Tour de France: Live Centre | Startlist | Stage profiles

Volta a Galicia - 2021

Overall Youth Mountain Sprint

DoB?
Embed Results
Pos Rider Team Time
01 Martin Gutierrez Alex Kometa U23 10:46:00
02 Videira Patrick Fortunna-Maia + 20
03 Tercero Fernando Kometa U23 + 26
04 Garcia Pablo Caja Rural-Seguros RGA amateur + 28
05 Dominguez David Globalia Salamanca ECS + 40
06 Silva Thomas Previley-Coforma + 42
07 Coterillo González Angel Gomur-Cantabria Infinita + 1:04
08 Fagundez Antonio Eric Aluminios Cortizo + 1:05
09 Fernandez Ramon Super Froiz + 1:10
10 Jimenez Daniel Super Froiz + 1:12
11 Arriola-Bengoa Julen Caja Rural-Seguros RGA amateur + 1:14
12 Johnston Calum Caja Rural-Seguros RGA amateur + 1:16
13 Miller Barry Lasal Cocinas-Louriña + 1:17
14 Fernandez Oliveira Ruben Retelec-Team Cycling Galicia + 1:20
15 Zea Luis Daniel C.C.Vigués + 1:29
16 Chacon Quesada Javier Super Froiz + 1:48
17 Silva Muñoz Miguel Angel GSport - Grupo Tormo Innova + 1:55
18 Huera Richard Caja Rural-Seguros RGA amateur + 2:40
19 Mediero Vazquez Roberto Super Froiz + 3:01
20 Alvarez Camero Pablo GSport - Grupo Tormo Innova + 3:10
21 Etxeberria Victor Super Froiz + 3:20
22 Alonso Vega Abel Ciudad de Oviedo + 3:23
23 Collazos Gorriz Carlos GSport - Grupo Tormo Innova + 3:28
24 Garcia de Mateos Raul Aluminios Cortizo + 3:47
25 Alvarez Campos Alberto Bicicletas Rodriguez-Extremadura + 3:56
26 Valls Alemany Miquel C.C.Vigués + 4:11
27 Prades Benjamin Vigo-Rias Baixas + 4:29
28 Montenegro Adaro Jorge Martin Aluminios Cortizo + 4:48
29 Vilches Soria Mario Bicicletas Rodriguez-Extremadura + 6:19
30 Segovia Escribano Yago Kometa U23 + 6:25
31 Gonzalez Tirado David Bicicletas Rodriguez-Extremadura + 7:26
32 Ramirez Cristobal Previley-Coforma + 7:59
33 Agea Francisco Javier Gomur-Cantabria Infinita + 8:01
34 López Ribeiro Ginés A.R.Ciclismo Oiense-Turonia Maglia + 8:16
35 Montoli Andrea Kometa U23 + 8:33
36 Silva Rui Fortunna-Maia + 10:07
37 Gonzalez Segurado Jorge Gomur-Cantabria Infinita + 10:37
38 Lopez Marin Pedro Globalia Salamanca ECS + 10:59
39 Serrano Javier Kometa U23 + 11:07
40 Del Castaño Ander Vigo-Rias Baixas + 11:11
41 Vidal Rodiño Juan Team Farto-BTC + 11:32
42 Alonso Alonso Iago Lasal Cocinas-Louriña + 12:18
43 Alvarez Rubial Edgar Previley-Coforma + 12:23
44 Kazanov Evgenii Aluminios Cortizo + 13:28
45 Gutierrez Sanchez Carlos Aluminios Cortizo + 13:49
46 Bastida Natividad Raul C.C.Vigués + 15:34
47 Paleo Mosquera Alejandro Lasal Cocinas-Louriña + 16:06
48 Martin Infante Noel Vigo-Rias Baixas + 17:21
49 Armengol Gonzalo Eduardo Lasal Cocinas-Louriña + 19:32
50 Medin Iago Ciudad de Oviedo + 20:42
51 Madrigal Julian Bicicletas Rodriguez-Extremadura + 20:43
52 Lopez Franco Raul Caja Rural-Seguros RGA amateur + 21:09
53 Perez-Landaluce Eduardo Kometa U23 + 21:47
54 Woodcock Francis Team Farto-BTC + 22:59
55 Oceja Conde Pablo Gomur-Cantabria Infinita + 24:11
56 Rodriguez Llorca Javier Lasal Cocinas-Louriña + 26:15
57 Shortt Devin Previley-Coforma + 28:34
58 Estevez Cividades Aser A.R.Ciclismo Oiense-Turonia Maglia + 30:08
59 Franco Alejandro Caja Rural-Seguros RGA amateur + 31:10
60 Folgueras Mario Ciudad de Oviedo + 35:27
DNF Alvarez Garces Sergio A.R.Ciclismo Oiense-Turonia Maglia
DNF Garcia Ontiyuelo Mario A.R.Ciclismo Oiense-Turonia Maglia
DNF Lapido Cristian A.R.Ciclismo Oiense-Turonia Maglia
DNF Lorenzo Pereira Yago A.R.Ciclismo Oiense-Turonia Maglia
DNF Trillo Jose Carlos A.R.Ciclismo Oiense-Turonia Maglia
DNF Garcia Rus Francisco Aluminios Cortizo
DNF Torres Edwin Aluminios Cortizo
DNF Casillas Martin Angel Bicicletas Rodriguez-Extremadura
DNF Crispim Pedro Bicicletas Rodriguez-Extremadura
DNF Viegas Martins Tomás Bicicletas Rodriguez-Extremadura
DNF Cascallana de la Iglesia Alfredo C.C.Vigués
DNF Hernandez Braceros Mario Lorenzo C.C.Vigués
DNF Rana Fuentes Ivan C.C.Vigués
DNF Seminario Sanchez Iker C.C.Vigués
DNF Brustenga Marc Caja Rural-Seguros RGA amateur
DNF Camescasse Rouco Pablo Ciudad de Oviedo
DNF Granda Carreiras Jose Antonio Ciudad de Oviedo
DNF Beato Goncalo Fortunna-Maia
DNF Costa Diogo Fortunna-Maia
DNF Pereira Henrique Fortunna-Maia
DNF Silva Ruben Fortunna-Maia
DNF Barbero Martinez Antonio Globalia Salamanca ECS
DNF López Sacristán Mario Globalia Salamanca ECS
DNF Martinez Bayan Alejandro Globalia Salamanca ECS
DNF Rodriguez Gomez Alejandro Globalia Salamanca ECS
DNF Teruel Martinez Borja Globalia Salamanca ECS
DNF Alvarez Rodriguez Rodrigo Gomur-Cantabria Infinita
DNF Monroy Ceballos Pedro Luis Gomur-Cantabria Infinita
DNF Trueba Cagigas Sergio Gomur-Cantabria Infinita
DNF Gomez Josue GSport - Grupo Tormo Innova
DNF Mellado Tamayo Daniel GSport - Grupo Tormo Innova
DNF Rodas Jimeno Gabriel GSport - Grupo Tormo Innova
DNF Zurita Ricardo GSport - Grupo Tormo Innova
DNF Gilabert Arnau Kometa U23
DNF Dias Fernandez Ivan Lasal Cocinas-Louriña
DNF Esteban Clemente Edgar Lasal Cocinas-Louriña
DNF Barriguete Mateo Previley-Coforma
DNF Fernandez Rodriguez Javier Previley-Coforma
DNF Molina Igor Previley-Coforma
DNF Brendler Blasco Alejandro Retelec-Team Cycling Galicia
DNF Correia Fábio Retelec-Team Cycling Galicia
DNF Gonzalez Exposito Estefan Retelec-Team Cycling Galicia
DNF Perez Cameselle Ricardo Retelec-Team Cycling Galicia
DNF Sanchez Hernandez Gonzalo Retelec-Team Cycling Galicia
DNF Slootjes Jordi Retelec-Team Cycling Galicia
DNF Alonso Montes Pablo Super Froiz
DNF Rodriguez Alonso Manuel Super Froiz
DNF Cooper Nicholas Team Farto-BTC
DNF Jamardo Aboy Sergio Team Farto-BTC
DNF Sanchez Ramos Alejandro Team Farto-BTC
DNF Solla Castro Oscar Team Farto-BTC
DNF Ara Perez Pablo Vigo-Rias Baixas
DNF Carasa Granados Alvaro Vigo-Rias Baixas
DNF Fernandez Miguel Angel Vigo-Rias Baixas
DNF Gonzalez Asier Pablo Vigo-Rias Baixas

Information