FIRSTCYCLING
Road
Road
Amateur
Junior
Cyclocross
MTB
Track
Fantasy
Races & results
Teams
Ranking
Bayern Rundfahrt
UCI, Stage race, 30th May-3rd June 2007, Germany
Race info
Results
Startlist
History
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
GC
Youth
Points
Mountain
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Stage: 05
Embed Results
Nations
Australia
Austria
Belgium
Czechia
Denmark
France
Germany
Italy
Kazakhstan
Lithuania
Luxembourg
Namibia
Netherlands
Poland
Portugal
Slovakia
Slovenia
Spain
Sweden
Switzerland
Venezuela
Teams
Agritubel
Astana
Benfica
Chocolade Jacques - Topsport Vlaand
Elk Haus - Simplon
Gerolsteiner
Heinz Von Heiden - Focus
Intel - Action
Serramenti - Selle Italia
T-Mobile Team
Team 3C Gruppe - Lamonta
Team CSC
Team Milram
Team Regiostrom - Senges
Team Volksbank
Team Wiesenhof - Felt
Tenax - Menikini
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Schumacher
Stefan
1981
Gerolsteiner
17:39:18
02
Grabsch
Bert
1975
T-Mobile Team
+ 09
03
Voigt
Jens
1971
Team CSC
+ 15
04
Schleck
Fränk
1980
Team CSC
+ 25
05
Klöden
Andreas
1975
Astana
+ 30
06
Siedler
Sebastien
1978
Team Milram
+ 38
07
Sørensen
Nicki
1975
Team CSC
+ 51
08
Wegmann
Fabian
1980
Gerolsteiner
+ 54
09
Velits
Peter
1985
Team Wiesenhof - Felt
+ 57
10
O'Grady
Stuart
1973
Team CSC
+ 58
11
Weissinger
René
1978
Team Volksbank
+ 01:00
12
Glasner
Björn
1973
Team Regiostrom - Senges
+ 01:01
13
Schmidt
Torsten
1972
Team Wiesenhof - Felt
+ 01:06
14
Sieberg
Marcel
1982
Team Milram
+ 01:07
15
Zabel
Erik
1970
Team Milram
+ 01:10
16
Rutkiewicz
Marek
1981
Intel - Action
+ 01:10
17
Wesemann
Steffen
1971
Team Wiesenhof - Felt
+ 01:13
18
Totschnig
Harald
1974
Elk Haus - Simplon
+ 01:23
19
Sinkewitz
Patrik
1980
T-Mobile Team
+ 01:32
20
Vanheule
Bart
1983
Chocolade Jacques - Topsport Vlaand
+ 01:36
21
Janiaczyk
Błażej
1983
Intel - Action
+ 01:37
22
Van Ruitenbeek
Malaya
1982
Team Regiostrom - Senges
+ 01:38
23
Trampusch
Gerhard
1978
Team Volksbank
+ 01:39
24
Sweet
Corey
1976
Team Regiostrom - Senges
+ 01:40
25
Murro
Christian
1978
Tenax - Menikini
+ 01:53
26
Kroon
Karsten
1976
Team CSC
+ 01:54
27
Rohregger
Thomas
1982
Elk Haus - Simplon
+ 01:55
28
Anzà
Santo
1980
Serramenti - Selle Italia
+ 01:58
29
Papstein
Bjorn
1981
Team 3C Gruppe - Lamonta
+ 02:02
30
Urban
Malte
1974
Heinz Von Heiden - Focus
+ 02:03
31
Golcer
Jure
1977
Tenax - Menikini
+ 02:06
32
Heizmann
Elnathan
1982
Team 3C Gruppe - Lamonta
+ 02:08
33
Klier
Andreas
1976
T-Mobile Team
+ 02:09
34
Pradera
Mikel
1975
Benfica
+ 02:10
35
Pecharroman
Jose Antonio
1978
Benfica
+ 02:12
36
Hoffmann
Erik
1981
Team 3C Gruppe - Lamonta
+ 02:19
37
Sastre
Carlos
1975
Team CSC
+ 02:20
38
Klöden
Andreas
1975
Astana
+ 02:21
39
Castanheira
Bruno Miguel
1977
Benfica
+ 02:21
40
Kolessov
Alexey
1984
Astana
+ 02:25
41
Grabsch
Ralf
1973
Team Milram
+ 02:25
42
Ciolek
Gerald
1986
T-Mobile Team
+ 02:28
43
Caethoven
Steven
1981
Chocolade Jacques - Topsport Vlaand
+ 02:37
44
Costa
Rui
1986
Benfica
+ 02:37
45
Hungerbühler
Pascal
1977
Team Volksbank
+ 02:38
46
Benitez
Javier
1979
Benfica
+ 02:39
47
Plouhinec
Samuel
1976
Agritubel
+ 02:48
48
Schreck
Stephan
1978
T-Mobile Team
+ 02:49
49
Miranda
Hélder
1979
Benfica
+ 02:49
50
Navarro
Daniel
1983
Astana
+ 02:50
51
Frei
Thomas
1985
Astana
+ 02:53
52
Berkenbosch
Maint
1977
Team Regiostrom - Senges
+ 02:53
53
Bertuola
Alessandro
1979
Tenax - Menikini
+ 02:57
54
Schär
Michael
1986
Astana
+ 03:01
55
Kopp
David
1979
Gerolsteiner
+ 03:02
56
Stalder
Florian
1982
Team Volksbank
+ 03:07
57
Wiese
Wolfram
1976
Team Regiostrom - Senges
+ 03:08
58
Sievers
Holger
1968
Team 3C Gruppe - Lamonta
+ 03:14
59
Salmon
Benoît
1974
Agritubel
+ 03:17
60
Renders
Sven
1981
Chocolade Jacques - Topsport Vlaand
+ 03:17
61
Poitschke
Enrico
1969
Team Milram
+ 03:26
62
Konecny
Tomas
1973
Elk Haus - Simplon
+ 03:47
63
Morscher
Harald
1972
Team Volksbank
+ 03:47
64
Huzarski
Bartosz
1980
Intel - Action
+ 03:50
65
Berges
Emilien
1983
Agritubel
+ 03:51
66
Ludewig
Jörg
1975
Team Wiesenhof - Felt
+ 03:58
67
Obst
René
1977
Team 3C Gruppe - Lamonta
+ 04:06
68
Valach
Jan
1973
Elk Haus - Simplon
+ 04:10
69
Gniot
Felix
1984
Heinz Von Heiden - Focus
+ 04:18
70
Burghardt
Marcus
1983
T-Mobile Team
+ 04:20
71
Cucinotta
Claudio
1982
Tenax - Menikini
+ 04:24
72
Barbe
Koen
1981
Chocolade Jacques - Topsport Vlaand
+ 04:39
73
Hiekmann
Torsten
1980
Gerolsteiner
+ 04:47
74
Skiba
Sebastian
1978
Intel - Action
+ 04:55
75
De Schrooder
Benny
1980
Chocolade Jacques - Topsport Vlaand
+ 05:03
76
Lund
Anders
1985
Team CSC
+ 05:21
77
Schubert
Konstantin
1982
Team Regiostrom - Senges
+ 05:31
78
Korff
Andre
1973
T-Mobile Team
+ 05:35
79
Bodnar
Lukasz
1982
Intel - Action
+ 05:38
80
Ghyllebert
Pieter
1982
Chocolade Jacques - Topsport Vlaand
+ 05:40
81
Wrolich
Peter
1974
Gerolsteiner
+ 05:55
82
Sladkov
Yevgeniy
1983
Astana
+ 05:59
83
Robin
Denis
1979
Agritubel
+ 06:07
84
Turrina
Mattia
1983
Serramenti - Selle Italia
+ 06:22
85
Schnyder
Philippe
1978
Serramenti - Selle Italia
+ 06:25
86
Schröder
Björn
1980
Team Milram
+ 06:28
87
Baranauskas
Aivaras
1980
Agritubel
+ 06:32
88
Axelsson
Niklas
1972
Serramenti - Selle Italia
+ 07:02
89
Moser
Leonardo
1984
Serramenti - Selle Italia
+ 07:03
90
Machado
Honorio
1982
Tenax - Menikini
+ 07:08
91
Ermeti
Giairo
1981
Tenax - Menikini
+ 07:11
92
Summer
Jochen
1977
Elk Haus - Simplon
+ 07:31
93
Goncalves
Pedro
1975
Benfica
+ 08:19
94
Retschke
Robert
1980
Team Wiesenhof - Felt
+ 08:36
95
Von Kleinsorgen
Christoph
1980
Heinz Von Heiden - Focus
+ 08:47
96
Donadello
Emiliano
1983
Serramenti - Selle Italia
+ 09:38
97
Pollack
Olaf
1973
Team Wiesenhof - Felt
+ 10:00
98
Herz
Serge
1983
Heinz Von Heiden - Focus
+ 10:22
99
Juretzek
Hans-Jürgen
1975
Team Regiostrom - Senges
+ 10:42
100
Schulze
André
1974
Team Wiesenhof - Felt
+ 10:55
101
Hebik
Martin
1982
Heinz Von Heiden - Focus
+ 11:20
102
Sabatino
Luca
1983
Tenax - Menikini
+ 11:23
103
Schwager
Sebastian
1984
Team Milram
+ 11:30
104
Friedemann
Matthias
1984
Team 3C Gruppe - Lamonta
+ 11:32
105
Haussler
Heinrich
1984
Gerolsteiner
+ 11:41
106
Pfannberger
Christian
1979
Elk Haus - Simplon
+ 12:21
107
Erler
Tobias
1979
Team 3C Gruppe - Lamonta
+ 12:30
108
Balciunas
Linas
1978
Agritubel
+ 12:50
109
Dekkers
Hans
1981
Agritubel
+ 13:03
110
Lisabeth
Kenny
1981
Chocolade Jacques - Topsport Vlaand
+ 13:15
111
Westphal
Carlo
1985
Gerolsteiner
+ 14:22
112
Comploi
Martin
1975
Elk Haus - Simplon
+ 14:47
113
Phillips
Jason
1969
Heinz Von Heiden - Focus
+ 15:41
DNF
Rudnicki
Dariusz
1981
Intel - Action
DNF
Loddo
Alberto
1979
Serramenti - Selle Italia
DNF
Glomser
Gerrit
1975
Team Volksbank
DNF
Matzbacher
Andreas
1982
Team Volksbank
Information
Bayern Rundfahrt
Germany
30th May-3rd June 2007
2.HC