Ruota d'Oro - 2017

Results

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Nicolas Tivani Unieuro Trevigiani-Hemus 1896 4:01:32
02 Filippo Rocchetti Zalf Euromobil Désirée Fior + 00
03 Luca Raggio Wilier Triestina-Selle Italia + 00
04 Matteo Fabbro Cycling Team Friuli + 00
05 Andrea Cacciotti Hopplà- Petroli Firenze + 00
06 Nicola Conci Trek-Segafredo + 00
07 Syver Wærsted Uno-X Hydrogen DT + 15
08 Alessandro Pessot Cycling Team Friuli + 15
09 Marco Molteni Unieuro Trevigiani-Hemus 1896 + 15
10 Michele Corradini G.S. Mastromarco + 15
11 Mattia Bevilacqua Hopplà- Petroli Firenze
12 Daniel Savini Maltinti Lampadari - Banca di Cambi
13 Filippo Tagliani Gallina-Colosio-Eurofeed
14 Cristian Scaroni Sangemini-MG.Kvis
15 Paul Double Zappi Racing Team
16 Francesco Messieri Hopplà- Petroli Firenze
17 Luca Zullo Gragnano Sporting Club
18 Aleksandr Vlasov Viris Maserati - Sisal - Chiaravall
19 Andrea Villanti Team Figros Snep
20 Giovanni Carboni Team Colpack
21 James Davey Zappi Racing Team
22 Einer Rubio Vejus-TMF-Cicli Magnum
23 Abderrahim Zahiri Unieuro Trevigiani-Hemus 1896
24 Mattia Baldo General Store - Bottoli - Zardini
25 Luigi Pietrini Maltinti Lampadari - Banca di Cambi
26 Tommaso Fiaschi G.S. Mastromarco
27 Seid Lizde UAE Team Emirates
28 Andrea Di Renzo U.C.Porto Sant Elpidio
29 Edoardo Francesco Faresin Zalf Euromobil Désirée Fior
30 Angelo Andrea Collodoro -
31 Evgeny Kobernyak Gazprom-RusVelo
32 Iltjan Nika G.S. Mastromarco
33 Mattia Bais Cycling Team Friuli
34 Lorenzo Fortunato Bardiani CSF
35 Jonas Abrahamsen Uno-X Hydrogen DT
36 Francesco Lorenzini GFDD Altopack
37 Francesco Romano UAE Team Emirates
38 Torstein Træen Uno-X Hydrogen DT
39 Alexandr Kulikovskiy Gazprom-Rusvelo U23
40 Michael Sprenger Union Raiffeisen Radteam Tirol
41 Torjus Sleen Uno-X Hydrogen DT
42 Filippo Conca Team Palazzago
43 Stefan de Bod Dimension Data - Qhubeka
44 Michael Capati Time Bike Cicli Caprio
45 Giacomo Zilio Zalf Euromobil Désirée Fior
46 Nikolay Cherkasov Gazprom-RusVelo
47 Deins Hernandez Malmantile Gaini Taccetti-Vibert It
48 Giovanni Loiscio GFDD Altopack
49 Alessandro Fedeli Team Colpack
50 Matteo Conforti Gragnano Sporting Club
51 Davide Italiani Maltinti Lampadari - Banca di Cambi
52 Veaceslav Biondi Futura Team -Rosini
53 Dario Puccioni Sangemini-MG.Kvis
54 Arkadiy Eremkin Novosibirsk Region
55 Gabriele Bonechi Team Cervelo
56 Erik Resell Uno-X Hydrogen DT
57 Francesco Di Felice -
58 Markus Kopfauf WSA-Greenlife
59 Edoardo Vincenzo Morabito Team Figros Snep
60 Giacomo Garavaglia Viris Maserati - Sisal - Chiaravall
61 Andrea Ferrari GFDD Altopack
62 Manuel Allori Malmantile Gaini Taccetti-Vibert It
63 Morne Van Niekerk Dimension Data - Qhubeka
64 Filippo Mori Maltinti Lampadari - Banca di Cambi
65 Federico Del Carlo Team Palazzago
66 Petr Rikunov Krasnodar Region
67 Massimo Rosa Hopplà- Petroli Firenze
68 Franco Cianci Aran Cucine
69 Alberto Giuriato Cycling Team Friuli
70 Antonio Di Maiolo Altopack Eppela
71 Giulio Branchini Team Palazzago
72 Raffaele Radice Gallina-Colosio-Eurofeed
73 Alfonso Piselli Maltinti Lampadari - Banca di Cambi
74 Flavio Peli Gallina-Colosio-Eurofeed
75 Armando Giomi Big Hunter Beltrami Seanese
76 Luca Covili Amore & Vita-Selle SMP
77 Kristian Kulset Uno-X Hydrogen DT
78 Cristian Ioli Team RSM Academy
79 Emanuele Pizzo U.C.Porto Sant Elpidio
80 Joseph Areruya Dimension Data - Qhubeka
81 Nicolas Nesi Maltinti Lampadari - Banca di Cambi
82 Patrizio Leoni Gragnano Sporting Club
83 Matteo Bellia Equipe Exploit - Goomah Racing Bik
84 Mirko Necci Team Palazzago
85 Andrea Cervellera Team VVF
86 Manuel Pesci Acqua & Sapone-Team Mocaiana
87 Andrea Bordacchini Team Cervelo
DNS Matteo Gambuti Calzaturieri Montegranaro-Marini
DNF Charlie Beake -
DNF Giacomo Frangipani -
DNF Calum Johnston -
DNF Karol Kuklewicz -
DNF Marco Pugnali -
DNF Carl Schütz -
DNF Luca Scriboni -
DNF Alessandro Frangioni Abmol
DNF Alessio Lanzano Acqua & Sapone-Team Mocaiana
DNF Tiziano Lanzano Acqua & Sapone-Team Mocaiana
DNF Samuele Reggidori Acqua & Sapone-Team Mocaiana
DNF Aldo Toschi Altopack Eppela
DNF Maher Tounsi Altopack Eppela
DNF Filippo Bafile Aran Cucine
DNF Fabrizio Capodicasa Aran Cucine
DNF Paride Crisante Aran Cucine
DNF Fabrizio Titi Aran Cucine
DNF Konstyantyn Ashurov Big Hunter Beltrami Seanese
DNF Roberto Burbi Big Hunter Beltrami Seanese
DNF Gabriele Ninci Big Hunter Beltrami Seanese
DNF Marco Cecchini Calzaturieri Montegranaro-Marini
DNF Gabriele D´Agata Calzaturieri Montegranaro-Marini
DNF Jacopo Galantucci Calzaturieri Montegranaro-Marini
DNF Jaime Alberto Restrepo Diosa Calzaturieri Montegranaro-Marini
DNF Massimo Orlandi Cycling Team Friuli
DNF Thomas Zanotto Cycling Team Friuli
DNF Mehdi El Chokri Dimension Data - Qhubeka
DNF Quentin Guex Equipe Exploit - Goomah Racing Bik
DNF Lukas Rutishauser Equipe Exploit - Goomah Racing Bik
DNF Matthias Studer Equipe Exploit - Goomah Racing Bik
DNF Michele Maglio Futura Team -Rosini
DNF Nico Mugnai Futura Team -Rosini
DNF Matteo Trippi Futura Team -Rosini
DNF Paolo Baccio G.S. Mastromarco
DNF Davide Masi G.S. Mastromarco
DNF Mirco Sartori G.S. Mastromarco
DNF Thomas Calzaferri Gallina-Colosio-Eurofeed
DNF Mario Meris Gallina-Colosio-Eurofeed
DNF Stepan Kurianov Gazprom-RusVelo
DNF Davide Casarotto General Store - Bottoli - Zardini
DNF Alberto Zanoni General Store - Bottoli - Zardini
DNF Piergiorgio Cardarilli GM Europa Ovini
DNF Gabriele Puma Gragnano Sporting Club
DNF Alessandro Monaco Hopplà- Petroli Firenze
DNF Matteo Cantini Malmantile Gaini Taccetti-Vibert It
DNF Luca Squilloni Malmantile Gaini Taccetti-Vibert It
DNF Alessio Ferrari Namedsport-Rocket
DNF Mattia Geroli Namedsport-Rocket
DNF Felix James Meo Namedsport-Rocket
DNF Kevin Molinari Namedsport-Rocket
DNF Alessandro Covi Team Colpack
DNF Marco Negrente Team Colpack
DNF Riccardo Verza Team Colpack
DNF Nicholas Dlamini Dimension Data
DNF Francesco Bettini Team Figros Snep
DNF Alessio Nunziata Team Figros Snep
DNF Pietro Sarti Team Figros Snep
DNF Cezary Grodzicki Team Palazzago
DNF Elia Battistini Team RSM Academy
DNF Salvatore Furnari Team RSM Academy
DNF Marco Lenzi Team RSM Academy
DNF Andrea Menghi Team RSM Academy
DNF Federico Olei Team RSM Academy
DNF Marco Bagnaia Time Bike Cicli Caprio
DNF Dario Bellini Time Bike Cicli Caprio
DNF Alessio Orlando Time Bike Cicli Caprio
DNF Renato Terminiello Time Bike Cicli Caprio
DNF Matteo Brinzaglia U.C.Pistoiese
DNF Gabriele Conti U.C.Pistoiese
DNF Giacomo Deiana U.C.Pistoiese
DNF Ignazio Longo U.C.Pistoiese
DNF Lorenzo Ratto U.C.Pistoiese
DNF Francesco Baldi U.C.Porto Sant Elpidio
DNF Ludovico Basso U.C.Porto Sant Elpidio
DNF Giuseppe D'Apote U.C.Porto Sant Elpidio
DNF Joao Almeida Unieuro Trevigiani-Hemus 1896
DNF Donovan Dávila Céspedes Unieuro Trevigiani-Hemus 1896
DNF Simone Ravanelli Unieuro Trevigiani-Hemus 1896
DNF Lukas Baumann Union Raiffeisen Radteam Tirol
DNF Daniel Knapp Union Raiffeisen Radteam Tirol
DNF Jan Koller Union Raiffeisen Radteam Tirol
DNF Philipp Wurm Union Raiffeisen Radteam Tirol
DNF Francesco Pilicano Vejus-TMF-Cicli Magnum
DNF Filippo Bertone Viris Maserati - Sisal - Chiaravall
DNF Marco Murgano Viris Maserati - Sisal - Chiaravall
DNF Marco Friedrich WSA-Greenlife
DNF Stefan Kolb WSA-Greenlife
DNF Jodok Salzmann WSA-Greenlife
DNF Samuele Battistella Zalf Euromobil Désirée Fior
DNF Ben Hardy Zappi Racing Team
Information
Nation Italy
Date 26th - 26th September
Distance 167.7 km
CAT 1.2U
Other
Embed Results