Front Races Teams Riders Ranking

Baltic Chain Tour | 2012 Results

Information Results Stages

Main page

Overall Youth Mountain

Results

Pos Name Team Time
01 Gediminas Bagdonas An Post - Sean Kelly 19:54:25
02 Viktor Shmalko - + 48
03 Ian Wilkinson Endura Racing + 49
04 Dean Windsor Endura Racing + 55
05 Mykhailo Kononenko Kolss Cycling Team + 58
06 Jonathan McEvoy Endura Racing + 1:03
07 Indulis Bekmanis Rietumu - Delfin + 1:03
08 Ike Groen Cyclingteam De Rijke + 1:06
09 Mamyr Stash - + 1:07
10 Øystein Stake Laengen PlussBank - BMC + 1:07
11 Dylan Groenewegen Cyclingteam De Rijke + 1:08
12 Yuri Metlushenko Konya - Torku Seker Spor + 1:08
13 Volodymyr Gomenyuk Kolss Cycling Team + 1:09
14 Emils Liepins Rietumu - Delfin + 1:14
15 Lorents Ola Aasvold PlussBank - BMC + 1:14
16 Andreas Erland PlussBank - BMC + 1:15
17 Marius Bernatonis Tusnad Cycling Team + 1:16
18 Erki Pütsep Alpha Baltic - Unitymarathons.com + 1:18
19 Andriy Vasylyuk Kolss Cycling Team + 1:18
20 Roman Katyrin - + 1:18
21 Denys Karnulin ISD - Lampre Continental + 1:18
22 Darijus Dzervus - + 1:23
23 Sindre Eid Hermansen RingeriksKraft - Look + 1:25
24 Ignatas Konovalovas Movistar Team + 1:25
25 Jack Anderson Endura Racing + 1:30
26 Martynas Maniusis - + 1:32
27 Sten Sarv - + 1:33
28 Robert Partridge Endura Racing + 1:33
29 Armands Bēcis Rietumu - Delfin + 3:37
30 Alexander Gingsjö - + 4:03
31 Andrii Bratashchuk Kolss Cycling Team + 4:09
32 Rick Ottema Cyclingteam De Rijke + 4:40
33 Dmytro Volovod ISD - Lampre Continental + 4:40
34 Artur Shaymuratov - + 4:41
35 Ralf Matzka Thüringer Energie Team + 4:45
36 Martin Puusepp Alpha Baltic - Unitymarathons.com + 4:45
37 Michael Kolar Dukla Trencin - Trek + 4:54
38 Håkon Frengstad Berger RingeriksKraft - Look + 4:54
39 Bas Stamsnijder Cyclingteam De Rijke + 4:54
40 Bjørn Tore Hoem PlussBank - BMC + 4:59
41 Sergiy Gretchyn Konya - Torku Seker Spor + 5:01
42 Peeter Tarvis - + 5:01
43 Benjamin Dietrich Thüringer Energie Team + 5:01
44 Anders Kristoffersen RingeriksKraft - Look + 5:08
45 René Mandri Endura Racing + 5:08
46 Sebastiaan Pot Cyclingteam De Rijke + 5:16
47 Anatoliy Pakhtusov ISD - Lampre Continental + 5:16
48 Christoph Pfingsten Cyclingteam De Rijke + 5:16
49 Sami Tiainen - + 5:16
50 Fabian Thiel Thüringer Energie Team + 5:16
51 Marius Andre Hafsås RingeriksKraft - Look + 5:16
52 Mustafa Sayar Konya - Torku Seker Spor + 5:50
53 Vladyslav Bakumenko ISD - Lampre Continental + 7:48
54 Viacheslav Akhmametev - + 8:00
55 Aliaksandr Piasetski - + 8:31
56 Michal Habera Dukla Trencin - Trek + 8:41
57 Janari-Joel Joessar - + 10:07
58 Matti Manninen - + 10:09
59 Siarhei Safonau Wibatech - LMGK Ziemia Brzeska + 10:09
60 Secaattin Dazkirli Konya - Torku Seker Spor + 10:17
61 Nazym Bakirci Konya - Torku Seker Spor + 10:30
62 Andrei Snitko - + 10:35
63 Oleksandr Prevar Kolss Cycling Team + 12:01
64 Nikita Zharoven - + 15:55
65 Johan Svensson - + 16:04
66 Robert Blaauw - + 16:04
67 Ivars Prokofjevs Rietumu - Delfin + 16:04
68 Mihkel Räim - + 16:41
69 Maris Bogdanovics Alpha Baltic - Unitymarathons.com + 17:16
70 Sandis Eislers Alpha Baltic - Unitymarathons.com + 18:17
71 Peeter Pruus Rietumu - Delfin + 18:25
72 Ignat Malei - + 18:40
73 Karlo Aia - + 19:19
74 Henri Järvinen - + 19:30
75 Endrik Puntso - + 19:45
76 Johann Schwabik - + 19:48
77 Jörgen Matt - + 19:54
78 Reijo Puhm Rietumu - Delfin + 21:05
79 Thomas Nesset Brahushi RingeriksKraft - Look + 21:05
80 Morten Mørland PlussBank - BMC + 21:13
81 Ilya Ponomarenko ISD - Lampre Continental + 21:13
82 Zydrunas Savickas - + 21:13
83 Moritz Schaffner Thüringer Energie Team + 21:44
84 Paul Wirenstedt - + 23:55
85 Olli Koski - + 23:57
86 Alexander Evtushenko - + 24:27
87 Bekir Baki Akirsan Konya - Torku Seker Spor + 24:51
88 Martin Laas - + 26:35
89 Kevin Predatsch Thüringer Energie Team + 26:57
DNF Mattias Brolin -
DNF Kanstantsin Khviyuzau -
DNF Matus Macak -
DNF Robert Malik -
DNF Riko Raim -
DNF Krister Raudsepp -
DNF Aku Silvenius -
DNF Jakob Södergrann -
DNF Ingus Eislers Alpha Baltic - Unitymarathons.com
DNF Matiss Preimanis Alpha Baltic - Unitymarathons.com
DNF Lauris Spillers Alpha Baltic - Unitymarathons.com
DNF Lukas Varhanik Dukla Trencin - Trek
DNF Ivo Suur Geofco - Ville d'Alger
DNF Sergii Shumilov Kolss Cycling Team
DNF Jon Anders Grøndahl PlussBank - BMC
Information
Nations Estonia
Date August 21st-25th
CAT 2.2