Tour de France: Live Centre | Startlist | Stage profiles

E3 Saxo Bank Classic Juniors - 2022

Results

DoB?
Embed Results
Pos Rider Team Time
01 Chamberlain Oscar Cannibal Team 2:52:50
02 Grenaae Alfred Team Herning CK Junior + 00
03 Barhoumi Ilian AG2R Citroën U19 Team + 02
04 Sentjens Sente Acrog-Tormans BC U19 + 12
05 Ragilo Frank Aron Cannibal Team + 12
06 Lykke Frederik Cannibal Team + 12
07 Lozouet Léandre AG2R Citroën U19 Team + 12
08 Brennan Matthew Fensham Howes - MAS Design + 12
09 Soenens Viktor Onder Ons Parike WZW + 12
10 Fonnesbech Nicklas Team Herning CK Junior + 12
11 Swart Hidde Jegg-DJR Academy U19 + 12
12 Spiero Tamar Willebrord Wil Vooruit Juniors + 12
13 Woodliffe Euan Bäckstedt Bike Performance JRT + 12
14 Van Daele Sil Avia-Rudyco Cycling Team + 12
15 van den Berg Daan Willebrord Wil Vooruit Juniors + 12
16 Delbarge Victor CT Luc Wallays-Jonge Renners + 12
17 Feys Milan Avia-Rudyco Cycling Team + 12
18 Slaets Yorick Avia-Rudyco Cycling Team + 12
19 De Clerck Niels EFC - L&R - AGS U19 + 12
20 De Bruyckere Kay Bert Containers - Doltcini + 12
21 Dhondt Robbe Onder Ons Parike WZW + 12
22 Frydkjær Patrick Team NPV - Carl Ras Roskilde + 12
23 Brethouwer Yorick Jegg-DJR Academy U19 + 12
24 Bolle Bert CT Luc Wallays-Jonge Renners + 12
25 Binggeli Alexandre AG2R Citroën U19 Team + 12
26 Sand Thomsen Malthe Team NPV - Carl Ras Roskilde + 12
27 Shmidt Artem Cannibal Team + 12
28 Podlesnik Grega Slovenia + 12
29 Borremans Tyson Onder Ons Parike WZW + 12
30 Weis Daniel Team NPV - Carl Ras Roskilde + 12
31 Morang Mil UC Dippach + 12
32 Pedersen Henrik Team NPV - Carl Ras Roskilde + 12
33 Michotte Niels UC Dippach + 12
34 Prins Jari Jegg-DJR Academy U19 + 12
35 Dockx Gilles Van Mossel Heist CT U19 + 12
36 van Zanden Otto Streetjump-ABLOC + 17
37 Evertsen-Hegreberg Simen EFC - L&R - AGS U19 + 17
38 Isidore Noa AG2R Citroën U19 Team + 17
39 Widar Jarno Crabbe Toitures - CC Chevigny U19 + 17
40 Buck-Jones Huw Bäckstedt Bike Performance JRT + 28
41 Svarre Tobias Team NPV - Carl Ras Roskilde + 2:25
42 Erzen Zak Slovenia + 3:20
43 Duba Maxime Streetjump-ABLOC + 3:20
44 Van De Sompel Jori Maes CT Glabbeek + 3:21
45 De Buysser Quinten Avia-Rudyco Cycling Team + 3:21
46 Pauwels Thibaut EFC - L&R - AGS U19 + 3:21
47 Askey Ben FlandersColor-Galloo Team + 3:21
48 Desmet Tyler Onder Ons Parike WZW + 3:21
49 Beldon Alex Fensham Howes - MAS Design + 3:21
50 Vandenhende Kobe Isorex Cycling Team + 3:21
51 Gregorcic Natan Slovenia + 3:21
52 van Speybroek Matti Acrog-Tormans BC U19 + 3:21
53 Verschaeve Emiel VZW WP de Molenspurters Meulebeke U19 + 3:21
54 Kirbis Primoz Slovenia + 3:21
55 De Vos Seppe Van Moer Logistics Cycling Team + 3:21
56 De Keersmaeker Jens Van Mossel Heist CT U19 + 3:21
57 Schaper Marijn Streetjump-ABLOC + 3:21
58 Dodd Mattie Bäckstedt Bike Performance JRT + 3:23
59 Staes Gibbe Acrog-Tormans BC U19 + 3:23
60 Baart Thomas Van Moer Logistics Cycling Team + 3:23
61 Hardy Nathan Bäckstedt Bike Performance JRT + 3:26
62 Vanhaecke Arno CT Luc Wallays-Jonge Renners + 3:26
63 Hannes Victor Acrog-Tormans BC U19 + 3:26
64 Deweerd Ugo Onder Ons Parike WZW + 3:26
65 Devry Mats Maes CT Glabbeek + 3:26
66 Van Bylen Liam Acrog-Tormans BC U19 + 3:31
67 Leman Seppe VZW WP de Molenspurters Meulebeke U19 + 3:35
68 Skok Marcel Slovenia + 3:43
69 Abma Elmar Willebrord Wil Vooruit Juniors + 4:41
70 Wulff Noah Team NPV - Carl Ras Roskilde + 4:41
71 Vandersteene Thiemen EFC - L&R - AGS U19 + 4:41
72 Hicks Dylan Bäckstedt Bike Performance JRT + 4:41
73 Van Den Branden Rune Van Moer Logistics Cycling Team + 4:41
74 Vermeulen Arthur Van Moer Logistics Cycling Team + 4:41
75 Vaneeckhoutte Victor Crabbe Toitures - CC Chevigny U19 + 4:41
76 Naessens Henri Crabbe Toitures - CC Chevigny U19 + 4:41
77 Berns Mats UC Dippach + 4:41
78 Vortkamp Clemens FlandersColor-Galloo Team + 4:41
79 Just Frederik Emil Team Herning CK Junior + 4:41
80 Smet Yaxano Van Moer Logistics Cycling Team + 4:41
81 Wika-Czarnowski Dawid FlandersColor-Galloo Team + 4:41
82 Dens Stan Brain² Olympia Tienen + 4:41
83 Bartelet David Jegg-DJR Academy U19 + 4:41
84 Nuyens Wies Bert Containers - Doltcini + 4:41
85 Vandenberghe Viktor Bert Containers - Doltcini + 4:41
86 Germonprez Thibo EFC - L&R - AGS U19 + 4:41
87 Limbourg Jannik Brain² Olympia Tienen + 4:41
88 Van Petegem Maurits Onder Ons Parike WZW + 4:41
89 Corsus Yordi Bert Containers - Doltcini + 4:41
90 Ceulemans Niels Bert Containers - Doltcini + 4:41
91 Troelsen Tore Team Herning CK Junior + 4:48
92 Vandamme Axel CT Luc Wallays-Jonge Renners + 4:48
93 Tamm Lauri Cannibal Team + 4:48
94 Vanden Heede Lars Crabbe Toitures - CC Chevigny U19 + 4:48
95 Huitema Jasper Willebrord Wil Vooruit Juniors + 8:26
96 Verdonck Wies EFC - L&R - AGS U19 + 11:06
97 Smithson Jed Fensham Howes - MAS Design + 12:21
98 Adomaitis Rokas Cannibal Team + 12:21
99 Lesnik Jan Slovenia + 12:21
100 Vander Elst Daan Brain² Olympia Tienen + 12:21
101 Van den Merssche Warre Avia-Rudyco Cycling Team + 12:21
102 Mary Zander Brain² Olympia Tienen + 12:21
103 Davids Thomas Maes CT Glabbeek + 12:21
104 Baert Mathis VZW WP de Molenspurters Meulebeke U19 + 12:21
105 Cuylits Mauro Avia-Rudyco Cycling Team + 12:21
DNF Bink Matthijs Jegg-DJR Academy U19
DNF van Oord Rowan Jegg-DJR Academy U19
DNF Van Den Abeele Thibo Acrog-Tormans BC U19
DNF Hundt August Birk AG2R Citroën U19 Team
DNF Nisbet Cormac AG2R Citroën U19 Team
DNF Heirbaut Toon Bert Containers - Doltcini
DNF Baert Basiel Brain² Olympia Tienen
DNF Latin Michael Brain² Olympia Tienen
DNF Curtis-Roberts Cai Bäckstedt Bike Performance JRT
DNF Ceccato Maxime Crabbe Toitures - CC Chevigny U19
DNF Modafferi Sacha Crabbe Toitures - CC Chevigny U19
DNF Leenknegt Yaurick CT Luc Wallays-Jonge Renners
DNF Servranckx Gauthier CT Luc Wallays-Jonge Renners
DNF Bush Jacob Fensham Howes - MAS Design
DNF Unwin Luca Fensham Howes - MAS Design
DNF Wiggins Ben Fensham Howes - MAS Design
DNF Bauduin Romain FlandersColor-Galloo Team
DNF Goossens Nicholas FlandersColor-Galloo Team
DNF Goussaert Simon FlandersColor-Galloo Team
DNF Bekaert Miel Isorex Cycling Team
DNF Casier Zyon Isorex Cycling Team
DNF Herpelinckx Aiko Isorex Cycling Team
DNF Moreels Emile Isorex Cycling Team
DNF Whyte Jaxson Isorex Cycling Team
DNF Bosch Robbin Maes CT Glabbeek
DNF Cox Felix Maes CT Glabbeek
DNF Van der Bruggen Arjen Maes CT Glabbeek
DNF Beentjes Sem Streetjump-ABLOC
DNF Oosterveld Steijn Streetjump-ABLOC
DNF Raadgers Ravi Streetjump-ABLOC
DNF Steenbjerg Philip Team Herning CK Junior
DNF van Deurs Hugo Bruun Team Herning CK Junior
DNF Giampaolo Matteo UC Dippach
DNF Kleman Lenny UC Dippach
DNF Korva Oliver UC Dippach
DNF Provost Quinten Van Moer Logistics Cycling Team
DNF Sluyts Ward Van Mossel Heist CT U19
DNF Smets Jochen Van Mossel Heist CT U19
DNF Van Dijck Victor Van Mossel Heist CT U19
DNF Vandenabeele Kobe Van Mossel Heist CT U19
DNF Van Achter Jelle VZW WP de Molenspurters Meulebeke U19
DNF Van Raes Nathan VZW WP de Molenspurters Meulebeke U19
DNF Vandenbussche Loic VZW WP de Molenspurters Meulebeke U19
DNF Brand Nick Willebrord Wil Vooruit Juniors
DNF Neele Maurits Willebrord Wil Vooruit Juniors

Information