubeka + 2:46
41 Francesco Galimberti Viris Vigevano + 2:46
42 Nicolo Di Bernardo G.C.Sissio Team + 2:46
43 Matteo Pellicari Named Uptivo + 2:46
44 Fabio Garzi Named Uptivo + 2:46
45 Gabriele Benedetti Zalf Euromobil Désirée Fior + 2:46
46 Alessandro Verre Team Colpack Ballan + 2:46
47 Alessandro Michelucci Pol.Tripetetolo + 2:46
48 Nicolo Garibbo Maltinti- Banca di Cambiano + 2:46
DNS Alessandro Bertola ASD Cattoli Andrea
DNS Andrea Magnani ASD Cattoli Andrea
DNS Diego Bosini Biesse Arvedi
DNS Lorenzo Cataldo Casillo- Petroli Firenze -Hopplà
DNS Davide Ferrari Casillo- Petroli Firenze -Hopplà
DNS Edoardo Ferri Casillo- Petroli Firenze -Hopplà
DNS Valter Ghigino Casillo- Petroli Firenze -Hopplà
DNS Tommaso Nencini Casillo- Petroli Firenze -Hopplà
DNS Lorenzo Tedeschi Casillo- Petroli Firenze -Hopplà
DNS Marco Mammi Team Malmantile
DNS Luca Colnaghi U.C. Trevigiani Campana Imballaggi
DNS Davide Ongaro U.C. Trevigiani Campana Imballaggi
DNS Adam Kristof Karl U.C.Monaco
DNS Alexandre Vinokourov U.C.Monaco
DNS Preslav Balabanov U.C.Pistoiese
DNS Mikel Demiri U.C.Pistoiese
DNS Matteo Fiaschi Viris Vigevano
DNS Alexander Gratzer WSA KTM Graz
DNS Valentin Götzinger WSA KTM Graz
DNS Maximilian Kabas WSA KTM Graz
DNS Daniel Kock WSA KTM Graz
DNS Stefan Marbler WSA KTM Graz
DNS Martin Messner WSA KTM Graz
DNF Jochem Kerckhaert Amsterdam Racing Academy
DNF Luuk Van Gestel Amsterdam Racing Academy
DNF Nicolas Chiola Aran Cucine Vejus
DNF Marco Lolli Aran Cucine Vejus
DNF Luca Marziale Aran Cucine Vejus
DNF Giacomo Cancellotti ASD Cattoli Andrea
DNF Dennis Dova ASD Cattoli Andrea
DNF Riccardo Guglielmi ASD Cattoli Andrea
DNF Luca Lenti ASD Cattoli Andrea
DNF Matteo Carboni Biesse Arvedi
DNF Lorenzo Gobbo Biesse Arvedi
DNF Giacomo Villa Biesse Arvedi
DNF Cristopher Bellissimo Futura Team -Rosini
DNF Manuel Carbone Futura Team -Rosini
DNF Alberto Orlandi Futura Team -Rosini
DNF Philip Pink Futura Team -Rosini
DNF Nicola Bonomi G.C.Sissio Team
DNF Marco Chesini G.C.Sissio Team
DNF Simone Lucca G.C.Sissio Team
DNF Gregorio Butteroni G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali
DNF Alessandro Venturini G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali
DNF Mario Cao Gaiaplast Bibanese
DNF Martin Ceron Gaiaplast Bibanese
DNF Yuri Lunardelli Gaiaplast Bibanese
DNF Ivano Polese Gaiaplast Bibanese
DNF Andrea Taffarel Gaiaplast Bibanese
DNF Andrea Gatti Gallina-Ekotek-Colosio
DNF Gabriele Porta Gallina-Ekotek-Colosio
DNF Samuele Carpene General Store-F.Ili Curia-Essegibi
DNF Davide Martini General Store-F.Ili Curia-Essegibi
DNF Jacopo Menegotto General Store-F.Ili Curia-Essegibi
DNF Ettore Pozza General Store-F.Ili Curia-Essegibi
DNF Nicholas Candy Holdsworth Zappi RT
DNF Matthew Kingston Holdsworth Zappi RT
DNF Charlie Shields Holdsworth Zappi RT
DNF Giosue Epis Iseo - Rime - Carnovali
DNF Federico Iacomoni Iseo - Rime - Carnovali
DNF Yaroslav Parashchak Iseo - Rime - Carnovali
DNF Luca Regalli Iseo - Rime - Carnovali
DNF Blaz Avbelj Ljubljana Gusto Santic
DNF Jernej Hribar Ljubljana Gusto Santic
DNF Teo Pecnik Ljubljana Gusto Santic
DNF Viktor Potocki Ljubljana Gusto Santic
DNF Anze Skok Ljubljana Gusto Santic
DNF Tommaso Dati Maltinti- Banca di Cambiano
DNF Samuele Gimignani Maltinti- Banca di Cambiano
DNF Ivan Arturo Ojeda Maltinti- Banca di Cambiano
DNF Francesco Pirro Maltinti- Banca di Cambiano
DNF Matteo Regnanti Maltinti- Banca di Cambiano
DNF Alberto Appoloni Named Uptivo
DNF Emanuele Benedetti Named Uptivo
DNF Maicol Comin Northwave - Siatec-Olmo
DNF Gianluca Cordioli Northwave - Siatec-Olmo
DNF Matteo Marin Northwave - Siatec-Olmo
DNF Fabio Portigliatti Northwave - Siatec-Olmo
DNF Mattia Saccon Northwave - Siatec-Olmo
DNF Marco Vettorel Northwave - Siatec-Olmo
DNF Filippo D'Aiuto Pedale Scaligero
DNF Mattia Del Fiol Pedale Scaligero
DNF Giovanni Gazzola Pedale Scaligero
DNF Alex Mattaloni Pedale Scaligero
DNF Mattia Bernacchioni Pol.Tripetetolo
DNF Niccolo Ciafardini Pol.Tripetetolo
DNF Giulio Fabbri Pol.Tripetetolo
DNF Leonardo Paolieri Pol.Tripetetolo
DNF Lorenzo Viviani Pol.Tripetetolo
DNF Mirko Calamai Sestere Etruria-Amore & Vita
DNF Filippo Ceri Sestere Etruria-Amore & Vita
DNF Dario Salvadori Sestere Etruria-Amore & Vita
DNF Pietro Salvadori Sestere Etruria-Amore & Vita
DNF Francesco Calì Team Colpack Ballan
DNF Francesco Della Lunga Team Colpack Ballan
DNF Mattia Petrucci Team Colpack Ballan
DNF Gidas Umbri Team Colpack Ballan
DNF Tommaso Bazzica Team Malmantile
DNF Emanuele Galli Team Malmantile
DNF Alessandro Nobetti Team Malmantile
DNF Cristian Quagliozzi Team Malmantile
DNF Negasi Haylu Abreha Team Qhubeka
DNF Marc Pritzen Team Qhubeka
DNF Renus Uhiriwe Team Qhubeka
DNF Daniel Cassol U.C. Trevigiani Campana Imballaggi
DNF Francesco Furlan U.C. Trevigiani Campana Imballaggi
DNF Cristofer Pellegrini U.C. Trevigiani Campana Imballaggi
DNF Kristians Belohvosciks U.C.Monaco
DNF Veeti Vainio U.C.Monaco
DNF Francesco Franchini U.C.Pistoiese
DNF Leonardo Galigani U.C.Pistoiese
DNF Roberto Rocchi U.C.Pistoiese
DNF Marco Ceriani U.C.Pregnana-Team Scout
DNF Lorenzo Cucchetti U.C.Pregnana-Team Scout
DNF Ioannis Davarias U.C.Pregnana-Team Scout
DNF Jacopo Di Silvestro U.C.Pregnana-Team Scout
DNF Stefano Galimberti U.C.Pregnana-Team Scout
DNF Domenico D'Amore V.C.Mendrisio
DNF Marco Ghirlanda V.C.Mendrisio
DNF Oliver Knudsen V.C.Mendrisio
DNF Alessandro Motti V.C.Mendrisio
DNF Alessandro Baroni Viris Vigevano
DNF Lorenzo Galimberti Viris Vigevano
DNF Marco Rancilio Viris Vigevano
DNF Davide Cattelan Zalf Euromobil Désirée Fior
DNF Giulio Masotto Zalf Euromobil Désirée Fior
DNF Samuele Slomp Zalf Euromobil Désirée Fior
Information
Nation Italy
Date 28th - 28th September
Distance 173 km
CAT 1.2U
Other
Embed Results