Front Races Teams Riders Ranking

Ruota d'Oro | 2019

Information Results Stages

Main page

Results

Pos Name Team Time UCI
01 Nicola Venchiarutti Cycling Team Friuli 3:45:5930
02 Samuele Zambelli Iseo Serrature - Rime - Carnovali + 0025
03 Francesco Di Felice General Store + 0020
04 Anthony Jullien Chambéry Cyclisme Formation + 0015
05 Luca Mozzato Dimension Data CT + 0010
06 Natnael Tesfazion Dimension Data CT + 005
07 Andrea Colnaghi Namedsport-Rocket + 003
08 Pasquale Abenante Zalf Euromobil Désirée Fior + 001
09 Martin Marcellusi Velo Racing Palazzago + 001
10 Luca Rastelli Delio Gallina Colosio Eurofeed + 001
11 Alessandro Iacchi Neri Sottoli - Selle Italia + 00
12 Yaroslav Parashchak Team Fortebraccio + 00
13 Davide Bauce Delio Gallina Colosio Eurofeed + 00
14 Fabio Mazzucco Sangemini - MG.Kvis Vega + 00
15 Daniel Smarzaro General Store + 00
16 Filippo Zana Sangemini - MG.Kvis Vega + 00
17 Kevin Colleoni Biesse - Carrera + 00
18 Samuele Zoccarato IAM Excelsior + 00
19 Mattia Bevilacqua Neri Sottoli - Selle Italia + 00
20 Omar El Gouzi Tirol KTM Cycling Team + 00
21 Jonathan Couanon A.V.C. Aix-en-Provence + 00
22 Davide Bais Cycling Team Friuli + 00
23 Piotr Pekala CCC Development Team + 00
24 Connor Brown Dimension Data CT + 00
25 Szymon Tracz CCC Development Team + 00
26 Einer Rubio Vejus Aran + 00
27 Filippo Conca Biesse - Carrera + 00
28 Manuel Belloni V.C.Mendrisio-PL Valli + 00
29 Filippo Magli G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 00
30 Giuseppe La Terra Pirré G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 00
31 Gabriele Benedetti G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 00
32 Santiago Buitrago Team Cinelli + 00
33 Antoine Debons IAM Excelsior + 00
34 Omar Marouan Team Franco Ballerini + 00
35 Mason Hollyman Holdsworth Zappi RT + 00
36 Clément Champoussin Chambéry Cyclisme Formation + 00
37 Axel Narbonne-Zuccarelli A.V.C. Aix-en-Provence + 00
38 Davide Baldaccini Team Colpack + 00
39 Simone Zandomeneghi Iseo Serrature - Rime - Carnovali + 00
40 Emanuele Barison Work Service Videa Coppi Gazzera + 00
41 Matteo Gino Pegoraro Delio Gallina Colosio Eurofeed + 00
42 Gabriele Porta Delio Gallina Colosio Eurofeed + 07
43 Aloïs Charrin Chambéry Cyclisme Formation + 07
44 Alessandro Santaromita V.C.Mendrisio-PL Valli + 13
45 Nicolas Prodhomme Chambéry Cyclisme Formation + 18
46 Riccardo Lucca Work Service Videa Coppi Gazzera + 1:39
47 Edoardo Francesco Faresin Zalf Euromobil Désirée Fior + 1:39
48 Domenico D'Amore V.C.Mendrisio-PL Valli + 2:34
49 Matteo Bellia Biesse - Carrera + 2:44
50 Rossano Mauti Futura Team -Rosini + 2:44
51 Matteo Baseggio Zalf Euromobil Désirée Fior + 3:01
52 Angelo Vitiello Team Cinelli + 3:01
53 Martin Lavric Dimension Data CT + 3:01
54 Manuel Carbone Futura Team -Rosini + 3:01
55 Lorenzo Quartucci Team Cinelli + 3:01
56 Manuel Allori Team Franco Ballerini + 3:01
57 Clément Delcros A.V.C. Aix-en-Provence + 3:01
58 Nicolo Garibbo Velo Racing Palazzago + 3:01
59 Leonardo Giani V.C.Mendrisio-PL Valli + 3:01
60 Matteo Polo Namedsport-Rocket + 3:01
61 Massimo Orlandi Cycling Team Friuli + 3:01
62 Gabriele Petrelli Cycling Team Friuli + 3:01
63 Million Beza Dimension Data CT + 3:01
64 Valere Thiebaud Akros-Thömus + 3:01
65 Yannis Voisard Akros-Thömus + 3:01
66 Gabriele Ninci G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 3:01
67 Dario Gattuso Maltinti Lampadari - Banca di Cambi + 3:01
68 Ettore Mugnaini Maltinti Lampadari - Banca di Cambi + 3:01
69 Luca Colnaghi Team Colpack + 3:01
70 Alberto Orlandi Futura Team -Rosini + 3:01
71 Nicolo Ferri G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 3:01
72 Samuele Rivi Tirol KTM Cycling Team + 3:01
DNF Alessandro Bertola -
DNF Marco Buoncristiani -
DNF David Camargo Hernandez -
DNF Mattia Gaffuri -
DNF Simone Lorenzo -
DNF Damiano Santucci -
DNF Romain Arcangeli A.V.C. Aix-en-Provence
DNF Enzo Faloci A.V.C. Aix-en-Provence
DNF Adrien Maire A.V.C. Aix-en-Provence
DNF Antoine Aebi Akros-Thömus
DNF Laurin Bachmann Akros-Thömus
DNF Jonas Döring Akros-Thömus
DNF Manuel Zobrist Akros-Thömus
DNF Rubens Rosini Amore & Vita | P:
DNF Michel Piccot Biesse - Carrera
DNF Stefano Taglietti Biesse - Carrera
DNF Damien Papierski CCC Development Team
DNF Kacper Walkowiak CCC Development Team
DNF Karol Wawrzyniak CCC Development Team
DNF Paul Lapeira Chambéry Cyclisme Formation
DNF Matteo Donega Cycling Team Friuli
DNF Christopher Consolaro Delio Gallina Colosio Eurofeed
DNF Philip Pink Futura Team -Rosini
DNF Federico Molini G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali
DNF Davide Casarotto General Store
DNF Matteo Panarotto General Store
DNF Tommaso Rigatti General Store
DNF Lorenzo Visintainer General Store
DNF Nicola Cocchioni Gragnano Sporting Club
DNF Dennis Dova Gragnano Sporting Club
DNF Alessandro Michelucci Gragnano Sporting Club
DNF Gabriele Tesi Gragnano Sporting Club
DNF Charlie Beake Holdsworth Zappi RT
DNF Daniel Ekløf Holdsworth Zappi RT
DNF Callum Johnston Holdsworth Zappi RT
DNF Fergus Robinson Holdsworth Zappi RT
DNF Karl Tronstad Holdsworth Zappi RT
DNF Giacomo Ballabio IAM Excelsior
DNF Rémi Capron IAM Excelsior
DNF Thomas Clapasson IAM Excelsior
DNF Scott Quincey IAM Excelsior
DNF Mattia Baldo Iseo Serrature - Rime - Carnovali
DNF Filippo Bertone Iseo Serrature - Rime - Carnovali
DNF Andrea Ferrari Iseo Serrature - Rime - Carnovali
DNF Pasquale Lamanna Iseo Serrature - Rime - Carnovali
DNF Nikita Bersenev Lokosphinx-elite
DNF Dimitri Mukhomediarov Lokosphinx-elite
DNF Ivan Smirnov Lokosphinx-elite
DNF Gleb Syritsa Lokosphinx-elite
DNF Klidi Jaku Maltinti Lampadari - Banca di Cambi
DNF Luigi Pietrini Maltinti Lampadari - Banca di Cambi
DNF Francesco Zandri Maltinti Lampadari - Banca di Cambi
DNF Pier Elis Belletta Namedsport-Rocket
DNF Davide Colnaghi Namedsport-Rocket
DNF Samuele Bianchi Pol.Tripetetolo
DNF Mikel Demiri Pol.Tripetetolo
DNF Giulio Fabbri Pol.Tripetetolo
DNF Pietro Sarti Pol.Tripetetolo
DNF Riccardo Ciuccarelli Sangemini - MG.Kvis Vega
DNF Krzysztof Domin Sangemini - MG.Kvis Vega
DNF Nicola Graziato Sangemini - MG.Kvis Vega
DNF Gianni Pugi Sangemini - MG.Kvis Vega
DNF Victor Bykanov Team Cinelli
DNF Paolo Baccio Team Colpack
DNF Andrea Bagioli Team Colpack
DNF Davide Botta Team Colpack
DNF Lucio Pierantozzi Team Colpack
DNF Francesco Caroti Team Fortebraccio
DNF Alessandro Cuccagna Team Fortebraccio
DNF Alessio Gasparini Team Fortebraccio
DNF Alessio Gradassi Team Franco Ballerini
DNF Simone Innocenti Team Franco Ballerini
DNF Andreas Del Nista Team Malmantile
DNF Matteo Giachi Team Malmantile
DNF Alessandro Nobetti Team Malmantile
DNF Luca Squilloni Team Malmantile
DNF Felix Engelhardt Tirol KTM Cycling Team
DNF Marco Friedrich Tirol KTM Cycling Team
DNF Florian Gamper Tirol KTM Cycling Team
DNF Nicolas Dalla Valle UAE Team Emirates
DNF Davide Aldegheri V.C.Mendrisio-PL Valli
DNF Jacopo Cortese Vejus Aran
DNF Antonio Della Vigna Vejus Aran
DNF Lorenzo Ginestra Vejus Aran
DNF Marco Granata Vejus Aran
DNF Matteo Fantoni Velo Racing Palazzago
DNF Salvatore Furnari Velo Racing Palazzago
DNF Fabio Garzi Velo Racing Palazzago
DNF Luca Riva Velo Racing Palazzago
DNF Piero Dissegna Work Service Videa Coppi Gazzera
DNF Simone Lucca Work Service Videa Coppi Gazzera
DNF Filippo Mori Work Service Videa Coppi Gazzera
DNF Aldo Caiati Zalf Euromobil Désirée Fior
DNF Leonardo Marchiori Zalf Euromobil Désirée Fior
DNF Riccardo Verza Zalf Euromobil Désirée Fior
Information
Nations Italy
Date September 24th
Distance 167.7 km
CAT 1.2U