Front Races Teams Riders Ranking

Driedaagse Brugge-De Panne | 2010 Stages

Information Results Stages

Main page

Overview Stage profiles 01 02 03 04

Results: 02.Stage

Pos Name Team Time
01 Sébastien Turgot BBOX Bouygues Telecom 04:55:07
02 Philippe Gilbert Omega Pharma-Lotto + 00
03 Andriy Grivko Astana + 00
04 Jens Mouris Vacansoleil + 00
05 Bobbie Traksel Vacansoleil + 41
06 Luca Paolini Acqua e Sapone + 41
07 Nikolai Trusov Team Katusha + 41
08 Hayden Roulston Team HTC - Columbia + 41
09 Mirco Lorenzetto Lampre - Farnese Vini + 41
10 James Vanlandschoot Veranda's Willems + 41
11 Manuel Quinziato Liquigas-Doimo + 44
12 Frédéric Amorison Landbouwkrediet + 44
13 David Millar Garmin-Transitions + 44
14 Stijn Vandenbergh Team Katusha + 44
15 Stefan van Dijk Veranda's Willems + 03:01
16 Enrico Peruffo Carmiooro NGC + 03:01
17 Job Vissers Skil - Shimano + 03:01
18 Tyler Farrar Garmin-Transitions + 03:01
19 Danny Pate Garmin-Transitions + 03:01
20 Lieuwe Westra Vacansoleil + 03:01
21 Klaas Lodewyck Topsport Vlaanderen - Mercator + 03:01
22 Piet Rooijakkers Skil - Shimano + 03:03
23 Johan Coenen Topsport Vlaanderen - Mercator + 05:58
24 Robbie McEwen Team Katusha + 06:56
25 Steve Chainel BBOX Bouygues Telecom + 06:56
26 Francisco Ventoso Carmiooro NGC + 06:56
27 Gorka Izagirre Euskaltel-Euskadi + 11:12
28 Kevin Neirynck Landbouwkrediet + 11:12
29 Daniel Oss Liquigas-Doimo + 11:12
30 Leif Hoste [*] Omega Pharma-Lotto + 11:12
31 Enrico Gasparotto Astana + 11:12
32 Alexandre Pichot BBOX Bouygues Telecom + 11:12
33 Lorenzo Bernucci Lampre - Farnese Vini + 11:12
34 Adam Blythe Omega Pharma-Lotto + 11:12
35 Alessandro Ballan BMC Racing Team + 11:12
36 Danilo Hondo Lampre - Farnese Vini + 12:04
37 Mark McNally An Post - Sean Kelly + 12:04
38 Bart Dockx Landbouwkrediet + 12:04
39 Mauro Da Dalto Lampre - Farnese Vini + 12:04
40 Simon Spilak Lampre - Farnese Vini + 12:04
41 Martijn Maaskant Garmin-Transitions + 12:04
42 Maxim Debusschere An Post - Sean Kelly + 12:04
43 Michael Schär BMC Racing Team + 15:21
44 Alexander Kristoff BMC Racing Team + 15:21
45 David Boucher Landbouwkrediet + 15:21
46 Dieter Cappelle Veranda's Willems + 15:21
47 Pieter Ghyllebert An Post - Sean Kelly + 15:21
48 Andy Cappelle Veranda's Willems + 15:21
49 Alessandro Fantini Acqua e Sapone + 15:21
50 Piergiorgio Camussa Vorarlberg - Corratec + 15:21
51 Johan Vansummeren Garmin-Transitions + 15:21
52 Svein Tuft Garmin-Transitions + 15:21
53 Baptiste Planckaert Landbouwkrediet + 15:21
54 Javier Aramendia Euskaltel-Euskadi + 15:21
55 Adam Hansen Team HTC - Columbia + 15:21
56 Jan Ghyselinck Team HTC - Columbia + 15:21
57 Francesco Di Paolo Acqua e Sapone + 15:21
58 Connor McConvey An Post - Sean Kelly + 15:21
59 Robert Wagner Skil - Shimano + 15:21
60 Sven Van den Houte Veranda's Willems + 15:21
61 Floris Goesinnen Skil - Shimano + 15:21
62 Mikhail Ignatiev Team Katusha + 15:21
63 Alfredo Balloni Lampre - Farnese Vini + 15:21
64 Romain Zingle Cofidis + 15:21
65 Gorik Gardeyn Vacansoleil + 15:21
66 Stijn Devolder Quick Step + 15:21
67 Jacopo Guarnieri Liquigas-Doimo + 15:21
68 Wouter Weylandt Quick Step + 15:21
69 Nikolas Maes Quick Step + 15:21
70 Gert Dockx Team HTC - Columbia + 15:21
71 Aleksejs Saramotins Team HTC - Columbia + 15:21
72 Bert Grabsch Team HTC - Columbia + 15:21
73 Laurent Beuret Carmiooro NGC + 15:21
74 Koen Barbe Landbouwkrediet + 15:21
75 Sjef De Wilde Veranda's Willems + 15:21
76 Romain Sicard Euskaltel-Euskadi + 15:21
77 Nico Sijmens Cofidis + 15:21
78 Mathieu Claude BBOX Bouygues Telecom + 15:21
79 Kevin Hulsmans Quick Step + 15:21
80 Vitaliy Buts Lampre - Farnese Vini + 15:21
81 René Weissinger Vorarlberg - Corratec + 15:21
82 Marco Frapporti Colnago - CSF Inox + 15:21
83 Marco Bandiera Team Katusha + 15:21
84 Allan Davis Astana + 15:21
85 Damien Gaudin BBOX Bouygues Telecom + 15:33
86 Yohann Gène BBOX Bouygues Telecom + 15:33
87 Michael Van Staeyen Topsport Vlaanderen - Mercator + 26:09
88 David Deroo Skil - Shimano + 26:09
89 Thomas De Gendt Topsport Vlaanderen - Mercator + 26:09
90 Dario Andriotto Acqua e Sapone + 26:09
91 Stijn Minne An Post - Sean Kelly + 26:09
92 Marcin Sapa Lampre - Farnese Vini + 26:09
93 Cheng Ji Skil - Shimano + 26:09
94 Philipp Ludescher Vorarlberg - Corratec + 26:09
95 Mickaël Delage Omega Pharma-Lotto + 26:09
96 Matthé Pronk Vacansoleil + 26:09
97 Marco Velo Quick Step + 26:09
98 Matteo Tosatto Quick Step + 26:09
99 Alberto Ongarato Vacansoleil + 26:09
100 Mirko Selvaggi Astana + 26:09
101 Nico Eeckhout An Post - Sean Kelly + 26:09
102 Kenny Lisabeth An Post - Sean Kelly + 26:09
103 Tiziano Dall'Antonia Liquigas-Doimo + 26:09
104 Bert Scheirlinckx Landbouwkrediet + 26:09
105 Borut Bozic Vacansoleil + 26:09
106 Kenny van Hummel Skil - Shimano + 26:09
107 Federico Canuti Colnago - CSF Inox + 26:09
108 Iñaki Isasi Euskaltel-Euskadi + 26:09
109 Gerben Löwik Omega Pharma-Lotto + 26:09
110 Marcello Pavarin Colnago - CSF Inox + 26:09
111 Josef Benetseder Vorarlberg - Corratec + 26:09
112 Guillaume Blot Cofidis + 26:09
113 Dirk Bellemakers Landbouwkrediet + 26:09
114 Sebastian Lang Omega Pharma-Lotto + 26:09
115 Jurgen Roelandts Omega Pharma-Lotto + 26:09
116 William Bonnet BBOX Bouygues Telecom + 26:09
117 Saïd Haddou BBOX Bouygues Telecom + 26:09
118 Tristan Valentin Cofidis + 26:09
119 Kenny Dehaes Omega Pharma-Lotto + 26:09
120 Preben van Hecke Topsport Vlaanderen - Mercator + 26:09
121 Eric Berthou Carmiooro NGC + 26:09
122 Manuel Belletti Colnago - CSF Inox + 26:09
123 Andrea Piechele Carmiooro NGC + 26:09
124 Ricardo Van der Velde Garmin-Transitions + 26:09
125 László Bodrogi Team Katusha + 26:09
126 Alessandro Donati Acqua e Sapone + 26:09
127 Romain Feillu Vacansoleil + 26:09
128 Pablo Urtasun Euskaltel-Euskadi + 26:09
129 Kevyn Ista Cofidis + 26:09
130 Reinier Honig Acqua e Sapone + 26:09
131 Dominique Cornu Skil - Shimano + 26:09
DNF Giuseppe Palumbo Acqua e Sapone
DNF Mark Cassidy An Post - Sean Kelly
DNF Valeriy Dmitriyev Astana
DNF Maxim Iglinskiy Astana
DNF Valentin Iglinsky Astana
DNF Karsten Kroon BMC Racing Team
DNF Martin Kohler BMC Racing Team
DNF Jackson Stewart BMC Racing Team
DNF John Murphy BMC Racing Team
DNF Alessandro Raisoni Carmiooro NGC
DNF Jens Keukeleire Cofidis
DNF Sacha Modolo Colnago - CSF Inox
DNF Aitor Galdos Euskaltel-Euskadi
DNF Frederik Willems Liquigas-Doimo
DNF Daniele Bennati Liquigas-Doimo
DNF Francesco Chicchi Liquigas-Doimo
DNF Fabio Sabatini Liquigas-Doimo
DNF Kurt Hovelynck Quick Step
DNF Lars Ytting Bak Team HTC - Columbia
DNF Filippo Pozzato Team Katusha
DNF Pieter Vanspeybrouck Topsport Vlaanderen - Mercator
DNF Sep Vanmarcke Topsport Vlaanderen - Mercator
DNF Gregory Habeaux Veranda's Willems
DNF Sven Renders Veranda's Willems
DNF Sebastien Baldauf Vorarlberg - Corratec
Info
Nations Belgium
Date March 31st
Where Zottegem -> Koksijde
What 02.Stage
Distance 214 km
Leader L.Paolini
Points L.Paolini
Mountain F.Goesinnen
Sprint A.Grivko