Baltic Chain Tour - 2022

Stage GC Youth Points Sprint Team

DoB?
Embed Results
Pos Rider TeamUCI Time
1 Ärm Rait Estonia 7 03:17:33
2 Heming Mika ATT Investments 3 + 00
3 Johansson Oskar Uno-X DARE Development Team 1 + 00
4 Rubenis Pauls Team Ampler-Tartu2024 + 00
5 Januskevicius Mantas Kaunas Cycling Team + 00
6 Rønhede Thorolf Team IBT-BH-Carl Ras + 00
7 Krasts Alekss Team Ampler-Tartu2024 + 00
8 Kivistik Gert Peloton + 17
9 Lasinis Venantas Kaunas Cycling Team + 17
10 Løland Sakarias Koller Uno-X DARE Development Team + 17
11 Haugen Ole Jakob NCF Region Sør + 17
12 Laas Martin Estonia + 17
13 Räim Mihkel Estonia + 17
14 Avondts Mathis Alpecin-Deceuninck Development Team + 01:39
15 Van Der Horst Dennis Allinq Continental Cyclingteam + 01:39
16 Belmans Lennert Alpecin-Deceuninck Development Team + 01:39
17 Lenne Arthur Berthold Rad Team + 01:39
18 Maschke Malte Germany + 01:39
19 Thomsen Frederik Team IBT-BH-Carl Ras + 01:39
20 Bronswijk Mike Allinq Continental Cyclingteam + 01:43
21 Lovidius Edvin Svealand Cycling Team + 01:43
22 Mikutis Aivaras Team Ampler-Tartu2024 + 11:05
23 Petrus Jiri ATT Investments + 11:06
24 Sander Hansen Marcus Uno-X DARE Development Team + 11:06
25 Richter Peter Berthold Rad Team + 11:06
26 Andreasson Sebastian Team IBT-BH-Carl Ras + 11:06
27 Thorøe-Hansen Nicholas Team IBT-BH-Carl Ras + 11:06
28 Sporysch Daniel ATT Investments + 11:06
29 Roos Andre Team Ampler-Tartu2024 + 11:44
30 Halvorsen Tobias NCF Region Sør + 11:44
31 Rouffaer Lars Allinq Continental Cyclingteam + 11:44
32 Vahtra Norman Estonia + 11:44
33 Pohlentz Marian Wheelsports Metropol Racing + 11:44
34 Barta Tomas ATT Investments + 11:44
35 Pohorelov Vladyslav CCN Georgia + 11:44
36 Dzervus Darijus Voltas Cycling Team + 11:44
37 Gademan Sam Allinq Continental Cyclingteam + 11:44
38 Stocek Matus ATT Investments + 11:44
39 Balciunas Mantas Kaunas Cycling Team + 11:44
40 Franz Toni Berthold Rad Team + 11:44
41 Skår Emil NCF Region Sør + 11:44
42 Farstadvoll Henrik CCN Georgia + 11:44
43 Makogon Vladyslav CCN Georgia + 11:44
44 Raugala Gustas Kaunas Cycling Team + 11:44
45 Cortjens Ryan Alpecin-Deceuninck Development Team + 11:44
46 Andersons Roberts Latvia + 11:44
47 Hansen Tobias Aagaard Uno-X DARE Development Team + 11:44
48 Vandeputte Niels Alpecin-Deceuninck Development Team + 11:44
49 Kurits Joonas Team Ampler-Tartu2024 + 11:44
50 Klabouch Petr ATT Investments + 11:44
51 Wetzel Claudius Wheelsports Metropol Racing + 11:44
52 Kiskonen Siim Estonia + 11:44
53 Uulimaa Ats Peloton + 11:44
54 Lindberg Jesper Svealand Cycling Team + 11:44
55 Kazakevicius Arturas Kaunas Cycling Team + 11:44
56 Uhlig Henri Alpecin-Deceuninck Development Team + 11:44
57 Bogna Alex Alpecin-Deceuninck Development Team + 11:44
58 Dankbars Oskars Latvia + 11:44
59 Schmieder Giovanni Berthold Rad Team + 11:44
60 Post Ken Peloton + 11:44
61 Stålberg Albin Svealand Cycling Team + 11:44
62 Ivanovas Olegas Voltas Cycling Team + 11:44
63 Karpenko Gleb Estonia + 11:44
64 Træen Torstein Uno-X DARE Development Team + 11:44
65 Pluto Martins Latvia + 11:44
66 Nisu Oskar Peloton + 11:44
67 Veevo Rait Peloton + 11:44
68 Boos Benjamin Germany + 11:44
69 Fischer Robin Wheelsports Metropol Racing + 11:44
70 Söderqvist Jakob Svealand Cycling Team + 11:44
71 Stals Renats Latvia + 11:44
72 Kulset Magnus Uno-X DARE Development Team + 11:44
73 Bogdanovics Maris Latvia + 11:44
74 Leidt Markus Peloton + 11:44
75 Merseburg Dominik Wheelsports Metropol Racing + 11:44
76 Zdanevicius Jokubas Voltas Cycling Team + 11:44
77 Lindahl Jesper CCN Georgia + 11:44
78 Wawro Bela Berthold Rad Team + 11:44
79 Slemdahl Vetle NCF Region Sør + 11:44
80 Haugsvær Sindre Bjerkestrand CCN Georgia + 11:44
81 Njor Marckus Team IBT-BH-Carl Ras + 11:44
82 Mai Tom Berthold Rad Team + 11:44
83 Rohde Leon Germany + 11:44
84 Heinrich Nicolas Germany + 11:44
85 Siskevicius Paulius Voltas Cycling Team + 11:44
86 Åhnberg Carl Svealand Cycling Team + 11:44
87 Vliek Mike Allinq Continental Cyclingteam + 11:44
88 Buck-Gramcko Tobias Germany + 11:44
89 Weinstein Domenic Germany + 11:44
90 Kalverss Matiss Latvia + 11:44
91 Frafjord Joakim NCF Region Sør + 11:44
92 Ellingsen Christopher NCF Region Sør + 11:44
93 Walter Hannes Wheelsports Metropol Racing + 11:44
94 Laanemäe Erki Team Ampler-Tartu2024 + 12:00
95 Louwerensen Tijn Allinq Continental Cyclingteam + 12:04
DNS Talacka Lukas Voltas Cycling Team
DNF Valiunas Deividas Kaunas Cycling Team
DNF Kovaliovas Edgaras Voltas Cycling Team
Pos Rider Team Time
1 Ärm Rait Estonia 03:17:20
2 Heming Mika ATT Investments + 07
3 Johansson Oskar Uno-X DARE Development Team + 09
4 Krasts Alekss Team Ampler-Tartu2024 + 10
5 Rubenis Pauls Team Ampler-Tartu2024 + 12
6 Januskevicius Mantas Kaunas Cycling Team + 13
7 Rønhede Thorolf Team IBT-BH-Carl Ras + 13
8 Räim Mihkel Estonia + 28
9 Kivistik Gert Peloton + 30
10 Lasinis Venantas Kaunas Cycling Team + 30
11 Løland Sakarias Koller Uno-X DARE Development Team + 30
12 Haugen Ole Jakob NCF Region Sør + 30
13 Laas Martin Estonia + 30
14 Avondts Mathis Alpecin-Deceuninck Development Team + 01:49
15 Van Der Horst Dennis Allinq Continental Cyclingteam + 01:52
16 Belmans Lennert Alpecin-Deceuninck Development Team + 01:52
17 Lenne Arthur Berthold Rad Team + 01:52
18 Maschke Malte Germany + 01:52
19 Thomsen Frederik Team IBT-BH-Carl Ras + 01:52
20 Bronswijk Mike Allinq Continental Cyclingteam + 01:56
21 Lovidius Edvin Svealand Cycling Team + 01:56
22 Mikutis Aivaras Team Ampler-Tartu2024 + 11:18
23 Sander Hansen Marcus Uno-X DARE Development Team + 11:18
24 Petrus Jiri ATT Investments + 11:19
25 Richter Peter Berthold Rad Team + 11:19
26 Andreasson Sebastian Team IBT-BH-Carl Ras + 11:19
27 Thorøe-Hansen Nicholas Team IBT-BH-Carl Ras + 11:19
28 Sporysch Daniel ATT Investments + 11:19
29 Gademan Sam Allinq Continental Cyclingteam + 11:54
30 Stocek Matus ATT Investments + 11:55
31 Roos Andre Team Ampler-Tartu2024 + 11:57
32 Halvorsen Tobias NCF Region Sør + 11:57
33 Rouffaer Lars Allinq Continental Cyclingteam + 11:57
34 Vahtra Norman Estonia + 11:57
35 Pohlentz Marian Wheelsports Metropol Racing + 11:57
36 Barta Tomas ATT Investments + 11:57
37 Pohorelov Vladyslav CCN Georgia + 11:57
38 Dzervus Darijus Voltas Cycling Team + 11:57
39 Balciunas Mantas Kaunas Cycling Team + 11:57
40 Franz Toni Berthold Rad Team + 11:57
41 Skår Emil NCF Region Sør + 11:57
42 Farstadvoll Henrik CCN Georgia + 11:57
43 Makogon Vladyslav CCN Georgia + 11:57
44 Raugala Gustas Kaunas Cycling Team + 11:57
45 Cortjens Ryan Alpecin-Deceuninck Development Team + 11:57
46 Andersons Roberts Latvia + 11:57
47 Hansen Tobias Aagaard Uno-X DARE Development Team + 11:57
48 Vandeputte Niels Alpecin-Deceuninck Development Team + 11:57
49 Kurits Joonas Team Ampler-Tartu2024 + 11:57
50 Klabouch Petr ATT Investments + 11:57
51 Wetzel Claudius Wheelsports Metropol Racing + 11:57
52 Kiskonen Siim Estonia + 11:57
53 Uulimaa Ats Peloton + 11:57
54 Lindberg Jesper Svealand Cycling Team + 11:57
55 Kazakevicius Arturas Kaunas Cycling Team + 11:57
56 Uhlig Henri Alpecin-Deceuninck Development Team + 11:57
57 Bogna Alex Alpecin-Deceuninck Development Team + 11:57
58 Dankbars Oskars Latvia + 11:57
59 Schmieder Giovanni Berthold Rad Team + 11:57
60 Post Ken Peloton + 11:57
61 Stålberg Albin Svealand Cycling Team + 11:57
62 Ivanovas Olegas Voltas Cycling Team + 11:57
63 Karpenko Gleb Estonia + 11:57
64 Træen Torstein Uno-X DARE Development Team + 11:57
65 Pluto Martins Latvia + 11:57
66 Nisu Oskar Peloton + 11:57
67 Veevo Rait Peloton + 11:57
68 Boos Benjamin Germany + 11:57
69 Fischer Robin Wheelsports Metropol Racing + 11:57
70 Söderqvist Jakob Svealand Cycling Team + 11:57
71 Stals Renats Latvia + 11:57
72 Kulset Magnus Uno-X DARE Development Team + 11:57
73 Bogdanovics Maris Latvia + 11:57
74 Leidt Markus Peloton + 11:57
75 Merseburg Dominik Wheelsports Metropol Racing + 11:57
76 Zdanevicius Jokubas Voltas Cycling Team + 11:57
77 Lindahl Jesper CCN Georgia + 11:57
78 Wawro Bela Berthold Rad Team + 11:57
79 Slemdahl Vetle NCF Region Sør + 11:57
80 Haugsvær Sindre Bjerkestrand CCN Georgia + 11:57
81 Njor Marckus Team IBT-BH-Carl Ras + 11:57
82 Mai Tom Berthold Rad Team + 11:57
83 Rohde Leon Germany + 11:57
84 Heinrich Nicolas Germany + 11:57
85 Siskevicius Paulius Voltas Cycling Team + 11:57
86 Åhnberg Carl Svealand Cycling Team + 11:57
87 Vliek Mike Allinq Continental Cyclingteam + 11:57
88 Buck-Gramcko Tobias Germany + 11:57
89 Weinstein Domenic Germany + 11:57
90 Kalverss Matiss Latvia + 11:57
91 Frafjord Joakim NCF Region Sør + 11:57
92 Ellingsen Christopher NCF Region Sør + 11:57
93 Walter Hannes Wheelsports Metropol Racing + 11:57
94 Laanemäe Erki Team Ampler-Tartu2024 + 12:13
95 Louwerensen Tijn Allinq Continental Cyclingteam + 12:17
Pos Rider Team Time
1 Ärm Rait Estonia 03:17:20
2 Heming Mika ATT Investments + 07
3 Johansson Oskar Uno-X DARE Development Team + 09
4 Krasts Alekss Team Ampler-Tartu2024 + 10
5 Rubenis Pauls Team Ampler-Tartu2024 + 12
6 Rønhede Thorolf Team IBT-BH-Carl Ras + 13
7 Løland Sakarias Koller Uno-X DARE Development Team + 30
8 Avondts Mathis Alpecin-Deceuninck Development Team + 01:49
9 Belmans Lennert Alpecin-Deceuninck Development Team + 01:52
10 Lenne Arthur Berthold Rad Team + 01:52
11 Maschke Malte Germany + 01:52
12 Thomsen Frederik Team IBT-BH-Carl Ras + 01:52
13 Bronswijk Mike Allinq Continental Cyclingteam + 01:56
14 Lovidius Edvin Svealand Cycling Team + 01:56
15 Mikutis Aivaras Team Ampler-Tartu2024 + 11:18
16 Sander Hansen Marcus Uno-X DARE Development Team + 11:18
17 Andreasson Sebastian Team IBT-BH-Carl Ras + 11:19
18 Thorøe-Hansen Nicholas Team IBT-BH-Carl Ras + 11:19
19 Sporysch Daniel ATT Investments + 11:19
20 Gademan Sam Allinq Continental Cyclingteam + 11:54
21 Roos Andre Team Ampler-Tartu2024 + 11:57
22 Halvorsen Tobias NCF Region Sør + 11:57
23 Rouffaer Lars Allinq Continental Cyclingteam + 11:57
24 Skår Emil NCF Region Sør + 11:57
25 Farstadvoll Henrik CCN Georgia + 11:57
26 Raugala Gustas Kaunas Cycling Team + 11:57
27 Cortjens Ryan Alpecin-Deceuninck Development Team + 11:57
28 Andersons Roberts Latvia + 11:57
29 Hansen Tobias Aagaard Uno-X DARE Development Team + 11:57
30 Vandeputte Niels Alpecin-Deceuninck Development Team + 11:57
31 Kurits Joonas Team Ampler-Tartu2024 + 11:57
32 Wetzel Claudius Wheelsports Metropol Racing + 11:57
33 Uulimaa Ats Peloton + 11:57
34 Lindberg Jesper Svealand Cycling Team + 11:57
35 Uhlig Henri Alpecin-Deceuninck Development Team + 11:57
36 Bogna Alex Alpecin-Deceuninck Development Team + 11:57
37 Dankbars Oskars Latvia + 11:57
38 Schmieder Giovanni Berthold Rad Team + 11:57
39 Post Ken Peloton + 11:57
40 Stålberg Albin Svealand Cycling Team + 11:57
41 Ivanovas Olegas Voltas Cycling Team + 11:57
42 Karpenko Gleb Estonia + 11:57
43 Veevo Rait Peloton + 11:57
44 Boos Benjamin Germany + 11:57
45 Söderqvist Jakob Svealand Cycling Team + 11:57
46 Stals Renats Latvia + 11:57
47 Kulset Magnus Uno-X DARE Development Team + 11:57
48 Leidt Markus Peloton + 11:57
49 Wawro Bela Berthold Rad Team + 11:57
50 Slemdahl Vetle NCF Region Sør + 11:57
51 Njor Marckus Team IBT-BH-Carl Ras + 11:57
52 Mai Tom Berthold Rad Team + 11:57
53 Heinrich Nicolas Germany + 11:57
54 Vliek Mike Allinq Continental Cyclingteam + 11:57
55 Buck-Gramcko Tobias Germany + 11:57
56 Kalverss Matiss Latvia + 11:57
57 Frafjord Joakim NCF Region Sør + 11:57
58 Laanemäe Erki Team Ampler-Tartu2024 + 12:13
59 Louwerensen Tijn Allinq Continental Cyclingteam + 12:17
Pos Team Time
1 Estonia 09:53:13
2 Team Ampler-Tartu2024 + 10:31
3 Uno-X DARE Development Team + 10:49
4 Kaunas Cycling Team + 11:27
5 Team IBT-BH-Carl Ras + 12:11
6 Alpecin-Deceuninck Development Team + 14:28
7 Allinq Continental Cyclingteam + 14:32
8 ATT Investments + 21:38
9 NCF Region Sør + 23:11
10 Peloton + 23:11
11 Berthold Rad Team + 23:55
12 Germany + 24:33
13 Svealand Cycling Team + 24:37
14 CCN Georgia + 34:38
15 Wheelsports Metropol Racing + 34:38
16 Latvia + 34:38
17 Voltas Cycling Team + 34:38

Information