Kreiz Breizh Elites - 2019

Stage Overall

Pos Rider Team Time UCI
01 Martijn Budding Beat Cycling Club 04:29:017
02 Lars Van Den Berg Metec - TKH + 003
03 Louis Louvet CR4C Roanne + 001
04 Mathijs Paasschens Wallonie Bruxelles + 03
05 Dylan Kowalski V.C.Rouen 76 + 16
06 Elias Maris Aluvano Development Team + 17
07 Luc Wirtgen Wallonie Bruxelles + 17
08 Jean-Louis Le Ny Sojasun espoir-ACNC + 17
09 Angelo Van Den Bossche Aluvano Development Team + 17
10 Kenny Molly Wallonie Bruxelles + 17
11 Ivar Slik Monkey Town - À Bloc CT + 17
12 Julien Mortier Wallonie Bruxelles + 17
13 Matis Louvel V.C.Rouen 76 + 17
14 Brendan Le Cam Team Pays de Dinan + 17
15 Thomas Dhooge Aluvano Development Team + 17
16 Mauro Schmid Swiss Racing Academy + 17
17 Franck Bonnamour Team Arkéa - Samsic + 17
18 Maarten De Jonge Monkey Town - À Bloc CT + 17
19 Adrien Lagrée Sojasun espoir-ACNC + 17
20 Maxime Cam Vital Concept - B&B Hotels + 17
21 Laurent Pichon Team Arkéa - Samsic + 17
22 Clément Saint-Martin V.C.Rouen 76 + 17
23 Trond Håkon Trondsen Team Coop + 17
24 Kristian Aasvold Team Coop + 17
25 Dimitri Bussard Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 17
26 Owen James Côtes d'Armor-Marie Morin + 17
27 Dimitri Peyskens Wallonie Bruxelles + 17
28 Stef Krul Metec - TKH + 17
29 Alan Boileau Team Pays de Dinan + 17
30 Abderrahim Zahiri Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 17
31 Piotr Havik Beat Cycling Club + 17
32 Adriaan Janssen Monkey Town - À Bloc CT + 17
33 Romain Guillot Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 17
34 Jérôme Mainard CR4C Roanne + 17
35 Fred Wright Great Britain + 17
36 Louis Barré Team U Nantes Atlantique + 17
37 Léo Danès Team U Nantes Atlantique + 17
38 Stuart Balfour Côtes d'Armor-Marie Morin + 17
39 Jimmy Raibaud CR4C Roanne + 17
40 Fabien Rondeau CR4C Roanne + 17
41 Sjoerd Bax Metec - TKH + 17
42 Eliot Pauchard CR4C Roanne + 17
43 Justin Paroz Akros-Thömus + 17
44 Thomas Acosta Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 17
45 Jonathan Bögli Swiss Racing Academy + 17
46 Yves Lütolf Swiss Racing Academy + 17
47 Marco Doets Alecto Cycling Team + 17
48 Benoît Jarrier Team Arkéa - Samsic + 17
49 Julian Lino Team U Nantes Atlantique + 17
50 Willy Artus Sojasun espoir-ACNC + 17
51 Romain Hardy Team Arkéa - Samsic + 17
52 Erwann Guenneugues Bretagne + 17
53 Arvid De Kleijn Metec - TKH + 17
54 Nicolas Malle Bretagne + 17
55 Simon Buttner Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 17
56 Emile Brenans Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 24
57 Camille Guérin Côtes d'Armor-Marie Morin + 40
58 Alexis Renard Côtes d'Armor-Marie Morin + 01:25
59 Jaap Kooijman Vlasman CT + 01:34
60 Matthieu Demeautis CM Aubervilliers 93 + 01:51
61 Patrick Müller Vital Concept - B&B Hotels + 02:40
62 Alexandre Jamet CR4C Roanne + 02:40
63 Maxime Jarnet Team Arkéa - Samsic + 02:40
64 Rick Ottema Metec - TKH + 02:40
65 David Boutville Côtes d'Armor-Marie Morin + 03:48
66 Kévin Lebreton Team U Nantes Atlantique + 03:48
67 Rhys Britton Great Britain + 05:41
68 Daan Van Sintmaartensdijk Alecto Cycling Team + 05:41
69 Conor Hennebry Ireland + 05:41
70 Luuc Bugter Beat Cycling Club + 05:45
71 Thijs De Lange Metec - TKH + 05:45
72 Stylianos Farantakis Sojasun espoir-ACNC + 05:50
73 Axel Mariault Team U Nantes Atlantique + 06:25
74 Lorrenzo Manzin Vital Concept - B&B Hotels + 06:47
75 Guillaume Seye Beat Cycling Club + 07:28
76 Lucas Spengler Wallonie Bruxelles + 08:50
77 Adne Koster Alecto Cycling Team + 08:50
78 Baptiste Renault Sojasun espoir-ACNC + 08:50
79 Kelvin Van Den Dool Vlasman CT + 08:50
80 Beau Duvigneau Vlasman CT + 12:44
81 Alan Riou Team Arkéa - Samsic + 12:44
82 Martins Pluto Monkey Town - À Bloc CT + 12:44
83 Jordan Jegat Bretagne + 12:44
84 Daniel Abraham Gebru Beat Cycling Club + 14:25
85 Yannis Yssaad Team U Nantes Atlantique + 14:41
86 Grégoire Salmon Sojasun espoir-ACNC + 14:41
87 Darragh O'Mahony Ireland + 14:41
88 Clement Patat Team Peltrax-CSD + 14:41
89 Reto Müller Swiss Racing Academy + 14:41
90 James Curry Ireland + 14:41
91 Jim Brown Great Britain + 14:41
92 Ethan Vernon Great Britain + 14:41
93 Dylan Guinet CM Aubervilliers 93 + 14:41
94 Théo Sagnier CM Aubervilliers 93 + 14:41
95 Dillon Corkery Ireland + 14:41
96 Ruben Eggenberg Swiss Racing Academy + 14:41
97 Yaël Joalland Bretagne + 14:41
98 Valere Thiebaud Akros-Thömus + 14:41
99 Joost Van der Burg Vlasman CT + 14:41
100 Aurélien Daniel Team Pays de Dinan + 14:41
101 Florentin Lecamus-Lambert Team Pays de Dinan + 14:41
102 Alexis Dulin Team Peltrax-CSD + 14:41
103 Max Kroonen Volker-Wessels-Merckx + 14:41
104 Dorian De Maeght Aluvano Development Team + 14:41
105 Louis Bendixen Team Coop + 14:41
106 Ferre Debloudts Aluvano Development Team + 14:41
107 Adrien Garel Vital Concept - B&B Hotels + 14:45
108 Enzo Anti V.C.Rouen 76 + 16:58
109 Peter Kibble Wales Racing Academy + 17:53
110 William Roberts Wales Racing Academy + 17:53
111 Eirik Lunder Team Coop + 17:53
112 Nils Wolfenbuttel Volker-Wessels-Merckx + 17:53
113 Olav Hjemsæter Team Coop + 17:53
114 Enzo Boisset CM Aubervilliers 93 + 17:53
115 Coen Vermeltfoort Alecto Cycling Team + 18:40
116 James Tillett Wales Racing Academy + 20:54
117 Liam Curley Ireland + 23:04
118 Maxime Jolly Bretagne + 23:04
119 Abe Celi Alecto Cycling Team + 23:19
120 Tijmen Eising Volker-Wessels-Merckx + 23:19
121 Nick Van der Meer Volker-Wessels-Merckx + 23:19
122 Ruben Buitendijk Volker-Wessels-Merckx + 23:19
123 Joseph Beckingsale Wales Racing Academy + 23:19
124 Joshua Price Wales Racing Academy + 23:19
125 William Tidball Great Britain + 23:19
126 Matthieu Gaultier Team Pays de Dinan + 23:19
127 Aurélien Le Lay Côtes d'Armor-Marie Morin + 23:19
128 Alan Sidaner Bretagne + 23:19
129 Alex Mengoulas Beat Cycling Club + 25:39
130 Robin Blummel Volker-Wessels-Merckx + 30:43
OOT Lois Dufaux Akros-Thömus
DNS Baptiste Constantin CM Aubervilliers 93
DNF Joe Nally Great Britain
DNF Luke Smith Ireland
DNF Jonas Döring Akros-Thömus
DNF Nico Selenati Akros-Thömus
DNF Arne Peters Alecto Cycling Team
DNF Vincent Van Hemelen Aluvano Development Team
DNF Baptiste Bleier CM Aubervilliers 93
DNF Mel Van Der Veekens Monkey Town - À Bloc CT
DNF Chiel Breukelman Monkey Town - À Bloc CT
DNF Alex Vogel Swiss Racing Academy
DNF Thibault Lévêque Team Pays de Dinan
DNF Valentin Ortillon Team Peltrax-CSD
DNF Ludovic Bideau Team Peltrax-CSD
DNF Bryan Alaphilippe Team Peltrax-CSD
DNF Jordan Levasseur V.C.Rouen 76
DNF Maximilien Picoux V.C.Rouen 76
DNF Justin Mottier Vital Concept - B&B Hotels
DNF Jérémy Lecroq Vital Concept - B&B Hotels
DNF Melvin Van Zijl Vlasman CT
DNF Matthew Burke Wales Racing Academy
Pos Rider Team Time
01 3 Mathijs Paasschens Wallonie Bruxelles 09:05:06
02 4 Louis Louvet CR4C Roanne + 04
03 5 Martijn Budding Beat Cycling Club + 09
04 3 Fred Wright Great Britain + 09
05 3 Maxime Cam Vital Concept - B&B Hotels + 10
06 3 Laurent Pichon Team Arkéa - Samsic + 13
07 2 Stef Krul Metec - TKH + 21
08 1 Piotr Havik Beat Cycling Club + 26
09 25 Lars Van Den Berg Metec - TKH + 30
10 4 Stuart Balfour Côtes d'Armor-Marie Morin + 36
11 8 Franck Bonnamour Team Arkéa - Samsic + 39
12 6 Benoît Jarrier Team Arkéa - Samsic + 39
13 7 Romain Hardy Team Arkéa - Samsic + 39
14 7 Kenny Molly Wallonie Bruxelles + 40
15 7 Dimitri Peyskens Wallonie Bruxelles + 40
16 7 Julien Mortier Wallonie Bruxelles + 40
17 7 Luc Wirtgen Wallonie Bruxelles + 40
18 9 Mauro Schmid Swiss Racing Academy + 42
19 7 Trond Håkon Trondsen Team Coop + 42
20 9 Kristian Aasvold Team Coop + 42
21 9 Jonathan Bögli Swiss Racing Academy + 42
22 10 Arvid De Kleijn Metec - TKH + 47
23 10 Sjoerd Bax Metec - TKH + 47
24 12 Jérôme Mainard CR4C Roanne + 47
25 10 Fabien Rondeau CR4C Roanne + 47
26 12 Jimmy Raibaud CR4C Roanne + 47
27 13 Eliot Pauchard CR4C Roanne + 49
28 13 Marco Doets Alecto Cycling Team + 50
29 17 Dylan Kowalski V.C.Rouen 76 + 51
30 15 Matis Louvel V.C.Rouen 76 + 52
31 16 Justin Paroz Akros-Thömus + 54
32 16 Jean-Louis Le Ny Sojasun espoir-ACNC + 55
33 17 Adrien Lagrée Sojasun espoir-ACNC + 55
34 15 Willy Artus Sojasun espoir-ACNC + 55
35 16 Léo Danès Team U Nantes Atlantique + 56
36 16 Louis Barré Team U Nantes Atlantique + 56
37 16 Julian Lino Team U Nantes Atlantique + 56
38 18 Ivar Slik Monkey Town - À Bloc CT + 57
39 18 Maarten De Jonge Monkey Town - À Bloc CT + 57
40 22 Alan Boileau Team Pays de Dinan + 01:07
41 24 Brendan Le Cam Team Pays de Dinan + 01:07
42 37 Clément Saint-Martin V.C.Rouen 76 + 01:19
43 38 Romain Guillot Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 01:21
44 38 Dimitri Bussard Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 01:21
45 39 Abderrahim Zahiri Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 01:21
46 37 Simon Buttner Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 01:21
47 39 Thomas Acosta Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 01:21
48 39 Yves Lütolf Swiss Racing Academy + 01:26
49 40 Elias Maris Aluvano Development Team + 01:27
50 40 Thomas Dhooge Aluvano Development Team + 01:27
51 34 Emile Brenans Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 01:28
52 39 Nicolas Malle Bretagne + 01:29
53 39 Erwann Guenneugues Bretagne + 01:29
54 43 Angelo Van Den Bossche Aluvano Development Team + 01:31
55 3 Adriaan Janssen Monkey Town - À Bloc CT + 01:57
56 3 Alexis Renard Côtes d'Armor-Marie Morin + 02:07
57 18 Jaap Kooijman Vlasman CT + 02:30
58 21 Alexandre Jamet CR4C Roanne + 03:10
59 50 Owen James Côtes d'Armor-Marie Morin + 03:14
60 1 Rick Ottema Metec - TKH + 03:26
61 41 Matthieu Demeautis CM Aubervilliers 93 + 03:50
62 38 Patrick Müller Vital Concept - B&B Hotels + 04:22
63 3 David Boutville Côtes d'Armor-Marie Morin + 04:30
64 34 Kévin Lebreton Team U Nantes Atlantique + 05:02
65 56 Luuc Bugter Beat Cycling Club + 05:54
66 55 Rhys Britton Great Britain + 05:59
67 43 Maxime Jarnet Team Arkéa - Samsic + 05:59
68 26 Daan Van Sintmaartensdijk Alecto Cycling Team + 06:14
69 30 Thijs De Lange Metec - TKH + 06:15
70 - Conor Hennebry Ireland + 06:33
71 16 Axel Mariault Team U Nantes Atlantique + 07:04
72 57 Lorrenzo Manzin Vital Concept - B&B Hotels + 07:06
73 63 Guillaume Seye Beat Cycling Club + 07:37
74 30 Lucas Spengler Wallonie Bruxelles + 09:24
75 32 Adne Koster Alecto Cycling Team + 09:43
76 2 Kelvin Van Den Dool Vlasman CT + 09:46
77 55 Camille Guérin Côtes d'Armor-Marie Morin + 11:27
78 47 Alan Riou Team Arkéa - Samsic + 13:10
79 3 Beau Duvigneau Vlasman CT + 13:40
80 15 Jordan Jegat Bretagne + 13:56
81 20 Martins Pluto Monkey Town - À Bloc CT + 14:33
82 70 Jim Brown Great Britain + 14:59
83 70 Ethan Vernon Great Britain + 14:59
84 59 Louis Bendixen Team Coop + 15:06
85 31 Yannis Yssaad Team U Nantes Atlantique + 15:20
86 22 Aurélien Daniel Team Pays de Dinan + 15:31
87 21 Florentin Lecamus-Lambert Team Pays de Dinan + 15:31
88 17 Dylan Guinet CM Aubervilliers 93 + 15:34
89 11 Clement Patat Team Peltrax-CSD + 15:39
90 10 Adrien Garel Vital Concept - B&B Hotels + 15:47
91 3 Reto Müller Swiss Racing Academy + 15:50
92 20 Théo Sagnier CM Aubervilliers 93 + 15:54
93 3 James Curry Ireland + 15:54
94 5 Dorian De Maeght Aluvano Development Team + 15:58
95 1 Yaël Joalland Bretagne + 16:13
96 9 Grégoire Salmon Sojasun espoir-ACNC + 17:11
97 45 Stylianos Farantakis Sojasun espoir-ACNC + 17:25
98 10 Darragh O'Mahony Ireland + 17:30
99 12 Alexis Dulin Team Peltrax-CSD + 18:16
100 72 Olav Hjemsæter Team Coop + 18:18
101 33 Peter Kibble Wales Racing Academy + 18:44
102 33 Coen Vermeltfoort Alecto Cycling Team + 19:31
103 - William Roberts Wales Racing Academy + 19:52
104 8 Max Kroonen Volker-Wessels-Merckx + 20:05
105 1 Eirik Lunder Team Coop + 20:16
106 10 Ferre Debloudts Aluvano Development Team + 21:40
107 40 James Tillett Wales Racing Academy + 21:45
108 41 Baptiste Renault Sojasun espoir-ACNC + 23:00
109 14 Dillon Corkery Ireland + 24:48
110 15 Ruben Eggenberg Swiss Racing Academy + 25:05
111 19 Valere Thiebaud Akros-Thömus + 25:23
112 27 Joost Van der Burg Vlasman CT + 25:46
113 7 Nick Van der Meer Volker-Wessels-Merckx + 26:01
114 6 Enzo Anti V.C.Rouen 76 + 26:48
115 6 Nils Wolfenbuttel Volker-Wessels-Merckx + 27:53
116 8 Enzo Boisset CM Aubervilliers 93 + 28:01
117 33 Daniel Abraham Gebru Beat Cycling Club + 28:48
118 5 Joseph Beckingsale Wales Racing Academy + 28:49
119 4 Abe Celi Alecto Cycling Team + 29:10
120 3 Aurélien Le Lay Côtes d'Armor-Marie Morin + 31:12
121 5 Maxime Jolly Bretagne + 33:31
122 6 Tijmen Eising Volker-Wessels-Merckx + 33:58
123 12 Joshua Price Wales Racing Academy + 34:15
124 16 Ruben Buitendijk Volker-Wessels-Merckx + 34:29
125 18 Alan Sidaner Bretagne + 34:36
126 18 William Tidball Great Britain + 34:42
127 18 Matthieu Gaultier Team Pays de Dinan + 35:21
128 1 Alex Mengoulas Beat Cycling Club + 36:08
129 19 Liam Curley Ireland + 36:21
130 3 Robin Blummel Volker-Wessels-Merckx + 41:33
Information
Nation France
Date 4th August
Where Ploërdut -> Carhaix
What 3rd stage
Distance 181.8 km
Leader M.Paasschens
Youth L.Louvet
Points M.Paasschens
Mountain E.Anti
Combination E.Guenneugues
Other
Embed Results