FIRSTCYCLING
Road
Road
Amateur
Junior
Cyclocross
MTB
Track
Fantasy
Races & results
Teams
Ranking
Tour of Malopolska
UCI, Stage race, 17th -20th September 2020, Poland
Race info
Results
Stage profiles
Startlist
History
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
GC
Youth
Mountain
Sprint
GC
Stage: Prologue
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Embed Results
Nations
Australia
Bulgaria
Canada
Colombia
Croatia
Cuba
Czechia
Estonia
Finland
France
Great Britain
Hungary
Israel
Italy
Kazakhstan
Latvia
Netherlands
New Zealand
Norway
Poland
Slovakia
Slovenia
Ukraine
Teams
AC Sparta Praha
Bulgaria
CCC Development Team
Delio Gallina Colosio
EuroCyclingTrips - CMI
Global Cycling Team
Israel Cycling Academy
Ljubljana Gusto Santic
Luks Trojka Piaseczno
Mazowsze - Serce Polski
Poland
Region Trencin
Sensa- Kanjers voor Kanjers CT
Tartu 2024 - BCC
TC Chrobry Scott Glogow
Topforex - Lapierre Pro Cycling Team
Uno-X Pro Cycling Team
Vino - Astana Motors
Voster ATS Team
Wibatech Merx 7R
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
UCI
01
Řepa
Vojtěch
2000
Topforex - Lapierre Pro Cycling Team
09:24:14
40
02
Træen
Torstein
1995
Uno-X Pro Cycling Team
+ 03
30
03
Brozyna
Piotr
1995
Voster ATS Team
+ 54
25
04
Budiak
Anatolii
1995
Wibatech Merx 7R
+ 54
20
05
Stachowiak
Adam
1989
Voster ATS Team
+ 01:12
15
06
Aniolkowski
Stanislaw
1997
CCC Development Team
+ 01:16
10
07
Deelstra
Huub
2000
Sensa- Kanjers voor Kanjers CT
+ 01:47
5
08
Honsa
Frantisek
2000
Topforex - Lapierre Pro Cycling Team
+ 01:56
3
09
Pronskiy
Daniil
2000
Vino - Astana Motors
+ 02:00
3
10
Cieslik
Pawel
1986
Voster ATS Team
+ 02:08
3
11
Piaskowy
Emanuel
1991
Mazowsze - Serce Polski
+ 02:08
12
Pekala
Piotr
1998
CCC Development Team
+ 02:11
13
Brussenskiy
Gleb
2000
Vino - Astana Motors
+ 02:21
14
Tracz
Szymon
1998
CCC Development Team
+ 02:25
15
Goldstein
Edo
2000
Israel Cycling Academy
+ 02:30
16
Potocki
Viktor
1999
Ljubljana Gusto Santic
+ 02:46
17
Rutkiewicz
Marek
1981
Mazowsze - Serce Polski
+ 02:49
18
Paterski
Maciej
1986
Wibatech Merx 7R
+ 03:06
19
Perry
Ben
1994
Israel Cycling Academy
+ 03:08
20
Boucek
Jakub
2001
Topforex - Lapierre Pro Cycling Team
+ 03:17
21
Ovett
Freddy
1994
Israel Cycling Academy
+ 03:26
22
Quaedvlieg
Lars
1995
Global Cycling Team
+ 03:31
23
Juntunen
Antti-Jussi
1999
Tartu 2024 - BCC
+ 03:41
24
Stosz
Patryk
1994
Voster ATS Team
+ 03:53
25
Abrahamsen
Jonas
1995
Uno-X Pro Cycling Team
+ 04:46
26
Gruber
Pavel
1996
Luks Trojka Piaseczno
+ 04:52
27
Bieniek
Damian
2000
TC Chrobry Scott Glogow
+ 05:02
28
Podlaski
Michal
1988
Mazowsze - Serce Polski
+ 05:39
29
Gademan
Sam
2000
Sensa- Kanjers voor Kanjers CT
+ 05:56
30
Bugge
Martin Urianstad
1999
Uno-X Pro Cycling Team
+ 05:59
31
Stöhr
Jan
1991
AC Sparta Praha
+ 06:05
32
Zuber
Adam
1979
Mazowsze - Serce Polski
+ 06:24
33
Johannink
Jelle
1996
Sensa- Kanjers voor Kanjers CT
+ 06:36
34
Kus
Adam
1999
TC Chrobry Scott Glogow
+ 06:41
35
Kulset
Sindre
1998
Uno-X Pro Cycling Team
+ 07:02
36
Budzinski
Tomasz
1998
Wibatech Merx 7R
+ 07:21
37
Miazga
Jan
1999
Luks Trojka Piaseczno
+ 07:35
38
Budzinski
Marcin
1998
Wibatech Merx 7R
+ 07:38
39
Szostka
Pawel
1998
Wibatech Merx 7R
+ 08:08
40
Ben Moshe
Yuval
1999
Israel Cycling Academy
+ 08:17
41
Degueurce
Joffrey
1997
EuroCyclingTrips - CMI
+ 08:21
42
Finkst
Tilen
1997
Ljubljana Gusto Santic
+ 08:25
43
Pajur
Markus
2000
Tartu 2024 - BCC
+ 08:44
44
Plamondon
Robin
2000
Israel Cycling Academy
+ 08:46
45
Toupalik
Jakub
2001
Topforex - Lapierre Pro Cycling Team
+ 08:49
46
Kulset
Kristian
1995
Uno-X Pro Cycling Team
+ 08:54
47
Kostanski
Mateusz
1999
Poland
+ 09:18
48
Peltonen
Ukko
1998
Tartu 2024 - BCC
+ 10:04
49
Shtein
Iogan
1999
Vino - Astana Motors
+ 10:28
50
Bystrzycki
Wojciech
1999
Poland
+ 11:05
51
Sosa
Frank
1998
Delio Gallina Colosio
+ 11:33
52
Stöhr
Pavel
1991
Region Trencin
+ 11:45
53
Krawczyk
Szymon
1998
CCC Development Team
+ 11:52
54
Ivanov
Borislav
1989
Bulgaria
+ 12:12
55
Nikitin
Matvey
1992
Vino - Astana Motors
+ 12:51
56
Gorak
Dominik
2001
CCC Development Team
+ 12:55
57
Groselj
Matic
1996
Ljubljana Gusto Santic
+ 12:57
58
Rubenis
Pauls
2001
Tartu 2024 - BCC
+ 12:59
59
Fijak
Jan
2000
Luks Trojka Piaseczno
+ 13:34
60
Walkowiak
Kacper
2000
CCC Development Team
+ 13:57
61
Ten Boske
Kars
2000
Sensa- Kanjers voor Kanjers CT
+ 14:16
62
Szöllosi
Ferenc
1998
Delio Gallina Colosio
+ 15:09
63
Pylypchuk
Vitalii
2001
TC Chrobry Scott Glogow
+ 15:11
64
Fiala
Petr
1995
AC Sparta Praha
+ 15:38
65
Wallinga
Olav
1997
Sensa- Kanjers voor Kanjers CT
+ 15:58
66
Korosec
Rok
1993
Ljubljana Gusto Santic
+ 16:11
67
Steman
Jip
2000
Sensa- Kanjers voor Kanjers CT
+ 16:40
68
Foltan
Adam
2000
Topforex - Lapierre Pro Cycling Team
+ 16:42
69
Skaarseth
Iver
1998
Uno-X Pro Cycling Team
+ 16:47
70
Zumer
Matic
1997
Ljubljana Gusto Santic
+ 17:12
71
Klabouch
Petr
1999
Topforex - Lapierre Pro Cycling Team
+ 17:24
72
Köster
Artjom
2001
Tartu 2024 - BCC
+ 17:42
73
Pawlak
Tobiasz
1995
Mazowsze - Serce Polski
+ 17:55
74
Shtein
Grigoriy
1996
Vino - Astana Motors
+ 18:18
75
Malkowski
Artur
1999
Poland
+ 18:19
76
Rajtak
Mateusz
2000
Luks Trojka Piaseczno
+ 19:04
77
Ärm
Rait
2000
Tartu 2024 - BCC
+ 19:18
78
Lajcha
Juraj
1994
Region Trencin
+ 19:23
79
Peyroton-Dartet
Thomas
1985
EuroCyclingTrips - CMI
+ 19:46
80
Kalojiros
Tomas
1994
AC Sparta Praha
+ 20:23
81
Semenov
Alexandr
1999
Vino - Astana Motors
+ 20:42
82
Innocenti
Simone
1999
Delio Gallina Colosio
+ 21:02
83
Mierzynski
Piotr
2000
TC Chrobry Scott Glogow
+ 22:11
84
Domin
Krzysztof
2000
Poland
+ 22:12
85
Calzoni
Walter
2001
Delio Gallina Colosio
+ 23:21
86
Liska
Andrej
2000
Region Trencin
+ 24:37
87
Buijk
Bart
1993
Global Cycling Team
+ 25:12
88
Menegale
Elia
1999
Delio Gallina Colosio
+ 25:40
89
Rugovac
Denis
1993
AC Sparta Praha
+ 26:39
90
Kramarcik
Pavol
2001
Region Trencin
+ 27:03
91
de Haan
Sven
1999
Global Cycling Team
+ 35:26
92
Gavenda
Miroslav
1997
Region Trencin
+ 35:44
93
Green
Siméon
1979
EuroCyclingTrips - CMI
+ 38:05
94
De Cock
Jules
1997
Global Cycling Team
+ 38:27
95
Nobel
Rick
1994
Global Cycling Team
+ 38:35
96
Gavenda
Martin
2000
Region Trencin
+ 38:45
97
Lange
Wessel
1999
Global Cycling Team
+ 40:55
DNF
Grabchev
Stanislav
1996
Bulgaria
DNF
Lumparov
Georgi
1996
Bulgaria
DNF
Shtilyanov
Denis
1997
Bulgaria
DNF
Grzenkowicz
Nikodem
2000
Poland
DNF
Malan
Petr
1995
AC Sparta Praha
DNF
Pongiluppi
Matteo
2000
Delio Gallina Colosio
DNF
Fitzwater
Matias
1998
EuroCyclingTrips - CMI
DNF
Orr
Robert
1980
EuroCyclingTrips - CMI
DNF
Soula
Guillaume
1980
EuroCyclingTrips - CMI
DNF
Avila
Edwin
1989
Israel Cycling Academy
DNF
Krawczyk
Adrian
2001
Luks Trojka Piaseczno
DNF
Manowski
Mateusz
1999
Luks Trojka Piaseczno
DNF
Grabis
Mateusz
1994
Voster ATS Team
DNF
Janiszewski
Sylwester
1988
Voster ATS Team
Information
Tour of Malopolska
Poland
17th -20th September 2020
2.2