Okolo Jiznich Cech - 2021

Stage Overall Youth Points Mountain Team

DoB?
Pos Rider Team Time UCI
01 Arnaud De Lie Lotto Soudal U23 03:20:217
02 Patryk Stosz Voster ATS Team + 003
03 Milan Fretin Lotto Soudal U23 + 001
04 Óscar Pelegrí Electro Hiper Europa + 00
05 Dominik Neuman Elkov - Kasper + 00
06 Timo De Jong VolkerWessels Cycling Team + 00
07 Nick Van der Meer VolkerWessels Cycling Team + 00
08 Damiano Cima Gazprom-RusVelo + 00
09 Mika Heming Maloja Pushbikers + 00
10 Petr Fiala Topforex - ATT Investments PCT + 00
11 Jakub Otruba Elkov - Kasper + 00
12 Mathias Larsen Restaurant Suri - Carl Ras + 00
13 Richard Habermann AC Sparta Praha + 00
14 Filippo Ridolfo Novo Nordisk Development + 00
15 Pavel Gruber Tufo-Pardus Prostejov + 00
16 Tomas Barta Topforex - ATT Investments PCT + 00
17 Jakub Riman Vyber Cech + 00
18 Josef Cekal TJ Favorit Brno + 00
19 Frederik Raßmann Team Dauner | AKKON + 00
20 Thomas Armstrong Electro Hiper Europa + 00
21 Corey Davis Maloja Pushbikers + 00
22 Eirik Lunder Gazprom-RusVelo + 00
23 Pawel Franczak Voster ATS Team + 00
24 Rasmus Wallin Team CO Play - Giant + 00
25 Jiri Petrus Topforex - ATT Investments PCT + 00
26 Roman Duckert Team Dauner | AKKON + 00
27 Balazs Rozsa Epronex-Gesu + 00
28 Petr Klabouch Topforex - ATT Investments PCT + 00
29 Miguel Ballesteros Electro Hiper Europa + 00
30 Sylwester Janiszewski Voster ATS Team + 00
31 Vojtech Modlitba Vyber Cech + 00
32 Michal Schuran AC Sparta Praha + 00
33 Filip Reha Tufo-Pardus Prostejov + 00
34 Lukas Meiler Team Vorarlberg + 00
35 Albert Gathemann Team Dauner | AKKON + 00
36 Igor Boev Gazprom-RusVelo + 00
37 Marton Solymosi Epronex-Gesu + 00
38 Marcos Jurado Electro Hiper Europa + 00
39 Michal Prochazka TJ Favorit Brno + 00
40 Szymon Rekita Voster ATS Team + 00
41 Fredrik Dversnes Gazprom-RusVelo + 00
42 Jonas Messerschmidt Team Dauner | AKKON + 00
43 Matej Zahalka Elkov - Kasper + 00
44 Jan Brnak AC Sparta Praha + 00
45 Rens Tulner VolkerWessels Cycling Team + 00
46 Liam Slock Lotto Soudal U23 + 00
47 Pawel Cieslik Voster ATS Team + 00
48 Karel Tyrpekl Topforex - ATT Investments PCT + 00
49 Michal Schlegel Elkov - Kasper + 00
50 Tomas Jakoubek Topforex - ATT Investments PCT + 00
51 Magnus Henneberg Team CO Play - Giant + 00
52 Mateusz Grabis Voster ATS Team + 00
53 Christian Ingemann Lindquist Restaurant Suri - Carl Ras + 00
54 Maximilian Kuen Team Vorarlberg + 00
55 Anton Kuzmin Gazprom-RusVelo + 00
56 Martin Meiler Team Vorarlberg + 00
57 Alexis Guérin Team Vorarlberg + 00
58 Luca Van Boven Lotto Soudal U23 + 00
59 Ramses Debruyne Lotto Soudal U23 + 00
60 Kasper Viberg Søgaard Team CO Play - Giant + 00
61 Filippo Fortin Team Vorarlberg + 00
62 Gergely Kiss Epronex-Gesu + 03:09
63 Zsolt Istlstekker Epronex-Gesu + 03:09
64 Simone Sano Electro Hiper Europa + 03:14
65 Hamish Beadle Novo Nordisk Development + 03:14
66 Vyacheslav Kuznetsov Gazprom-RusVelo + 03:14
67 Lars Van Ryckeghem Lotto Soudal U23 + 03:14
68 Daniel Lond Team CO Play - Giant + 03:33
69 Polychronis Tzortzakis Kuwait Pro Cycling Team + 03:37
70 James Jobber Kuwait Pro Cycling Team + 03:37
71 Abdulhadi Alajmi Kuwait Pro Cycling Team + 03:37
72 Roman Giadysh Ukraine + 03:37
73 Milosz Osko Region Warmii I Mazur + 03:44
74 Franz Schlachter Maloja Pushbikers + 03:44
75 Paul Taebling Maloja Pushbikers + 03:44
76 Daniel Bichlmann Maloja Pushbikers + 03:44
77 Sven Thurau Team Dauner | AKKON + 03:44
78 Robbe Ceurens Novo Nordisk Development + 04:50
79 Jakub Musialik Region Warmii I Mazur + 05:18
80 Roel Van Sintmaartensdijk VolkerWessels Cycling Team + 05:20
81 Martin Volf AC Sparta Praha + 05:20
82 Tijmen Eising VolkerWessels Cycling Team + 05:20
83 Cory Greenberg Team Dauner | AKKON + 07:38
84 Gergo Gonczi Epronex-Gesu + 07:38
85 David Kovacs Electro Hiper Europa + 07:45
86 Jan Ryba AC Sparta Praha + 09:08
87 Tim Wollenberg Maloja Pushbikers + 11:57
88 Oleksandr Smetaniuk Ukraine + 11:57
89 Mehdi Tigrine Kuwait Pro Cycling Team + 11:57
90 Jan Dunnewind Novo Nordisk Development + 11:57
91 David Kopelent TJ Favorit Brno + 12:02
92 Colin Stüssi Team Vorarlberg + 12:38
93 Nils Wolfenbuttel VolkerWessels Cycling Team + 12:38
94 Vojtech Kminek TJ Favorit Brno + 14:28
95 Dominik Horak AC Sparta Praha + 14:28
96 Ondrej Petr Vyber Cech + 14:50
97 Maciej Nocen Region Warmii I Mazur + 14:50
98 Adam Krenek TJ Favorit Brno + 14:50
99 Daniel Babor Tufo-Pardus Prostejov + 14:50
100 Mikkel Øritsland Team CO Play - Giant + 14:50
101 Richard Holec Tufo-Pardus Prostejov + 14:50
102 Petr Hampl TJ Favorit Brno + 14:50
103 Vaclav Snuparek Novo Nordisk Development + 21:13
104 Oscar Bluhm Restaurant Suri - Carl Ras + 21:13
105 Nazar Pokoyoviy Ukraine + 21:13
106 Andriy Nizelskiy Ukraine + 21:13
107 Przemyslaw Kotulski Novo Nordisk Development + 21:13
108 Michal Malik Vyber Cech + 21:13
109 Rolly Weaver Kuwait Pro Cycling Team + 21:13
DSQ Peter Busk Restaurant Suri - Carl Ras
DSQ Julius Nowak Dalner Restaurant Suri - Carl Ras
DNF Jozef Mank Region Warmii I Mazur
DNF Patryk Dabski Region Warmii I Mazur
DNF Adam Nocen Region Warmii I Mazur
DNF Vitaliy Hryniv Ukraine
DNF Filip Endler Vyber Cech
DNF Adam Papai Epronex-Gesu
DNF Rene Smekal Tufo-Pardus Prostejov
Pos Rider Team Time
01 9 Arnaud De Lie Lotto Soudal U23 03:21:33
02 22 Patryk Stosz Voster ATS Team + 03
03 11 Milan Fretin Lotto Soudal U23 + 06
04 2 Nick Van der Meer VolkerWessels Cycling Team + 07
05 1 Timo De Jong VolkerWessels Cycling Team + 08
06 3 Rens Tulner VolkerWessels Cycling Team + 08
07 5 Luca Van Boven Lotto Soudal U23 + 08
08 5 Liam Slock Lotto Soudal U23 + 09
09 22 Óscar Pelegrí Electro Hiper Europa + 10
10 53 Jakub Otruba Elkov - Kasper + 10
11 2 Filippo Ridolfo Novo Nordisk Development + 10
12 17 Marcos Jurado Electro Hiper Europa + 10
13 2 Ramses Debruyne Lotto Soudal U23 + 10
14 6 Mika Heming Maloja Pushbikers + 11
15 2 Petr Fiala Topforex - ATT Investments PCT + 11
16 1 Tomas Barta Topforex - ATT Investments PCT + 11
17 4 Corey Davis Maloja Pushbikers + 11
18 22 Eirik Lunder Gazprom-RusVelo + 11
19 1 Jiri Petrus Topforex - ATT Investments PCT + 11
20 4 Petr Klabouch Topforex - ATT Investments PCT + 11
21 2 Karel Tyrpekl Topforex - ATT Investments PCT + 11
22 16 Damiano Cima Gazprom-RusVelo + 12
23 7 Thomas Armstrong Electro Hiper Europa + 12
24 3 Pawel Franczak Voster ATS Team + 12
25 8 Rasmus Wallin Team CO Play - Giant + 12
26 6 Miguel Ballesteros Electro Hiper Europa + 12
27 1 Sylwester Janiszewski Voster ATS Team + 12
28 13 Lukas Meiler Team Vorarlberg + 12
29 10 Igor Boev Gazprom-RusVelo + 12
30 5 Szymon Rekita Voster ATS Team + 12
31 6 Fredrik Dversnes Gazprom-RusVelo + 12
32 4 Pawel Cieslik Voster ATS Team + 12
33 1 Magnus Henneberg Team CO Play - Giant + 12
34 10 Maximilian Kuen Team Vorarlberg + 12
35 8 Alexis Guérin Team Vorarlberg + 12
36 6 Filippo Fortin Team Vorarlberg + 12
37 24 Dominik Neuman Elkov - Kasper + 13
38 18 Mathias Larsen Restaurant Suri - Carl Ras + 13
39 10 Richard Habermann AC Sparta Praha + 13
40 12 Frederik Raßmann Team Dauner | AKKON + 13
41 7 Michal Schuran AC Sparta Praha + 13
42 12 Albert Gathemann Team Dauner | AKKON + 13
43 12 Jonas Messerschmidt Team Dauner | AKKON + 13
44 18 Matej Zahalka Elkov - Kasper + 13
45 6 Jan Brnak AC Sparta Praha + 13
46 18 Michal Schlegel Elkov - Kasper + 13
47 10 Christian Ingemann Lindquist Restaurant Suri - Carl Ras + 13
48 25 Pavel Gruber Tufo-Pardus Prostejov + 14
49 17 Balazs Rozsa Epronex-Gesu + 14
50 19 Marton Solymosi Epronex-Gesu + 14
51 14 Tomas Jakoubek Topforex - ATT Investments PCT + 14
52 26 Josef Cekal TJ Favorit Brno + 16
53 28 Roman Duckert Team Dauner | AKKON + 16
54 22 Michal Prochazka TJ Favorit Brno + 16
55 30 Jakub Riman Vyber Cech + 17
56 30 Vojtech Modlitba Vyber Cech + 17
57 36 Filip Reha Tufo-Pardus Prostejov + 18
58 34 Anton Kuzmin Gazprom-RusVelo + 18
59 42 Martin Meiler Team Vorarlberg + 18
60 52 Kasper Viberg Søgaard Team CO Play - Giant + 22
61 52 Mateusz Grabis Voster ATS Team + 23
62 6 Zsolt Istlstekker Epronex-Gesu + 03:23
63 57 Hamish Beadle Novo Nordisk Development + 03:24
64 6 Lars Van Ryckeghem Lotto Soudal U23 + 03:28
65 17 Simone Sano Electro Hiper Europa + 03:31
66 25 Vyacheslav Kuznetsov Gazprom-RusVelo + 03:32
67 48 Gergely Kiss Epronex-Gesu + 03:33
68 32 Daniel Lond Team CO Play - Giant + 03:45
69 27 Polychronis Tzortzakis Kuwait Pro Cycling Team + 03:55
70 24 James Jobber Kuwait Pro Cycling Team + 03:55
71 27 Abdulhadi Alajmi Kuwait Pro Cycling Team + 03:55
72 49 Daniel Bichlmann Maloja Pushbikers + 03:55
73 27 Franz Schlachter Maloja Pushbikers + 03:56
74 27 Paul Taebling Maloja Pushbikers + 03:56
75 29 Roman Giadysh Ukraine + 03:57
76 23 Sven Thurau Team Dauner | AKKON + 03:57
77 10 Milosz Osko Region Warmii I Mazur + 04:01
78 71 Robbe Ceurens Novo Nordisk Development + 05:00
79 74 Roel Van Sintmaartensdijk VolkerWessels Cycling Team + 05:28
80 79 Tijmen Eising VolkerWessels Cycling Team + 05:28
81 33 Martin Volf AC Sparta Praha + 05:43
82 34 Jakub Musialik Region Warmii I Mazur + 05:47
83 16 Gergo Gonczi Epronex-Gesu + 07:52
84 15 Cory Greenberg Team Dauner | AKKON + 07:56
85 33 David Kovacs Electro Hiper Europa + 08:36
86 16 Jan Ryba AC Sparta Praha + 09:27
87 65 Tim Wollenberg Maloja Pushbikers + 12:08
88 13 Jan Dunnewind Novo Nordisk Development + 12:13
89 8 Mehdi Tigrine Kuwait Pro Cycling Team + 12:15
90 15 Oleksandr Smetaniuk Ukraine + 12:17
91 12 David Kopelent TJ Favorit Brno + 12:18
92 47 Colin Stüssi Team Vorarlberg + 12:47
93 17 Nils Wolfenbuttel VolkerWessels Cycling Team + 12:59
94 44 Dominik Horak AC Sparta Praha + 14:41
95 18 Vojtech Kminek TJ Favorit Brno + 14:44
96 61 Mikkel Øritsland Team CO Play - Giant + 15:02
97 25 Daniel Babor Tufo-Pardus Prostejov + 15:04
98 27 Richard Holec Tufo-Pardus Prostejov + 15:04
99 19 Petr Hampl TJ Favorit Brno + 15:06
100 17 Ondrej Petr Vyber Cech + 15:07
101 2 Adam Krenek TJ Favorit Brno + 15:10
102 15 Maciej Nocen Region Warmii I Mazur + 15:34
103 95 Przemyslaw Kotulski Novo Nordisk Development + 21:23
104 46 Oscar Bluhm Restaurant Suri - Carl Ras + 21:26
105 21 Michal Malik Vyber Cech + 21:30
106 11 Rolly Weaver Kuwait Pro Cycling Team + 21:31
107 1 Nazar Pokoyoviy Ukraine + 21:33
108 - Andriy Nizelskiy Ukraine + 21:33
109 2 Vaclav Snuparek Novo Nordisk Development + 21:35
Pos Rider Team Time
01 Arnaud De Lie Lotto Soudal U23 03:21:33
02 Milan Fretin Lotto Soudal U23 + 06
03 Timo De Jong VolkerWessels Cycling Team + 08
04 Luca Van Boven Lotto Soudal U23 + 08
05 Liam Slock Lotto Soudal U23 + 09
06 Filippo Ridolfo Novo Nordisk Development + 10
07 Ramses Debruyne Lotto Soudal U23 + 10
08 Mika Heming Maloja Pushbikers + 11
09 Tomas Barta Topforex - ATT Investments PCT + 11
10 Eirik Lunder Gazprom-RusVelo + 11
11 Petr Klabouch Topforex - ATT Investments PCT + 11
12 Karel Tyrpekl Topforex - ATT Investments PCT + 11
13 Magnus Henneberg Team CO Play - Giant + 12
14 Mathias Larsen Restaurant Suri - Carl Ras + 13
15 Richard Habermann AC Sparta Praha + 13
16 Frederik Raßmann Team Dauner | AKKON + 13
17 Albert Gathemann Team Dauner | AKKON + 13
18 Jonas Messerschmidt Team Dauner | AKKON + 13
19 Tomas Jakoubek Topforex - ATT Investments PCT + 14
20 Josef Cekal TJ Favorit Brno + 16
21 Roman Duckert Team Dauner | AKKON + 16
22 Michal Prochazka TJ Favorit Brno + 16
23 Jakub Riman Vyber Cech + 17
24 Filip Reha Tufo-Pardus Prostejov + 18
25 Kasper Viberg Søgaard Team CO Play - Giant + 22
26 Lars Van Ryckeghem Lotto Soudal U23 + 03:28
27 Daniel Lond Team CO Play - Giant + 03:45
28 Franz Schlachter Maloja Pushbikers + 03:56
29 Paul Taebling Maloja Pushbikers + 03:56
30 Milosz Osko Region Warmii I Mazur + 04:01
31 Robbe Ceurens Novo Nordisk Development + 05:00
32 Roel Van Sintmaartensdijk VolkerWessels Cycling Team + 05:28
33 Martin Volf AC Sparta Praha + 05:43
34 Jakub Musialik Region Warmii I Mazur + 05:47
35 Tim Wollenberg Maloja Pushbikers + 12:08
36 Oleksandr Smetaniuk Ukraine + 12:17
37 David Kopelent TJ Favorit Brno + 12:18
38 Dominik Horak AC Sparta Praha + 14:41
39 Vojtech Kminek TJ Favorit Brno + 14:44
40 Daniel Babor Tufo-Pardus Prostejov + 15:04
41 Richard Holec Tufo-Pardus Prostejov + 15:04
42 Adam Krenek TJ Favorit Brno + 15:10
43 Maciej Nocen Region Warmii I Mazur + 15:34
44 Przemyslaw Kotulski Novo Nordisk Development + 21:23
45 Oscar Bluhm Restaurant Suri - Carl Ras + 21:26
46 Nazar Pokoyoviy Ukraine + 21:33
47 Andriy Nizelskiy Ukraine + 21:33
Pos Team Time
01 VolkerWessels Cycling Team 10:05:04
02 Lotto Soudal U23 + 07
03 Topforex - ATT Investments PCT + 08
04 Voster ATS Team + 11
05 Electro Hiper Europa + 11
06 Team CO Play - Giant + 11
07 Gazprom-RusVelo + 13
08 Team Vorarlberg + 13
09 AC Sparta Praha + 14
10 Team Dauner | AKKON + 14
11 Elkov - Kasper + 16
12 Epronex-Gesu + 03:26
13 Maloja Pushbikers + 03:54
14 Novo Nordisk Development + 08:11
15 Kuwait Pro Cycling Team + 11:20
16 TJ Favorit Brno + 12:27
17 Tufo-Pardus Prostejov + 15:09
18 Vyber Cech + 15:17
19 Restaurant Suri - Carl Ras + 21:29
20 Region Warmii I Mazur + 24:19
21 Ukraine + 37:22
Information
Nation Czech Republic
Date 10th September
Where Třeboň -> Nová Bystřice
What 2nd stage
Distance 142 km
Other
Embed Results