GP Beiras - 2016

Embed Results

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Joni Brandão Efapel 05:19:49
02 Sergio Pardilla Caja Rural - Seguros + 37
03 Edgar Pinto Portugal + 01:29
04 Antonio Carvalho W52 - FC Porto-Porto Canal + 02:19
05 Heiner Parra Boyaca Raza de Campeones + 02:33
06 Luca Wackermann Al Nasr Pro Cycling Team + 02:53
07 Amaro Antunes LA Aluminios - Antarte + 03:02
08 Danilo Celano Amore & Vita-Selle SMP + 03:07
09 Henrique Casimiro Efapel + 03:10
10 João Benta Louletano - Hospital de Loulé + 03:34
11 Frederico Figueiredo Radio Popular - Boavista + 03:35
12 Ricardo Mestre W52 - FC Porto-Porto Canal + 03:45
13 Rui Vinhas W52 - FC Porto-Porto Canal + 03:55
14 David Arroyo Caja Rural - Seguros + 04:05
15 Sergey Shilov Lokosphinx + 05:05
16 Rinaldo Nocentini Sporting Clube de Portugal - Tavira + 05:28
17 Alejandro Marque LA Aluminios - Antarte + 05:36
18 Angel Madrazo Caja Rural - Seguros + 06:26
19 Hernani Broco LA Aluminios - Antarte + 06:48
20 Hugo Sancho LA Aluminios - Antarte + 07:09
21 Yeison Chaparro Boyaca Raza de Campeones + 07:12
22 Raul Alarcon W52 - FC Porto-Porto Canal + 08:27
23 Michael Rodriguez Boyaca Raza de Campeones + 08:48
24 David Rodrigues Radio Popular - Boavista + 09:21
25 Joaquim Silva W52 - FC Porto-Porto Canal + 09:44
26 Mario Gonzalez Sporting Clube de Portugal - Tavira + 11:44
27 Daniel Mestre Efapel + 12:36
28 Ricardo Vilela Caja Rural - Seguros + 12:36
29 Jose Mendes Portugal + 13:56
30 Guillaume De Almeida Radio Popular - Boavista + 15:52
31 Dmitriy Strakhov Lokosphinx + 16:08
32 John Ebsen ONE Pro Cycling + 17:50
33 Hugo Sabido Sporting Clube de Portugal - Tavira + 18:06
34 Israel Nuno Inteja - MMR Dominican + 18:16
35 Camilo Diagama Boyaca Raza de Campeones + 18:28
36 Pierpaolo Ficara Amore & Vita-Selle SMP + 19:06
37 Karol Domagalski ONE Pro Cycling + 19:31
38 Bruno Silva LA Aluminios - Antarte + 21:26
39 David Livramento Sporting Clube de Portugal - Tavira + 21:26
40 Micael Isidoro Louletano - Hospital de Loulé + 21:26
41 Jose Goncalves Caja Rural - Seguros + 22:54
42 Rafael Marquez Raigon Inteja - MMR Dominican + 24:31
43 Julio Goncalves Sporting Clube de Portugal - Tavira + 24:54
44 Ignacio Sarabia Inteja - MMR Dominican + 25:39
45 Vadim Zhuravlev Lokosphinx + 26:06
46 Uri Martins Amore & Vita-Selle SMP + 26:26
47 Marco Zamparella Amore & Vita-Selle SMP + 26:46
48 Jesus Alberto Rubio Arribas Al Nasr Pro Cycling Team + 27:06
49 Dmitry Sokolov Lokosphinx + 27:10
50 Luis Afonso LA Aluminios - Antarte + 27:10
51 Victor Valinho Portugal + 27:10
52 Venceslau Fernandes Portugal + 27:10
53 Tiago Ferreira Portugal + 27:58
54 Rui Oliveira Portugal + 27:58
55 Artem Samolenkov Lokosphinx + 28:02
56 Nuno Almeida Efapel + 29:24
57 Jose Antonio De Segovia Louletano - Hospital de Loulé + 29:24
58 Alexander Vdovin Lokosphinx + 29:37
59 Redi Halilaj Amore & Vita-Selle SMP + 30:52
60 Dmitro Krivtsov ISD - Jorbi Continental Team + 38:01
61 Yegor Dementyev ISD - Jorbi Continental Team + 46:47
62 Sergey Vdovin Lokosphinx + 47:57
DNF Yousef Mirza Al Nasr Pro Cycling Team
DNF Tomas Vaitkus Al Nasr Pro Cycling Team
DNF Paolo Lunardon Amore & Vita-Selle SMP
DNF Eugenio Bani Amore & Vita-Selle SMP
DNF Diego Ochoa Boyaca Raza de Campeones
DNF Nestor Javier Garcia Boyaca Raza de Campeones
DNF Wilson Rodriguez Boyaca Raza de Campeones
DNF Domingos Gonçalves Caja Rural - Seguros
DNF Eduard Prades Caja Rural - Seguros
DNF Jaime Roson Caja Rural - Seguros
DNF Filipe Cardoso Efapel
DNF Rafael Silva Efapel
DNF Alvaro Trueba Efapel
DNF Adrian Nunez Inteja - MMR Dominican
DNF Diego Milan Inteja - MMR Dominican
DNF Juan Jose Cueto Inteja - MMR Dominican
DNF Ilya Klepikov ISD - Jorbi Continental Team
DNF Denys Kostyuk ISD - Jorbi Continental Team
DNF Timur Maleiev ISD - Jorbi Continental Team
DNF Rinat Udod ISD - Jorbi Continental Team
DNF Nuno Meireles LA Aluminios - Antarte
DNF Pedro Paulinho LA Aluminios - Antarte
DNF Sandro Filipe Silva Louletano - Hospital de Loulé
DNF Vicente Garcia de Mateos Louletano - Hospital de Loulé
DNF Samuel Magalhaes Louletano - Hospital de Loulé
DNF Andre Evangelista Louletano - Hospital de Loulé
DNF Yanto Barker ONE Pro Cycling
DNF Joshua Hunt ONE Pro Cycling
DNF George Harper ONE Pro Cycling
DNF Tom Baylis ONE Pro Cycling
DNF Sergio Sousa Portugal
DNF Joao Fernandes Portugal
DNF Rui Sousa Radio Popular - Boavista
DNF Daniel Silva Radio Popular - Boavista
DNF Ricardo Vale Radio Popular - Boavista
DNF Cesar Fonte Radio Popular - Boavista
DNF Jacobo Ucha Rodriguez Radio Popular - Boavista
DNF David De la Fuente Sporting Clube de Portugal - Tavira
DNF Shaun-Nick Bester Sporting Clube de Portugal - Tavira
DNF Gustavo César W52 - FC Porto-Porto Canal
DNF Samuel Caldeira W52 - FC Porto-Porto Canal
Pos Rider Team Time
01 7 Joni Brandão Efapel 13:40:58
02 28 Sergio Pardilla Caja Rural - Seguros + 43
03 8 Edgar Pinto Portugal + 01:37
04 27 Antonio Carvalho W52 - FC Porto-Porto Canal + 02:31
05 24 Heiner Parra Boyaca Raza de Campeones + 02:45
06 5 Luca Wackermann Al Nasr Pro Cycling Team + 02:53
07 26 Amaro Antunes LA Aluminios - Antarte + 03:14
08 1 Henrique Casimiro Efapel + 03:21
09 17 João Benta Louletano - Hospital de Loulé + 03:46
10 14 Frederico Figueiredo Radio Popular - Boavista + 03:47
11 11 Ricardo Mestre W52 - FC Porto-Porto Canal + 03:57
12 28 Rui Vinhas W52 - FC Porto-Porto Canal + 04:07
13 12 David Arroyo Caja Rural - Seguros + 04:17
14 8 Sergey Shilov Lokosphinx + 05:13
15 12 Rinaldo Nocentini Sporting Clube de Portugal - Tavira + 05:40
16 2 Alejandro Marque LA Aluminios - Antarte + 05:48
17 14 Angel Madrazo Caja Rural - Seguros + 06:28
18 19 Hernani Broco LA Aluminios - Antarte + 07:00
19 2 Yeison Chaparro Boyaca Raza de Campeones + 07:24
20 8 Michael Rodriguez Boyaca Raza de Campeones + 09:00
21 31 Raul Alarcon W52 - FC Porto-Porto Canal + 09:18
22 17 David Rodrigues Radio Popular - Boavista + 09:33
23 13 Joaquim Silva W52 - FC Porto-Porto Canal + 09:56
24 30 Danilo Celano Amore & Vita-Selle SMP + 12:09
25 9 Ricardo Vilela Caja Rural - Seguros + 12:48
26 27 Daniel Mestre Efapel + 15:12
27 11 Dmitriy Strakhov Lokosphinx + 16:20
28 14 John Ebsen ONE Pro Cycling + 18:02
29 11 Hugo Sabido Sporting Clube de Portugal - Tavira + 18:18
30 11 Camilo Diagama Boyaca Raza de Campeones + 18:40
31 17 Israel Nuno Inteja - MMR Dominican + 18:44
32 14 Pierpaolo Ficara Amore & Vita-Selle SMP + 19:29
33 20 Karol Domagalski ONE Pro Cycling + 19:43
34 23 Mario Gonzalez Sporting Clube de Portugal - Tavira + 20:46
35 18 Bruno Silva LA Aluminios - Antarte + 21:38
36 13 Micael Isidoro Louletano - Hospital de Loulé + 21:38
37 13 Jose Goncalves Caja Rural - Seguros + 23:23
38 38 Hugo Sancho LA Aluminios - Antarte + 24:15
39 20 Ignacio Sarabia Inteja - MMR Dominican + 25:51
40 5 Marco Zamparella Amore & Vita-Selle SMP + 27:02
41 6 Luis Afonso LA Aluminios - Antarte + 27:22
42 35 Rui Oliveira Portugal + 28:08
43 - Nuno Almeida Efapel + 29:36
44 24 Alexander Vdovin Lokosphinx + 29:49
45 6 Jose Antonio De Segovia Louletano - Hospital de Loulé + 29:56
46 15 David Livramento Sporting Clube de Portugal - Tavira + 30:28
47 43 Redi Halilaj Amore & Vita-Selle SMP + 30:58
48 24 Jose Mendes Portugal + 31:00
49 39 Guillaume De Almeida Radio Popular - Boavista + 33:35
50 15 Uri Martins Amore & Vita-Selle SMP + 35:38
51 4 Jesus Alberto Rubio Arribas Al Nasr Pro Cycling Team + 36:08
52 7 Tiago Ferreira Portugal + 37:00
53 18 Vadim Zhuravlev Lokosphinx + 43:12
54 19 Venceslau Fernandes Portugal + 44:16
55 22 Victor Valinho Portugal + 44:16
56 30 Dmitry Sokolov Lokosphinx + 44:41
57 12 Artem Samolenkov Lokosphinx + 45:08
58 44 Rafael Marquez Raigon Inteja - MMR Dominican + 45:11
59 34 Julio Goncalves Sporting Clube de Portugal - Tavira + 45:24
60 45 Sergey Vdovin Lokosphinx + 48:09
61 37 Dmitro Krivtsov ISD - Jorbi Continental Team + 58:31
62 32 Yegor Dementyev ISD - Jorbi Continental Team + 01:07:17
Information
Nation Portugal
Date 15th May
Where Guarda -> Penhas da Saúde
What 3rd stage
Distance 194.1 km
Leader J.Brandão
Youth D.Strakhov
Mountain R.Vinhas
Sprint R.Alarcon