Bayern Rundfahrt - 2010

Stage

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Marcin Sapa Lampre-Farnese Vini 03:36:03
02 Travis Meyer Garmin-Transitions + 00
03 Alex Rasmussen Team Saxo Bank + 16
04 Gerald Ciolek Team Milram + 16
05 Davide Vigano Sky Professional Cycling Team + 16
06 Martijn Maaskant Garmin-Transitions + 16
07 Sebastien Siedler Vorarlberg - Corratec + 16
08 Angelo Furlan Lampre-Farnese Vini + 16
09 Martin Reimer Cervelo TestTeam + 16
10 Leigh Howard Team HTC - Columbia + 16
11 Robert Wagner Skil - Shimano + 16
12 Javier Aramendia Euskaltel-Euskadi + 16
13 Andreas Schillinger Team NetApp + 16
14 Felix Rinker Heizomat + 16
15 Steffen Radochla Team Nutrixxion - Sparkasse + 16
16 Dominic Klemme Team Saxo Bank + 16
17 Alexander Gottfried Team NetApp + 16
18 Wout Poels Vacansoleil + 16
19 Roy Sentjens Team Milram + 16
20 Mirco Lorenzetto Lampre-Farnese Vini + 16
21 Davide Appollonio Cervelo TestTeam + 16
22 Rubén Pérez Moreno Euskaltel-Euskadi + 16
23 Roman Kreuziger Liquigas-Doimo + 16
24 Niki Terpstra Team Milram + 16
25 Piet Rooijakkers Skil - Shimano + 16
26 Christophe Riblon AG2R La Mondiale + 16
27 Simon Geschke Skil - Shimano + 16
28 Maxime Monfort Team HTC - Columbia + 16
29 Stefan Denifl Cervelo TestTeam + 16
30 Daniel Schorn Team NetApp + 16
31 Peter Wrolich Team Milram + 16
32 Christian Knees Team Milram + 16
33 Martin Elmiger AG2R La Mondiale + 16
34 Christian Meier Garmin-Transitions + 16
35 Adriano Malori Lampre-Farnese Vini + 16
36 Kristof Vandewalle Topsport Vlaanderen - Mercator + 16
37 David García Dapena Xacobeo-Galicia + 16
38 Nelson Oliveira Xacobeo-Galicia + 16
39 Andreas Dietziker Team NetApp + 16
40 Igor Anton Euskaltel-Euskadi + 16
41 Romain Sicard Euskaltel-Euskadi + 16
42 Simon Spilak Lampre-Farnese Vini + 16
43 Diego Ulissi Lampre-Farnese Vini + 16
44 Ezequiel Mosquera Xacobeo-Galicia + 16
45 Nils Plötner Heizomat + 16
46 Sylvain Calzati Sky Professional Cycling Team + 16
47 Geraint Thomas Sky Professional Cycling Team + 16
48 Roger Hammond Cervelo TestTeam + 16
49 Robin Chaigneau Skil - Shimano + 16
50 Delio Fernandez Xacobeo-Galicia + 16
51 Jan Barta Team NetApp + 16
52 Johannes Fröhlinger Team Milram + 16
53 Piergiorgio Camussa Vorarlberg - Corratec + 16
54 Jonas Aaen Jørgensen Team Saxo Bank + 16
55 Reto Hollenstein Vorarlberg - Corratec + 16
56 Emmanuel Van Ruitenbeek Team Kuota - Indeland + 16
57 Kasper Klostergaard Team Saxo Bank + 16
58 Feng Han Skil - Shimano + 16
59 Frank Høj Team Saxo Bank + 16
60 Serafín Martinez Xacobeo-Galicia + 16
61 Cyril Dessel AG2R La Mondiale + 16
62 Hayden Roulston Team HTC - Columbia + 16
63 Björn Glasner Team Kuota - Indeland + 16
64 Arnoud Van Groen Vacansoleil + 16
65 Grega Bole Lampre-Farnese Vini + 16
66 Jonas Schmeiser Heizomat + 16
67 Xavier Florencio Cervelo TestTeam + 16
68 Vladimir Efimkin AG2R La Mondiale + 16
69 Gonzalo Rabuñal Rios Xacobeo-Galicia + 16
70 Pablo Urtasun Euskaltel-Euskadi + 16
71 Johan Vansummeren Garmin-Transitions + 16
72 Peter Kennaugh Sky Professional Cycling Team + 16
73 Danny Pate Garmin-Transitions + 16
74 Fredrik Veuchelen Vacansoleil + 16
75 Steve Houanard Skil - Shimano + 16
76 Julien Loubet AG2R La Mondiale + 16
77 Lars Petter Nordhaug Sky Professional Cycling Team + 16
78 Andreas Klier Cervelo TestTeam + 16
79 Kim Lachmann Team Nutrixxion - Sparkasse + 16
80 Dominik Nerz Team Milram + 16
81 René Obst Team Nutrixxion - Sparkasse + 16
82 Jaroslaw Marycz Team Saxo Bank + 53
83 Lars Wackernagel Team Nutrixxion - Sparkasse + 01:01
84 René Weissinger Vorarlberg - Corratec + 01:08
85 Patrick Gretsch Team HTC - Columbia + 01:09
86 Alex Meenhorst Team NetApp + 01:09
87 Pieter Jacobs Topsport Vlaanderen - Mercator + 16
88 René Haselbacher Vorarlberg - Corratec + 02:15
89 Albert Timmer Skil - Shimano + 03:15
90 Wouter Mol Vacansoleil + 05:27
91 Martin Velits Team HTC - Columbia + 06:05
92 José Luis Arrieta AG2R La Mondiale + 06:19
93 Gustavo Cesar Veloso Xacobeo-Galicia + 06:19
94 Matthias Bertling Team Kuota - Indeland + 06:19
95 Daniel Westmattelmann Team Kuota - Indeland + 06:19
96 Kirk Carlsen Garmin-Transitions + 06:19
97 Blel Kadri AG2R La Mondiale + 06:19
98 Marcel Meisen Team Kuota - Indeland + 06:19
99 Johan Coenen Topsport Vlaanderen - Mercator + 06:19
100 Daniel Sesma Sorbet Euskaltel-Euskadi + 06:19
101 Alexander Grad Team Kuota - Indeland + 06:19
102 Sergey Lagutin Vacansoleil + 06:19
103 Kanstantsin Sivtsov Team HTC - Columbia + 06:19
104 Tassilo Fricke Team NetApp + 06:19
105 Michael Schweizer Team Nutrixxion - Sparkasse + 06:19
106 Preben van Hecke Topsport Vlaanderen - Mercator + 06:19
107 Edvald Boasson-Hagen Sky Professional Cycling Team + 12:35
108 Kurt Asle Arvesen Sky Professional Cycling Team + 12:35
109 Ralf Matzka Heizomat + 12:35
110 Tim Barth Heizomat + 12:35
111 Dirk Müller Team Nutrixxion - Sparkasse + 12:35
112 Dimitri Claeys - + 12:35
113 Luc Hagenaars Team Kuota - Indeland + 12:35
DNS Sergej Fuchs Team Nutrixxion - Sparkasse
DNF Jens Mouris Vacansoleil
DNF Joost Van Leijen Vacansoleil
DNF Sebastien Baldauf Vorarlberg - Corratec
Information
Nation Germany
Date 30th May
Where Berching -> Fürstenfeldbruck
What 5th stage
Distance 157 km
Leader M.Monfort
Youth L.Howard
Mountain S.Martinez
Sprint L.Howard
Other
Embed Results