Tour of Poyang Lake - 2018

Stage

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Dylan Kennett St. George Continental 02:37:54
02 Mahdi Nateghi Interpro Stradalli Cycling + 00
03 Ivar Slik Monkey Town + 00
04 Anders Oddli Team CCN Euro + 00
05 Jesus Alberto Rubio Arribas VIB Sports + 00
06 Benjamin Harvey St. George Continental + 00
07 Jasper Ockeloen Monkey Town + 00
08 Nikodemus Holler Bike Aid + 00
09 Sven Van Luijk Monkey Town + 00
10 Matej Drinovec Nex CCN Cycling Team + 00
11 Maarten De Jonge Monkey Town + 00
12 Jan Stöhr AC Sparta Praha + 00
13 Jaroslaw Marycz Team CCN Euro + 00
14 Gabriel Reguero VIB Sports + 00
15 Jefferson Nicolas Urrego Champion System - Team Wilches + 00
16 Adne Van Engelen Bike Aid + 00
17 Nick Miller Team McDonalds Down Under + 00
18 Pavel Stöhr AC Sparta Praha + 00
19 Marko Pavlic CCN Metalac + 00
20 Aron Debretsion Asbeco team + 00
21 Nahom Melake Asbeco team + 00
22 Yohannes Welderfiel Asbeco team + 00
23 Logan Griffin Nex CCN Cycling Team + 00
24 Samuel Volkers Memil - CCN Pro Cycling + 00
25 Dawit Yemane Asbeco team + 00
26 Erik Bergström Frisk Memil - CCN Pro Cycling + 00
27 Julien Amadori Team France Défense + 00
28 Thomas Hubbard St. George Continental + 00
29 Eric Valiente Bonafé VIB Sports + 00
30 Baasankhuu Myagmarsuren Panda CCN + 00
31 Carlos Andres Romero Champion System - Team Wilches + 00
32 Suleiman Kangangi Bike Aid + 00
33 Timothy Cameron St. George Continental + 00
34 Jonathan Sandoval Ulloa CCB Foundation - Sicleri + 00
35 Florian Hudry Interpro Stradalli Cycling + 00
36 Yuan Tang Peng Panda CCN + 06
37 Marko Danilovic CCN Metalac + 06
38 Anuar David Castillo Carrión Champion System - Team Wilches + 10
39 Juan Sebastián Guerrero Champion System - Team Wilches + 24
40 Patrick Lechner Bike Aid + 06:03
41 Bilguunjargal Erdenebat Panda CCN + 06:03
42 Tomas Kalojiros AC Sparta Praha + 06:03
43 Darcy Pirotta Team X-Speed Utd International + 06:14
44 Jesse De Rooij Champion System - Team Wilches + 06:14
45 Kyohei Mizuno Interpro Stradalli Cycling + 06:14
46 Shih Hsin Hsiao Action Cycling Team + 06:14
47 Jacob Wihk Team CCN Euro + 06:14
48 Kane Richards Team McDonalds Down Under + 06:14
49 Morteza Rezvani VIB Sports + 06:14
50 Pablo Alejandro Wilches Champion System - Team Wilches + 06:14
51 Warut Paekrathok Team WCC Korea Satellite + 06:14
52 Muhammad Barokah Advan Customs CT + 06:14
53 Endra Wijaya Advan Customs CT + 06:14
54 Eko Hidayat Advan Customs CT + 06:14
55 Kuan Lin Huang Action Cycling Team + 06:14
56 Timothy Rugg CCB Foundation - Sicleri + 06:14
57 Jordan Louis St. George Continental + 06:14
58 Luki Setiawan Advan Customs CT + 06:14
59 Chi Hao Wu Action Cycling Team + 06:14
60 Nicholas Diniz Team X-Speed Utd International + 06:14
61 Nicolas Colluccini Team France Défense + 06:14
62 Jordann Jones Team X-Speed Utd International + 06:14
63 Ian Talbot Interpro Stradalli Cycling + 06:14
64 Jonas Orset Team CCN Euro + 06:14
65 Grzegorz Stepniak Team CCN Euro + 06:20
66 Tomas Schühler AC Sparta Praha + 10:38
67 Quentin Carmouze Team France Défense + 10:43
68 Buyantogtokh Navaansandam Khas Bank CT + 10:43
69 Charalampos Kastrantas CCB Foundation - Sicleri + 14:24
70 Patrick Collins CCB Foundation - Sicleri + 14:24
71 Mickael Carlier Team France Défense + 14:24
72 Matthias Schnapka Bike Aid + 14:24
73 Fernando Arroyo Interpro Stradalli Cycling + 14:24
74 Axel Costa VIB Sports + 14:24
75 Tim Mitchell CCB Foundation - Sicleri + 14:24
76 Jonah Mead-Vancort CCB Foundation - Sicleri + 14:24
77 Maulana Kurniawan Advan Customs CT + 14:24
DNS Million Amanuel Asbeco team
DNS Dusan Kalaba CCN Metalac
DNS Ben Hetherington Memil - CCN Pro Cycling
DNF Jiri Nesveda AC Sparta Praha
DNF Jan Ryba AC Sparta Praha
DNF Bing You Yang Action Cycling Team
DNF Wen Chao Li Action Cycling Team
DNF Jefri Irawan Advan Customs CT
DNF Abel Teweldemehdn Kifle Asbeco team
DNF Tino Thömel Bike Aid
DNF Stefan Stefanovic CCN Metalac
DNF Ivan Jovanovic CCN Metalac
DNF Jonas Hjorth Interpro Stradalli Cycling
DNF Munkhtulga Erdenesuren Khas Bank CT
DNF Bolor-Erdene Enkhtaivan Khas Bank CT
DNF Gantumur Bat-Orshikh Khas Bank CT
DNF Batjargal Tsend Khas Bank CT
DNF Buyandelger Bolortuya Khas Bank CT
DNF Robert Orr Memil - CCN Pro Cycling
DNF Roy Eefting Memil - CCN Pro Cycling
DNF Hannes Bergström Frisk Memil - CCN Pro Cycling
DNF Andre Looij Monkey Town
DNF Joey Van Rhee Monkey Town
DNF Nick Van der Meer Nex CCN Cycling Team
DNF Liam Cappel Nex CCN Cycling Team
DNF Craig Evers Panda CCN
DNF Morgan Smith St. George Continental
DNF Adrian Banaszek Team CCN Euro
DNF Julien Poisson Team France Défense
DNF Daniel Busbridge Team McDonalds Down Under
DNF Tom Coates Team McDonalds Down Under
DNF Michael Bettany Team McDonalds Down Under
DNF Bold Iderbold Team WCC Korea Satellite
DNF Kieu Tan Dai Ha Team WCC Korea Satellite
DNF Ratchanon Yaowarat Team WCC Korea Satellite
DNF Sukhbat Az-Ikh Team WCC Korea Satellite
DNF Wachirawit Saenkhamwong Team WCC Korea Satellite
DNF Martin Rupes Team X-Speed Utd International
DNF Yik Ming Chan Team X-Speed Utd International
DNF Gholamreza Cheraghi VIB Sports
DNF Jungang Li Yunnan Lvshan Landscape
DNF Jintao Duan Yunnan Lvshan Landscape
DNF Jie Shang Yunnan Lvshan Landscape
DNF Zhen Li Yunnan Lvshan Landscape
DNF Yuheng Li Yunnan Lvshan Landscape
DNF Ruibiao Zhang Yunnan Lvshan Landscape
Information
Nation China
Date 23rd September
Where Shangyou -> Ganzhou
What 11th stage
Distance 109.6 km
Leader M.De Jonge
Points Y.Peng
Mountain D.Yemane
Other
Embed Results