Right now | 2020 Giro Stages | 2020 Tour Stages | Confirmed transfers | Cyclo-cross | Results grid | FC Awards

2010 Milano - Sanremo

Race mainpage Info Results Startlist Stats Comments

Results FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time FC
01 Óscar Freire 1976 Rabobank 6:57:28280
02 Tom Boonen 1980 Quick Step + 00224
03 Alessandro Petacchi 1974 Lampre - Farnese Vini + 00168
04 Sacha Modolo 1987 Colnago - CSF Inox + 00140
05 Daniele Bennati 1980 Liquigas-Doimo + 00126
06 Thor Hushovd 1978 Cervelo TestTeam + 00112
07 Francesco Ginanni 1985 Androni Giocattoli + 00101
08 Maxim Iglinskiy 1981 Astana + 0090
09 Philippe Gilbert 1982 Omega Pharma-Lotto + 0081
10 Luca Paolini 1977 Acqua e Sapone + 0073
11 Matti Breschel 1984 Team Saxo Bank + 0067
12 Anthony Geslin 1980 Française des Jeux + 0062
13 Enrico Gasparotto 1982 Astana + 0056
14 Geoffroy Lequatre 1981 Team RadioShack + 0050
15 Paul Martens 1983 Rabobank + 0045
16 Yoann Offredo 1986 Française des Jeux + 0042
17 Fabian Cancellara 1981 Team Saxo Bank + 0039
18 Juan Antonio Flecha 1977 Sky Professional Cycling Team + 0036
19 Linus Gerdemann 1982 Team Milram + 0034
20 Pablo Lastras 1976 Caisse d'Epargne + 0031
21 Sylvain Chavanel 1979 Quick Step + 0028
22 Marcus Burghardt 1983 BMC Racing Team + 0025
23 Daniel Oss 1987 Liquigas-Doimo + 0022
24 Xavier Florencio 1979 Cervelo TestTeam + 0020
25 Michael Rogers 1979 Team HTC - Columbia + 0017
26 Andriy Grivko 1983 Astana + 0914
27 Thomas Löfkvist 1984 Sky Professional Cycling Team + 0911
28 Vincenzo Nibali 1984 Liquigas-Doimo + 098
29 Filippo Pozzato 1981 Team Katusha + 186
30 Michele Scarponi 1979 Androni Giocattoli + 213
31 Sergei Ivanov 1975 Team Katusha + 39
32 Simon Clarke 1986 ISD - Neri + 1:35
33 Lorenzo Bernucci 1979 Lampre - Farnese Vini + 1:35
34 Damiano Cunego 1981 Lampre - Farnese Vini + 1:35
35 Andreas Klier 1976 Cervelo TestTeam + 1:35
36 Alan Perez Lezaun 1982 Euskaltel-Euskadi + 1:40
37 Dmitriy Muravyev 1979 Team RadioShack + 1:40
38 Lloyd Mondory 1982 AG2R La Mondiale + 1:40
39 José Joaquin Rojas 1985 Caisse d'Epargne + 1:40
40 Francisco Ventoso 1982 Carmiooro NGC + 1:40
41 Niki Terpstra 1984 Team Milram + 1:40
42 Tyler Farrar 1984 Garmin-Transitions + 1:40
43 Juan José Oroz 1980 Euskaltel-Euskadi + 1:40
44 Bernhard Eisel 1981 Team HTC - Columbia + 1:40
45 Rubén Pérez Moreno 1981 Euskaltel-Euskadi + 1:40
46 Alexandr Kolobnev 1981 Team Katusha + 1:40
47 Greg Van Avermaet 1985 Omega Pharma-Lotto + 1:40
48 Eduard Vorganov 1982 Team Katusha + 1:40
49 Rui Costa 1986 Caisse d'Epargne + 1:40
50 Christian Knees 1981 Team Milram + 1:40
51 Markus Fothen 1981 Team Milram + 1:40
52 Karsten Kroon 1976 BMC Racing Team + 1:40
53 Wesley Sulzberger 1986 Française des Jeux + 1:40
54 Michael Barry 1975 Sky Professional Cycling Team + 1:40
55 George Hincapie 1973 BMC Racing Team + 1:40
56 Markel Irizar 1980 Team RadioShack + 1:40
57 Sebastien Rosseler 1981 Team RadioShack + 1:40
58 Jackson Rodriguez 1985 Androni Giocattoli + 1:40
59 Gabriel Rasch 1976 Cervelo TestTeam + 1:40
60 Bram Tankink 1978 Rabobank + 1:40
61 Nick Nuyens 1980 Rabobank + 1:40
62 Sebastian Langeveld 1985 Rabobank + 1:40
63 Oscar Gatto 1985 ISD - Neri + 1:40
64 Alessandro Ballan 1979 BMC Racing Team + 1:40
65 Sébastien Hinault 1974 AG2R La Mondiale + 1:40
66 René Mandri 1984 AG2R La Mondiale + 1:40
67 William Bonnet 1982 BBOX Bouygues Telecom + 1:40
68 Matteo Tosatto 1974 Quick Step + 1:40
69 Emanuele Sella 1981 Carmiooro NGC + 1:40
70 Francesco Gavazzi 1984 Lampre - Farnese Vini + 1:40
71 Jerome Pineau 1980 Quick Step + 1:40
72 Iñaki Isasi 1977 Euskaltel-Euskadi + 1:40
73 Domenico Pozzovivo 1982 Colnago - CSF Inox + 1:40
74 Mirco Lorenzetto 1981 Lampre - Farnese Vini + 1:40
75 Dries Devenyns 1983 Quick Step + 1:40
76 José Serpa 1979 Androni Giocattoli + 1:40
77 Manuele Mori 1980 Lampre - Farnese Vini + 1:40
78 Assan Bazayev 1981 Astana + 1:40
79 Manuel Quinziato 1979 Liquigas-Doimo + 1:40
80 Benoît Vaugrenard 1982 Française des Jeux + 1:40
81 Rigoberto Uran 1987 Caisse d'Epargne + 1:40
82 Franco Pellizotti [*] 1978 Liquigas-Doimo + 1:49
83 Stefano Garzelli 1973 Acqua e Sapone + 1:49
84 Dimitri Champion 1983 AG2R La Mondiale + 1:54
85 Francesco Failli 1983 Acqua e Sapone + 3:04
86 Roman Kreuziger 1986 Liquigas-Doimo + 3:13
87 Vasil Kiryienka 1981 Caisse d'Epargne + 3:13
88 Steve Chainel 1983 BBOX Bouygues Telecom + 5:29
89 Mark Cavendish 1985 Team HTC - Columbia + 6:12
90 Mirko Selvaggi 1985 Astana + 6:12
91 Giovanni Visconti 1983 ISD - Neri + 6:12
92 Gregory Rast 1980 Team RadioShack + 6:12
93 Tom Leezer 1985 Rabobank + 6:12
94 Lars Boom 1985 Rabobank + 6:12
95 Maarten Tjallingii 1977 Rabobank + 6:12
96 Greg Henderson 1976 Sky Professional Cycling Team + 6:12
97 Brett Lancaster 1979 Cervelo TestTeam + 6:12
98 Johan Vansummeren 1981 Garmin-Transitions + 6:12
99 Chris Sutton 1984 Sky Professional Cycling Team + 6:12
100 Cameron Wurf 1983 Androni Giocattoli + 6:12
101 Jurgen Roelandts 1985 Omega Pharma-Lotto + 6:12
102 Frédéric Guesdon 1971 Française des Jeux + 6:12
103 Mickaël Delage 1985 Omega Pharma-Lotto + 6:12
104 Anders Lund 1985 Team Saxo Bank + 6:12
105 David Millar 1977 Garmin-Transitions + 6:12
106 Edvald Boasson Hagen 1987 Sky Professional Cycling Team + 6:12
107 Marco Velo 1974 Quick Step + 6:12
108 Xabier Zandio 1977 Caisse d'Epargne + 6:12
109 Sébastien Turgot 1984 BBOX Bouygues Telecom + 10:07
110 Blel Kadri 1986 AG2R La Mondiale + 10:07
111 Luca Mazzanti 1974 Team Katusha + 10:07
112 Daryl Impey 1984 Team RadioShack + 10:07
113 Fumiyuki Beppu 1983 Team RadioShack + 10:07
114 Michael Schär 1986 BMC Racing Team + 10:07
115 Peter Wrolich 1974 Team Milram + 10:07
116 Alan Marangoni 1984 Colnago - CSF Inox + 10:07
117 Marco Frapporti 1985 Colnago - CSF Inox + 10:07
118 Vladimir Efimkin 1981 AG2R La Mondiale + 10:07
119 Mathieu Claude 1983 BBOX Bouygues Telecom + 10:07
120 Stuart O'Grady 1973 Team Saxo Bank + 10:07
121 Lars Ytting Bak 1980 Team HTC - Columbia + 10:07
122 Matthew Wilson 1977 Garmin-Transitions + 10:07
123 Paul Voss 1986 Team Milram + 10:07
124 Danilo Hondo 1974 Lampre - Farnese Vini + 10:07
125 Staf Scheirlinckx 1979 Omega Pharma-Lotto + 10:07
126 Allan Davis 1980 Astana + 10:07
127 Frank Høj 1973 Team Saxo Bank + 10:07
128 Gustav Erik Larsson 1980 Team Saxo Bank + 10:07
129 Mathew Hayman 1978 Sky Professional Cycling Team + 10:07
130 Dmytro Grabovskyy 1985 ISD - Neri + 10:07
131 Paolo Longo Borghini 1980 ISD - Neri + 10:07
132 Aristide Ratti 1982 Carmiooro NGC + 10:07
133 Jure Kocjan 1984 Carmiooro NGC + 10:07
134 Vladimir Miholjevic 1974 Acqua e Sapone + 10:07
135 Alessandro Fantini 1985 Acqua e Sapone + 10:07
136 Pablo Urtasun Perez 1980 Euskaltel-Euskadi + 10:07
137 Jorge Azanza Soto 1982 Euskaltel-Euskadi + 10:07
138 Laurent Beuret 1986 Carmiooro NGC + 10:07
139 Rubens Bertogliati 1979 Androni Giocattoli + 10:07
140 Eric Berthou 1980 Carmiooro NGC + 10:07
141 Luke Roberts 1977 Team Milram + 10:18
142 Jeremy Hunt 1974 Cervelo TestTeam + 14:24
143 Olivier Bonnaire 1983 Française des Jeux + 14:24
144 Alessandro Donati 1979 Acqua e Sapone + 14:24
145 Valeriy Dmitriyev 1984 Astana + 17:17
146 Danilo Wyss 1985 BMC Racing Team + 17:17
147 Roy Sentjens 1980 Team Milram + 17:17
148 Valerio Agnoli 1985 Liquigas-Doimo + 17:17
149 Yauheni Hutarovich 1983 Française des Jeux + 17:17
150 Diego Caccia 1981 ISD - Neri + 17:17
151 Daniele Ratto 1989 Carmiooro NGC + 17:17
152 Maxime Bouet 1986 AG2R La Mondiale + 17:17
153 Fabrice Piemontesi 1983 Androni Giocattoli + 17:17
DNF Dario Andriotto 1972 Acqua e Sapone
DNF Massimo Codol 1973 Acqua e Sapone
DNF Alexander Efimkin 1981 AG2R La Mondiale
DNF Damiano Margutti 1986 Androni Giocattoli
DNF Sergey Renev 1985 Astana
DNF Yukiya Arashiro 1984 BBOX Bouygues Telecom
DNF Damien Gaudin 1986 BBOX Bouygues Telecom
DNF Saïd Haddou 1982 BBOX Bouygues Telecom
DNF Alexandre Pichot 1983 BBOX Bouygues Telecom
DNF Brent Bookwalter 1984 BMC Racing Team
DNF Jeff Louder 1977 BMC Racing Team
DNF Marzio Bruseghin 1974 Caisse d'Epargne
DNF Arnaud Coyot 1980 Caisse d'Epargne
DNF Raffaele Ferrara 1976 Carmiooro NGC
DNF Roger Hammond 1974 Cervelo TestTeam
DNF Dominique Rollin 1982 Cervelo TestTeam
DNF Manuel Belletti 1985 Colnago - CSF Inox
DNF Federico Canuti 1985 Colnago - CSF Inox
DNF Mattia Gavazzi 1983 Colnago - CSF Inox
DNF Simone Stortoni 1985 Colnago - CSF Inox
DNF Koldo Fernandez 1981 Euskaltel-Euskadi
DNF Amets Txurruka 1982 Euskaltel-Euskadi
DNF Julian Dean 1975 Garmin-Transitions
DNF Murilo Fischer 1979 Garmin-Transitions
DNF Martijn Maaskant 1983 Garmin-Transitions
DNF Svein Tuft 1977 Garmin-Transitions
DNF Bartosz Huzarski 1980 ISD - Neri
DNF Carlo Scognamiglio 1983 ISD - Neri
DNF Mauro Da Dalto 1981 Lampre - Farnese Vini
DNF Fabio Sabatini 1985 Liquigas-Doimo
DNF Wilfried Cretskens 1976 Omega Pharma-Lotto
DNF Michiel Elijzen 1982 Omega Pharma-Lotto
DNF Sebastian Lang 1979 Omega Pharma-Lotto
DNF Carlos Barredo [*] 1981 Quick Step
DNF Maarten Wynants 1982 Quick Step
DNF Ian Stannard 1987 Sky Professional Cycling Team
DNF Michael Albasini 1980 Team HTC - Columbia
DNF Matthew Goss 1986 Team HTC - Columbia
DNF Maxime Monfort 1983 Team HTC - Columbia
DNF Peter Velits 1985 Team HTC - Columbia
DNF Marco Bandiera 1984 Team Katusha
DNF Mikhail Ignatiev 1985 Team Katusha
DNF Kim Kirchen 1978 Team Katusha
DNF Tomas Vaitkus 1982 Team RadioShack
DNF Baden Cooke 1978 Team Saxo Bank
DNF Andy Schleck 1985 Team Saxo Bank

Want to use results from
FirstCycling on your site?

Milano - Sanremo
Italy - March 20th
Distance 298 km
Classification 1.HIS1