Volta a Galicia - 2021

Stage

DoB?
Embed Results
Pos Rider Team Time
01 Videira Patrick Fortunna-Maia 03:18:29
02 Martin Gutierrez Alex Kometa U23 + 28
03 Garcia Pablo Caja Rural-Seguros RGA amateur + 39
04 Coterillo González Angel Gomur-Cantabria Infinita + 42
05 Silva Thomas Previley-Coforma + 57
06 Johnston Calum Caja Rural-Seguros RGA amateur + 57
07 Fagundez Antonio Eric Aluminios Cortizo + 57
08 Miller Barry Lasal Cocinas-Louriña + 57
09 Domínguez David Globalia Salamanca ECS + 57
10 Arriola-Bengoa Julen Caja Rural-Seguros RGA amateur + 57
11 Tercero Fernando Kometa U23 + 57
12 Zea Luis Daniel C.C.Vigués + 57
13 Fernandez Oliveira Ruben Retelec-Team Cycling Galicia + 57
14 Jimenez Daniel Super Froiz + 01:15
15 Fernandez Ramon Super Froiz + 01:30
16 Chacon Quesada Javier Super Froiz + 01:30
17 Prades Benjamin Vigo-Rias Baixas + 01:35
18 Alvarez Campos Alberto Bicicletas Rodriguez-Extremadura + 01:57
19 Silva Muñoz Miguel Angel GSport - Grupo Tormo Innova + 01:58
20 Huera Richard Caja Rural-Seguros RGA amateur + 02:18
22 Alvarez Camero Pablo GSport - Grupo Tormo Innova + 02:34
23 Mediero Vazquez Roberto Super Froiz + 02:34
24 Alonso Vega Abel Ciudad de Oviedo + 02:34
25 Gonzalez Tirado David Bicicletas Rodriguez-Extremadura + 02:34
26 Etxeberria Victor Super Froiz + 02:34
27 Garcia de Mateos Raul Aluminios Cortizo + 02:48
28 Valls Alemany Miquel C.C.Vigués + 03:39
29 Bastida Natividad Raul C.C.Vigués + 03:39
30 Montenegro Adaro Jorge Martin Aluminios Cortizo + 03:39
31 Del Castaño Ander Vigo-Rias Baixas + 04:06
32 Armengol Gonzalo Eduardo Lasal Cocinas-Louriña + 04:28
33 Vidal Rodiño Juan Team Farto-BTC + 04:41
34 López Ribeiro Ginés A.R.Ciclismo Oiense-Turonia Maglia + 04:55
35 Segovia Escribano Yago Kometa U23 + 04:55
36 Montoli Andrea Kometa U23 + 05:41
37 Vilches Soria Mario Bicicletas Rodriguez-Extremadura + 05:41
38 Madrigal Julian Bicicletas Rodriguez-Extremadura + 05:41
39 Ramirez Cristobal Previley-Coforma + 05:45
40 Estevez Cividades Aser A.R.Ciclismo Oiense-Turonia Maglia + 06:41
41 Silva Rui Fortunna-Maia + 06:41
42 Rodriguez Llorca Javier Lasal Cocinas-Louriña + 07:35
43 Lopez Marin Pedro Globalia Salamanca ECS + 07:35
44 Agea Francisco Javier Gomur-Cantabria Infinita + 08:02
45 Martin Infante Noel Vigo-Rias Baixas + 08:02
46 Gonzalez Segurado Jorge Gomur-Cantabria Infinita + 08:02
47 Woodcock Francis Team Farto-BTC + 08:15
48 Franco Alejandro Caja Rural-Seguros RGA amateur + 08:15
49 Medin Iago Ciudad de Oviedo + 08:15
50 Lopez Franco Raul Caja Rural-Seguros RGA amateur + 08:15
51 Serrano Javier Kometa U23 + 08:33
52 Alonso Alonso Iago Lasal Cocinas-Louriña + 08:51
53 Paleo Mosquera Alejandro Lasal Cocinas-Louriña + 08:51
54 Folgueras Mario Ciudad de Oviedo + 08:51
55 Gutierrez Sanchez Carlos Aluminios Cortizo + 09:11
56 Kazanov Evgenii Aluminios Cortizo + 09:16
57 Shortt Devin Previley-Coforma + 10:38
58 Alvarez Rubial Edgar Previley-Coforma + 11:27
59 Oceja Conde Pablo Gomur-Cantabria Infinita + 12:08
60 Perez-Landaluce Eduardo Kometa U23 + 12:08
DNF Garcia Rus Francisco Aluminios Cortizo
DNF Sanchez Hernandez Gonzalo Retelec-Team Cycling Galicia
DNF Gonzalez Asier Pablo Vigo-Rias Baixas
DNF López Sacristán Mario Globalia Salamanca ECS
DNF Gomez Josue GSport - Grupo Tormo Innova
DNF Mellado Tamayo Daniel GSport - Grupo Tormo Innova
DNF Monroy Ceballos Pedro Luis Gomur-Cantabria Infinita
DNF Trueba Cagigas Sergio Gomur-Cantabria Infinita
DNF Molina Igor Previley-Coforma

Information