Right now | Confirmed transfers | Cyclo-cross | World Championship | Vuelta | Uno-X Dev Weekend

2005 Milano - Sanremo

Race mainpage Info Results Startlist Stats Comments

Results FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time FC
01 Alessandro Petacchi 1974 Fassa Bortolo 7h 11:39280
02 Danilo Hondo 1974 Gerolsteiner + 00224
03 Thor Hushovd 1978 Crédit Agricole + 00168
04 Stuart O'Grady 1973 Cofidis + 00140
05 Óscar Freire 1976 Rabobank + 00126
06 Philippe Gilbert 1982 Française des Jeux + 00112
07 Ruggero Marzoli 1976 Acqua e Sapone - Adria Mobil + 00101
08 Tom Boonen 1980 Quick Step + 0090
09 Franco Pellizotti 1978 Liquigas - Bianchi + 0081
10 Manuele Mori 1980 Saunier Duval - Prodir + 0073
11 Vicente Reynès 1981 Illes Balears - Caisse d'Epargne + 0067
12 Josu Silloniz Aresti 1978 Euskaltel-Euskadi + 0062
13 Laurent Brochard 1968 Bouygues Telecom + 0056
14 Erik Zabel 1970 T-Mobile Team + 0050
15 Allan Davis 1980 Liberty Seguros - Würth Team + 0045
16 Léon van Bon 1972 Davitamon - Lotto + 0042
17 Mirko Celestino 1974 Domina Vacanze + 0039
18 Andreas Klier 1976 Discovery Channel + 0036
19 Fabrizio Guidi 1972 Team CSC + 0034
20 Ángel Edo 1970 Saunier Duval - Prodir + 0031
21 Roger Hammond 1974 Discovery Channel + 0028
22 Anthony Geslin 1980 Bouygues Telecom + 0025
23 Kurt Asle Arvesen 1975 Team CSC + 0022
24 Peter Wrolich 1974 Gerolsteiner + 0020
25 Emanuele Sella 1981 Ceramica Panaria - Navigare + 0017
26 Vladimir Gusev 1982 Team CSC + 0014
27 Danilo Di Luca 1976 Liquigas - Bianchi + 0011
28 Daniele Bennati 1980 Lampre - Caffita + 008
29 Axel Merckx 1972 Davitamon - Lotto + 006
30 Davide Rebellin 1971 Gerolsteiner + 003
31 Fränk Schleck 1980 Team CSC + 00
32 Luca Mazzanti 1974 Ceramica Panaria - Navigare + 00
33 Alejandro Valverde 1980 Illes Balears - Caisse d'Epargne + 00
34 Alexandre Vinokourov 1973 T-Mobile Team + 00
35 Steffen Wesemann 1971 T-Mobile Team + 00
36 Mario Cipollini 1967 Liquigas - Bianchi + 00
37 Francesco Casagrande 1970 Naturino - Sapore di Mare + 00
38 Giuliano Figueras 1976 Lampre - Caffita + 00
39 Gabriele Colombo 1972 Naturino - Sapore di Mare + 00
40 Kim Kirchen 1978 Fassa Bortolo + 05
41 Erik Dekker 1970 Rabobank + 06
42 Paolo Bettini 1974 Quick Step + 07
43 Fabio Sacchi 1974 Fassa Bortolo + 09
44 Marco Velo 1974 Fassa Bortolo + 09
45 Christophe Le Mével 1980 Crédit Agricole + 09
46 Nicolas Jalabert 1973 Phonak Hearing Systems + 09
47 Óscar Pereiro 1977 Phonak Hearing Systems + 09
48 Fred Rodriguez 1973 Davitamon - Lotto + 09
49 Matthias Kessler 1979 T-Mobile Team + 09
50 Andrey Kashechkin 1980 Crédit Agricole + 09
51 Giampaolo Caruso 1980 Liberty Seguros - Würth Team + 09
52 Alessandro Ballan 1979 Lampre - Caffita + 12
53 David Herrero 1979 Euskaltel-Euskadi + 38
54 Pedro Horrillo 1974 Rabobank + 38
55 Bram Tankink 1978 Quick Step + 38
56 Frédéric Guesdon 1971 Française des Jeux + 38
57 Paolo Tiralongo 1977 Ceramica Panaria - Navigare + 38
58 Francisco Ventoso 1982 Saunier Duval - Prodir + 38
59 Salvatore Commesso 1975 Lampre - Caffita + 1:05
60 Stijn Devolder 1979 Discovery Channel + 1:05
61 Matteo Tosatto 1974 Fassa Bortolo + 1:05
62 Rolf Aldag 1968 T-Mobile Team + 1:05
63 Angel Vicioso 1977 Liberty Seguros - Würth Team + 1:05
64 Sébastien Hinault 1974 Crédit Agricole + 1:05
65 Bradley McGee 1976 Française des Jeux + 1:05
66 Guido Trenti 1972 Quick Step + 1:05
67 Jörg Jaksche 1976 Liberty Seguros - Würth Team + 1:05
68 Giovanni Lombardi 1969 Team CSC + 1:05
69 Mario Aerts 1974 Davitamon - Lotto + 2:29
70 Matej Mugerli 1981 Liquigas - Bianchi + 2:29
71 Maarten Den Bakker 1969 Rabobank + 2:29
72 Elia Aggiano 1972 Team LPR + 2:29
73 Thomas Voeckler 1979 Bouygues Telecom + 4:15
74 Jörg Ludewig 1975 Domina Vacanze + 4:15
75 Gregory Rast 1980 Phonak Hearing Systems + 4:15
76 Guiseppe Palumbo 1975 Acqua e Sapone - Adria Mobil + 4:15
77 Guinnadi Mikhailov 1974 Discovery Channel + 4:15
78 Wim Vansevenant 1971 Davitamon - Lotto + 4:15
79 Roberto Petito 1971 Fassa Bortolo + 4:15
80 Fabio Baldato 1968 Fassa Bortolo + 4:15
81 Bo Hamburger 1970 Acqua e Sapone - Adria Mobil + 4:15
82 David López 1981 Euskaltel-Euskadi + 4:15
83 Jan Boven 1972 Rabobank + 4:15
84 Matthew White 1974 Cofidis + 4:15
85 Johan Vansummeren 1981 Davitamon - Lotto + 4:15
86 Luca Ascani 1983 Naturino - Sapore di Mare + 4:15
87 László Bodrogi 1976 Crédit Agricole + 7:13
88 Bradley Wiggins 1980 Crédit Agricole + 7:13
89 Michael Barry 1975 Discovery Channel + 7:13
90 Hayden Roulston 1981 Discovery Channel + 7:13
91 Baden Cooke 1978 Française des Jeux + 7:13
92 Guillermo Ruben Bongiorno 1978 Ceramica Panaria - Navigare + 7:13
93 Cédric Vasseur 1970 Cofidis + 7:13
94 Ludovic Auger 1971 Française des Jeux + 7:13
95 Nico Mattan 1971 Davitamon - Lotto + 7:13
96 Julian Dean 1975 Crédit Agricole + 7:13
97 Maxim Iglinskiy 1981 Domina Vacanze + 7:13
98 Mirko Allegrini 1981 Ceramica Panaria - Navigare + 7:13
99 Fabian Wegmann 1980 Gerolsteiner + 7:13
100 Alessandro Cortinovis 1977 Domina Vacanze + 7:13
101 Bert Grabsch 1975 Phonak Hearing Systems + 7:13
102 Joan Horrach 1974 Illes Balears - Caisse d'Epargne + 7:13
103 Gian Matteo Fagnini 1970 Naturino - Sapore di Mare + 7:13
104 Franck Renier 1974 Bouygues Telecom + 7:13
105 Dario Andriotto 1972 Liquigas - Bianchi + 7:13
106 Matteo Carrara 1979 Team Barloworld - Valsir + 7:13
107 Markus Zberg 1974 Gerolsteiner + 7:13
108 Iñigo Landaluze 1977 Euskaltel-Euskadi + 7:13
109 Andrea Moletta 1979 Gerolsteiner + 7:13
110 Daniele Contrini 1974 Team LPR + 7:13
111 Jure Golcer 1977 Acqua e Sapone - Adria Mobil + 7:13
112 Valerio Agnoli 1985 Naturino - Sapore di Mare + 7:13
113 Karsten Kroon 1976 Rabobank + 7:13
114 René Haselbacher 1977 Gerolsteiner + 7:13
115 Dimitri Konyshev 1966 Team LPR + 7:13
116 Aurelien Clerc 1979 Phonak Hearing Systems + 10:28
117 Marco Pinotti 1976 Saunier Duval - Prodir + 10:28
118 Sergio Marinangeli 1980 Naturino - Sapore di Mare + 10:28
119 Matti Breschel 1984 Team CSC + 10:28
120 Constantino Zaballa 1978 Saunier Duval - Prodir + 10:28
121 Mark Renshaw 1982 Française des Jeux + 10:28
122 Alessio Galletti 1968 Naturino - Sapore di Mare + 10:28
123 Davide Bramati 1968 Quick Step + 10:28
124 Carlos Barredo 1981 Liberty Seguros - Würth Team + 12:30
125 Jimmy Casper 1978 Cofidis + 12:30
126 José Luis Arrieta 1971 Illes Balears - Caisse d'Epargne + 13:40
127 Mikel Pradera 1975 Illes Balears - Caisse d'Epargne + 13:40
128 Aitor Galdos 1979 Ceramica Panaria - Navigare + 13:40
129 Pedro Arreitunandia 1974 Team Barloworld - Valsir + 13:40
130 Gabriele Balducci 1975 Acqua e Sapone - Adria Mobil + 13:40
131 Simone Masciarelli 1980 Acqua e Sapone - Adria Mobil + 13:40
132 Marc Wauters 1969 Rabobank + 13:40
133 Michele Scarponi 1979 Liberty Seguros - Würth Team + 13:40
134 Manuel Quinziato 1979 Saunier Duval - Prodir + 13:40
135 Jens Voigt 1971 Team CSC + 13:40
136 David George 1976 Team Barloworld - Valsir + 13:40
137 Gianluca Bortolami 1968 Lampre - Caffita + 13:40
138 Mauro Gerosa 1974 Liquigas - Bianchi + 13:40
139 Ivan Ravaioli 1980 Saunier Duval - Prodir + 13:40
140 Maryan Hary 1980 Bouygues Telecom + 13:40
141 Sergej Matveyev 1975 Ceramica Panaria - Navigare + 13:40
142 Paolo Longo Borghini 1980 Team Barloworld - Valsir + 13:40
143 Daniele De Paoli 1973 Team LPR + 13:40
144 Kevin Hulsmans 1978 Quick Step + 13:40
145 Simone Cadamuro 1976 Domina Vacanze + 18:00
146 Eddy Serri 1974 Team Barloworld - Valsir + 18:00
147 Paolo Fornaciari 1971 Lampre - Caffita + 18:00
148 Giosue Bonomi 1978 Lampre - Caffita + 18:00
149 Sergei Ivanov 1975 T-Mobile Team + 18:00
150 Ruslan Ivanov 1973 Domina Vacanze + 18:00
151 Michele Gobbi 1977 Domina Vacanze + 18:00
152 Antonio Bucciero 1982 Acqua e Sapone - Adria Mobil + 18:00
153 Matthew Wilson 1977 Française des Jeux + 18:00
154 Mikhaylo Khalilov 1975 Team LPR + 18:00
155 Giovanni Bernaudeau 1983 Bouygues Telecom + 18:00
156 Aitor Gonzalez 1975 Euskaltel-Euskadi + 18:00
157 Roberto Laiseka 1969 Euskaltel-Euskadi + 18:00
158 José Luis Carrasco Gamiz 1982 Illes Balears - Caisse d'Epargne + 18:00
159 Iñaki Isasi 1977 Euskaltel-Euskadi + 18:00
160 Imanol Erviti 1983 Illes Balears - Caisse d'Epargne + 18:00
161 Nicolas Inaudi 1978 Cofidis + 18:00
162 Nick Nuyens 1980 Quick Step + 18:00
163 Domenico Pozzovivo 1982 Ceramica Panaria - Navigare + 18:00
164 Jans Koerts 1969 Cofidis + 18:00
165 Sergio Paulinho 1980 Liberty Seguros - Würth Team + 18:00
DNF Kyrlyo Pospyeyev 1975 Acqua e Sapone - Adria Mobil
DNF Mathieu Claude 1983 Bouygues Telecom
DNF Jerome Pineau 1980 Bouygues Telecom
DNF Leonardo Bertagnolli [*] 1978 Cofidis
DNF Arnaud Coyot 1980 Cofidis
DNF Dmitriy Muravyev 1979 Crédit Agricole
DNF Robbie McEwen 1972 Davitamon - Lotto
DNF George Hincapie 1973 Discovery Channel
DNF Leif Hoste 1977 Discovery Channel
DNF Pavel Padrnos 1970 Discovery Channel
DNF Serhiy Honchar 1970 Domina Vacanze
DNF Iker Flores 1976 Euskaltel-Euskadi
DNF Alberto Ongarato 1975 Fassa Bortolo
DNF Bernhard Eisel 1981 Française des Jeux
DNF Sebastian Lang 1979 Gerolsteiner
DNF Unai Osa 1975 Illes Balears - Caisse d'Epargne
DNF Daniele Righi 1976 Lampre - Caffita
DNF Aaron Kemps 1983 Liberty Seguros - Würth Team
DNF Magnus Bäckstedt 1975 Liquigas - Bianchi
DNF Marco Milesi 1970 Liquigas - Bianchi
DNF Filippo Simeoni 1971 Naturino - Sapore di Mare
DNF Martin Elmiger 1978 Phonak Hearing Systems
DNF Robert Hunter 1977 Phonak Hearing Systems
DNF Cristian Moreni 1972 Quick Step
DNF Gerben Löwik 1977 Rabobank
DNF Andrea Tafi 1966 Saunier Duval - Prodir
DNF Stephan Schreck 1978 T-Mobile Team
DNF Enrico Degano 1976 Team Barloworld - Valsir
DNF Antonio Salomone 1976 Team Barloworld - Valsir
DNF Giulio Tomi 1978 Team Barloworld - Valsir
DNF Allan Johansen 1971 Team CSC
DNF Andrea Peron 1971 Team CSC
DNF Ivan Fanelli 1978 Team LPR
DNF Mauro Santambrogio 1984 Team LPR

Want to use results from
FirstCycling on your site?

Milano - Sanremo
Italy - March 19th
Distance 294 km
Classification 1.PT1