Baltic Chain Tour - 2022

GC Youth Points Sprint Team

DoB?
Embed Results
Pos Rider TeamUCI Time
1 Ärm Rait Estonia 4015:37:57
2 Laas Martin Estonia 30+ 01
3 Heming Mika ATT Investments 25+ 07
4 Johansson Oskar Uno-X DARE Development Team 20+ 09
5 Krasts Alekss Team Ampler-Tartu2024 15+ 10
6 Rubenis Pauls Team Ampler-Tartu2024 10+ 12
7 Rønhede Thorolf Team IBT-BH-Carl Ras 5+ 13
8 Räim Mihkel Estonia 3+ 27
9 Lasinis Venantas Kaunas Cycling Team 3+ 30
10 Løland Sakarias Koller Uno-X DARE Development Team 3+ 30
11 Haugen Ole Jakob NCF Region Sør + 50
12 Kivistik Gert Peloton + 54
13 Lenne Arthur Berthold Rad Team + 01:52
14 Maschke Malte Germany + 01:52
15 Thomsen Frederik Team IBT-BH-Carl Ras + 01:52
16 Lovidius Edvin Svealand Cycling Team + 02:16
17 Belmans Lennert Alpecin-Deceuninck Development Team + 02:28
18 Bronswijk Mike Allinq Continental Cyclingteam + 02:33
19 Januskevicius Mantas Kaunas Cycling Team + 03:08
20 Avondts Mathis Alpecin-Deceuninck Development Team + 04:16
21 Mikutis Aivaras Team Ampler-Tartu2024 + 11:18
22 Andreasson Sebastian Team IBT-BH-Carl Ras + 11:19
23 Petrus Jiri ATT Investments + 11:19
24 Richter Peter Berthold Rad Team + 11:44
25 Rouffaer Lars Allinq Continental Cyclingteam + 11:47
26 Hansen Tobias Aagaard Uno-X DARE Development Team + 11:47
27 Uhlig Henri Alpecin-Deceuninck Development Team + 11:47
28 Barta Tomas ATT Investments + 11:53
29 Gademan Sam Allinq Continental Cyclingteam + 11:54
30 Kurits Joonas Team Ampler-Tartu2024 + 11:55
31 Pohlentz Marian Wheelsports Metropol Racing + 11:57
32 Vahtra Norman Estonia + 11:57
33 Nisu Oskar Peloton + 11:57
34 Stålberg Albin Svealand Cycling Team + 11:57
35 Vandeputte Niels Alpecin-Deceuninck Development Team + 11:57
36 Cortjens Ryan Alpecin-Deceuninck Development Team + 12:07
37 Pluto Martins Latvia + 12:22
38 Söderqvist Jakob Svealand Cycling Team + 12:22
39 Skår Emil NCF Region Sør + 12:34
40 Stocek Matus ATT Investments + 12:45
41 Sporysch Daniel ATT Investments + 12:58
42 Uulimaa Ats Peloton + 13:10
43 Buck-Gramcko Tobias Germany + 13:48
44 Kiskonen Siim Estonia + 13:51
45 Louwerensen Tijn Allinq Continental Cyclingteam + 14:15
46 Halvorsen Tobias NCF Region Sør + 14:28
47 Klabouch Petr ATT Investments + 14:45
48 Bogna Alex Alpecin-Deceuninck Development Team + 15:08
49 Raugala Gustas Kaunas Cycling Team + 15:14
50 Pohorelov Vladyslav CCN Georgia + 15:22
51 Træen Torstein Uno-X DARE Development Team + 15:35
52 Kulset Magnus Uno-X DARE Development Team + 15:35
53 Fischer Robin Wheelsports Metropol Racing + 15:54
54 Schmieder Giovanni Berthold Rad Team + 16:06
55 Wetzel Claudius Wheelsports Metropol Racing + 16:06
56 Ivanovas Olegas Voltas Cycling Team + 16:06
57 Slemdahl Vetle NCF Region Sør + 16:06
58 Post Ken Peloton + 16:18
59 Thorøe-Hansen Nicholas Team IBT-BH-Carl Ras + 16:23
60 Farstadvoll Henrik CCN Georgia + 16:58
61 Kazakevicius Arturas Kaunas Cycling Team + 17:36
62 Lindahl Jesper CCN Georgia + 18:19
63 Åhnberg Carl Svealand Cycling Team + 18:38
64 Franz Toni Berthold Rad Team + 19:03
65 Kalverss Matiss Latvia + 19:06
66 Bogdanovics Maris Latvia + 19:29
67 Roos Andre Team Ampler-Tartu2024 + 20:04
68 Karpenko Gleb Estonia + 20:07
69 Zdanevicius Jokubas Voltas Cycling Team + 22:10
70 Vliek Mike Allinq Continental Cyclingteam + 22:18
71 Dzervus Darijus Voltas Cycling Team + 22:44
72 Merseburg Dominik Wheelsports Metropol Racing + 22:56
73 Wawro Bela Berthold Rad Team + 23:08
74 Mai Tom Berthold Rad Team + 23:38
75 Andersons Roberts Latvia + 24:55
76 Heinrich Nicolas Germany + 26:55
77 Weinstein Domenic Germany + 27:41
78 Rohde Leon Germany + 27:56
79 Haugsvær Sindre Bjerkestrand CCN Georgia + 29:02
80 Leidt Markus Peloton + 29:44
81 Dankbars Oskars Latvia + 30:27
82 Veevo Rait Peloton + 30:37
83 Njor Marckus Team IBT-BH-Carl Ras + 30:40
84 Lindberg Jesper Svealand Cycling Team + 36:18
85 Siskevicius Paulius Voltas Cycling Team + 37:24
86 Laanemäe Erki Team Ampler-Tartu2024 + 38:48
87 Walter Hannes Wheelsports Metropol Racing + 40:23
DNF Van Der Horst Dennis Allinq Continental Cyclingteam
DNF Makogon Vladyslav CCN Georgia
DNF Boos Benjamin Germany
DNF Balciunas Mantas Kaunas Cycling Team
DNF Valiunas Deividas Kaunas Cycling Team
DNF Stals Renats Latvia
DNF Ellingsen Christopher NCF Region Sør
DNF Frafjord Joakim NCF Region Sør
DNF Sander Hansen Marcus Uno-X DARE Development Team
DNF Kovaliovas Edgaras Voltas Cycling Team
DNF Talacka Lukas Voltas Cycling Team
Pos Rider Team Time
1 Ärm Rait Estonia 15:37:57
2 Heming Mika ATT Investments + 07
3 Johansson Oskar Uno-X DARE Development Team + 09
4 Krasts Alekss Team Ampler-Tartu2024 + 10
5 Rubenis Pauls Team Ampler-Tartu2024 + 12
6 Rønhede Thorolf Team IBT-BH-Carl Ras + 13
7 Løland Sakarias Koller Uno-X DARE Development Team + 30
8 Lenne Arthur Berthold Rad Team + 01:52
9 Maschke Malte Germany + 01:52
10 Thomsen Frederik Team IBT-BH-Carl Ras + 01:52
11 Lovidius Edvin Svealand Cycling Team + 02:16
12 Belmans Lennert Alpecin-Deceuninck Development Team + 02:28
13 Bronswijk Mike Allinq Continental Cyclingteam + 02:33
14 Avondts Mathis Alpecin-Deceuninck Development Team + 04:16
15 Mikutis Aivaras Team Ampler-Tartu2024 + 11:18
16 Andreasson Sebastian Team IBT-BH-Carl Ras + 11:19
17 Rouffaer Lars Allinq Continental Cyclingteam + 11:47
18 Hansen Tobias Aagaard Uno-X DARE Development Team + 11:47
19 Uhlig Henri Alpecin-Deceuninck Development Team + 11:47
20 Gademan Sam Allinq Continental Cyclingteam + 11:54
21 Kurits Joonas Team Ampler-Tartu2024 + 11:55
22 Stålberg Albin Svealand Cycling Team + 11:57
23 Vandeputte Niels Alpecin-Deceuninck Development Team + 11:57
24 Cortjens Ryan Alpecin-Deceuninck Development Team + 12:07
25 Söderqvist Jakob Svealand Cycling Team + 12:22
26 Skår Emil NCF Region Sør + 12:34
27 Sporysch Daniel ATT Investments + 12:58
28 Uulimaa Ats Peloton + 13:10
29 Buck-Gramcko Tobias Germany + 13:48
30 Louwerensen Tijn Allinq Continental Cyclingteam + 14:15
31 Halvorsen Tobias NCF Region Sør + 14:28
32 Bogna Alex Alpecin-Deceuninck Development Team + 15:08
33 Raugala Gustas Kaunas Cycling Team + 15:14
34 Kulset Magnus Uno-X DARE Development Team + 15:35
35 Schmieder Giovanni Berthold Rad Team + 16:06
36 Wetzel Claudius Wheelsports Metropol Racing + 16:06
37 Ivanovas Olegas Voltas Cycling Team + 16:06
38 Slemdahl Vetle NCF Region Sør + 16:06
39 Post Ken Peloton + 16:18
40 Thorøe-Hansen Nicholas Team IBT-BH-Carl Ras + 16:23
41 Farstadvoll Henrik CCN Georgia + 16:58
42 Kalverss Matiss Latvia + 19:06
43 Roos Andre Team Ampler-Tartu2024 + 20:04
44 Karpenko Gleb Estonia + 20:07
45 Vliek Mike Allinq Continental Cyclingteam + 22:18
46 Wawro Bela Berthold Rad Team + 23:08
47 Mai Tom Berthold Rad Team + 23:38
48 Andersons Roberts Latvia + 24:55
49 Heinrich Nicolas Germany + 26:55
50 Leidt Markus Peloton + 29:44
51 Dankbars Oskars Latvia + 30:27
52 Veevo Rait Peloton + 30:37
53 Njor Marckus Team IBT-BH-Carl Ras + 30:40
54 Lindberg Jesper Svealand Cycling Team + 36:18
55 Laanemäe Erki Team Ampler-Tartu2024 + 38:48
Pos Rider Team Points
1 Laas Martin Estonia 44
2 Hansen Tobias Aagaard Uno-X DARE Development Team 28
3 Uhlig Henri Alpecin-Deceuninck Development Team 27
4 Rouffaer Lars Allinq Continental Cyclingteam 26
5 Heming Mika ATT Investments 24
6 Rubenis Pauls Team Ampler-Tartu2024 21
7 Ärm Rait Estonia 20
8 Stocek Matus ATT Investments 14
9 Barta Tomas ATT Investments 11
10 Johansson Oskar Uno-X DARE Development Team 9
11 Gademan Sam Allinq Continental Cyclingteam 8
12 Kurits Joonas Team Ampler-Tartu2024 8
13 Lindahl Jesper CCN Georgia 7
14 Krasts Alekss Team Ampler-Tartu2024 7
15 Kivistik Gert Peloton 7
16 Januskevicius Mantas Kaunas Cycling Team 6
17 Lovidius Edvin Svealand Cycling Team 5
18 Rohde Leon Germany 5
19 Rønhede Thorolf Team IBT-BH-Carl Ras 5
20 Thorøe-Hansen Nicholas Team IBT-BH-Carl Ras 5
21 Roos Andre Team Ampler-Tartu2024 5
22 Cortjens Ryan Alpecin-Deceuninck Development Team 4
23 Njor Marckus Team IBT-BH-Carl Ras 4
24 Avondts Mathis Alpecin-Deceuninck Development Team 3
25 Bogdanovics Maris Latvia 3
26 Räim Mihkel Estonia 3
27 Lasinis Venantas Kaunas Cycling Team 2
28 Lenne Arthur Berthold Rad Team 2
29 Halvorsen Tobias NCF Region Sør 3
30 Raugala Gustas Kaunas Cycling Team 2
31 Heinrich Nicolas Germany 2
32 Løland Sakarias Koller Uno-X DARE Development Team 1
33 Belmans Lennert Alpecin-Deceuninck Development Team 1
34 Kiskonen Siim Estonia 1
35 Weinstein Domenic Germany 1
Pos Team Time
1 Estonia 46:55:04
2 Team Ampler-Tartu2024 + 10:31
3 Uno-X DARE Development Team + 10:49
4 Team IBT-BH-Carl Ras + 12:11
5 Alpecin-Deceuninck Development Team + 14:28
6 Allinq Continental Cyclingteam + 15:09
7 Kaunas Cycling Team + 17:41
8 ATT Investments + 21:38
9 Peloton + 24:48
10 Svealand Cycling Team + 25:27
11 Berthold Rad Team + 26:38
12 NCF Region Sør + 26:39
13 Germany + 34:25
14 Latvia + 41:36
15 Wheelsports Metropol Racing + 42:15
16 CCN Georgia + 45:59
17 Voltas Cycling Team + 59:47

Information