Okolo Jiznich Cech - 2021

Stage Overall Youth Points Mountain Team

DoB?
Pos Rider Team Time UCI
01 Nick Van der Meer VolkerWessels Cycling Team 03:55:397
02 Arnaud De Lie Lotto Soudal U23 + 003
03 Tomas Barta Topforex - ATT Investments PCT + 001
04 Patryk Stosz Voster ATS Team + 00
05 Milan Fretin Lotto Soudal U23 + 00
06 Filippo Fortin Team Vorarlberg + 00
07 Petr Fiala Topforex - ATT Investments PCT + 00
08 Dominik Neuman Elkov - Kasper + 00
09 Sylwester Janiszewski Voster ATS Team + 00
10 Sven Thurau Team Dauner | AKKON + 00
11 Damiano Cima Gazprom-RusVelo + 00
12 Tim Wollenberg Maloja Pushbikers + 00
13 Josef Cekal TJ Favorit Brno + 00
14 Richard Habermann AC Sparta Praha + 00
15 Daniel Babor Tufo-Pardus Prostejov + 00
16 Óscar Pelegrí Electro Hiper Europa + 00
17 Timo De Jong VolkerWessels Cycling Team + 00
18 Filippo Ridolfo Novo Nordisk Development + 00
19 Corey Davis Maloja Pushbikers + 00
20 Roel Van Sintmaartensdijk VolkerWessels Cycling Team + 00
21 Miguel Ballesteros Electro Hiper Europa + 00
22 Mika Heming Maloja Pushbikers + 00
23 Hamish Beadle Novo Nordisk Development + 00
24 Frederik Raßmann Team Dauner | AKKON + 00
25 Igor Boev Gazprom-RusVelo + 00
26 Eirik Lunder Gazprom-RusVelo + 00
27 Michal Schlegel Elkov - Kasper + 00
28 Gergo Gonczi Epronex-Gesu + 00
29 Michal Schuran AC Sparta Praha + 00
30 Petr Klabouch Topforex - ATT Investments PCT + 00
31 Thomas Armstrong Electro Hiper Europa + 00
32 Roman Duckert Team Dauner | AKKON + 00
33 Marcos Jurado Electro Hiper Europa + 00
34 Lukas Meiler Team Vorarlberg + 00
35 Michal Prochazka TJ Favorit Brno + 00
36 Filip Reha Tufo-Pardus Prostejov + 00
37 Luca Van Boven Lotto Soudal U23 + 00
38 Martin Meiler Team Vorarlberg + 00
39 Jakub Riman Vyber Cech + 00
40 Szymon Rekita Voster ATS Team + 00
41 Vojtech Modlitba Vyber Cech + 00
42 Matej Zahalka Elkov - Kasper + 00
43 Pavel Gruber Tufo-Pardus Prostejov + 00
44 Maximilian Kuen Team Vorarlberg + 00
45 Albert Gathemann Team Dauner | AKKON + 00
46 Jonas Messerschmidt Team Dauner | AKKON + 00
47 Vyacheslav Kuznetsov Gazprom-RusVelo + 00
48 Marton Solymosi Epronex-Gesu + 00
49 Magnus Henneberg Team CO Play - Giant + 00
50 Jiri Petrus Topforex - ATT Investments PCT + 00
51 Milosz Osko Region Warmii I Mazur + 00
52 Pawel Franczak Voster ATS Team + 00
53 Balazs Rozsa Epronex-Gesu + 00
54 Richard Holec Tufo-Pardus Prostejov + 00
55 Pawel Cieslik Voster ATS Team + 00
56 Liam Slock Lotto Soudal U23 + 00
57 Christian Ingemann Lindquist Restaurant Suri - Carl Ras + 00
58 Rasmus Wallin Team CO Play - Giant + 00
59 Martin Volf AC Sparta Praha + 00
60 Rens Tulner VolkerWessels Cycling Team + 00
61 Alexis Guérin Team Vorarlberg + 00
62 Anton Kuzmin Gazprom-RusVelo + 00
63 Jakub Musialik Region Warmii I Mazur + 00
64 Roman Giadysh Ukraine + 00
65 Tomas Jakoubek Topforex - ATT Investments PCT + 00
66 Jakub Otruba Elkov - Kasper + 00
67 Mathias Larsen Restaurant Suri - Carl Ras + 00
68 Paul Taebling Maloja Pushbikers + 00
69 Ramses Debruyne Lotto Soudal U23 + 00
70 Mateusz Grabis Voster ATS Team + 00
71 James Jobber Kuwait Pro Cycling Team + 00
72 Fredrik Dversnes Gazprom-RusVelo + 00
73 Nils Wolfenbuttel VolkerWessels Cycling Team + 00
74 Jan Dunnewind Novo Nordisk Development + 00
75 Jan Brnak AC Sparta Praha + 00
76 Mikkel Øritsland Team CO Play - Giant + 56
77 Simone Sano Electro Hiper Europa + 01:57
78 David Kovacs Electro Hiper Europa + 02:39
79 Karel Tyrpekl Topforex - ATT Investments PCT + 03:46
80 Franz Schlachter Maloja Pushbikers + 05:21
81 Vojtech Kminek TJ Favorit Brno + 05:21
82 Colin Stüssi Team Vorarlberg + 08:22
83 Lars Van Ryckeghem Lotto Soudal U23 + 08:22
84 Dominik Horak AC Sparta Praha + 08:53
85 Vaclav Snuparek Novo Nordisk Development + 08:53
86 Polychronis Tzortzakis Kuwait Pro Cycling Team + 08:53
87 Daniel Lond Team CO Play - Giant + 08:53
88 Adam Krenek TJ Favorit Brno + 08:53
89 Abdulhadi Alajmi Kuwait Pro Cycling Team + 08:53
90 Cory Greenberg Team Dauner | AKKON + 08:53
91 Oleksandr Smetaniuk Ukraine + 08:53
92 Maciej Nocen Region Warmii I Mazur + 08:53
93 Nazar Pokoyoviy Ukraine + 08:53
94 Petr Hampl TJ Favorit Brno + 08:53
95 Zsolt Istlstekker Epronex-Gesu + 08:53
96 David Kopelent TJ Favorit Brno + 08:53
97 Ondrej Petr Vyber Cech + 08:53
98 Mehdi Tigrine Kuwait Pro Cycling Team + 08:53
99 Rolly Weaver Kuwait Pro Cycling Team + 08:53
100 Tijmen Eising VolkerWessels Cycling Team + 08:53
101 Daniel Bichlmann Maloja Pushbikers + 08:53
102 Jan Ryba AC Sparta Praha + 08:53
103 Andriy Nizelskiy Ukraine + 08:53
104 Michal Malik Vyber Cech + 08:53
105 Przemyslaw Kotulski Novo Nordisk Development + 21:23
106 Oscar Bluhm Restaurant Suri - Carl Ras + 28:29
DNF Gergely Kiss Epronex-Gesu
DNF Kasper Viberg Søgaard Team CO Play - Giant
DNF Robbe Ceurens Novo Nordisk Development
Pos Rider Team Time
01 - Arnaud De Lie Lotto Soudal U23 07:17:03
02 2 Nick Van der Meer VolkerWessels Cycling Team + 06
03 1 Patryk Stosz Voster ATS Team + 12
04 1 Milan Fretin Lotto Soudal U23 + 15
05 11 Tomas Barta Topforex - ATT Investments PCT + 16
06 1 Luca Van Boven Lotto Soudal U23 + 16
07 2 Óscar Pelegrí Electro Hiper Europa + 17
08 3 Timo De Jong VolkerWessels Cycling Team + 17
09 3 Rens Tulner VolkerWessels Cycling Team + 17
10 2 Liam Slock Lotto Soudal U23 + 18
11 - Filippo Ridolfo Novo Nordisk Development + 19
12 - Marcos Jurado Electro Hiper Europa + 19
13 3 Jakub Otruba Elkov - Kasper + 19
14 1 Ramses Debruyne Lotto Soudal U23 + 19
15 - Petr Fiala Topforex - ATT Investments PCT + 20
16 6 Damiano Cima Gazprom-RusVelo + 20
17 3 Mika Heming Maloja Pushbikers + 20
18 1 Corey Davis Maloja Pushbikers + 20
19 1 Eirik Lunder Gazprom-RusVelo + 20
20 - Petr Klabouch Topforex - ATT Investments PCT + 20
21 2 Jiri Petrus Topforex - ATT Investments PCT + 20
22 5 Sylwester Janiszewski Voster ATS Team + 21
23 3 Miguel Ballesteros Electro Hiper Europa + 21
24 1 Thomas Armstrong Electro Hiper Europa + 21
25 4 Igor Boev Gazprom-RusVelo + 21
26 10 Filippo Fortin Team Vorarlberg + 21
27 1 Lukas Meiler Team Vorarlberg + 21
28 4 Pawel Franczak Voster ATS Team + 21
29 1 Szymon Rekita Voster ATS Team + 21
30 12 Albert Gathemann Team Dauner | AKKON + 21
31 6 Rasmus Wallin Team CO Play - Giant + 21
32 2 Maximilian Kuen Team Vorarlberg + 21
33 - Magnus Henneberg Team CO Play - Giant + 21
34 2 Pawel Cieslik Voster ATS Team + 21
35 4 Fredrik Dversnes Gazprom-RusVelo + 21
36 1 Alexis Guérin Team Vorarlberg + 21
37 - Dominik Neuman Elkov - Kasper + 22
38 1 Richard Habermann AC Sparta Praha + 22
39 1 Frederik Raßmann Team Dauner | AKKON + 22
40 1 Michal Schuran AC Sparta Praha + 22
41 5 Michal Schlegel Elkov - Kasper + 22
42 4 Mathias Larsen Restaurant Suri - Carl Ras + 22
43 1 Matej Zahalka Elkov - Kasper + 22
44 1 Jonas Messerschmidt Team Dauner | AKKON + 22
45 2 Christian Ingemann Lindquist Restaurant Suri - Carl Ras + 22
46 1 Jan Brnak AC Sparta Praha + 22
47 1 Pavel Gruber Tufo-Pardus Prostejov + 23
48 1 Balazs Rozsa Epronex-Gesu + 23
49 1 Marton Solymosi Epronex-Gesu + 23
50 1 Tomas Jakoubek Topforex - ATT Investments PCT + 23
51 1 Josef Cekal TJ Favorit Brno + 25
52 1 Roman Duckert Team Dauner | AKKON + 25
53 1 Michal Prochazka TJ Favorit Brno + 25
54 1 Jakub Riman Vyber Cech + 26
55 1 Vojtech Modlitba Vyber Cech + 26
56 1 Filip Reha Tufo-Pardus Prostejov + 27
57 2 Martin Meiler Team Vorarlberg + 27
58 - Anton Kuzmin Gazprom-RusVelo + 27
59 2 Mateusz Grabis Voster ATS Team + 32
60 3 Hamish Beadle Novo Nordisk Development + 03:33
61 5 Vyacheslav Kuznetsov Gazprom-RusVelo + 03:41
62 8 James Jobber Kuwait Pro Cycling Team + 04:04
63 11 Paul Taebling Maloja Pushbikers + 04:05
64 12 Sven Thurau Team Dauner | AKKON + 04:06
65 44 Karel Tyrpekl Topforex - ATT Investments PCT + 04:06
66 9 Roman Giadysh Ukraine + 04:06
67 10 Milosz Osko Region Warmii I Mazur + 04:10
68 11 Roel Van Sintmaartensdijk VolkerWessels Cycling Team + 05:37
69 4 Simone Sano Electro Hiper Europa + 05:37
70 11 Martin Volf AC Sparta Praha + 05:52
71 11 Jakub Musialik Region Warmii I Mazur + 05:56
72 11 Gergo Gonczi Epronex-Gesu + 08:01
73 - Franz Schlachter Maloja Pushbikers + 09:26
74 11 David Kovacs Electro Hiper Europa + 11:24
75 11 Lars Van Ryckeghem Lotto Soudal U23 + 11:59
76 11 Tim Wollenberg Maloja Pushbikers + 12:17
77 11 Jan Dunnewind Novo Nordisk Development + 12:22
78 16 Zsolt Istlstekker Epronex-Gesu + 12:25
79 11 Daniel Lond Team CO Play - Giant + 12:47
80 11 Polychronis Tzortzakis Kuwait Pro Cycling Team + 12:57
81 10 Abdulhadi Alajmi Kuwait Pro Cycling Team + 12:57
82 10 Daniel Bichlmann Maloja Pushbikers + 12:57
83 10 Nils Wolfenbuttel VolkerWessels Cycling Team + 13:08
84 4 Tijmen Eising VolkerWessels Cycling Team + 14:30
85 12 Daniel Babor Tufo-Pardus Prostejov + 15:13
86 12 Richard Holec Tufo-Pardus Prostejov + 15:13
87 9 Mikkel Øritsland Team CO Play - Giant + 16:07
88 4 Cory Greenberg Team Dauner | AKKON + 16:58
89 3 Jan Ryba AC Sparta Praha + 18:25
90 5 Vojtech Kminek TJ Favorit Brno + 20:14
91 1 Colin Stüssi Team Vorarlberg + 21:12
92 3 Mehdi Tigrine Kuwait Pro Cycling Team + 21:17
93 3 Oleksandr Smetaniuk Ukraine + 21:19
94 3 David Kopelent TJ Favorit Brno + 21:20
95 1 Dominik Horak AC Sparta Praha + 23:43
96 3 Petr Hampl TJ Favorit Brno + 24:08
97 3 Ondrej Petr Vyber Cech + 24:09
98 3 Adam Krenek TJ Favorit Brno + 24:12
99 3 Maciej Nocen Region Warmii I Mazur + 24:36
100 5 Michal Malik Vyber Cech + 30:32
101 5 Rolly Weaver Kuwait Pro Cycling Team + 30:33
102 5 Nazar Pokoyoviy Ukraine + 30:35
103 5 Andriy Nizelskiy Ukraine + 30:35
104 5 Vaclav Snuparek Novo Nordisk Development + 30:37
105 2 Przemyslaw Kotulski Novo Nordisk Development + 42:55
106 2 Oscar Bluhm Restaurant Suri - Carl Ras + 50:04
Pos Rider Team Time
01 Arnaud De Lie Lotto Soudal U23 07:17:03
02 Milan Fretin Lotto Soudal U23 + 15
03 Tomas Barta Topforex - ATT Investments PCT + 16
04 Luca Van Boven Lotto Soudal U23 + 16
05 Timo De Jong VolkerWessels Cycling Team + 17
06 Liam Slock Lotto Soudal U23 + 18
07 Filippo Ridolfo Novo Nordisk Development + 19
08 Ramses Debruyne Lotto Soudal U23 + 19
09 Mika Heming Maloja Pushbikers + 20
10 Eirik Lunder Gazprom-RusVelo + 20
11 Petr Klabouch Topforex - ATT Investments PCT + 20
12 Albert Gathemann Team Dauner | AKKON + 21
13 Magnus Henneberg Team CO Play - Giant + 21
14 Richard Habermann AC Sparta Praha + 22
15 Frederik Raßmann Team Dauner | AKKON + 22
16 Mathias Larsen Restaurant Suri - Carl Ras + 22
17 Jonas Messerschmidt Team Dauner | AKKON + 22
18 Tomas Jakoubek Topforex - ATT Investments PCT + 23
19 Josef Cekal TJ Favorit Brno + 25
20 Roman Duckert Team Dauner | AKKON + 25
21 Michal Prochazka TJ Favorit Brno + 25
22 Jakub Riman Vyber Cech + 26
23 Filip Reha Tufo-Pardus Prostejov + 27
24 Paul Taebling Maloja Pushbikers + 04:05
25 Karel Tyrpekl Topforex - ATT Investments PCT + 04:06
26 Milosz Osko Region Warmii I Mazur + 04:10
27 Roel Van Sintmaartensdijk VolkerWessels Cycling Team + 05:37
28 Martin Volf AC Sparta Praha + 05:52
29 Jakub Musialik Region Warmii I Mazur + 05:56
30 Franz Schlachter Maloja Pushbikers + 09:26
31 Lars Van Ryckeghem Lotto Soudal U23 + 11:59
32 Tim Wollenberg Maloja Pushbikers + 12:17
33 Daniel Lond Team CO Play - Giant + 12:47
34 Daniel Babor Tufo-Pardus Prostejov + 15:13
35 Richard Holec Tufo-Pardus Prostejov + 15:13
36 Vojtech Kminek TJ Favorit Brno + 20:14
37 Oleksandr Smetaniuk Ukraine + 21:19
38 David Kopelent TJ Favorit Brno + 21:20
39 Dominik Horak AC Sparta Praha + 23:43
40 Adam Krenek TJ Favorit Brno + 24:12
41 Maciej Nocen Region Warmii I Mazur + 24:36
42 Nazar Pokoyoviy Ukraine + 30:35
43 Andriy Nizelskiy Ukraine + 30:35
44 Przemyslaw Kotulski Novo Nordisk Development + 42:55
45 Oscar Bluhm Restaurant Suri - Carl Ras + 50:04
Pos Team Time
01 VolkerWessels Cycling Team 21:52:01
02 Lotto Soudal U23 + 07
03 Topforex - ATT Investments PCT + 08
04 Voster ATS Team + 11
05 Electro Hiper Europa + 11
06 Gazprom-RusVelo + 13
07 Team Vorarlberg + 13
08 AC Sparta Praha + 14
09 Team Dauner | AKKON + 14
10 Elkov - Kasper + 16
11 Team CO Play - Giant + 01:07
12 Epronex-Gesu + 03:26
13 Maloja Pushbikers + 03:54
14 Novo Nordisk Development + 08:11
15 Tufo-Pardus Prostejov + 15:09
16 TJ Favorit Brno + 17:48
17 Vyber Cech + 24:10
18 Kuwait Pro Cycling Team + 29:06
19 Region Warmii I Mazur + 33:12
20 Restaurant Suri - Carl Ras + 49:58
21 Ukraine + 55:08
Information
Nation Czech Republic
Date 11th September
Where Protivín -> Studená
What 3rd stage
Distance 165 km
Classification 2.2
Other
Embed Results