Okolo Jiznich Cech - 2021

Stage Overall Youth Points Mountain Team

DoB?
Pos Rider Team Time UCI
01 Damiano Cima Gazprom-RusVelo 04:17:477
02 Arnaud De Lie Lotto Soudal U23 + 003
03 Óscar Pelegrí Electro Hiper Europa + 001
04 Patryk Stosz Voster ATS Team + 00
05 Daniel Babor Tufo-Pardus Prostejov + 00
06 Tomas Barta Topforex - ATT Investments PCT + 00
07 Nick Van der Meer VolkerWessels Cycling Team + 00
08 Milan Fretin Lotto Soudal U23 + 00
09 Sylwester Janiszewski Voster ATS Team + 00
10 Rens Tulner VolkerWessels Cycling Team + 00
11 Mathias Larsen Restaurant Suri - Carl Ras + 00
12 Maximilian Kuen Team Vorarlberg + 00
13 Mika Heming Maloja Pushbikers + 00
14 Thomas Armstrong Electro Hiper Europa + 00
15 Hamish Beadle Novo Nordisk Development + 00
16 Sven Thurau Team Dauner | AKKON + 00
17 Dominik Neuman Elkov - Kasper + 00
18 James Jobber Kuwait Pro Cycling Team + 00
19 Tim Wollenberg Maloja Pushbikers + 00
20 Pavel Gruber Tufo-Pardus Prostejov + 00
21 Pawel Franczak Voster ATS Team + 00
22 Balazs Rozsa Epronex-Gesu + 00
23 Miguel Ballesteros Electro Hiper Europa + 00
24 Michal Schlegel Elkov - Kasper + 00
25 Matej Zahalka Elkov - Kasper + 00
26 Roel Van Sintmaartensdijk VolkerWessels Cycling Team + 00
27 Petr Fiala Topforex - ATT Investments PCT + 00
28 Jiri Petrus Topforex - ATT Investments PCT + 00
29 Luca Van Boven Lotto Soudal U23 + 00
30 Rasmus Wallin Team CO Play - Giant + 00
31 Jakub Otruba Elkov - Kasper + 00
32 Karel Tyrpekl Topforex - ATT Investments PCT + 00
33 Michal Prochazka TJ Favorit Brno + 00
34 Roman Duckert Team Dauner | AKKON + 00
35 Timo De Jong VolkerWessels Cycling Team + 00
36 Richard Habermann AC Sparta Praha + 00
37 Alexis Guérin Team Vorarlberg + 00
38 Filip Reha Tufo-Pardus Prostejov + 00
39 Szymon Rekita Voster ATS Team + 00
40 Petr Klabouch Topforex - ATT Investments PCT + 00
41 Corey Davis Maloja Pushbikers + 00
42 Filippo Ridolfo Novo Nordisk Development + 00
43 Igor Boev Gazprom-RusVelo + 00
44 Liam Slock Lotto Soudal U23 + 00
45 Magnus Henneberg Team CO Play - Giant + 00
46 Eirik Lunder Gazprom-RusVelo + 00
47 Lukas Meiler Team Vorarlberg + 00
48 Jonas Messerschmidt Team Dauner | AKKON + 00
49 Marton Solymosi Epronex-Gesu + 00
50 Frederik Raßmann Team Dauner | AKKON + 00
51 Pawel Cieslik Voster ATS Team + 00
52 Jakub Riman Vyber Cech + 00
53 Michal Schuran AC Sparta Praha + 00
54 Albert Gathemann Team Dauner | AKKON + 00
55 Jan Brnak AC Sparta Praha + 00
56 Nils Wolfenbuttel VolkerWessels Cycling Team + 00
57 Vojtech Modlitba Vyber Cech + 21
58 Daniel Lond Team CO Play - Giant + 27
59 Tomas Jakoubek Topforex - ATT Investments PCT + 27
60 Marcos Jurado Electro Hiper Europa + 39
61 Martin Meiler Team Vorarlberg + 39
62 Tijmen Eising VolkerWessels Cycling Team + 51
63 Ramses Debruyne Lotto Soudal U23 + 51
64 Jan Ryba AC Sparta Praha + 57
65 Roman Giadysh Ukraine + 57
66 Josef Cekal TJ Favorit Brno + 00
67 Anton Kuzmin Gazprom-RusVelo + 01:19
68 Mateusz Grabis Voster ATS Team + 01:31
69 Jan Dunnewind Novo Nordisk Development + 01:46
70 Vyacheslav Kuznetsov Gazprom-RusVelo + 02:01
71 Filippo Fortin Team Vorarlberg + 02:05
72 Daniel Bichlmann Maloja Pushbikers + 02:12
73 Lars Van Ryckeghem Lotto Soudal U23 + 03:00
74 Fredrik Dversnes Gazprom-RusVelo + 03:21
75 Petr Hampl TJ Favorit Brno + 05:36
76 Paul Taebling Maloja Pushbikers + 06:32
77 Simone Sano Electro Hiper Europa + 06:41
78 Colin Stüssi Team Vorarlberg + 07:08
79 Dominik Horak AC Sparta Praha + 08:13
80 Jakub Musialik Region Warmii I Mazur + 08:13
81 Ondrej Petr Vyber Cech + 08:13
82 Abdulhadi Alajmi Kuwait Pro Cycling Team + 08:13
83 Oleksandr Smetaniuk Ukraine + 08:13
84 Milosz Osko Region Warmii I Mazur + 08:13
85 Martin Volf AC Sparta Praha + 08:13
86 Gergo Gonczi Epronex-Gesu + 08:13
87 Adam Krenek TJ Favorit Brno + 08:20
88 Christian Ingemann Lindquist Restaurant Suri - Carl Ras + 09:35
89 Mikkel Øritsland Team CO Play - Giant + 15:01
DNF Maciej Nocen Region Warmii I Mazur
DNF Nazar Pokoyoviy Ukraine
DNF Andriy Nizelskiy Ukraine
DNF Michal Malik Vyber Cech
DNF David Kovacs Electro Hiper Europa
DNF Zsolt Istlstekker Epronex-Gesu
DNF Rolly Weaver Kuwait Pro Cycling Team
DNF Polychronis Tzortzakis Kuwait Pro Cycling Team
DNF Mehdi Tigrine Kuwait Pro Cycling Team
DNF Franz Schlachter Maloja Pushbikers
DNF Oscar Bluhm Restaurant Suri - Carl Ras
DNF Cory Greenberg Team Dauner | AKKON
DNF Przemyslaw Kotulski Novo Nordisk Development
DNF Vaclav Snuparek Novo Nordisk Development
DNF David Kopelent TJ Favorit Brno
DNF Vojtech Kminek TJ Favorit Brno
DNF Richard Holec Tufo-Pardus Prostejov
Pos Rider Team Time
01 - Arnaud De Lie Lotto Soudal U23 11:34:41
02 - Nick Van der Meer VolkerWessels Cycling Team + 13
03 13 Damiano Cima Gazprom-RusVelo + 19
04 1 Patryk Stosz Voster ATS Team + 21
05 2 Óscar Pelegrí Electro Hiper Europa + 22
06 2 Milan Fretin Lotto Soudal U23 + 23
07 13 Petr Klabouch Topforex - ATT Investments PCT + 24
08 3 Tomas Barta Topforex - ATT Investments PCT + 25
09 3 Luca Van Boven Lotto Soudal U23 + 25
10 2 Timo De Jong VolkerWessels Cycling Team + 26
11 2 Rens Tulner VolkerWessels Cycling Team + 26
12 17 Szymon Rekita Voster ATS Team + 27
13 3 Liam Slock Lotto Soudal U23 + 27
14 3 Filippo Ridolfo Novo Nordisk Development + 28
15 2 Jakub Otruba Elkov - Kasper + 28
16 1 Petr Fiala Topforex - ATT Investments PCT + 29
17 - Mika Heming Maloja Pushbikers + 29
18 - Corey Davis Maloja Pushbikers + 29
19 - Eirik Lunder Gazprom-RusVelo + 29
20 1 Jiri Petrus Topforex - ATT Investments PCT + 29
21 1 Sylwester Janiszewski Voster ATS Team + 30
22 2 Thomas Armstrong Electro Hiper Europa + 30
23 - Miguel Ballesteros Electro Hiper Europa + 30
24 4 Pawel Franczak Voster ATS Team + 30
25 - Igor Boev Gazprom-RusVelo + 30
26 6 Maximilian Kuen Team Vorarlberg + 30
27 4 Rasmus Wallin Team CO Play - Giant + 30
28 15 Matej Zahalka Elkov - Kasper + 30
29 2 Lukas Meiler Team Vorarlberg + 30
30 - Albert Gathemann Team Dauner | AKKON + 30
31 2 Magnus Henneberg Team CO Play - Giant + 30
32 2 Pawel Cieslik Voster ATS Team + 30
33 3 Alexis Guérin Team Vorarlberg + 30
34 3 Dominik Neuman Elkov - Kasper + 31
35 3 Richard Habermann AC Sparta Praha + 31
36 6 Mathias Larsen Restaurant Suri - Carl Ras + 31
37 2 Frederik Raßmann Team Dauner | AKKON + 31
38 3 Michal Schlegel Elkov - Kasper + 31
39 1 Michal Schuran AC Sparta Praha + 31
40 4 Jonas Messerschmidt Team Dauner | AKKON + 31
41 5 Jan Brnak AC Sparta Praha + 31
42 5 Pavel Gruber Tufo-Pardus Prostejov + 32
43 5 Balazs Rozsa Epronex-Gesu + 32
44 5 Marton Solymosi Epronex-Gesu + 32
45 7 Roman Duckert Team Dauner | AKKON + 34
46 5 Josef Cekal TJ Favorit Brno + 34
47 6 Michal Prochazka TJ Favorit Brno + 34
48 6 Jakub Riman Vyber Cech + 35
49 7 Filip Reha Tufo-Pardus Prostejov + 36
50 5 Vojtech Modlitba Vyber Cech + 56
51 1 Tomas Jakoubek Topforex - ATT Investments PCT + 59
52 40 Marcos Jurado Electro Hiper Europa + 01:07
53 4 Martin Meiler Team Vorarlberg + 01:15
54 40 Ramses Debruyne Lotto Soudal U23 + 01:19
55 3 Anton Kuzmin Gazprom-RusVelo + 01:55
56 3 Mateusz Grabis Voster ATS Team + 02:09
57 31 Filippo Fortin Team Vorarlberg + 02:35
58 2 Hamish Beadle Novo Nordisk Development + 03:42
59 24 Fredrik Dversnes Gazprom-RusVelo + 03:51
60 2 James Jobber Kuwait Pro Cycling Team + 04:13
61 3 Sven Thurau Team Dauner | AKKON + 04:15
62 3 Karel Tyrpekl Topforex - ATT Investments PCT + 04:15
63 3 Roman Giadysh Ukraine + 05:12
64 4 Roel Van Sintmaartensdijk VolkerWessels Cycling Team + 05:46
65 4 Vyacheslav Kuznetsov Gazprom-RusVelo + 05:51
66 21 Christian Ingemann Lindquist Restaurant Suri - Carl Ras + 10:06
67 4 Paul Taebling Maloja Pushbikers + 10:46
68 8 Tim Wollenberg Maloja Pushbikers + 12:26
69 - Simone Sano Electro Hiper Europa + 12:27
70 3 Milosz Osko Region Warmii I Mazur + 12:32
71 12 Nils Wolfenbuttel VolkerWessels Cycling Team + 13:17
72 7 Daniel Lond Team CO Play - Giant + 13:23
73 3 Martin Volf AC Sparta Praha + 14:14
74 3 Jan Dunnewind Novo Nordisk Development + 14:17
75 4 Jakub Musialik Region Warmii I Mazur + 14:18
76 1 Lars Van Ryckeghem Lotto Soudal U23 + 15:08
77 5 Daniel Bichlmann Maloja Pushbikers + 15:18
78 7 Daniel Babor Tufo-Pardus Prostejov + 15:22
79 5 Tijmen Eising VolkerWessels Cycling Team + 15:30
80 8 Gergo Gonczi Epronex-Gesu + 16:23
81 8 Jan Ryba AC Sparta Praha + 19:31
82 1 Abdulhadi Alajmi Kuwait Pro Cycling Team + 21:19
83 8 Colin Stüssi Team Vorarlberg + 28:29
84 9 Oleksandr Smetaniuk Ukraine + 29:41
85 11 Petr Hampl TJ Favorit Brno + 29:53
86 1 Mikkel Øritsland Team CO Play - Giant + 31:17
87 8 Dominik Horak AC Sparta Praha + 32:05
88 9 Ondrej Petr Vyber Cech + 32:31
89 9 Adam Krenek TJ Favorit Brno + 32:41
Pos Rider Team Time
01 Arnaud De Lie Lotto Soudal U23 11:34:41
02 Milan Fretin Lotto Soudal U23 + 23
03 Petr Klabouch Topforex - ATT Investments PCT + 24
04 Tomas Barta Topforex - ATT Investments PCT + 25
05 Luca Van Boven Lotto Soudal U23 + 25
06 Timo De Jong VolkerWessels Cycling Team + 26
07 Liam Slock Lotto Soudal U23 + 27
08 Filippo Ridolfo Novo Nordisk Development + 28
09 Mika Heming Maloja Pushbikers + 29
10 Eirik Lunder Gazprom-RusVelo + 29
11 Albert Gathemann Team Dauner | AKKON + 30
12 Magnus Henneberg Team CO Play - Giant + 30
13 Richard Habermann AC Sparta Praha + 31
14 Mathias Larsen Restaurant Suri - Carl Ras + 31
15 Frederik Raßmann Team Dauner | AKKON + 31
16 Jonas Messerschmidt Team Dauner | AKKON + 31
17 Roman Duckert Team Dauner | AKKON + 34
18 Josef Cekal TJ Favorit Brno + 34
19 Michal Prochazka TJ Favorit Brno + 34
20 Jakub Riman Vyber Cech + 35
21 Filip Reha Tufo-Pardus Prostejov + 36
22 Tomas Jakoubek Topforex - ATT Investments PCT + 59
23 Ramses Debruyne Lotto Soudal U23 + 01:19
24 Karel Tyrpekl Topforex - ATT Investments PCT + 04:15
25 Roel Van Sintmaartensdijk VolkerWessels Cycling Team + 05:46
26 Paul Taebling Maloja Pushbikers + 10:46
27 Tim Wollenberg Maloja Pushbikers + 12:26
28 Milosz Osko Region Warmii I Mazur + 12:32
29 Daniel Lond Team CO Play - Giant + 13:23
30 Martin Volf AC Sparta Praha + 14:14
31 Jakub Musialik Region Warmii I Mazur + 14:18
32 Lars Van Ryckeghem Lotto Soudal U23 + 15:08
33 Daniel Babor Tufo-Pardus Prostejov + 15:22
34 Oleksandr Smetaniuk Ukraine + 29:41
35 Dominik Horak AC Sparta Praha + 32:05
36 Adam Krenek TJ Favorit Brno + 32:41
Pos Rider Team Points
01 Arnaud De Lie Lotto Soudal U23 83
02 Patryk Stosz Voster ATS Team 53
03 Nick Van der Meer VolkerWessels Cycling Team 47
04 Damiano Cima Gazprom-RusVelo 39
05 Milan Fretin Lotto Soudal U23 37
06 Óscar Pelegrí Electro Hiper Europa 36
07 Tomas Barta Topforex - ATT Investments PCT 26
08 Dominik Neuman Elkov - Kasper 20
09 Colin Stüssi Team Vorarlberg 15
10 Petr Fiala Topforex - ATT Investments PCT 15
11 Sylwester Janiszewski Voster ATS Team 14
12 Daniel Babor Tufo-Pardus Prostejov 13
13 Jakub Otruba Elkov - Kasper 10
14 Timo De Jong VolkerWessels Cycling Team 10
15 Mika Heming Maloja Pushbikers 10
16 Filippo Fortin Team Vorarlberg 10
17 Mathias Larsen Restaurant Suri - Carl Ras 9
18 Petr Klabouch Topforex - ATT Investments PCT 8
19 Rens Tulner VolkerWessels Cycling Team 6
20 Sven Thurau Team Dauner | AKKON 6
21 Jan Ryba AC Sparta Praha 6
22 Szymon Rekita Voster ATS Team 5
23 Richard Habermann AC Sparta Praha 5
24 Luca Van Boven Lotto Soudal U23 4
25 Maximilian Kuen Team Vorarlberg 4
26 Mateusz Grabis Voster ATS Team 4
27 Tim Wollenberg Maloja Pushbikers 4
28 Tijmen Eising VolkerWessels Cycling Team 4
29 Josef Cekal TJ Favorit Brno 3
30 Marcos Jurado Electro Hiper Europa 3
31 Filippo Ridolfo Novo Nordisk Development 2
32 Thomas Armstrong Electro Hiper Europa 2
33 Liam Slock Lotto Soudal U23 1
34 Eirik Lunder Gazprom-RusVelo 1
35 Matej Zahalka Elkov - Kasper 1
36 Albert Gathemann Team Dauner | AKKON 1
37 Pavel Gruber Tufo-Pardus Prostejov 1
38 Hamish Beadle Novo Nordisk Development 1
Pos Team Time
01 VolkerWessels Cycling Team 34:42:41
02 Lotto Soudal U23 + 02
03 Topforex - ATT Investments PCT + 03
04 Voster ATS Team + 04
05 Electro Hiper Europa + 04
06 Gazprom-RusVelo + 04
07 Team Vorarlberg + 04
08 Elkov - Kasper + 05
09 Team Dauner | AKKON + 05
10 AC Sparta Praha + 05
11 Team CO Play - Giant + 01:27
12 Maloja Pushbikers + 03:47
13 Novo Nordisk Development + 09:52
14 Epronex-Gesu + 11:28
15 Tufo-Pardus Prostejov + 14:56
16 TJ Favorit Brno + 23:07
17 Vyber Cech + 32:26
18 Kuwait Pro Cycling Team + 37:00
Information
Nation Czech Republic
Date 12th September
Where České Velenice -> Jindřichův Hrade
What 4th stage
Distance 165 km
Other
Embed Results