Right now | Confirmed transfers | Vuelta stages | Vuelta startlist | Ladies Tour of Norway | Tour de l'Avenir

2019 Tour of Malopolska

Race mainpage Info Results Stages Startlist Stats Comments

Stage overview Stage profiles 01 02 03

Results: 02.stage FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time FC UCI
01 Oleksandr Golovash 1991 Ukraine 03:40:5167
02 Patryk Stosz 1994 CCC Development Team + 0953
03 Vitaliy Buts 1986 Ukraine + 0941
04 Sylwester Janiszewski 1988 Voster ATS Team + 093
05 Jakub Murias 1998 TC Chrobry Scott Glogow + 093
06 Nikita Panassenko 1992 Apple Team + 092
07 Tomas Jakoubek 1999 CK Pribram - Fany Gastro + 092
08 Artur Sowinski 1997 VPM Porto Sant'Elpidio + 092
09 Martin Boubal 1984 CK Pribram - Fany Gastro + 092
10 Anatoliy Budyak 1995 Wibatech Merx 7R + 092
11 Andrea Di Renzo 1995 VPM Porto Sant'Elpidio + 091
12 Adam Stachowiak 1989 Voster ATS Team + 091
13 Cristian Raileanu 1993 Moldova + 091
14 Alessandro Frangioni 1995 VPM Porto Sant'Elpidio + 091
15 Emanuel Piaskowy 1991 Team Hurom + 091
16 Oleksandr Prevar 1990 Ukraine + 091
17 Jakub Kaczmarek 1993 Team Hurom + 171
18 Andriy Vasylyuk 1987 Ukraine + 01:041
19 Mateusz Kostanski 1999 Tarnovia Regional Team + 01:041
20 Giordano Burocchi 1998 VPM Porto Sant'Elpidio + 01:041
21 Mateusz Grabis 1994 Voster ATS Team + 01:041
22 Piotr Pekala 1998 CCC Development Team + 01:041
23 Leszek Plucinski 1990 Voster ATS Team + 01:04-
24 Maris Bogdanovics 1991 Latvia + 01:28-
25 Jan Lamaszewski 1999 Tarnovia Regional Team + 01:28-
26 Adam Foltan 2000 Topforex-Lapierre + 01:28-
27 Fabio Di Guglielmo 1998 VPM Porto Sant'Elpidio + 01:28-
28 Adam Kus 1999 Team Hurom + 01:28-
29 Vladimir Tsoy 1997 Apple Team + 01:28-
30 Martin Kohout 1998 Topforex-Lapierre + 01:28-
31 Pavel Gruber 1996 CK Pribram - Fany Gastro + 01:28
32 Petr Klabouch 1999 Topforex-Lapierre + 01:28
33 Aleksejs Saramotins 1982 Latvia + 01:28
34 Wojciech Bystrzycki 1999 Tarnovia Regional Team + 01:28
35 Alessandro Marinozzi 1998 VPM Porto Sant'Elpidio + 01:28
36 Pawel Cieslik 1986 Wibatech Merx 7R + 01:28
37 Damian Bieniek 2000 TC Chrobry Scott Glogow + 01:28
38 Grzegorz Stepniak 1989 Wibatech Merx 7R + 01:28
39 Arvis Sprude 1987 Latvia + 04:18
40 Mateusz Rajtak 2000 Luks Trojka Piaseczno + 04:18
41 Axel Taillandier 1999 France Military Team + 04:18
42 Lorenzo Gardini 1998 Speeder Cycling Team + 04:18
43 Robert Malik 1993 CK Pribram - Fany Gastro + 04:18
44 Quentin Vanoverschelde 1995 France Military Team + 04:18
45 Samuel Oros 1998 Slovakia + 04:18
46 David Andrle 2000 Topforex-Lapierre + 04:18
47 Marcin Budzinski 1998 Team Hurom + 04:18
48 Vladyslav Soltasiuk 1997 Ukraine + 04:18
49 Tomasz Budzinski 1998 Team Hurom + 04:18
50 Mykyta Zubenko 1995 Lviv Cycling Team + 04:18
51 Andris Vosekalns 1992 Latvia + 04:18
52 Aleksander Nikiel 2000 Lubelskie Regional Team + 07:09
53 Roman Lehky 1996 Topforex-Lapierre + 07:09
54 Matej Blasko 2000 Topforex-Lapierre + 07:09
55 Kacper Walkowiak 2000 CCC Development Team + 07:09
56 Szymon Tracz 1998 CCC Development Team + 07:09
57 Marek Rutkiewicz 1981 Wibatech Merx 7R + 07:09
58 Kristaps Pelcers 1999 Latvia + 07:09
59 Adrian Krupa 1997 Luks Trojka Piaseczno + 07:09
60 Bartlomiej Zablocki 2000 Lubelskie Regional Team + 11:49
61 Martin Hebik 1982 CK Pribram - Fany Gastro + 11:49
62 Vojtech Modlitba 1996 CK Pribram - Fany Gastro + 11:49
63 Eriks Toms Gavars 1997 Latvia + 11:49
64 Michael Ziulek 1990 Centrum Regional Team + 11:49
65 Hurgali Turebekov 1996 Apple Team + 11:49
66 Piotr Konwa 1995 Wibatech Merx 7R + 11:49
67 Maciej Paterski 1986 Wibatech Merx 7R + 11:49
68 Mateusz Komar 1985 Voster ATS Team + 11:49
69 Mateusz Taciak 1984 Voster ATS Team + 11:49
70 David Kasko 1997 Slovakia + 13:50
71 Adrian Honkisz 1988 Lubelskie Regional Team + 13:50
72 Bohdan Musiienko 1997 Lviv Cycling Team + 13:50
73 Bartlomiej Proc 1999 Lubelskie Regional Team + 13:50
74 Anton Lavrentyev 1995 Apple Team + 13:50
DNS Thibault Jeannès 1989 France Military Team
DNF Karol Domagalski 1989 Team Hurom
DNF Jan Miazga 1999 Luks Trojka Piaseczno
DNF Dawid Burczak 1999 Tarnovia Regional Team
DNF Nicolas Colluccini 1998 France Military Team
DNF Richard Coma 2000 Slovakia
DNF Mikolaj Konieczny 1999 TC Chrobry Scott Glogow
DNF Andrei Vrabii 1992 Moldova
DNF Filip Jarzyna 2000 Centrum Regional Team
DNF Andrej Liska 2000 Slovakia
DNF Adrian Mrowka 1997 Tarnovia Regional Team
DNF Szymon Stelczyk - TC Chrobry Scott Glogow
DNF Igor De L'Hermite 1995 France Military Team
DNF Jan Fijak - Luks Trojka Piaseczno
DNF Valeriy Romanenkov 1999 Lviv Cycling Team
Pos Name Born Team Time
01 - Anatoliy Budyak 1995 Wibatech Merx 7R 06:42:59
02 - Adam Stachowiak 1989 Voster ATS Team + 02
03 1 Andrea Di Renzo 1995 VPM Porto Sant'Elpidio + 27
04 1 Vitaliy Buts 1986 Ukraine + 40
05 1 Emanuel Piaskowy 1991 Team Hurom + 47
06 1 Tomas Jakoubek 1999 CK Pribram - Fany Gastro + 01:35
07 5 Oleksandr Golovash 1991 Ukraine + 05:09
08 3 Artur Sowinski 1997 VPM Porto Sant'Elpidio + 05:14
09 - Mateusz Grabis 1994 Voster ATS Team + 05:57
10 2 Pawel Cieslik 1986 Wibatech Merx 7R + 06:18
11 1 Aleksejs Saramotins 1982 Latvia + 06:34
12 2 Patryk Stosz 1994 CCC Development Team + 09:07
13 2 Jakub Murias 1998 TC Chrobry Scott Glogow + 09:13
14 5 Nikita Panassenko 1992 Apple Team + 09:13
15 2 Petr Klabouch 1999 Topforex-Lapierre + 09:14
16 4 Oleksandr Prevar 1990 Ukraine + 09:15
17 9 Jakub Kaczmarek 1993 Team Hurom + 09:33
18 13 Sylwester Janiszewski 1988 Voster ATS Team + 09:37
19 18 Cristian Raileanu 1993 Moldova + 09:37
20 25 Alessandro Frangioni 1995 VPM Porto Sant'Elpidio + 09:59
21 4 Leszek Plucinski 1990 Voster ATS Team + 10:08
22 1 Andriy Vasylyuk 1987 Ukraine + 10:14
23 9 Piotr Pekala 1998 CCC Development Team + 10:29
24 3 Adam Foltan 2000 Topforex-Lapierre + 10:34
25 3 Wojciech Bystrzycki 1999 Tarnovia Regional Team + 10:44
26 1 Maris Bogdanovics 1991 Latvia + 10:45
27 42 Martin Boubal 1984 CK Pribram - Fany Gastro + 10:49
28 21 Giordano Burocchi 1998 VPM Porto Sant'Elpidio + 10:54
29 6 Alessandro Marinozzi 1998 VPM Porto Sant'Elpidio + 10:56
30 6 Damian Bieniek 2000 TC Chrobry Scott Glogow + 10:56
31 7 Jan Lamaszewski 1999 Tarnovia Regional Team + 11:05
32 8 Fabio Di Guglielmo 1998 VPM Porto Sant'Elpidio + 11:05
33 8 Adam Kus 1999 Team Hurom + 11:05
34 10 Martin Kohout 1998 Topforex-Lapierre + 11:18
35 18 Pavel Gruber 1996 CK Pribram - Fany Gastro + 11:18
36 10 Grzegorz Stepniak 1989 Wibatech Merx 7R + 11:18
37 30 Mateusz Kostanski 1999 Tarnovia Regional Team + 11:36
38 16 Marcin Budzinski 1998 Team Hurom + 13:28
39 15 Tomasz Budzinski 1998 Team Hurom + 13:33
40 13 Axel Taillandier 1999 France Military Team + 13:35
41 7 Mykyta Zubenko 1995 Lviv Cycling Team + 13:46
42 3 Robert Malik 1993 CK Pribram - Fany Gastro + 13:55
43 12 Mateusz Rajtak 2000 Luks Trojka Piaseczno + 14:08
44 8 David Andrle 2000 Topforex-Lapierre + 14:08
45 17 Arvis Sprude 1987 Latvia + 14:29
46 29 Vladimir Tsoy 1997 Apple Team + 14:40
47 27 Lorenzo Gardini 1998 Speeder Cycling Team + 15:27
48 32 Roman Lehky 1996 Topforex-Lapierre + 16:12
49 20 Szymon Tracz 1998 CCC Development Team + 16:24
50 8 Marek Rutkiewicz 1981 Wibatech Merx 7R + 16:55
51 4 Matej Blasko 2000 Topforex-Lapierre + 16:59
52 2 Aleksander Nikiel 2000 Lubelskie Regional Team + 16:59
53 2 Kristaps Pelcers 1999 Latvia + 16:59
54 3 Kacper Walkowiak 2000 CCC Development Team + 16:59
55 5 Adrian Krupa 1997 Luks Trojka Piaseczno + 17:20
56 27 Samuel Oros 1998 Slovakia + 18:26
57 29 Quentin Vanoverschelde 1995 France Military Team + 18:35
58 29 Andris Vosekalns 1992 Latvia + 18:54
59 41 Mateusz Taciak 1984 Voster ATS Team + 20:51
60 30 Mateusz Komar 1985 Voster ATS Team + 21:13
61 27 Vladyslav Soltasiuk 1997 Ukraine + 21:34
62 14 Martin Hebik 1982 CK Pribram - Fany Gastro + 21:39
63 9 Eriks Toms Gavars 1997 Latvia + 21:39
64 6 Maciej Paterski 1986 Wibatech Merx 7R + 21:39
65 4 Michael Ziulek 1990 Centrum Regional Team + 22:00
66 2 Vojtech Modlitba 1996 CK Pribram - Fany Gastro + 22:00
67 2 Piotr Konwa 1995 Wibatech Merx 7R + 22:00
68 4 Bartlomiej Zablocki 2000 Lubelskie Regional Team + 22:36
69 36 Adrian Honkisz 1988 Lubelskie Regional Team + 23:18
70 11 Bartlomiej Proc 1999 Lubelskie Regional Team + 23:40
71 5 Bohdan Musiienko 1997 Lviv Cycling Team + 24:22
72 1 Anton Lavrentyev 1995 Apple Team + 24:37
73 9 Hurgali Turebekov 1996 Apple Team + 25:48
74 11 David Kasko 1997 Slovakia + 28:07
Tour of Malopolska
Poland
02.stage Hills
137 km
Niepołomice -> Nowy Targ
June 15th (2019)
Leader A.Budyak
Youth T.Jakoubek
Mountain A.Budyak
Sprint T.Jakoubek

Want to use results from
FirstCycling on your site?