Hessen Rundfahrt - 2006

Stage

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Luke Roberts Team CSC 03:56:19
02 Mirko Celestino Team Milram + 02
03 Maarten Wynants Chocolade Jacques - Topsport Vlaand + 02
04 Bjorn Papstein Team Lamonta + 13
05 André Greipel T-Mobile Team + 31
06 Dirk Müller Team Sparkasse + 31
07 Gerhard Trampusch Team Wiesenhof Akud + 33
08 Christian Müller Team CSC + 35
09 Markus Eichler Team Regiostrom - Senges + 04:06
10 Jason Phillips Heinz Von Heiden Team Hannover + 04:06
11 Krzysztof Jezowski Knauf Team + 05:27
12 Tomasz Lisowicz Knauf Team + 05:27
13 Artur Gajek Team Wiesenhof Akud + 08:25
14 Björn Schröder Team Milram + 08:25
15 Kenny Dehaes Chocolade Jacques - Topsport Vlaand + 08:25
16 Benny De Schrooder Chocolade Jacques - Topsport Vlaand + 08:25
17 Karsten Kroon Team CSC + 08:25
18 Daniel Musiol Team Milram + 08:25
19 Lenaic Olivier Agritubel + 08:25
20 Jens Voigt Team CSC + 08:25
21 Richard Faltus Team Sparkasse + 08:25
22 Philip Patzer Thüringer Energie Team + 08:25
23 Paul Voss Heinz Von Heiden Team Hannover + 08:25
24 Aivaras Baranauskas Agritubel + 08:25
25 Hannes Blank Team Lamonta + 08:25
26 Rob Ruygh Rabobank CT + 08:25
27 Arjen De Baat Rabobank CT + 08:25
28 Krzysztof Miara Intel - Action + 08:25
29 Enrico Prix Thüringer Energie Team + 08:25
30 Wojciech Pawlak Knauf Team + 08:25
31 Dennis Pohl Heinz Von Heiden Team Hannover + 08:25
32 Harald Totschnig Elk Haus - Simplon + 08:25
33 Sebastian Lang Gerolsteiner + 08:25
34 Steffen Weigold Team Lamonta + 08:25
35 Christian Knees Team Milram + 08:25
36 Michael Pichler Elk Haus - Simplon + 08:25
37 Serge Herz Heinz Von Heiden Team Hannover + 08:25
38 Patrick Gretsch Thüringer Energie Team + 08:25
39 Fränk Schleck Team CSC + 08:25
40 Patrik Sinkewitz T-Mobile Team + 08:25
41 Konstantin Schubert Team Regiostrom - Senges + 08:25
42 Gerald Ciolek Team Wiesenhof Akud + 08:25
43 Koen Barbe Chocolade Jacques - Topsport Vlaand + 08:25
44 Stefan Rucker Elk Haus - Simplon + 08:25
45 Johannes Fröhlinger Gerolsteiner + 08:25
46 Ralf Grabsch Team Milram + 08:25
47 Evert Verbist Chocolade Jacques - Topsport Vlaand + 08:25
48 Matthew Lloyd SouthAustralia.com-AIS + 08:25
49 Philipp Mamos Heinz Von Heiden Team Hannover + 08:25
50 Björn Glasner Team Lamonta + 08:25
51 Georg Totschnig Gerolsteiner + 08:25
52 Jan Barta Elk Haus - Simplon + 08:25
53 Marcin Sapa Knauf Team + 08:25
54 Sebastian Skiba Intel - Action + 08:25
55 Maint Berkenbosch Team Regiostrom - Senges + 08:25
56 Tomas Konecny Team Wiesenhof Akud + 08:25
57 Lukasz Bodnar Intel - Action + 08:25
58 Simon Clarke SouthAustralia.com-AIS + 08:25
59 Tom Stamsnijder Rabobank CT + 08:25
60 Matthias Kessler T-Mobile Team + 08:25
61 Holger Sievers Team Lamonta + 08:25
62 Christian Pfannberger Elk Haus - Simplon + 08:34
63 Lars Wackernagel Team Wiesenhof Akud + 08:48
64 Thomas Fothen Gerolsteiner + 09:00
65 Christoph Pfingsten - + 09:18
66 Malte Urban Heinz Von Heiden Team Hannover + 08:25
67 James Meadley SouthAustralia.com-AIS + 10:30
68 Jonathan Clarke SouthAustralia.com-AIS + 10:30
69 Laurent Didier Team Regiostrom - Senges + 10:30
70 Matthew Goss SouthAustralia.com-AIS + 10:30
71 Sebastian Hans - + 10:30
72 Timo Honstein Team Sparkasse + 10:30
73 Matthias Hahn Thüringer Energie Team + 10:30
74 Björn Gollhardt Thüringer Energie Team + 10:30
75 Huub Duyn Rabobank CT + 10:30
76 Aron Huysmans Chocolade Jacques - Topsport Vlaand + 10:30
77 Jaroslaw Rebiewski Knauf Team + 10:30
78 Tomasz Kiendys Knauf Team + 10:30
79 Denis Robin Agritubel + 10:30
80 Stefan Parinussa Team Sparkasse + 10:30
81 Jonas Owczarek Team Sparkasse + 10:30
82 Jens Mouris Team Regiostrom - Senges + 10:30
83 Tomasz Brozyna Intel - Action + 10:30
84 Thorsten Struch - + 10:30
85 Erik Hoffmann Team Lamonta + 10:30
86 Frank Høj Gerolsteiner + 10:30
87 Dominic Klemme Heinz Von Heiden Team Hannover + 10:30
88 Elnathan Heizmann Team Regiostrom - Senges + 10:30
89 Jochen Summer Elk Haus - Simplon + 10:30
90 Gregor Willwohl Team Wiesenhof Akud + 10:41
91 Tilo Schüler - + 10:41
92 Marcel Strauss Gerolsteiner + 13:53
DNS Jos Van Emden Rabobank CT
DNF Andreas Klöden T-Mobile Team
Information
Nation Germany
Date 16th September
Where Griesheim -> Wiesbaden
What 4th stage
Distance 158.8 km
Leader S.Lang
Youth C.Knees
Points G.Trampusch
Mountain F.Schleck
Other
Embed Results