Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Classic Brugge-De Panne
UCI, Stage race, 1st April 2008, Belgium
Race info
Results
Startlist
History
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
Results
Embed Results
Nations
Australia
Austria
Belarus
Belgium
Brazil
China
Czechia
Dom. Republic
Estonia
France
Germany
Great Britain
Israel
Italy
Kazakhstan
Latvia
Lithuania
Netherlands
New Zealand
Poland
Russia
Slovakia
Slovenia
South Africa
Spain
Sweden
Switzerland
USA
Uzbekistan
Teams
Acqua e Sapone - Caffe Mokambo
Astana
Barloworld
Bouygues Telecom
Cycle Collstrop
Elk Haus - Simplon
Française des Jeux
Garmin-Chipotle p/b H30
Lampre
Landbouwkrediet - Tönissteiner
Liquigas
Mitsubishi - Jartazi
PSK Whirlpool - Author
Quick Step
Rabobank
Scott - American Beef
Silence - Lotto
Skil - Shimano
Team Columbia
Team Milram
Tinkoff Credit Systems
Topsport Vlaanderen
Volksbank - Corratec
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Posthuma
Joost
1981
Rabobank
14:15:05
02
Quinziato
Manuel
1979
Liquigas
+ 02
03
Gasparotto
Enrico
1982
Barloworld
+ 08
04
Terpstra
Niki
1984
Team Milram
+ 10
05
Spilak
Simon
1986
Lampre
+ 40
06
Flens
Rick
1983
Rabobank
+ 46
07
Ballan
Alessandro
1979
Lampre
+ 53
08
Bäckstedt
Magnus
1975
Garmin-Chipotle p/b H30
+ 58
09
Hincapie
George
1973
Team Columbia
+ 59
10
Paolini
Luca
1977
Acqua e Sapone - Caffe Mokambo
+ 01:04
11
Grabsch
Bert
1975
Team Columbia
+ 01:13
12
Vaitkus
Tomas
1982
Astana
+ 01:15
13
Cooke
Baden
1978
Barloworld
+ 01:27
14
Gusev
Vladimir
1982
Astana
+ 01:28
15
Ignatiev
Mikhail
1985
Tinkoff Credit Systems
+ 01:29
16
Farrar
Tyler
1984
Garmin-Chipotle p/b H30
+ 01:29
17
Velits
Martin
1985
Team Milram
+ 01:34
18
Hoste
Leif
1977
Silence - Lotto
+ 01:38
19
Hovelynck
Kurt
1981
Topsport Vlaanderen
+ 01:41
20
Eisel
Bernhard
1981
Team Columbia
+ 01:42
21
Kuyckx
Jan
1979
Landbouwkrediet - Tönissteiner
+ 01:48
22
Martias
Rony
1980
Bouygues Telecom
+ 01:51
23
Grabovskyy
Dmytro
1985
Quick Step
+ 01:53
24
Knaven
Servais
1971
Team Columbia
+ 01:55
25
Muravyev
Dmitriy
1979
Astana
+ 01:57
26
Roelandts
Jürgen
1985
Silence - Lotto
+ 01:57
27
Franzoi
Enrico
1982
Liquigas
+ 01:58
28
de Jongh
Steven
1973
Quick Step
+ 01:59
29
McEwen
Robbie
1972
Silence - Lotto
+ 01:59
30
Chavanel
Sébastien
1981
Française des Jeux
+ 02:00
31
Maaskant
Martijn
1983
Garmin-Chipotle p/b H30
+ 02:03
32
Coenen
Johan
1979
Topsport Vlaanderen
+ 02:08
33
Starzengruber
Harald
1981
Elk Haus - Simplon
+ 02:15
34
Da Dalto
Mauro
1981
Liquigas
+ 02:21
35
Murro
Christian
1978
Lampre
+ 02:23
36
Brutt
Pavel
1982
Tinkoff Credit Systems
+ 02:25
37
Siedler
Sebastien
1978
Skil - Shimano
+ 02:26
38
Gómez
Ángel
1981
Scott - American Beef
+ 02:30
39
Grabsch
Ralf
1973
Team Milram
+ 02:31
40
Stannard
Ian
1987
Landbouwkrediet - Tönissteiner
+ 02:32
41
Mikhailov
Gennady
1974
Mitsubishi - Jartazi
+ 02:36
42
Hammond
Roger
1974
Team Columbia
+ 37
43
Marcato
Marco
1984
Cycle Collstrop
+ 02:38
44
Longo Borghini
Paolo
1980
Barloworld
+ 02:38
45
Boven
Jan
1972
Rabobank
+ 02:50
46
Hutarovich
Yauheni
1983
Française des Jeux
+ 02:57
47
Weissinger
René
1978
Volksbank - Corratec
+ 03:03
48
Bodnar
Maciej
1985
Liquigas
+ 03:05
49
Sentjens
Roy
1980
Silence - Lotto
+ 03:08
50
Corioni
Claudio
1982
Liquigas
+ 03:09
51
Veelers
Tom
1984
Skil - Shimano
+ 03:16
52
Rast
Gregory
1980
Astana
+ 03:42
53
Kozontchuk
Dmitriy
1984
Rabobank
+ 03:50
54
Tombak
Janek
1976
Mitsubishi - Jartazi
+ 03:52
55
Milan
Diego
1985
Acqua e Sapone - Caffe Mokambo
+ 04:27
56
Mengin
Christophe
1968
Française des Jeux
+ 04:40
57
Steels
Tom
1971
Landbouwkrediet - Tönissteiner
+ 05:10
58
Offredo
Yoann
1986
Française des Jeux
+ 06:14
59
Labbe
Arnaud
1976
Bouygues Telecom
+ 06:41
60
Belohvosciks
Raivis
1976
Scott - American Beef
+ 06:48
61
Klier
Andreas
1976
Team Columbia
+ 07:08
62
Kux
Christian
1985
Team Milram
+ 07:57
63
Poitschke
Enrico
1969
Team Milram
+ 08:13
64
Musiol
Daniel
1983
Volksbank - Corratec
+ 08:24
65
Gottfried
Alexander
1985
Tinkoff Credit Systems
+ 09:01
66
Wagner
Robert
1983
Skil - Shimano
+ 09:17
67
Kemps
Aaron
1983
Astana
+ 10:09
68
Turgot
Sébastien
1984
Bouygues Telecom
+ 10:10
69
Hulsmans
Kevin
1978
Quick Step
+ 10:44
70
Rosseler
Sebastien
1981
Quick Step
+ 10:53
71
Steegmans
Gert
1980
Quick Step
+ 10:57
72
Elijzen
Michiel
1982
Rabobank
+ 11:20
73
Gudsell
Timothy
1984
Française des Jeux
+ 11:47
74
Golas
Michal
1984
Cycle Collstrop
+ 12:00
75
Tjallingii
Maarten
1977
Silence - Lotto
+ 12:02
76
van Hummel
Kenny
1982
Skil - Shimano
+ 12:05
77
Curvers
Roy
1979
Skil - Shimano
+ 12:08
78
Buchacek
Thomas
1978
PSK Whirlpool - Author
+ 12:25
79
Vanlandschoot
James
1978
Mitsubishi - Jartazi
+ 12:43
80
Benetseder
Josef
1983
Volksbank - Corratec
+ 12:49
81
Pütsep
Erki
1976
Bouygues Telecom
+ 12:54
82
Bandiera
Marco
1984
Lampre
+ 13:01
83
Fornaciari
Paolo
1971
Lampre
+ 13:25
84
Haselbacher
René
1977
Astana
+ 15:22
85
Donati
Alessandro
1979
Acqua e Sapone - Caffe Mokambo
+ 16:13
86
Devolder
Stijn
1979
Quick Step
+ 17:26
87
Cavendish
Mark
1985
Team Columbia
+ 17:47
88
Goddaert
Kristof
1986
Topsport Vlaanderen
+ 18:30
89
Giling
Bastiaan
1982
Cycle Collstrop
+ 18:31
90
Davis
Allan
1980
Mitsubishi - Jartazi
+ 18:41
91
Boucher
David
1980
Landbouwkrediet - Tönissteiner
+ 18:42
92
Bozic
Borut
1980
Cycle Collstrop
+ 18:44
93
Kozubek
Stanislav
1980
PSK Whirlpool - Author
+ 18:46
94
Ladagnous
Matthieu
1984
Française des Jeux
+ 18:55
95
Kloucek
Frantisek
1985
PSK Whirlpool - Author
+ 18:55
96
Omloop
Geert
1974
Mitsubishi - Jartazi
+ 19:06
97
den Bakker
Maarten
1969
Skil - Shimano
+ 19:09
98
Rucker
Stefan
1980
Elk Haus - Simplon
+ 19:10
99
Gardeyn
Gorik
1980
Silence - Lotto
+ 19:31
100
Radochla
Steffen
1978
Elk Haus - Simplon
+ 19:40
101
Verheyen
Geert
1973
Mitsubishi - Jartazi
+ 19:46
102
Chernetskiy
Ilya
1984
Tinkoff Credit Systems
+ 19:50
103
Weylandt
Wouter
1984
Quick Step
+ 20:11
104
van Hecke
Preben
1982
Topsport Vlaanderen
+ 20:31
105
Meirhaeghe
Filip
1971
Landbouwkrediet - Tönissteiner
+ 20:31
106
Lauscha
Robert
1983
Elk Haus - Simplon
+ 20:33
107
Neirynck
Kevin
1982
Landbouwkrediet - Tönissteiner
+ 20:44
108
De Vocht
Wim
1982
Silence - Lotto
+ 21:15
109
Deroo
David
1985
Skil - Shimano
+ 21:33
DNF
Andriotto
Dario
1972
Acqua e Sapone - Caffe Mokambo
DNF
Kunitski
Andrei
1984
Acqua e Sapone - Caffe Mokambo
DNF
Masciarelli
Andrea
1982
Acqua e Sapone - Caffe Mokambo
DNF
Masciarelli
Simone
1980
Acqua e Sapone - Caffe Mokambo
DNF
Palumbo
Giuseppe
1975
Acqua e Sapone - Caffe Mokambo
DNF
Ivanov
Sergei
1975
Astana
DNF
Schär
Michael
1986
Astana
DNF
Caccia
Diego
1981
Barloworld
DNF
Calcagni
Patrick
1977
Barloworld
DNF
Hunter
Robert
1977
Barloworld
DNF
Impey
Daryl
1984
Barloworld
DNF
Scognamiglio
Carlo
1983
Barloworld
DNF
Belgy
Julien
1983
Bouygues Telecom
DNF
Claude
Mathieu
1983
Bouygues Telecom
DNF
Gène
Yohann
1981
Bouygues Telecom
DNF
Renier
Franck
1974
Bouygues Telecom
DNF
Kolesnikov
Sergey
1986
Cycle Collstrop
DNF
Kopp
David
1979
Cycle Collstrop
DNF
Lagutin
Sergey
1981
Cycle Collstrop
DNF
Wesemann
Steffen
1971
Cycle Collstrop
DNF
Murer
Wolfgang
1979
Elk Haus - Simplon
DNF
Summer
Jochen
1977
Elk Haus - Simplon
DNF
Thurau
Björn
1988
Elk Haus - Simplon
DNF
Meersman
Gianni
1985
Française des Jeux
DNF
Cozza
Steven
1985
Garmin-Chipotle p/b H30
DNF
Duyn
Huub
1984
Garmin-Chipotle p/b H30
DNF
Friedman
Mike
1982
Garmin-Chipotle p/b H30
DNF
Frischkorn
William
1981
Garmin-Chipotle p/b H30
DNF
Sutton
Chris
1984
Garmin-Chipotle p/b H30
DNF
Baldato
Fabio
1968
Lampre
DNF
Mori
Massimiliano
1974
Lampre
DNF
Napolitano
Danilo
1981
Lampre
DNF
Amorison
Frédéric
1978
Landbouwkrediet - Tönissteiner
DNF
Cappelle
Andy
1979
Landbouwkrediet - Tönissteiner
DNF
Chicchi
Francesco
1980
Liquigas
DNF
Curtolo
Alberto
1984
Liquigas
DNF
Willems
Frederik
1979
Liquigas
DNF
Mouris
Jens
1980
Mitsubishi - Jartazi
DNF
van Dijk
Stefan
1976
Mitsubishi - Jartazi
DNF
Andrle
Rene
1974
PSK Whirlpool - Author
DNF
Becka
Radek
1979
PSK Whirlpool - Author
DNF
Dlouhy
Vojtech
1981
PSK Whirlpool - Author
DNF
Keller
Patrick
1985
PSK Whirlpool - Author
DNF
Schulze
André
1974
PSK Whirlpool - Author
DNF
Boonen
Tom
1980
Quick Step
DNF
Brown
Graeme
1979
Rabobank
DNF
Tankink
Bram
1978
Rabobank
DNF
Alarcon
Raul
1986
Scott - American Beef
DNF
Capelli
Ermanno
1985
Scott - American Beef
DNF
Del Nero Montes
Jesus
1982
Scott - American Beef
DNF
Flahaut
Denis
1978
Scott - American Beef
DNF
Pagliarini
Luciano
1978
Scott - American Beef
DNF
Passeron
Aurélien
1984
Scott - American Beef
DNF
Van Avermaet
Greg
1985
Silence - Lotto
DNF
Jin
Long
1983
Skil - Shimano
DNF
Sieberg
Marcel
1982
Team Columbia
DNF
Eichler
Markus
1982
Team Milram
DNF
Gajek
Artur
1985
Team Milram
DNF
Lancaster
Brett
1979
Team Milram
DNF
Eskov
Nikita
1983
Tinkoff Credit Systems
DNF
Riccio
Bernardo
1985
Tinkoff Credit Systems
DNF
Trusov
Nikolai
1985
Tinkoff Credit Systems
DNF
Dehaes
Kenny
1984
Topsport Vlaanderen
DNF
Eeckhout
Nico
1970
Topsport Vlaanderen
DNF
Vanheule
Bart
1983
Topsport Vlaanderen
DNF
Vanspeybrouck
Pieter
1987
Topsport Vlaanderen
DNF
Hungerbühler
Pascal
1977
Volksbank - Corratec
DNF
Ludescher
Philipp
1987
Volksbank - Corratec
DNF
Pollack
Olaf
1973
Volksbank - Corratec
DNF
Presslauer
Peter
1978
Volksbank - Corratec
Information
Classic Brugge-De Panne
Belgium
1st April 2008
2.HC