GP Torres Vedras - 2016

Overall Youth Points Mountain Sprint

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Rinaldo Nocentini Sporting Clube de Portugal - Tavira 13:00:18
02 Hernani Broco LA Aluminios - Antarte + 24
03 Raul Alarcon [*] W52 - FC Porto-Porto Canal + 26
04 João Benta Louletano - Hospital de Loulé + 26
05 Bruno Silva LA Aluminios - Antarte + 54
06 Mikel Bizkarra Euskadi - Murias + 59
07 Gustavo Cesar Veloso W52 - FC Porto-Porto Canal + 59
08 Henrique Casimiro Efapel + 01:01
09 Jose Antonio De Segovia Louletano - Hospital de Loulé + 01:02
10 Aldemar Reyes Manzana - Postobon Team + 01:54
11 Thomas Lebas Bridgestone - Anchor + 02:05
12 Yoann Barbas Armee de Terre + 02:14
13 Ricardo Vale Radio Popular - Boavista + 02:16
14 Ricardo Mestre W52 - FC Porto-Porto Canal + 02:35
15 Benat Txoperena Euskadi - Murias + 02:38
16 Victor Etxeberria Radio Popular - Boavista + 02:38
17 Sergey Shilov Lokosphinx + 02:49
18 Jimmy Raibaud Armee de Terre + 02:51
19 Pablo Guerrero Radio Popular - Boavista + 03:26
20 Ibai Salas Burgos - BH + 03:28
21 Micael Isidoro Louletano - Hospital de Loulé + 03:41
22 Sergio Higuita Manzana - Postobon Team + 03:50
23 Jesus Del Pino Burgos - BH + 03:52
24 Alejandro Marque LA Aluminios - Antarte + 04:03
25 Igor Merino Burgos - BH + 05:35
26 Wilson Rodriguez Boyaca Raza de Campeones + 06:44
27 Samuel Caldeira W52 - FC Porto-Porto Canal + 09:07
28 Juan Felipe Osorio Manzana - Postobon Team + 09:35
29 Vicente Garcia de Mateos Louletano - Hospital de Loulé + 11:51
30 Hernan Aguirre Manzana - Postobon Team + 11:57
31 Alvaro Trueba Efapel + 12:56
32 Pablo Torres Burgos - BH + 13:20
33 David De la Fuente Sporting Clube de Portugal - Tavira + 13:51
34 Daniel Silva Radio Popular - Boavista + 14:57
35 Ryota Nishizono Bridgestone - Anchor + 15:26
36 Alexander Vdovin Lokosphinx + 15:29
37 Daniel Mestre Efapel + 17:13
38 Rui Sousa Radio Popular - Boavista + 17:26
39 Dmitry Sokolov Lokosphinx + 17:41
40 Mohcine El Kouraji Morocco + 18:01
41 Cristian Cubides Boyaca Raza de Campeones + 18:48
42 Soufiane Sahbaoui Morocco + 19:00
43 Yecid Arturo Sierra Manzana - Postobon Team + 19:40
44 Bruno Sancho Anicolor + 20:17
45 Imanol Estevez Euskadi - Murias + 20:28
46 Juan Carlos Cruz Boyaca Raza de Campeones + 20:48
47 Jesus Ezquerra Sporting Clube de Portugal - Tavira + 21:15
48 Luis Mendonça Sicasal - Constantinos SA-UDO + 21:48
49 Vasily Neustroev Lokosphinx + 22:01
50 Marcelo Salvador Goldwin-José Maria Nicolau + 22:06
51 Guillaume De Almeida Radio Popular - Boavista + 22:23
52 Sergey Vdovin Lokosphinx + 22:40
53 Camilo Diagama Boyaca Raza de Campeones + 22:52
54 Victor Valinho Goldwin-José Maria Nicolau + 23:32
55 Luis Afonso LA Aluminios - Antarte + 23:58
56 Fabio Mansilhas Anicolor + 24:07
57 Angel Sanchez W52 - FC Porto-Porto Canal + 25:25
58 Nuno Meireles LA Aluminios - Antarte + 25:54
59 Antonio Barbio Efapel + 26:23
60 Artem Samolenkov Lokosphinx + 26:53
61 Vadim Zhuravlev Lokosphinx + 26:58
62 Juan Ignacio Perez W52 - FC Porto-Porto Canal + 27:00
63 Stephane Poulhies Armee de Terre + 27:08
64 Nuno Almeida Efapel + 28:22
65 Joao Gonçalo Ferreir Letras Sicasal - Constantinos SA-UDO + 28:40
66 Rafael Reis W52 - FC Porto-Porto Canal + 30:08
67 Clément Penven Armee de Terre + 30:40
68 Sho Hatsuyama Bridgestone - Anchor + 30:54
69 Ivan Dario Bothia Boyaca Raza de Campeones + 31:33
70 Carlos Jimenez Radio Popular - Boavista + 32:54
71 Damien Monier Bridgestone - Anchor + 33:07
72 Hugo Sabido Sporting Clube de Portugal - Tavira + 34:36
73 Ryu Suzuki Bridgestone - Anchor + 34:59
74 Xavier Silva Anicolor + 36:16
75 Temesgen Buru Burgos - BH + 36:23
76 Mohamed Er Rafai Morocco + 36:34
77 Peio Goikoetxea Manzana - Postobon Team + 37:11
78 Francisco Javier Cantero Louletano - Hospital de Loulé + 38:40
79 Mario Gonzalez Sporting Clube de Portugal - Tavira + 39:35
80 Kohei Uchima Bridgestone - Anchor + 39:37
81 Andre Ramalho Goldwin-José Maria Nicolau + 41:02
82 Marvin Scheulen Sicasal - Constantinos SA-UDO + 41:17
83 Gonçalo Leaça Sicasal - Constantinos SA-UDO + 41:32
84 Romain Le Roux [*] Armee de Terre + 41:50
85 Mouhssine Lahsaini Morocco + 47:34
86 Daniel Lopez Burgos - BH + 48:41
87 Yannis Yssaad Armee de Terre + 50:02
88 Soufiane Haddi Morocco + 50:21
89 Leonel Coutinho LA Aluminios - Antarte + 50:52
90 Helder Ferreira Efapel + 51:20
91 Kazuo Inoue Bridgestone - Anchor + 53:04
92 Adrian Gonzalez Euskadi - Murias + 55:52
93 Nestor Javier Garcia Boyaca Raza de Campeones + 56:50
94 Gotzon Udondo Euskadi - Murias + 58:13
95 Ander Barrenetxea Euskadi - Murias + 01:11:29
DNF Jose Arroyo Anicolor
DNF Ricardo Teixeira Anicolor
DNF Thomas Rostollan Armee de Terre
DNF Arnau Sole Vall Burgos - BH
DNF Jon Ander Insausti Euskadi - Murias
DNF Bruno Coelho Goldwin-José Maria Nicolau
DNF Joao Fernandes Goldwin-José Maria Nicolau
DNF Jorge Marques Goldwin-José Maria Nicolau
DNF João Ribeiro Goldwin-José Maria Nicolau
DNF Hugo Sancho LA Aluminios - Antarte
DNF Samuel Magalhaes Louletano - Hospital de Loulé
DNF Tiago Antunes Sicasal - Constantinos SA-UDO
DNF Emanuel Duarte Sicasal - Constantinos SA-UDO
DNF Diogo Luis Ribeiro Tavares Sicasal - Constantinos SA-UDO
DNF Shaun-Nick Bester Sporting Clube de Portugal - Tavira
DNF Julio Goncalves Sporting Clube de Portugal - Tavira
Information
Nation Portugal
Date 7th - 10th July
CAT 2.2
Other
Embed Results