Bayern Rundfahrt - 2009

Stage

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Markus Eibegger Elk Haus 04:11:46
02 Stefan Denifl Elk Haus + 06
03 Linus Gerdemann Team Milram + 06
04 Maxime Monfort Team Columbia - HTC + 06
05 Lasse Bøchman Larsen Team Saxo Bank + 06
06 Sylvain Calzati Agritubel + 06
07 David Le Lay Agritubel + 06
08 Thomas Peterson Garmin-Slipstream + 19
09 Thomas De Gendt Topsport Vlaanderen - Mercator + 02:24
10 Simon Geschke Skil - Shimano + 02:24
11 Dionisio Galparsoro Contentpolis - Ampo + 02:24
12 Michael Mørkøv Team Saxo Bank + 02:24
13 Marcel Sieberg Team Columbia - HTC + 04:58
14 Ricardo Van der Velde Garmin-Slipstream + 04:58
15 Daniel Musiol Vorarlberg - Corratec + 04:58
16 Roger Hammond Cervelo TestTeam + 04:58
17 Martin Schoffmann Elk Haus + 04:58
18 Geoffroy Lequatre Agritubel + 04:58
19 Markel Irizar Euskaltel-Euskadi + 04:58
20 Oleg Chuzhda Contentpolis - Ampo + 04:58
21 Kilian Patour Garmin-Slipstream + 04:58
22 Pascal Hungerbühler Vorarlberg - Corratec + 05:01
23 Floris Goesinnen Skil - Shimano + 07:50
24 Alexander Gottfried Team Kuota - Indeland + 07:50
25 Marcel Barth Thüringer Energie Team + 07:50
26 Florenz Knauer Team Kuota - Indeland + 07:50
27 Peter Wrolich Team Milram + 07:50
28 David Hesselbarth Heizomat - Mapei + 10:18
29 Grischa Janorschke Team Nutrixxion - Sparkasse + 17:32
30 Felix Rinker Heizomat - Mapei + 17:33
31 Sven Renders Topsport Vlaanderen - Mercator + 17:33
32 Marcus Burghardt Team Columbia - HTC + 17:33
33 Bert Grabsch Team Columbia - HTC + 17:33
34 Frank Høj Team Saxo Bank + 17:33
35 André Greipel Team Columbia - HTC + 17:33
36 Maarten Neyens Topsport Vlaanderen - Mercator + 17:33
37 Alex Rasmussen Team Saxo Bank + 17:33
38 Gerhard Trampusch Elk Haus + 17:33
39 Patrick Gretsch Thüringer Energie Team + 17:33
40 Philipp Klein Thüringer Energie Team + 17:33
41 Lucas Schädlich Thüringer Energie Team + 17:33
42 Florian Harbig Thüringer Energie Team + 17:33
43 Martin Reimer Cervelo TestTeam + 17:33
44 Dirk Müller Team Nutrixxion - Sparkasse + 17:33
45 Andreas Schillinger Team Nutrixxion - Sparkasse + 17:33
46 Fumiyuki Beppu Skil - Shimano + 17:33
47 Pieter Vanspeybrouck Topsport Vlaanderen - Mercator + 17:33
48 Claudio Jose Casas Gallego Contentpolis - Ampo + 17:33
49 Eduardo Gonzalo Ramirez Agritubel + 17:33
50 Eric Baumann Team Nutrixxion - Sparkasse + 17:33
51 Jorge Azanza Soto Euskaltel-Euskadi + 17:33
52 Christian Knees Team Milram + 17:33
53 Jonathan Bellis Team Saxo Bank + 17:33
54 René Weissinger Vorarlberg - Corratec + 17:33
55 George Hincapie Team Columbia - HTC + 17:33
56 John Degenkolb Thüringer Energie Team + 17:33
57 Thierry Hupond Skil - Shimano + 17:33
58 Huub Duyn Garmin-Slipstream + 17:33
59 Jonas Schmeiser Heizomat - Mapei + 17:33
60 Steven Caethoven Agritubel + 17:33
61 Cyril Lemoine Skil - Shimano + 17:33
62 Sergio De Lis De Andres Euskaltel-Euskadi + 17:33
63 René Obst Team Nutrixxion - Sparkasse + 17:33
64 Rubén Pérez Moreno Euskaltel-Euskadi + 17:33
65 Piet Rooijakkers Skil - Shimano + 17:33
66 Theo Eltink Skil - Shimano + 17:33
67 Sebastien Siedler Vorarlberg - Corratec + 17:33
68 Lars Wackernagel Team Nutrixxion - Sparkasse + 17:33
69 Florian Volk Heizomat - Mapei + 17:33
70 Dominic Klemme Team Saxo Bank + 17:33
71 Clemens Fankhauser Elk Haus + 17:33
72 Mikel Gaztanaga Contentpolis - Ampo + 17:33
73 Alexander Grad Team Kuota - Indeland + 17:33
74 Christophe Moreau Agritubel + 17:33
75 Johannes Fröhlinger Team Milram + 17:33
76 Koldo Fernandez Euskaltel-Euskadi + 17:33
77 Luke Roberts Team Kuota - Indeland + 17:33
78 Javier Etxarri Marin Contentpolis - Ampo + 17:33
79 Dennis Pohl Team Kuota - Indeland + 17:33
80 Harald Totschnig Elk Haus + 17:33
81 Björn Glasner Team Kuota - Indeland + 17:33
82 Florian Frohn Heizomat - Mapei + 17:33
83 Bart Vanheule Topsport Vlaanderen - Mercator + 17:33
84 Kristof Vandewalle Topsport Vlaanderen - Mercator + 17:33
85 Fabian Wegmann Team Milram + 17:33
86 Gerald Ciolek Team Milram + 17:33
87 Maximilian May Thüringer Energie Team + 17:33
88 Tony Martin Team Columbia - HTC + 17:33
89 Erik Mohs Team Nutrixxion - Sparkasse + 17:33
90 Chris Sutton Garmin-Slipstream + 17:33
91 William Frischkorn Garmin-Slipstream + 17:33
92 Aitor Galdos Euskaltel-Euskadi + 17:33
93 Sebastian Hans Heizomat - Mapei + 17:33
94 Tom Criel Topsport Vlaanderen - Mercator + 17:33
95 Steffen Radochla Elk Haus + 17:33
96 Stefan Ganser Team Kuota - Indeland + 17:33
97 Peter Velits Team Milram + 17:33
98 Andreas Klier Cervelo TestTeam + 17:33
99 Heinrich Haussler Cervelo TestTeam + 17:33
100 Francisco Pacheco Torres Contentpolis - Ampo + 17:33
101 Wim Van Huffel Vorarlberg - Corratec + 17:33
102 Joaquin Novoa Mendez Cervelo TestTeam + 17:33
103 René Haselbacher Vorarlberg - Corratec + 17:33
104 Andreas Dietziker Vorarlberg - Corratec + 17:33
105 Javier Aramendia Euskaltel-Euskadi + 17:33
106 Eloy Teruel Contentpolis - Ampo + 17:33
107 Hans Dekkers Garmin-Slipstream + 17:33
108 André Steensen Team Saxo Bank + 17:33
109 Michael Franzl Heizomat - Mapei + 17:33
DNF Daniel Fleeman Cervelo TestTeam
Information
Nation Germany
Date 28th May
Where Mühldorf am Inn -> Ruhpolding
What 2nd stage
Distance 174 km
Leader M.Eibegger
Youth S.Denifl
Points M.Eibegger
Mountain T.De Gendt
Other
Embed Results