Front Races Teams Riders Ranking Fantasy

Piccolo Giro di Lombardia

2019 | https://www.ilpiccololombardia.it/

Main page

Embed Results

Pos Rider Team Time UCI
01 Andrea Bagioli Team Colpack 4:04:5330
02 Clément Champoussin Chambéry Cyclisme Formation + 0125
03 Mattia Petrucci Continental Groupama-FDJ + 3820
04 Attila Valter CCC Development Team + 3815
05 Samuele Zoccarato IAM Excelsior + 3910
06 Einer Rubio Vejus Aran + 395
07 Torjus Sleen Uno-X Norwegian DT + 413
08 Kevin Colleoni Biesse - Carrera + 1:101
09 Simon Guglielmi Continental Groupama-FDJ + 1:221
10 Davide Bais Cycling Team Friuli + 1:221
11 Nicolas Prodhomme Chambéry Cyclisme Formation + 1:22
12 Maxim Van Gils Lotto - Soudal U23 + 1:22
13 Henri Vandenabeele Lotto - Soudal U23 + 1:22
14 Szymon Tracz CCC Development Team + 1:22
15 Aloïs Charrin Chambéry Cyclisme Formation + 1:22
16 Sylvain Moniquet Wallonie-Bruxelles Devo + 1:22
17 Giovanni Aleotti Cycling Team Friuli + 1:22
18 Filippo Conca Biesse - Carrera + 1:22
19 Martin Marcellusi Velo Racing Palazzago + 2:05
20 Marco Frigo Zalf Euromobil Désirée Fior + 2:15
21 Alessandro Covi Team Colpack + 2:17
22 Paul Lapeira Chambéry Cyclisme Formation + 2:20
23 Pasquale Abenante Zalf Euromobil Désirée Fior + 2:20
24 Tiago Antunes SEG Racing Academy + 2:20
25 Stan Van Tricht GM Recycling Team + 2:26
26 Vojtech Sedlacek C.C.Etupes + 2:26
27 Tobias Foss Uno-X Norwegian DT + 2:28
28 Luca Van Boven GM Recycling Team + 2:28
29 Aaron Van Der Beken EFC-L&R-Vulsteke + 2:28
30 Steven Pattyn Lotto - Soudal U23 + 2:28
31 Martin Salmon Development Team Sunweb + 2:28
32 Valeriy Fatkullin Russia + 2:28
33 Théo Nonnez Continental Groupama-FDJ + 2:28
34 Lothar Verhulst EFC-L&R-Vulsteke + 2:28
35 Piotr Pekala CCC Development Team + 2:28
36 Davide Baldaccini Team Colpack + 2:28
37 Laurent Rigollet Team Casillo Maserati + 2:28
38 Jérémy Bellicaud C.C.Etupes + 2:28
39 Felix Dopchie Wallonie-Bruxelles Devo + 2:28
40 Clément Davy Continental Groupama-FDJ + 2:28
41 Goncalo Carvalho U.C.Monaco + 2:28
42 Maxime Richard C.C.Etupes + 2:28
43 Andrea Cervellera Team Casillo Maserati + 2:28
44 Ide Schelling SEG Racing Academy + 2:28
45 Quentin Venner Wallonie-Bruxelles Devo + 2:28
46 Leon Heinschke Development Team Sunweb + 2:28
47 Nils Sinschek Development Team Sunweb + 2:28
48 Davide Botta Team Colpack + 2:28
49 Callum Johnston Holdsworth Zappi RT + 2:28
50 Julian Mertens Lotto - Soudal U23 + 2:28
51 Edoardo Francesco Faresin Zalf Euromobil Désirée Fior + 2:28
52 Alessandro Santaromita V.C.Mendrisio-PL Valli + 2:28
53 Joel Suter Akros-Thömus + 2:28
54 Arne Bauters GM Recycling Team + 2:28
55 Idar Andersen Uno-X Norwegian DT + 2:28
56 Rossano Mauti Futura Team -Rosini + 2:28
57 Simone Zandomeneghi Iseo Serrature - Rime - Carnovali + 2:28
58 Mauri Vansevenant EFC-L&R-Vulsteke + 2:40
59 Ben Gerrits U.C.Monaco + 2:49
60 Connor Brown Dimension Data CT + 3:09
61 Meindert Weulink WP Groot Amsterdam + 3:15
62 Andrea Colnaghi Namedsport-Rocket + 3:36
63 Viktor Verschaeve Lotto - Soudal U23 + 4:00
64 Cristian Scaroni Continental Groupama-FDJ + 5:01
65 Alexander Evans SEG Racing Academy + 5:30
66 Niels Boele WP Groot Amsterdam + 7:47
67 Théo Delacroix C.C.Etupes + 8:02
68 Mason Hollyman Holdsworth Zappi RT + 8:02
69 Pier Elis Belletta Namedsport-Rocket + 8:07
70 Sven Burger SEG Racing Academy + 8:57
71 Célestin Leyman EFC-L&R-Vulsteke + 8:57
72 Lorenzo Affaticati Cycling Development Guerciotti + 8:57
73 Natnael Tesfazion Dimension Data CT + 9:18
74 Million Beza Dimension Data CT + 9:18
75 Antoine Debons IAM Excelsior + 9:18
76 Sergey Kurianov Russia + 9:30
77 Anton Vtyurin Russia + 9:30
78 Gabriele Petrelli Cycling Team Friuli + 9:30
79 Jake Stewart Continental Groupama-FDJ + 9:57
80 Nicolo Garibbo Velo Racing Palazzago + 10:12
81 Martin Lavric Dimension Data CT + 11:07
82 Robbe Claeys GM Recycling Team + 11:07
83 Valentin Retailleau Chambéry Cyclisme Formation + 12:05
84 Matteo Polo Namedsport-Rocket + 12:05
85 Igor Sidorov Russia + 12:05
86 Oscar Van Wijk WP Groot Amsterdam + 13:00
87 Louis Blouwe EFC-L&R-Vulsteke + 14:12
88 Leonardo Giani V.C.Mendrisio-PL Valli + 14:12
89 Manuel Carbone Futura Team -Rosini + 14:12
90 Philip Pink Futura Team -Rosini + 14:12
91 Stefano Baffi Cycling Development Guerciotti + 14:12
92 Adam Hartley SEG Racing Academy + 14:12
93 Antoine Aebi Akros-Thömus + 14:12
94 Gleb Kugaevskiy Russia + 14:12
95 Jeremias Jenelten Akros-Thömus + 14:12
96 Thomas Naudts EFC-L&R-Vulsteke + 14:12
97 Dario Gargantini Cycling Development Guerciotti + 14:12
98 Stanislaw Aniolkowski CCC Development Team + 14:12
99 Kacper Walkowiak CCC Development Team + 14:12
100 Alberto Orlandi Futura Team -Rosini + 14:12
101 Manuel Zobrist Akros-Thömus + 14:12
102 Ådne Holter Uno-X Norwegian DT + 14:12
103 Gianluca Mignolli Namedsport-Rocket + 14:12
104 Filippo Pelacci S.C.Valle Seriana-Cene + 14:12
105 Matteo Zandomeneghi Iseo Serrature - Rime - Carnovali + 14:12
DNF Jose Andres Diaz Santil S.C.Valle Seriana-Cene
DNF Samuele Fiorin S.C.Valle Seriana-Cene
DNF Enzo Yokota S.C.Valle Seriana-Cene
DNF Laurin Bachmann Akros-Thömus
DNF Jonas Döring Akros-Thömus
DNF Matteo Bellia Biesse - Carrera
DNF Michel Piccot Biesse - Carrera
DNF Sofiane Merignat C.C.Etupes
DNF Karol Wawrzyniak CCC Development Team
DNF Francesco Omati Cycling Development Guerciotti
DNF Emanuele Amadio Cycling Team Friuli
DNF Massimo Orlandi Cycling Team Friuli
DNF Ben Katerberg Development Team Sunweb
DNF Edo Maas Development Team Sunweb
DNF Tim Naberman Development Team Sunweb
DNF Samuele Battistella Dimension Data CT
DNF Andrea Bozzi Fly Cycling Team
DNF Fabio Carrara Fly Cycling Team
DNF Marco Rivellini Fly Cycling Team
DNF Diego Sartorello Fly Cycling Team
DNF Rubens Rosini Futura Team -Rosini
DNF Gordon De Winter GM Recycling Team
DNF Charlie Beake Holdsworth Zappi RT
DNF Charlie Quarterman Holdsworth Zappi RT
DNF Karl Tronstad Holdsworth Zappi RT
DNF Giacomo Ballabio IAM Excelsior
DNF Rémi Capron IAM Excelsior
DNF Thomas Clapasson IAM Excelsior
DNF Mattia Baldo Iseo Serrature - Rime - Carnovali
DNF Andrea Ferrari Iseo Serrature - Rime - Carnovali
DNF Ilan Van Wilder Lotto - Soudal U23
DNF Davide Colnaghi Namedsport-Rocket
DNF Alberto Dainese SEG Racing Academy
DNF Alessandro Monaco Team Casillo Maserati
DNF Martin Nessler Team Casillo Maserati
DNF Mattia Pellizzer Team Casillo Maserati
DNF Alex Raimondi Team Casillo Maserati
DNF Luca Colnaghi Team Colpack
DNF Giulio Masotto Team Colpack
DNF Edouard Bonnefoix U.C.Monaco
DNF Adam Kristof Karl U.C.Monaco
DNF Adam Stenson U.C.Monaco
DNF Sindre Kulset Uno-X Norwegian DT
DNF Martin Urianstad Uno-X Norwegian DT
DNF Davide Aldegheri V.C.Mendrisio-PL Valli
DNF Domenico D'Amore V.C.Mendrisio-PL Valli
DNF Mattia Gaffuri V.C.Mendrisio-PL Valli
DNF Marco Ghirlanda V.C.Mendrisio-PL Valli
DNF Antonio Della Vigna Vejus Aran
DNF Lorenzo Ginestra Vejus Aran
DNF Marco Lolli Vejus Aran
DNF Matteo Fantoni Velo Racing Palazzago
DNF Jacopo Pesenti Velo Racing Palazzago
DNF Luca Riva Velo Racing Palazzago
DNF Emerson Fontaine Wallonie-Bruxelles Devo
DNF Marvin Tasset Wallonie-Bruxelles Devo
DNF Jochem Kerckhaert WP Groot Amsterdam
DNF Yentil Ruimgaard WP Groot Amsterdam
DNF Luuk Van Gestel WP Groot Amsterdam
DNF Andrea Pietrobon Zalf Euromobil Désirée Fior
DNF Riccardo Verza Zalf Euromobil Désirée Fior
Information
Nation Italy
Date October 06
Distance 176 km
CAT 1.2U