FIRSTCYCLING
Road
Road
Amateur
Junior
Cyclocross
MTB
Track
Fantasy
Races & results
Teams
Ranking
Classic Brugge-De Panne
UCI, Stage race, 30th March 1999, Belgium
Race info
Results
Startlist
History
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
Results
Embed Results
Nations
Australia
Austria
Belgium
Denmark
France
Germany
Great Britain
Italy
Kazakhstan
Latvia
Lithuania
Luxembourg
Netherlands
New Zealand
Poland
Russia
Slovenia
South Africa
Sweden
Switzerland
Ukraine
USA
Teams
Ballan - Alessio
Cantina Tollo - Alexia Alluminio
Cofidis
Collstrop
Ipso
La Française des Jeux
Lampre-Daikin
Liquigas
Lotto - Mobistar
Mapei - Quick Step
Mobilvetta - Northwave
Navigare - Gaerne
Nurnberger Versicherung
Palmans
Rabobank
Saeco - Cannondale
Team Cologne
Team Deutsche Telekom
Team Home - Jack&Jones
Team Polti
TVM - Farm Frites
Tönissteiner - Colnago
US Postal Service
Vini Caldirola - Sidermec
Vlaandern 2002
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Van Petegem
Peter
1970
TVM - Farm Frites
10:04:17
02
Vandenbroucke
Frank
1974
Cofidis
+ 05
03
Zanette
Denis
1970
Team Polti
+ 19
04
Sørensen
Rolf
1965
Rabobank
+ 20
05
Knaven
Servais
1971
TVM - Farm Frites
+ 24
06
Magnien
Emmanuel
1971
La Française des Jeux
+ 25
07
Dekker
Erik
1970
Rabobank
+ 29
08
den Bakker
Maarten
1969
Rabobank
+ 33
09
Grabsch
Ralf
1973
Team Cologne
+ 43
10
Larsen
Nicolaj Bo
1971
Team Home - Jack&Jones
+ 45
11
Spruch
Zbigniew
1965
Lampre-Daikin
+ 45
12
Mazzoleni
Eddy
1973
Saeco - Cannondale
+ 52
13
Conte
Biagio
1968
Liquigas
+ 53
14
Moreni
Cristian
1972
Liquigas
+ 54
15
Trenti
Guido
1972
Cantina Tollo - Alexia Alluminio
+ 57
16
Mengin
Christophe
1968
La Française des Jeux
+ 59
17
Gontchenkov
Alexander
1970
Ballan - Alessio
+ 01:01
18
Silovs
Juris
1973
Team Home - Jack&Jones
+ 01:01
19
Peers
Chris
1970
Lotto - Mobistar
+ 01:02
20
Pieri
Dario
1975
Navigare - Gaerne
+ 01:05
21
Casarotto
Davide
1971
TVM - Farm Frites
+ 01:16
22
Planckaert
Jo
1970
Lotto - Mobistar
+ 01:16
23
Guidi
Fabrizio
1972
Team Polti
+ 01:19
24
Vanhaecke
Michel
1971
Tönissteiner - Colnago
+ 01:22
25
Koerts
Jans
1969
Team Cologne
+ 01:26
26
Van Dyck
Hendrik
1974
TVM - Farm Frites
+ 01:27
27
Feys
Wim
1971
Lotto - Mobistar
+ 01:30
28
Verstrepen
Johan
1967
Lampre-Daikin
+ 01:36
29
Piziks
Arvis
1969
Team Home - Jack&Jones
+ 01:40
30
Van Hyfte
Paul
1972
Lotto - Mobistar
+ 01:45
31
Farazijn
Peter
1969
Cofidis
+ 02:06
32
Henn
Christian
1964
Team Deutsche Telekom
+ 02:12
33
Hincapie
George
1973
US Postal Service
+ 02:14
34
de Jongh
Steven
1973
TVM - Farm Frites
+ 02:14
35
Blijlevens
Jeroen
1971
TVM - Farm Frites
+ 02:25
36
Sacchi
Fabio
1974
Team Polti
+ 02:43
37
Loda
Nicola
1971
Ballan - Alessio
+ 02:57
38
Michaelsen
Lars
1969
La Française des Jeux
+ 03:14
39
Zberg
Markus
1974
Rabobank
+ 03:34
40
Boven
Jan
1972
Rabobank
+ 03:54
41
Trouve
Kristof
1976
Vlaandern 2002
+ 04:04
42
Tchmil
Andrei
1963
Lotto - Mobistar
+ 04:16
43
Brasi
Rossano
1972
Team Polti
+ 04:31
44
De Waele
Fabien
1975
Lotto - Mobistar
+ 05:33
45
Colonna
Federico
1972
Team Home - Jack&Jones
+ 05:36
46
Vande Velde
Christian
1976
US Postal Service
+ 05:39
47
Pianegonda
Gianluca
1968
Lampre-Daikin
+ 05:56
48
Hiemstra
Bert
1973
Rabobank
+ 06:22
49
Guns
Jürgen
1976
Vlaandern 2002
+ 06:23
50
Petacchi
Alessandro
1974
Navigare - Gaerne
+ 07:22
51
Joachim
Benoit
1976
US Postal Service
+ 07:29
52
Apollonio
Massimo
1970
Vini Caldirola - Sidermec
+ 07:45
53
Van Bondt
Geert
1970
TVM - Farm Frites
+ 07:45
54
Tosatto
Matteo
1974
Ballan - Alessio
+ 07:46
55
Ballerini
Franco
1964
Lampre-Daikin
+ 08:15
56
Bortolami
Gianluca
1968
Vini Caldirola - Sidermec
+ 08:18
57
Traversoni
Mario
1972
Saeco - Cannondale
+ 08:29
58
Desmet
Tom
1969
Collstrop
+ 08:50
59
De Clercq
Hans
1969
Palmans
+ 08:57
60
Bassons
Christophe
1974
La Française des Jeux
+ 09:14
61
De Wolf
Steve
1975
Cofidis
+ 09:22
62
Lochowski
Roberto
1976
Nurnberger Versicherung
+ 09:30
63
Glomser
Gerrit
1975
Navigare - Gaerne
+ 09:37
64
Dierckxsens
Ludo
1964
Lampre-Daikin
+ 09:51
65
Commesso
Salvatore
1975
Saeco - Cannondale
+ 09:53
66
Strole
Darius
1974
Palmans
+ 09:56
67
Mori
Massimiliano
1974
Saeco - Cannondale
+ 10:15
68
Delme
Davy
1972
Tönissteiner - Colnago
+ 10:21
69
Ferrigato
Andrea
1969
Ballan - Alessio
+ 10:22
70
Fofonov
Dmitriy
1976
Collstrop
+ 10:36
71
Magnusson
Glenn
1969
US Postal Service
+ 10:47
72
Hoffman
Tristan
1970
TVM - Farm Frites
+ 10:57
73
Sciandri
Maximilian
1967
La Française des Jeux
+ 10:59
74
Cretskens
Wilfried
1976
Vlaandern 2002
+ 11:02
75
Calzolari
Alessandro
1971
Mobilvetta - Northwave
+ 11:03
76
Radaelli
Mauro
1967
Vini Caldirola - Sidermec
+ 11:08
77
Contrini
Daniele
1974
Liquigas
+ 11:38
78
Vainsteins
Romans
1973
Vini Caldirola - Sidermec
+ 11:43
79
Cassani
Enrico
1972
Team Polti
+ 11:44
80
Frutti
Matteo
1975
Lampre-Daikin
+ 11:54
81
Van De Walle
Jurgen
1977
Palmans
+ 11:56
82
Hondo
Danilo
1974
Team Deutsche Telekom
+ 12:05
83
Lombardi
Giovanni
1969
Team Deutsche Telekom
+ 12:11
84
Gaumont
Philippe
1973
Cofidis
+ 12:34
85
Raimondi
Giancarlo
1972
Liquigas
+ 12:57
86
Stangelj
Gorazd
1973
Mobilvetta - Northwave
+ 12:59
87
Aerts
Mario
1974
Lotto - Mobistar
+ 13:15
88
White
Matthew
1974
Vini Caldirola - Sidermec
+ 13:17
89
Mondini
Gianpaolo
1972
Cantina Tollo - Alexia Alluminio
+ 13:24
90
Guidi
Leonardo
1974
Team Polti
+ 13:36
91
Streel
Marc
1971
Team Home - Jack&Jones
+ 13:39
92
Dietz
Bert
1969
Nurnberger Versicherung
+ 13:46
93
Riis
Bjarne
1964
Team Deutsche Telekom
+ 13:49
94
Di Renzo
Marco
1969
Cantina Tollo - Alexia Alluminio
+ 14:02
95
Smirnov
Maxim
1976
Ballan - Alessio
+ 14:29
96
Smirnov
Vladimir
1978
Palmans
+ 14:36
97
Sironi
Gianluca
1974
Vini Caldirola - Sidermec
+ 14:50
98
Zinetti
Mauro
1975
Team Polti
+ 14:51
99
Guerra
Alessandro
1974
Saeco - Cannondale
+ 14:52
100
Høj
Frank
1973
US Postal Service
+ 14:52
101
Aldag
Rolf
1968
Team Deutsche Telekom
+ 15:01
102
Pretot
Arnaud
1971
Cofidis
+ 15:04
103
Vanderaerden
Gert
1973
Palmans
+ 15:14
104
Grishkine
Oleg
1972
Ballan - Alessio
+ 15:36
105
Stremersch
Tom
1975
Vlaandern 2002
+ 15:37
106
Müller
Roland
1973
Nurnberger Versicherung
+ 15:42
107
De Geyter
Johan
1972
Tönissteiner - Colnago
+ 16:00
108
Dalla Valle
Gabriele
1972
Mobilvetta - Northwave
+ 16:05
109
Lelekine
Serguei
1973
Mobilvetta - Northwave
+ 16:05
110
Poppe
Jan
1970
Ipso
+ 16:08
111
Hundertmarck
Kai
1969
Team Deutsche Telekom
+ 16:10
112
Dubbeldam
Davy
1972
Team Cologne
+ 16:18
113
Nazon
Jean-Patrick
1977
La Française des Jeux
+ 16:21
114
Milesi
Marco
1970
Liquigas
+ 16:34
115
Morscher
Harald
1972
Saeco - Cannondale
+ 17:10
116
Marichal
Thierry
1973
Lotto - Mobistar
+ 17:22
117
Mazzanti
Luca
1974
Cantina Tollo - Alexia Alluminio
+ 17:29
118
Roesems
Bert
1972
Tönissteiner - Colnago
+ 17:36
119
Bertoletti
Simone
1974
Lampre-Daikin
+ 17:42
120
Wauters
Marc
1969
Rabobank
+ 17:55
121
Quaranta
Ivan
1974
Mobilvetta - Northwave
+ 17:57
122
Colombo
Gabriele
1972
Cantina Tollo - Alexia Alluminio
+ 18:00
123
D'Hollander
Glenn
1974
Vlaandern 2002
+ 18:07
124
Simoni
Gilberto
1971
Ballan - Alessio
+ 18:09
125
De Buyst
Franky
1969
Tönissteiner - Colnago
+ 18:31
126
Schaffrath
Jan
1971
Team Deutsche Telekom
+ 18:35
127
Rokia
Anthony
1972
Cofidis
+ 18:42
128
Crepaldi
Mirko
1972
Team Polti
+ 18:46
129
Gerits
Kris
1971
Vlaandern 2002
+ 18:48
130
Pauwels
Karl
1971
Palmans
+ 18:58
131
Mizurov
Andrey
1973
Collstrop
+ 18:59
132
Baeyens
Dany
1974
Collstrop
+ 19:02
133
Grabsch
Bert
1975
Team Cologne
+ 19:12
134
Schlickau
Michael
1969
Team Cologne
+ 19:13
135
Brognara
Andrea
1971
Cantina Tollo - Alexia Alluminio
+ 19:13
136
Huvaere
Wesley
1977
Vlaandern 2002
+ 19:15
137
Meijs
Raymond
1968
Team Cologne
+ 19:17
138
Deramé
Pascal
1970
US Postal Service
+ 19:18
139
Heirewegh
Bart
1967
Ipso
+ 19:21
140
Zemke
Jens
1966
Nurnberger Versicherung
+ 19:35
141
Pierdomenico
Germano
1967
Cantina Tollo - Alexia Alluminio
+ 19:36
142
Zanetti
Aldo
1975
Navigare - Gaerne
+ 19:38
143
Van Der Wolf
Michael
1970
Team Cologne
+ 19:47
144
Valoti
Paolo
1971
Mobilvetta - Northwave
+ 19:48
145
Vansevenant
Wim
1971
Collstrop
+ 19:50
146
Daelman
Danny
1969
Collstrop
+ 19:54
147
Dean
Julian
1975
US Postal Service
+ 19:55
148
Vereecke
Philippe
1975
Ipso
+ 19:56
149
Hauptman
Andrej
1975
Vini Caldirola - Sidermec
+ 19:58
150
Kastenhuber
Alexander
1967
Nurnberger Versicherung
+ 20:00
151
Hordijk
Jan
1974
Nurnberger Versicherung
+ 20:02
152
Panetta
Stefano
1975
Navigare - Gaerne
+ 20:09
153
Bracke
Tony
1971
Collstrop
+ 20:16
154
Minali
Nicola
1969
Cantina Tollo - Alexia Alluminio
+ 20:33
155
Coudray
Nicolas
1967
Tönissteiner - Colnago
+ 22:33
156
Verreth
David
1975
Ipso
+ 34:48
DNF
Ongarato
Alberto
1975
Ballan - Alessio
DNF
Jalabert
Nicolas
1973
Cofidis
DNF
De Clercq
Eric
1967
Collstrop
DNF
De Neef
Steven
1971
Ipso
DNF
Desmet
Andy
1970
Ipso
DNF
Perque
Franck
1974
La Française des Jeux
DNF
Bertoletti
Simone
1974
Lampre-Daikin
DNF
Hunter
Robert
1977
Lampre-Daikin
DNF
Leoni
Endrio
1968
Liquigas
DNF
Bartoli
Michele
1970
Mapei - Quick Step
DNF
Museeuw
Johan
1965
Mapei - Quick Step
DNF
Nardello
Daniele
1972
Mapei - Quick Step
DNF
Peeters
Wilfried
1964
Mapei - Quick Step
DNF
Scinto
Luca
1968
Mapei - Quick Step
DNF
Steels
Tom
1971
Mapei - Quick Step
DNF
Tafi
Andrea
1966
Mapei - Quick Step
DNF
Zanini
Stefano
1969
Mapei - Quick Step
DNF
Giroletti
Marco
1972
Mobilvetta - Northwave
DNF
Balducci
Gabriele
1975
Navigare - Gaerne
DNF
Cei
Luca
1975
Navigare - Gaerne
DNF
Schweda
Raphael
1976
Nurnberger Versicherung
DNF
Vermeersch
Jürgen
1975
Palmans
DNF
Pronk
Matthé
1974
Rabobank
DNF
China
Valentino
1977
Saeco - Cannondale
DNF
Thijs
Erwin
1970
Team Cologne
DNF
Kyneb
Mikael Holst
1972
Team Home - Jack&Jones
DNF
Johansen
Kristoffer
-
Tönissteiner - Colnago
DNF
Torrekens
Eddy
1970
Tönissteiner - Colnago
DNF
Andreu
Frankie
1966
US Postal Service
DNF
Klemencic
Zoran
1976
Vini Caldirola - Sidermec
DNF
Van Lancker
Kurt
1971
Vlaandern 2002
Information
Classic Brugge-De Panne
Belgium
30th March 1999
2.2