Giro d'Italia | Startlist | Stage profiles | History

Bayern Rundfahrt - 2015

Main page

Embed Results

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Alex Dowsett Movistar Team 20:07:29
02 Tiago Machado Team Katusha + 02
03 Jan Barta Bora - Argon 18 + 18
04 Ramunas Navardauskas Cannondale - Garmin + 22
05 Dylan Van Baarle Cannondale - Garmin + 31
06 Nils Politt Team Stölting + 33
07 Jack Bauer Cannondale - Garmin + 46
08 Lawrence Warbasse IAM Cycling + 47
09 Gustav Erik Larsson Cult Energy Pro Cycling + 52
10 Jasha Sütterlin Movistar Team + 53
11 Enrico Gasparotto Wanty - Groupe Gobert + 01:01
12 Vyacheslav Kuznetsov Team Katusha + 01:03
13 Lennard Kämna Team Stölting + 01:06
14 Reinardt Janse Van Rensburg MTN-Qhubeka + 01:16
15 Javier Moreno Movistar Team + 01:18
16 Rasmus Quaade Cult Energy Pro Cycling + 01:22
17 Eduard Vorganov Team Katusha + 01:26
18 Frederik Backaert Wanty - Groupe Gobert + 01:27
19 Linus Gerdemann Cult Energy Pro Cycling + 01:44
20 Egor Silin Team Katusha + 01:46
21 Dominik Nerz Bora - Argon 18 + 01:46
22 Stefan Denifl [*] IAM Cycling + 01:53
23 Andreas Schillinger Bora - Argon 18 + 01:59
24 Alberto Bettiol Cannondale - Garmin + 02:02
25 Kristjan Koren Cannondale - Garmin + 02:02
26 Willi Willwohl LKT Team Brandenburg + 02:03
27 John Degenkolb Team Giant - Alpecin + 02:10
28 Christophe Laporte Cofidis + 02:10
29 Leon Rohde LKT Team Brandenburg + 02:11
30 Winner Anacona Movistar Team + 02:16
31 Jonathan Fumeaux IAM Cycling + 02:17
32 Enrique Sanz Movistar Team + 02:26
33 Carlos Quintero Team Colombia + 02:29
34 Pirmin Lang IAM Cycling + 02:31
35 Fredrik Veuchelen Wanty - Groupe Gobert + 02:33
36 Marco Minnaard Wanty - Groupe Gobert + 02:35
37 Mirko Tedeschi Southeast - Yellow Fluo + 02:35
38 Ramon Sinkeldam Team Giant - Alpecin + 02:37
39 Giorgio Cecchinel Southeast - Yellow Fluo + 02:37
40 Merhawi Kudus MTN-Qhubeka + 02:38
41 Eros Capecchi Movistar Team + 02:40
42 Giuseppe Fonzi Southeast - Yellow Fluo + 02:45
43 Moreno Moser Cannondale - Garmin + 02:45
44 Nacer Bouhanni Cofidis + 02:49
45 Jonas Koch Rad-Net Rose Team + 02:55
46 Jonas Van Genechten IAM Cycling + 02:57
47 Thomas Degand IAM Cycling + 02:59
48 Sam Bennett Bora - Argon 18 + 02:59
49 Zakkari Dempster Bora - Argon 18 + 03:04
50 Dylan Groenewegen Roompot - Oranje Peloton + 03:04
51 Fabian Wegmann Cult Energy Pro Cycling + 03:05
52 Leonardo Duque Team Colombia + 03:11
53 Jesper Asselman Roompot - Oranje Peloton + 03:15
54 Huub Duyn Roompot - Oranje Peloton + 03:24
55 Jonas Tenbrock Team Stölting + 03:25
56 Mike Terpstra Roompot - Oranje Peloton + 03:28
57 Berden De Vries Roompot - Oranje Peloton + 03:29
58 Rafael Andriato Southeast - Yellow Fluo + 03:34
59 Philipp Zwingenberger Team Heizomat + 03:42
60 Geoffrey Soupe Cofidis + 03:42
61 Matej Mohoric Cannondale - Garmin + 03:52
62 Maarten De Jonge Bike Aid + 03:53
63 Johannes Weber Team Stuttgart + 03:55
64 Florian Sénéchal Cofidis + 03:59
65 Johannes Fröhlinger Team Giant - Alpecin + 04:01
66 Julian Schulze Team Stuttgart + 04:13
67 Nikodemus Holler Bike Aid + 04:26
68 Fabian Schormair Team Heizomat + 04:46
69 Edward Fabian Diaz Team Colombia + 04:59
70 Samuele Conti Southeast - Yellow Fluo + 05:01
71 Brayan Stiven Ramirez Chacón Team Colombia + 05:49
72 Rüdiger Selig Team Katusha + 05:54
73 Mekseb Debesay Bike Aid + 06:10
74 Juan Pablo Valencia Team Colombia + 06:11
75 Shane Archbold Bora - Argon 18 + 06:12
76 Carlos Ramirez Team Colombia + 06:18
77 Sjoerd Van Ginneken Roompot - Oranje Peloton + 06:23
78 Florian Nowak Team Stuttgart + 06:24
79 Patrick Schelling IAM Cycling + 06:32
80 Daniel Bichlmann Bike Aid + 06:43
81 Carl Soballa LKT Team Brandenburg + 06:51
82 Michael Carbel Cult Energy Pro Cycling + 06:59
83 Christian Mager Cult Energy Pro Cycling + 07:02
84 Kenneth Vanbilsen Cofidis + 07:21
85 Christian Koch LKT Team Brandenburg + 07:48
86 Songezo Jim MTN-Qhubeka + 08:00
87 Andreas Stauff MTN-Qhubeka + 08:17
88 Vladimir Isaichev Team Katusha + 08:38
89 Albert Timmer Team Giant - Alpecin + 08:48
90 Alex Kirsch Cult Energy Pro Cycling + 10:57
91 Jan Oelerich Team Stölting + 11:52
92 Henning Bommel Rad-Net Rose Team + 13:23
93 Adrien Niyonshuti MTN-Qhubeka + 13:58
94 Laurin Winter Team Heizomat + 14:44
95 Domenic Weinstein Rad-Net Rose Team + 15:28
96 Lars Van Der Haar Team Giant - Alpecin + 15:53
97 Marc De Maar Roompot - Oranje Peloton + 16:16
98 Kai Kautz Team Stuttgart + 16:21
99 Anthony Turgis Cofidis + 16:28
100 Louis Meintjes MTN-Qhubeka + 17:04
101 Sascha Starker Team Heizomat + 17:35
102 Simone Antonini Wanty - Groupe Gobert + 17:36
103 Franz Schiewer LKT Team Brandenburg + 18:00
104 Benjamin Edmüller Team Heizomat + 18:15
105 Holger Burkhardt Team Heizomat + 19:18
106 Thomas Koep Team Stölting + 19:21
107 Ole Quast Team Stölting + 19:24
108 Yoann Bagot Cofidis + 19:40
109 Georg Loef Team Stuttgart + 21:15
110 Kersten Thiele Rad-Net Rose Team + 24:55
111 Leon Berger LKT Team Brandenburg + 26:00
112 Max Walsleben Team Stuttgart + 26:23
113 Bartosz Huzarski Bora - Argon 18 + 26:38
114 Luca Wackermann Southeast - Yellow Fluo + 27:25
115 Christoph Schweizer Bike Aid + 30:24
116 Arnold Fiek Team Stuttgart + 32:29
117 Yannick Mayer Bike Aid + 37:19
118 Matthias Schnapka Bike Aid + 52:38
DNF Martin Reimer LKT Team Brandenburg
DNF Marc Soler Movistar Team
DNF Steve Cummings MTN-Qhubeka
DNF Michel Koch Rad-Net Rose Team
DNF Theo Reinhardt Rad-Net Rose Team
DNF Mario Vogt Rad-Net Rose Team
DNF Andrea Dal Col Southeast - Yellow Fluo
DNF Rodolfo Torres Team Colombia
DNF Tom Veelers Team Giant - Alpecin
DNF Gero Walbrül Team Heizomat
DNF Silvio Herklotz Team Stölting
DNF Marco Marcato Wanty - Groupe Gobert
DNF Mirko Selvaggi Wanty - Groupe Gobert
Information
Nation Germany
Date 13th - 17th May
CAT 2.HC