Bayern Rundfahrt - 2009

Overall Youth Points Mountain

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Linus Gerdemann Team Milram 17:29:05
02 Maxime Monfort Team Columbia - HTC + 10
03 David Le Lay Agritubel + 26
04 Lasse Bøchman Larsen Team Saxo Bank + 45
05 Markus Eibegger Elk Haus + 1:30
06 Sylvain Calzati Agritubel + 1:38
07 Stefan Denifl Elk Haus + 1:39
08 Thomas Peterson Garmin-Slipstream + 2:32
09 Simon Geschke Skil - Shimano + 3:11
10 Thomas De Gendt Topsport Vlaanderen - Mercator + 3:12
11 Michael Mørkøv Team Saxo Bank + 4:06
12 Dionisio Galparsoro Contentpolis - Ampo + 5:03
13 Kilian Patour Garmin-Slipstream + 6:41
14 Markel Irizar Euskaltel-Euskadi + 6:50
15 Oleg Chuzhda Contentpolis - Ampo + 6:57
16 Marcel Sieberg Team Columbia - HTC + 7:16
17 Ricardo Van der Velde Garmin-Slipstream + 7:19
18 Roger Hammond Cervelo TestTeam + 7:28
19 Geoffroy Lequatre Agritubel + 7:39
20 Pascal Hungerbühler Vorarlberg - Corratec + 7:46
21 Martin Schoffmann Elk Haus + 8:20
22 Daniel Musiol Vorarlberg - Corratec + 8:40
23 Alexander Gottfried Team Kuota - Indeland + 11:33
24 Floris Goesinnen Skil - Shimano + 11:41
25 Marcel Barth Thüringer Energie Team + 11:52
26 Florenz Knauer Team Kuota - Indeland + 12:19
27 Peter Wrolich Team Milram + 13:34
28 David Hesselbarth Heizomat - Mapei + 22:07
29 Tony Martin Team Columbia - HTC + 24:55
30 Bert Grabsch Team Columbia - HTC + 25:20
31 André Greipel Team Columbia - HTC + 25:42
32 Eloy Teruel Contentpolis - Ampo + 25:59
33 Heinrich Haussler Cervelo TestTeam + 26:00
34 Patrick Gretsch Thüringer Energie Team + 26:02
35 Marcus Burghardt Team Columbia - HTC + 26:07
36 Christophe Moreau Agritubel + 26:15
37 Alex Rasmussen Team Saxo Bank + 26:17
38 Frank Høj Team Saxo Bank + 26:18
39 Christian Knees Team Milram + 26:23
40 Piet Rooijakkers Skil - Shimano + 26:23
41 Thierry Hupond Skil - Shimano + 26:34
42 Bart Vanheule Topsport Vlaanderen - Mercator + 26:35
43 George Hincapie Team Columbia - HTC + 26:35
44 Luke Roberts Team Kuota - Indeland + 26:41
45 Francisco Pacheco Torres Contentpolis - Ampo + 26:45
46 Sebastien Siedler Vorarlberg - Corratec + 26:47
47 Fabian Wegmann Team Milram + 26:49
48 Peter Velits Team Milram + 26:56
49 Andreas Schillinger Team Nutrixxion - Sparkasse + 27:03
50 Chris Sutton Garmin-Slipstream + 27:04
51 Andreas Dietziker Vorarlberg - Corratec + 27:05
52 Huub Duyn Garmin-Slipstream + 27:06
53 René Weissinger Vorarlberg - Corratec + 27:15
54 Maarten Neyens Topsport Vlaanderen - Mercator + 27:16
55 Rubén Pérez Moreno Euskaltel-Euskadi + 27:18
56 Jorge Azanza Soto Euskaltel-Euskadi + 27:24
57 Fumiyuki Beppu Skil - Shimano + 27:30
58 Cyril Lemoine Skil - Shimano + 27:31
59 Kristof Vandewalle Topsport Vlaanderen - Mercator + 27:36
60 Jonathan Bellis Team Saxo Bank + 27:37
61 William Frischkorn Garmin-Slipstream + 27:47
62 Dominic Klemme Team Saxo Bank + 27:51
63 Andreas Klier Cervelo TestTeam + 27:54
64 Eric Baumann Team Nutrixxion - Sparkasse + 27:56
65 Sebastian Hans Heizomat - Mapei + 28:00
66 Koldo Fernandez Euskaltel-Euskadi + 28:03
67 Martin Reimer Cervelo TestTeam + 28:08
68 Harald Totschnig Elk Haus + 28:13
69 Pieter Vanspeybrouck Topsport Vlaanderen - Mercator + 28:15
70 Grischa Janorschke Team Nutrixxion - Sparkasse + 28:15
71 Gerhard Trampusch Elk Haus + 28:15
72 Sergio De Lis De Andres Euskaltel-Euskadi + 28:26
73 Wim Van Huffel Vorarlberg - Corratec + 28:28
74 Lucas Schädlich Thüringer Energie Team + 28:33
75 Javier Etxarri Marin Contentpolis - Ampo + 28:36
76 Theo Eltink Skil - Shimano + 28:36
77 Florian Frohn Heizomat - Mapei + 28:45
78 Steffen Radochla Elk Haus + 28:51
79 Johannes Fröhlinger Team Milram + 28:51
80 Philipp Klein Thüringer Energie Team + 28:54
81 Clemens Fankhauser Elk Haus + 28:55
82 Gerald Ciolek Team Milram + 28:56
83 Hans Dekkers Garmin-Slipstream + 29:02
84 Steven Caethoven Agritubel + 29:02
85 Aitor Galdos Euskaltel-Euskadi + 29:03
86 Joaquin Novoa Mendez Cervelo TestTeam + 29:07
87 Alexander Grad Team Kuota - Indeland + 29:08
88 Tom Criel Topsport Vlaanderen - Mercator + 29:13
89 Sven Renders Topsport Vlaanderen - Mercator + 29:14
90 Mikel Gaztanaga Contentpolis - Ampo + 29:18
91 Stefan Ganser Team Kuota - Indeland + 29:19
92 Eduardo Gonzalo Ramirez Agritubel + 29:25
93 Felix Rinker Heizomat - Mapei + 29:25
94 Javier Aramendia Euskaltel-Euskadi + 29:38
95 Dirk Müller Team Nutrixxion - Sparkasse + 29:42
96 Michael Franzl Heizomat - Mapei + 29:52
97 Lars Wackernagel Team Nutrixxion - Sparkasse + 29:54
98 Florian Volk Heizomat - Mapei + 30:07
99 Jonas Schmeiser Heizomat - Mapei + 30:08
100 Claudio Jose Casas Gallego Contentpolis - Ampo + 30:13
101 André Steensen Team Saxo Bank + 30:42
102 Björn Glasner Team Kuota - Indeland + 30:51
103 Florian Harbig Thüringer Energie Team + 30:56
104 René Haselbacher Vorarlberg - Corratec + 31:10
105 Erik Mohs Team Nutrixxion - Sparkasse + 32:20
106 René Obst Team Nutrixxion - Sparkasse + 32:22
107 Maximilian May Thüringer Energie Team + 35:03
DNF Daniel Fleeman Cervelo TestTeam
DNF Hayden Roulston Cervelo TestTeam
DNF Dennis Pohl Team Kuota - Indeland
DNF John Degenkolb Thüringer Energie Team
Information
Nation Germany
Date 27th - 31st May
CAT 2.HC
Other
Embed Results