Tour de France: Live Centre | Startlist | Stage profiles

Cottbuser Juniors - 2022

Stage Overall Youth Sprint

DoB?
Embed Results
Pos Rider Team Time
01 Vlot Mees Team Auto Eder 01:23:42
02 Grenaae Alfred Team Herning CK Junior + 00
03 Schröder Jasper Team Stadler Niedersachsen + 10
04 Barta Martin Team Auto Eder + 10
05 Kadlec Milan Czech Republic + 10
06 Müller Tobias Rose Team NRW + 10
07 Gross Matteo Team Auto Eder + 10
08 Arenz Leon Rose Team NRW + 10
09 Martin Luca Stevens Junior Team Thüringen + 10
10 Schaper Marijn Streetjump-ABLOC + 10
11 Spadaccia Davide LV Baden + 10
12 Christensen Mathias Hedevang Team Herning CK Junior + 10
13 Peters Marvin Merida Adelaar Development Team + 10
14 Mulder Martijn Merida Adelaar Development Team + 10
15 Wlodarczyk Igor Alks Stal Grudziadz + 10
16 van der Veen Cas Merida Adelaar Development Team + 10
17 Erripa Picazo Nehuen Start Junior Cycling Team + 10
18 Albrecht Toni Junioren Schwalbe Team Sachsen + 10
19 Gilljam Axel Svealand Cycling Team + 10
20 Zippan Nicolas Landesverband Brandenburg + 10
21 Tvergaard Mikkel Team Bach Advokater CEC Junior + 10
22 Herzog Emil Team Auto Eder + 10
23 Kobr Richard Czech Republic + 10
24 Hansen Jonathan Aagaard Team Bach Advokater CEC Junior + 10
25 Lysgaard Boas Team Bach Advokater CEC Junior + 10
26 Stadler Anton Team Innobike-Bayern + 10
27 Lehmeier Tom Luis Team Stadler Niedersachsen + 10
28 Kapela Marek Poland + 10
29 Vogt Jakob Stevens Junior Team Thüringen + 10
30 van Deurs Hugo Bruun Team Herning CK Junior + 10
31 Kohout Jaromir Czech Republic + 10
32 Marivoet Duarte Team Auto Eder + 10
33 Mraz Daniel Czech Republic + 10
34 Duba Maxime Streetjump-ABLOC + 10
35 Jochum Ben Rose Team NRW + 10
36 Oosterveld Steijn Streetjump-ABLOC + 10
37 Van Der Werf Sven Streetjump-ABLOC + 10
38 Bergenholz Malthe Team Bach Advokater CEC Junior + 10
39 Sarnowski Tillman WRSV-Holczer-Radsport-Team + 10
40 Wieczkowski Pawel Poland + 10
41 Maciejewski Szymon Poland + 10
42 Bengelsdorf Lui Landesverband Brandenburg + 10
43 Fonnesbech Nicklas Team Herning CK Junior + 10
44 Perez Ciro Start Junior Cycling Team + 10
45 Lau Gustav Ferdinand Team Herning CK Junior + 10
46 Quabs Paul WHEEL DEVILS Cycling Team + 10
47 Harkins Girts Latvia + 10
48 van Zanden Otto Streetjump-ABLOC + 10
49 Rinklef Jan LV Baden + 10
50 Kitzki Louis WHEEL DEVILS Cycling Team + 10
51 Binder Moritz Team Stadler Niedersachsen + 10
52 Borgström Johan Svealand Cycling Team + 10
53 Gloning Thomas Team Innobike-Bayern + 10
54 Findeisen Magnus Junioren Schwalbe Team Sachsen + 10
55 Bonilla Pablo Start Junior Cycling Team + 10
56 Ratajczak Dominik Poland + 10
57 Amann Meo WRSV-Holczer-Radsport-Team + 10
58 Willemsen Justus Merida Adelaar Development Team + 10
59 Rintisch Felix Landesverband Brandenburg 2 + 10
60 Meijers Sal Streetjump-ABLOC + 10
61 Telecky Stepan Czech Republic + 10
62 Kongstad Alfred Mørch Team Bach Advokater CEC Junior + 10
63 Reibsch Jonas Landesverband Brandenburg + 10
64 Zielinski Kamil Alks Stal Grudziadz + 10
65 John Vincent Junioren Schwalbe Team Sachsen + 10
66 Toftemark Lucas Team Bach Advokater CEC Junior + 10
67 Hoppe Arne Landesverband Brandenburg + 10
68 Beck Jonas LV Baden + 10
69 Leidert Louis Rose Team NRW + 10
70 Reissmann Johannes Stevens Junior Team Thüringen + 10
71 Viking Neo Svealand Cycling Team + 10
72 Perez Helguera Santiago Start Junior Cycling Team + 10
73 Reinfelds Rihards Latvia + 10
74 Czorny Tom Team Stadler Niedersachsen + 10
75 Otte Gus Merida Adelaar Development Team + 10
76 Appelbaum Henri-Johannes Rose Team NRW + 10
77 Oechsler Hannes LV Baden + 10
78 Pridal Tomas Czech Republic + 10
79 Balgenorth Noah Team Stadler Niedersachsen + 10
80 Seeler Malte Landesverband Brandenburg 2 + 10
81 Belajevs Rodrigo Latvia + 10
82 Köbernik Tom Team Stadler Niedersachsen + 10
83 Troelsen Tore Team Herning CK Junior + 10
84 Reyes Arruti Felipe Start Junior Cycling Team + 27
85 Listwon Tomasz Poland + 02:00
86 Penna Fausto Valentin WRSV-Holczer-Radsport-Team + 04:02
87 Quiroz Gutierrez Heriberto Start Junior Cycling Team + 04:32
88 Persmeen Axel Svealand Cycling Team + 04:41
89 Lovidius Gustav Svealand Cycling Team + 04:41
90 Scheitinger Linus Team Innobike-Bayern + 04:41
91 Gludavs Davis Latvia + 07:45
92 Kurek Wiktor Alks Stal Grudziadz + 07:45
93 Lubbers Melle Merida Adelaar Development Team + 07:45
94 Loos Derrick Junioren Schwalbe Team Sachsen + 07:45
95 Küfner Lucas Stevens Junior Team Thüringen + 07:45
96 Leben Tim Landesverband Brandenburg 2 + 07:45
97 Priedolins Janis Latvia + 15:33
98 Pawlowski Adam Alks Stal Grudziadz + 19:36
99 Törnström Linus Svealand Cycling Team + 19:36
DNS Fleischmann Felix WHEEL DEVILS Cycling Team
Pos Rider Team Time
1 - Herzog Emil Team Auto Eder 03:15:24
2 - Toftemark Lucas Team Bach Advokater CEC Junior + 12
3 - Ratajczak Dominik Poland + 16
4 - Telecky Stepan Czech Republic + 20
5 10 Vlot Mees Team Auto Eder + 24
6 1 Balgenorth Noah Team Stadler Niedersachsen + 29
7 1 Gross Matteo Team Auto Eder + 30
8 1 Schröder Jasper Team Stadler Niedersachsen + 30
9 2 van Deurs Hugo Bruun Team Herning CK Junior + 30
10 2 Müller Tobias Rose Team NRW + 35
11 - Jochum Ben Rose Team NRW + 34
12 4 Marivoet Duarte Team Auto Eder + 34
13 - Appelbaum Henri-Johannes Rose Team NRW + 36
14 - Sarnowski Tillman WRSV-Holczer-Radsport-Team + 39
15 1 Reissmann Johannes Stevens Junior Team Thüringen + 42
16 1 Barta Martin Team Auto Eder + 47
17 1 Amann Meo WRSV-Holczer-Radsport-Team + 47
18 2 Kapela Marek Poland + 48
19 - Otte Gus Merida Adelaar Development Team + 48
20 1 Kongstad Alfred Mørch Team Bach Advokater CEC Junior + 50
21 1 Kitzki Louis WHEEL DEVILS Cycling Team + 54
22 1 John Vincent Junioren Schwalbe Team Sachsen + 55
23 2 Fonnesbech Nicklas Team Herning CK Junior + 56
24 - Bengelsdorf Lui Landesverband Brandenburg + 56
25 1 Peters Marvin Merida Adelaar Development Team + 57
26 1 Lysgaard Boas Team Bach Advokater CEC Junior + 58
27 1 Zielinski Kamil Alks Stal Grudziadz + 01:01
28 1 Binder Moritz Team Stadler Niedersachsen + 01:03
29 1 Beck Jonas LV Baden + 01:04
30 1 Willemsen Justus Merida Adelaar Development Team + 01:05
31 1 Zippan Nicolas Landesverband Brandenburg + 01:07
32 2 Kadlec Milan Czech Republic + 01:07
33 2 Findeisen Magnus Junioren Schwalbe Team Sachsen + 01:10
34 13 Grenaae Alfred Team Herning CK Junior + 01:11
35 1 Leidert Louis Rose Team NRW + 01:13
36 1 Troelsen Tore Team Herning CK Junior + 01:15
37 1 van der Veen Cas Merida Adelaar Development Team + 01:15
38 1 Arenz Leon Rose Team NRW + 01:17
39 1 Köbernik Tom Team Stadler Niedersachsen + 01:17
40 1 Rinklef Jan LV Baden + 01:17
41 1 Bergenholz Malthe Team Bach Advokater CEC Junior + 01:17
42 1 Duba Maxime Streetjump-ABLOC + 01:21
43 1 Pridal Tomas Czech Republic + 01:23
44 1 Christensen Mathias Hedevang Team Herning CK Junior + 01:23
45 1 Wlodarczyk Igor Alks Stal Grudziadz + 01:24
46 2 Oosterveld Steijn Streetjump-ABLOC + 01:26
47 2 Quabs Paul WHEEL DEVILS Cycling Team + 01:27
48 2 Lehmeier Tom Luis Team Stadler Niedersachsen + 01:28
49 2 Gilljam Axel Svealand Cycling Team + 01:29
50 2 Mulder Martijn Merida Adelaar Development Team + 01:29
51 2 Martin Luca Stevens Junior Team Thüringen + 01:30
52 3 Tvergaard Mikkel Team Bach Advokater CEC Junior + 01:32
53 3 Stadler Anton Team Innobike-Bayern + 01:32
54 4 Bonilla Pablo Start Junior Cycling Team + 01:34
55 4 Kobr Richard Czech Republic + 01:34
56 4 Albrecht Toni Junioren Schwalbe Team Sachsen + 01:35
57 5 Mraz Daniel Czech Republic + 01:37
58 5 Van Der Werf Sven Streetjump-ABLOC + 01:39
59 5 Erripa Picazo Nehuen Start Junior Cycling Team + 01:40
60 5 Seeler Malte Landesverband Brandenburg 2 + 01:42
61 6 Perez Ciro Start Junior Cycling Team + 01:43
62 7 Hoppe Arne Landesverband Brandenburg + 01:48
63 7 Borgström Johan Svealand Cycling Team + 01:48
64 7 Harkins Girts Latvia + 01:49
65 7 Meijers Sal Streetjump-ABLOC + 01:51
66 7 Rintisch Felix Landesverband Brandenburg 2 + 01:53
67 7 Schaper Marijn Streetjump-ABLOC + 01:54
68 7 Maciejewski Szymon Poland + 01:55
69 7 Vogt Jakob Stevens Junior Team Thüringen + 01:56
70 7 Czorny Tom Team Stadler Niedersachsen + 01:57
71 7 Lau Gustav Ferdinand Team Herning CK Junior + 01:58
72 7 Kohout Jaromir Czech Republic + 02:00
73 8 Hansen Jonathan Aagaard Team Bach Advokater CEC Junior + 02:05
74 8 Wieczkowski Pawel Poland + 02:08
75 10 Gloning Thomas Team Innobike-Bayern + 02:13
76 11 van Zanden Otto Streetjump-ABLOC + 02:29
77 7 Reyes Arruti Felipe Start Junior Cycling Team + 02:30
78 11 Belajevs Rodrigo Latvia + 02:36
79 11 Reibsch Jonas Landesverband Brandenburg + 02:52
80 11 Perez Helguera Santiago Start Junior Cycling Team + 02:56
81 27 Listwon Tomasz Poland + 03:21
82 11 Oechsler Hannes LV Baden + 03:54
83 73 Penna Fausto Valentin WRSV-Holczer-Radsport-Team + 04:26
84 18 Quiroz Gutierrez Heriberto Start Junior Cycling Team + 06:04
85 28 Persmeen Axel Svealand Cycling Team + 06:04
86 53 Lovidius Gustav Svealand Cycling Team + 07:38
87 9 Reinfelds Rihards Latvia + 07:53
88 9 Spadaccia Davide LV Baden + 08:40
89 28 Kurek Wiktor Alks Stal Grudziadz + 09:12
90 22 Loos Derrick Junioren Schwalbe Team Sachsen + 09:21
91 11 Küfner Lucas Stevens Junior Team Thüringen + 09:40
92 9 Gludavs Davis Latvia + 09:45
93 7 Lubbers Melle Merida Adelaar Development Team + 10:01
94 6 Leben Tim Landesverband Brandenburg 2 + 10:07
95 1 Scheitinger Linus Team Innobike-Bayern + 11:44
96 3 Viking Neo Svealand Cycling Team + 14:19
97 5 Pawlowski Adam Alks Stal Grudziadz + 22:52
98 - Priedolins Janis Latvia + 25:00
99 1 Törnström Linus Svealand Cycling Team + 34:32
Pos Rider Team Time
01 Vlot Mees Team Auto Eder 03:15:48
02 Marivoet Duarte Team Auto Eder + 10
03 Barta Martin Team Auto Eder + 23
04 Kongstad Alfred Mørch Team Bach Advokater CEC Junior + 26
05 Bengelsdorf Lui Landesverband Brandenburg + 32
06 Zielinski Kamil Alks Stal Grudziadz + 37
07 Binder Moritz Team Stadler Niedersachsen + 39
08 Leidert Louis Rose Team NRW + 49
09 Troelsen Tore Team Herning CK Junior + 51
10 Arenz Leon Rose Team NRW + 53
11 Christensen Mathias Hedevang Team Herning CK Junior + 59
12 Wlodarczyk Igor Alks Stal Grudziadz + 01:00
13 Oosterveld Steijn Streetjump-ABLOC + 01:02
14 Lehmeier Tom Luis Team Stadler Niedersachsen + 01:04
15 Mulder Martijn Merida Adelaar Development Team + 01:05
16 Kobr Richard Czech Republic + 01:10
17 Albrecht Toni Junioren Schwalbe Team Sachsen + 01:11
18 Seeler Malte Landesverband Brandenburg 2 + 01:18
19 Perez Ciro Start Junior Cycling Team + 01:19
20 Hoppe Arne Landesverband Brandenburg + 01:24
21 Harkins Girts Latvia + 01:25
22 Rintisch Felix Landesverband Brandenburg 2 + 01:29
23 Vogt Jakob Stevens Junior Team Thüringen + 01:32
24 Kohout Jaromir Czech Republic + 01:36
25 Hansen Jonathan Aagaard Team Bach Advokater CEC Junior + 01:41
26 Reyes Arruti Felipe Start Junior Cycling Team + 02:06
27 Reibsch Jonas Landesverband Brandenburg + 02:28
28 Listwon Tomasz Poland + 02:57
29 Oechsler Hannes LV Baden + 03:30
30 Spadaccia Davide LV Baden + 08:16
31 Kurek Wiktor Alks Stal Grudziadz + 08:48
32 Gludavs Davis Latvia + 09:21
33 Lubbers Melle Merida Adelaar Development Team + 09:37
34 Leben Tim Landesverband Brandenburg 2 + 09:43
35 Scheitinger Linus Team Innobike-Bayern + 11:20
36 Priedolins Janis Latvia + 24:36
37 Törnström Linus Svealand Cycling Team + 34:08

Information