Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Niedersachsen Rundfahrt
UCI, Stage race, 19th -23rd April 2006, Germany
Race info
Results
Startlist
History
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
GC
Youth
Points
Mountain
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Stage: 05
Embed Results
Nations
Australia
Austria
Belgium
China
Czechia
Denmark
Germany
Italy
Luxembourg
Netherlands
Netherlands Antilles
Poland
Ukraine
Teams
-
Gerolsteiner
Heinz Von Heiden Team Hannover
Intel - Action
Naturino - Sapore di Mare
Rabobank
Skil - Shimano
T-Mobile Team
Team Lamonta
Team Milram
Team Regiostrom - Senges
Team Sparkasse
Team Wiesenhof Akud
Thüringer Energie Team
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Petacchi
Alessandro
1974
Team Milram
21:20:32
02
Hondo
Danilo
1974
Team Lamonta
+ 34
03
Hayman
Mathew
1978
Rabobank
+ 46
04
Wrolich
Peter
1974
Gerolsteiner
+ 48
05
Lang
Sebastian
1979
Gerolsteiner
+ 49
06
Schreck
Stephan
1978
T-Mobile Team
+ 50
07
Kopp
David
1979
Gerolsteiner
+ 51
08
Ciolek
Gerald
1986
Team Wiesenhof Akud
+ 52
09
Mori
Massimiliano
1974
Naturino - Sapore di Mare
+ 52
10
Heizmann
Elnathan
1982
Team Regiostrom - Senges
+ 52
11
Sentjens
Roy
1980
Rabobank
+ 52
12
Cohnen
Stefan
1982
Naturino - Sapore di Mare
+ 52
13
Rutkiewicz
Marek
1981
Intel - Action
+ 52
14
Tjallingii
Maarten
1977
Skil - Shimano
+ 52
15
Niermann
Grischa
1975
Rabobank
+ 52
16
Eltink
Theo
1981
Rabobank
+ 52
17
Giling
Bastiaan
1982
T-Mobile Team
+ 52
18
Giordani
Leonardo
1977
Naturino - Sapore di Mare
+ 52
19
Ludewig
Jörg
1975
T-Mobile Team
+ 52
20
Ordowski
Volker
1973
Gerolsteiner
+ 52
21
De Maar
Marc
1984
Rabobank
+ 52
22
Weigold
Steffen
1979
Team Lamonta
+ 52
23
Rigotto
Elia
1982
Team Milram
+ 56
24
Wackernagel
Lars
1975
Team Wiesenhof Akud
+ 59
25
Langeveld
Sebastian
1985
Skil - Shimano
+ 01:01
26
Burghardt
Marcus
1983
T-Mobile Team
+ 01:02
27
Rabon
Frantisek
1983
T-Mobile Team
+ 01:02
28
Glasner
Björn
1973
Team Lamonta
+ 01:02
29
Huzarski
Bartosz
1980
Intel - Action
+ 01:02
30
Pollack
Olaf
1973
T-Mobile Team
+ 01:04
31
Krauss
Sven
1983
Gerolsteiner
+ 01:16
32
Flammang
Tom
1978
Team Sparkasse
+ 02:05
33
Graf
Nico
1985
Thüringer Energie Team
+ 02:05
34
Honstein
Timo
1983
Team Sparkasse
+ 02:15
35
Parinussa
Stefan
1974
Team Sparkasse
+ 02:22
36
Voss
Paul
1986
Heinz Von Heiden Team Hannover
+ 02:22
37
Zamana
Cezary
1967
Intel - Action
+ 02:32
38
Collingwood
Joshua
1977
Team Regiostrom - Senges
+ 02:38
39
Sieberg
Marcel
1982
Team Wiesenhof Akud
+ 03:33
40
Blank
Hannes
1983
Team Lamonta
+ 03:35
41
Siedler
Sebastien
1978
Team Milram
+ 03:54
42
Martin
Tony
1985
Thüringer Energie Team
+ 04:43
43
Schmidt
Torsten
1972
Team Wiesenhof Akud
+ 04:45
44
Brown
Graeme
1979
Rabobank
+ 05:36
45
Rizza
Emanuele
1984
Naturino - Sapore di Mare
+ 05:50
46
Eichler
Markus
1982
Team Regiostrom - Senges
+ 05:56
47
Wauters
Marc
1969
Rabobank
+ 06:06
48
Rooijakkers
Piet
1980
Skil - Shimano
+ 06:07
49
Schweizer
Christoph
1986
Team Sparkasse
+ 06:34
50
Phillips
Jason
1969
Heinz Von Heiden Team Hannover
+ 06:49
51
Zampilli
Rino
1984
Naturino - Sapore di Mare
+ 06:54
52
Owczarek
Jonas
1978
Team Sparkasse
+ 07:09
53
Haselbacher
René
1977
Gerolsteiner
+ 07:17
54
Scheuneman
Niels
1983
Rabobank
+ 07:19
55
Hoffmann
Christoph
1984
-
+ 07:36
56
Hippel
Sven
1986
Thüringer Energie Team
+ 07:42
57
Brozyna
Tomasz
1970
Intel - Action
+ 07:46
58
Skiba
Sebastian
1978
Intel - Action
+ 07:53
59
Quadranti
Antonio
1980
Naturino - Sapore di Mare
+ 08:49
60
Schubert
Konstantin
1982
Team Regiostrom - Senges
+ 08:57
61
Von Kleinsorgen
Christoph
1980
Team Lamonta
+ 09:35
62
Wiese
Wolfram
1976
Team Regiostrom - Senges
+ 09:54
63
Patzer
Philip
1986
Thüringer Energie Team
+ 10:25
64
Bondariev
Bogdan
1974
Intel - Action
+ 11:06
65
Wyper
Andrew
1985
Heinz Von Heiden Team Hannover
+ 11:44
66
Kriegs
Robert
1984
-
+ 11:56
67
Hahn
Matthias
1986
Thüringer Energie Team
+ 12:36
68
Frohn
Florian
1987
Thüringer Energie Team
+ 12:36
69
Klemme
Dominic
1986
Heinz Von Heiden Team Hannover
+ 12:41
70
Papstein
Bjorn
1981
Team Lamonta
+ 12:57
71
Retschke
Robert
1980
Team Wiesenhof Akud
+ 13:24
72
Hardter
Uwe
1977
Team Lamonta
+ 13:38
73
Høj
Frank
1973
Gerolsteiner
+ 13:41
74
Maus
Yannic
1987
Team Regiostrom - Senges
+ 14:50
75
Kluge
Roger
1986
-
+ 14:59
76
Gretsch
Patrick
1987
Thüringer Energie Team
+ 16:34
77
Grabsch
Ralf
1973
Team Milram
+ 17:04
78
Faltus
Richard
1977
Team Sparkasse
+ 17:26
79
Löffler
Stefan
1982
Team Sparkasse
+ 17:31
80
Damrow
Sascha
1986
Thüringer Energie Team
+ 17:57
81
Kramp
Christopher
-
-
+ 19:50
82
Didier
Laurent
1984
Team Regiostrom - Senges
+ 21:56
83
Herz
Serge
1983
Heinz Von Heiden Team Hannover
+ 28:42
84
Jördens
Roman
1973
Heinz Von Heiden Team Hannover
+ 29:36
85
Schulz
Frank
1985
-
+ 33:13
86
Kalz
Marcel
1987
-
+ 40:09
DNF
Dimde
Norman
1987
-
DNF
Kux
Christian
1985
-
DNF
Förster
Robert
1978
Gerolsteiner
DNF
Kuntschik
Roman
1984
Heinz Von Heiden Team Hannover
DNF
Werner
Hendrik
1983
Heinz Von Heiden Team Hannover
DNF
Osinski
Marcin
1983
Intel - Action
DNF
Rudnicki
Dariusz
1981
Intel - Action
DNF
Jin
Long
1983
Skil - Shimano
DNF
Meschenmoser
Christoph
1983
Skil - Shimano
DNF
van Hummel
Kenny
1982
Skil - Shimano
DNF
Xu
Fang
1984
Skil - Shimano
DNF
Nardello
Daniele
1972
T-Mobile Team
DNF
Schulze
André
1974
Team Lamonta
DNF
Becke
Daniel
1978
Team Milram
DNF
Dyudya
Volodymyr
1983
Team Milram
DNF
Müller
Martin
1974
Team Milram
DNF
Velo
Marco
1974
Team Milram
DNF
Vogel
Karsten
1978
Team Regiostrom - Senges
DNF
Gottfried
Alexander
1985
Team Sparkasse
DNF
Leben
Christian
1985
Team Wiesenhof Akud
DNF
Odebrecht
Felix
1984
Team Wiesenhof Akud
DNF
Radochla
Steffen
1978
Team Wiesenhof Akud
Information
Niedersachsen Rundfahrt
Germany
19th -23rd April 2006
2.1