Bayern Rundfahrt - 2009

Stage

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Tony Martin Team Columbia - HTC 30:09
02 Bert Grabsch Team Columbia - HTC + 25
03 Linus Gerdemann Team Milram + 37
04 Maxime Monfort Team Columbia - HTC + 42
05 David Le Lay Agritubel + 50
06 Eloy Teruel Contentpolis - Ampo + 56
07 Patrick Gretsch Thüringer Energie Team + 59
08 Heinrich Haussler Cervelo TestTeam + 01:09
09 Christophe Moreau Agritubel + 01:12
10 Marcus Burghardt Team Columbia - HTC + 01:12
11 Kilian Patour Garmin-Slipstream + 01:13
12 Alex Rasmussen Team Saxo Bank + 01:14
13 Frank Høj Team Saxo Bank + 01:15
14 Lasse Bøchman Larsen Team Saxo Bank + 01:17
15 Kristof Vandewalle Topsport Vlaanderen - Mercator + 01:17
16 Thomas De Gendt Topsport Vlaanderen - Mercator + 01:18
17 Markel Irizar Euskaltel-Euskadi + 01:22
18 André Greipel Team Columbia - HTC + 01:23
19 Simon Geschke Skil - Shimano + 01:27
20 Christian Knees Team Milram + 01:28
21 Piet Rooijakkers Skil - Shimano + 01:28
22 Bart Vanheule Topsport Vlaanderen - Mercator + 01:32
23 Oleg Chuzhda Contentpolis - Ampo + 01:32
24 George Hincapie Team Columbia - HTC + 01:32
25 Cyril Lemoine Skil - Shimano + 01:38
26 Thierry Hupond Skil - Shimano + 01:39
27 André Steensen Team Saxo Bank + 01:42
28 Luke Roberts Team Kuota - Indeland + 01:46
29 Francisco Pacheco Torres Contentpolis - Ampo + 01:50
30 Ricardo Van der Velde Garmin-Slipstream + 01:51
31 Sebastien Siedler Vorarlberg - Corratec + 01:57
32 Peter Velits Team Milram + 01:57
33 Marcel Sieberg Team Columbia - HTC + 01:57
34 Roger Hammond Cervelo TestTeam + 02:00
35 Fabian Wegmann Team Milram + 02:02
36 Sylvain Calzati Agritubel + 02:04
37 Huub Duyn Garmin-Slipstream + 02:07
38 Stefan Denifl Elk Haus + 02:09
39 Michael Mørkøv Team Saxo Bank + 02:12
40 Andreas Schillinger Team Nutrixxion - Sparkasse + 02:12
41 Markus Eibegger Elk Haus + 02:13
42 Andreas Dietziker Vorarlberg - Corratec + 02:14
43 Pascal Hungerbühler Vorarlberg - Corratec + 02:15
44 Maarten Neyens Topsport Vlaanderen - Mercator + 02:17
45 René Weissinger Vorarlberg - Corratec + 02:18
46 Rubén Pérez Moreno Euskaltel-Euskadi + 02:20
47 Chris Sutton Garmin-Slipstream + 02:20
48 Geoffroy Lequatre Agritubel + 02:21
49 Jorge Azanza Soto Euskaltel-Euskadi + 02:25
50 Dominic Klemme Team Saxo Bank + 02:25
51 Thomas Peterson Garmin-Slipstream + 02:33
52 Fumiyuki Beppu Skil - Shimano + 02:39
53 Jonathan Bellis Team Saxo Bank + 02:46
54 Martin Reimer Cervelo TestTeam + 02:48
55 William Frischkorn Garmin-Slipstream + 02:48
56 Martin Schoffmann Elk Haus + 02:52
57 Andreas Klier Cervelo TestTeam + 02:55
58 Sergio De Lis De Andres Euskaltel-Euskadi + 03:00
59 René Obst Team Nutrixxion - Sparkasse + 03:00
60 Sebastian Hans Heizomat - Mapei + 03:01
61 Javier Etxarri Marin Contentpolis - Ampo + 03:06
62 Marcel Barth Thüringer Energie Team + 03:08
63 Dionisio Galparsoro Contentpolis - Ampo + 03:09
64 Eric Baumann Team Nutrixxion - Sparkasse + 03:09
65 Daniel Musiol Vorarlberg - Corratec + 03:12
66 Alexander Gottfried Team Kuota - Indeland + 03:13
67 Harald Totschnig Elk Haus + 03:14
68 Koldo Fernandez Euskaltel-Euskadi + 03:16
69 Florian Volk Heizomat - Mapei + 03:19
70 Grischa Janorschke Team Nutrixxion - Sparkasse + 03:20
71 Pieter Vanspeybrouck Topsport Vlaanderen - Mercator + 03:24
72 Gerhard Trampusch Elk Haus + 03:24
73 Dirk Müller Team Nutrixxion - Sparkasse + 03:28
74 Erik Mohs Team Nutrixxion - Sparkasse + 03:28
75 Floris Goesinnen Skil - Shimano + 03:29
76 Wim Van Huffel Vorarlberg - Corratec + 03:29
77 Lars Wackernagel Team Nutrixxion - Sparkasse + 03:29
78 Theo Eltink Skil - Shimano + 03:37
79 Lucas Schädlich Thüringer Energie Team + 03:42
80 Björn Glasner Team Kuota - Indeland + 03:44
81 Florenz Knauer Team Kuota - Indeland + 03:46
82 Florian Frohn Heizomat - Mapei + 03:46
83 Johannes Fröhlinger Team Milram + 03:52
84 Philipp Klein Thüringer Energie Team + 03:55
85 Clemens Fankhauser Elk Haus + 03:56
86 Alexander Grad Team Kuota - Indeland + 03:58
87 Steffen Radochla Elk Haus + 04:00
88 Hans Dekkers Garmin-Slipstream + 04:05
89 Gerald Ciolek Team Milram + 04:05
90 Aitor Galdos Euskaltel-Euskadi + 04:05
91 Joaquin Novoa Mendez Cervelo TestTeam + 04:08
92 Javier Aramendia Euskaltel-Euskadi + 04:08
93 Claudio Jose Casas Gallego Contentpolis - Ampo + 04:09
94 Jonas Schmeiser Heizomat - Mapei + 04:11
95 Steven Caethoven Agritubel + 04:11
96 Tom Criel Topsport Vlaanderen - Mercator + 04:14
97 Sven Renders Topsport Vlaanderen - Mercator + 04:15
98 Mikel Gaztanaga Contentpolis - Ampo + 04:19
99 David Hesselbarth Heizomat - Mapei + 04:19
100 Stefan Ganser Team Kuota - Indeland + 04:20
101 Maximilian May Thüringer Energie Team + 04:25
102 Eduardo Gonzalo Ramirez Agritubel + 04:26
103 Felix Rinker Heizomat - Mapei + 04:26
104 Peter Wrolich Team Milram + 04:48
105 René Haselbacher Vorarlberg - Corratec + 04:50
106 Michael Franzl Heizomat - Mapei + 04:53
107 Florian Harbig Thüringer Energie Team + 05:26
DNS John Degenkolb Thüringer Energie Team
Information
Nation Germany
Date 30th May
Where Friedberg -> Friedberg
What 4th stage
Distance 26 km
Leader L.Gerdemann
Youth S.Denifl
Points A.Greipel
Mountain T.De Gendt
Other
Embed Results