Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Bayern Rundfahrt
UCI, Stage race, 23rd -27th May 2012, Germany
Race info
Results
History
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
GC
Youth
Points
Mountain
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Stage: 05
Embed Results
Nations
Australia
Austria
Belarus
Belgium
Czechia
Denmark
France
Germany
Great Britain
Israel
Italy
Luxembourg
Netherlands
New Zealand
Poland
Russia
Slovenia
Spain
Sweden
Switzerland
Tunisia
Ukraine
USA
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Rogers
Michael
1979
Sky ProCycling
19:26:00
02
Coppel
Jérôme
1986
Saur - Sojasun
+ 25
03
Gusev
Vladimir
1982
Katusha Team
+ 30
04
Porte
Richie
1985
Sky ProCycling
+ 41
05
Sivtsov
Kanstantsin
1982
Sky ProCycling
+ 47
06
Gallopin
Tony
1988
RadioShack-Nissan
+ 01:13
07
Knees
Christian
1981
Sky ProCycling
+ 01:17
08
Posthuma
Joost
1981
RadioShack-Nissan
+ 01:22
09
Roy
Jérémy
1983
FDJ - BigMat
+ 01:30
10
Zubeldia
Haimar
1977
RadioShack-Nissan
+ 01:33
11
Gretsch
Patrick
1987
Argos - Shimano
+ 01:38
12
Millar
David
1977
Garmin - Sharp
+ 01:42
13
Dekker
Thomas
1984
Garmin - Sharp
+ 01:45
14
Marycz
Jaroslaw
1987
Saxo Bank - Tinkoff Bank
+ 01:52
15
Löfkvist
Thomas
1984
Sky ProCycling
+ 01:56
16
Delaplace
Anthony
1989
Saur - Sojasun
+ 02:00
17
Didier
Laurent
1984
RadioShack-Nissan
+ 02:05
18
König
Leopold
1987
Team NetApp
+ 02:05
19
Degenkolb
John
1989
Argos - Shimano
+ 02:07
20
Poux
Paul
1984
Saur - Sojasun
+ 02:07
21
Chtioui
Rafaâ
1986
Team Europcar
+ 02:11
22
Kern
Christophe
1981
Team Europcar
+ 02:12
23
Juul-Jensen
Christopher
1989
Saxo Bank - Tinkoff Bank
+ 02:13
24
Popovych
Yaroslav
1980
RadioShack-Nissan
+ 02:18
25
Le Lay
David
1979
Saur - Sojasun
+ 02:22
26
Davis
Allan
1980
Orica - GreenEDGE
+ 02:23
27
Izagirre
Gorka
1987
Euskaltel-Euskadi
+ 02:25
28
Steigmiller
Jakob
1990
Thüringer Energie Team
+ 02:26
29
Van Hoecke
Gijs
1991
Topsport Vlaanderen - Mercator
+ 02:31
30
Declercq
Tim
1989
Topsport Vlaanderen - Mercator
+ 02:34
31
Armee
Sander
1985
Topsport Vlaanderen - Mercator
+ 02:37
32
Jarc
Blaz
1988
Team NetApp
+ 02:41
33
Noval
Benjamin
1979
Saxo Bank - Tinkoff Bank
+ 02:44
34
Garcia
Ricardo
1988
Euskaltel-Euskadi
+ 02:49
35
Tanner
David
1984
Saxo Bank - Tinkoff Bank
+ 02:51
36
Charteau
Anthony
1979
Team Europcar
+ 02:55
37
Jeandesboz
Fabrice
1984
Saur - Sojasun
+ 03:01
38
Pineau
Cédric
1985
FDJ - BigMat
+ 03:05
39
Hondo
Danilo
1974
Lampre-ISD
+ 03:11
40
Pichot
Alexandre
1983
Team Europcar
+ 03:13
41
Le Mével
Christophe
1980
Garmin - Sharp
+ 03:19
42
Petacchi
Alessandro
[*]
1974
Lampre-ISD
+ 03:21
43
Malacarne
Davide
1987
Team Europcar
+ 03:25
44
Perez Lezaun
Alan
1982
Euskaltel-Euskadi
+ 03:27
45
van Hecke
Preben
1982
Topsport Vlaanderen - Mercator
+ 03:32
46
Fröhlinger
Johannes
1985
Argos - Shimano
+ 03:34
47
Caruso
Giampaolo
[*]
1980
Katusha Team
+ 03:42
48
Vansummeren
Johan
1981
Garmin - Sharp
+ 03:44
49
Schwarzmann
Michael
1991
Team NetApp
+ 03:45
50
Mori
Manuele
1980
Lampre-ISD
+ 03:46
51
Levarlet
Guillaume
1985
Saur - Sojasun
+ 03:48
52
Hupond
Thierry
1984
Argos - Shimano
+ 03:48
53
Bilbao
Pello
1990
Euskaltel-Euskadi
+ 03:54
54
Elissonde
Kenny
1991
FDJ - BigMat
+ 04:14
55
Landa
Mikel
1989
Euskaltel-Euskadi
+ 04:28
56
Langeveld
Sebastian
1985
Orica - GreenEDGE
+ 04:31
57
Krieger
Alexander
1991
Team Heizomat
+ 04:32
58
Haller
Marco
1991
Katusha Team
+ 05:05
59
Bole
Grega
1985
Lampre-ISD
+ 05:23
60
Kroon
Karsten
1976
Saxo Bank - Tinkoff Bank
+ 05:28
61
Pinot
Thibaut
1990
FDJ - BigMat
+ 06:09
62
Vigano
Davide
1984
Lampre-ISD
+ 06:18
63
Baugnies
Jérôme
1987
Team NetApp
+ 06:41
64
Wegmann
Fabian
1980
Garmin - Sharp
+ 07:13
65
Thurau
Björn
1988
Team Europcar
+ 07:31
66
Albasini
Michael
1980
Orica - GreenEDGE
+ 08:26
67
Krivtsov
Yuriy
1979
Lampre-ISD
+ 08:42
68
Thiel
Fabian
1992
Thüringer Energie Team
+ 08:48
69
Mouris
Jens
1980
Orica - GreenEDGE
+ 08:59
70
Roux
Anthony
1987
FDJ - BigMat
+ 09:11
71
Fothen
Markus
1981
Team NSP - Ghost
+ 09:18
72
Pérez Moreno
Rubén
1981
Euskaltel-Euskadi
+ 09:24
73
Vinther
Troels
1987
Saxo Bank - Tinkoff Bank
+ 09:35
74
Zandio
Xabier
1977
Sky ProCycling
+ 09:36
75
Matzka
Ralf
1989
Thüringer Energie Team
+ 09:40
76
Freienstein
Raphael
1991
Team Heizomat
+ 09:43
77
Vandousselaere
Sven
1988
Topsport Vlaanderen - Mercator
+ 09:47
78
Vanoverberghe
Arthur
1990
Topsport Vlaanderen - Mercator
+ 09:58
79
Klier
Andreas
1976
Garmin - Sharp
+ 10:08
80
Poulhiès
Stéphane
1985
Saur - Sojasun
+ 10:23
81
Hutarovich
Yauheni
1983
FDJ - BigMat
+ 10:50
82
Isaichev
Vladimir
1986
Katusha Team
+ 11:06
83
Selig
Rüdiger
1989
Katusha Team
+ 11:07
84
Cimolai
Davide
1989
Lampre-ISD
+ 11:11
85
Mager
Christian
1992
Team Heizomat
+ 11:23
86
Bewley
Sam
1987
-
+ 11:28
87
Ganser
Stefan
1978
Team Eddy Merckx - Indeland
+ 11:44
88
Voeckler
Thomas
1979
Team Europcar
+ 12:08
89
Cooke
Baden
1978
Orica - GreenEDGE
+ 12:18
90
Nordhoff
Alexander
1989
Team Eddy Merckx - Indeland
+ 12:33
91
Urtasun
Pablo
1980
Euskaltel-Euskadi
+ 11:34
92
Müller
Dirk
1973
Nutrixxion - Abus
+ 12:42
93
Sütterlin
Jasha
1992
Thüringer Energie Team
+ 12:53
94
Fernandez
Koldo
1981
Garmin - Sharp
+ 13:33
95
Porsev
Alexander
1986
Katusha Team
+ 13:40
96
Jodts
Sven
1988
Topsport Vlaanderen - Mercator
+ 13:55
97
Radochla
Steffen
1978
Team NSP - Ghost
+ 14:25
98
Sprick
Matthieu
1981
Argos - Shimano
+ 14:26
99
Fiedler
Jacob
1987
Team NSP - Ghost
+ 15:12
100
Retschke
Robert
1980
Team Eddy Merckx - Indeland
+ 15:40
101
Stauff
Andreas
1987
-
+ 15:54
102
Westmattelmann
Daniel
1987
Team Eddy Merckx - Indeland
+ 16:05
103
O'Grady
Stuart
1973
Orica - GreenEDGE
+ 16:47
104
Boucher
David
1980
FDJ - BigMat
+ 16:58
105
Jessenberger
Marius
1991
Team Heizomat
+ 17:16
106
Pate
Danny
1979
Sky ProCycling
+ 17:53
107
Werda
Maximilian
1991
Thüringer Energie Team
+ 20:09
108
Burkhardt
Holger
1987
Nutrixxion - Abus
+ 20:09
109
Eichler
Markus
1982
Team NetApp
+ 20:29
110
Bürgel
Bastian
1990
Thüringer Energie Team
+ 21:35
111
Schmitt
Alexander
1989
Nutrixxion - Abus
+ 23:24
112
Thömel
Tino
1988
Team NSP - Ghost
+ 23:27
113
Bonnin
Thomas
1989
Argos - Shimano
+ 24:10
114
Schweizer
Michael
1983
Nutrixxion - Abus
+ 24:31
115
Klemme
Dominic
1986
Argos - Shimano
+ 24:35
116
Schulze
André
1974
Team NetApp
+ 25:14
117
Kurth
Michael
1986
Team Eddy Merckx - Indeland
+ 25:39
118
Hooghiemster
Rene
1986
Team NSP - Ghost
+ 25:51
119
Schmeiser
Jonas
1987
Team NSP - Ghost
+ 26:38
120
Bruno
Fabian
1991
Team Heizomat
+ 27:30
121
Geisler
Jannick
1992
Team Heizomat
+ 27:40
122
Margaliot
Ran
1988
Saxo Bank - Tinkoff Bank
+ 28:11
123
Dietrich
Benjamin
1993
Thüringer Energie Team
+ 31:24
124
Benoit
Andre
1989
Team Heizomat
+ 32:36
125
Körber
Sebastian
1984
Nutrixxion - Abus
+ 34:21
126
Monreal
Florian
1986
Team Eddy Merckx - Indeland
+ 42:46
DNF
Gottfried
Alexander
1985
Nutrixxion - Abus
DNF
Cancellara
Fabian
1981
RadioShack-Nissan
DNF
Wyss
Marcel
1986
Team NetApp
DNF
Obst
René
1977
Team NSP - Ghost
Information
Bayern Rundfahrt
Germany
23rd -27th May 2012
2.HC